Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2
Autor Wiadomość
bartek8861
 Tytuł: Re: Kamień polny - jak rozłupać?
PostNapisane: 18 cze 2011, o 23:54 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

więcej niż 1
Nie każde drewno się nadaje do takiego łupania, nie może to być np sosna, moim zdaniem do tego typu pracy najlepiej nadaje się osika. Ja osobiście używam 4 młotków i przecinaków z klinami moje młotki warzą 1-1kg 2-3kg 3-8kg i 4 mój ulubiony 11kg :D oczywiście nie każdy kamień się da rozłupać w sposób pożądany. Moja nauka łupania wyglądała tak: wziołem wyżej wymieniony młotek 11kg i zacząłem walić bezsensu w kamień, oczywiście kamienie pękały ale nie tak jak chciałem. Po wielu mękach poradziłem się starszych 84 letni kamieniarz dał mi 3kg młotek i klina i kazał rozłupać kamień który warz na oko jakieś 400-450 kg ja nie potrafiłem sobie z nim poradzić, podszedł obejrzał kamień i powiedział żebym się przyjrzał jego strukturze. pokazał mi miejsce gdzie nie było żadnego pęknięcia i kazał popukać po kilku silniejszych uderzeniach kamień pękł tak jak powiedział. Moja rada JAK MACIE MOŻLIWOŚĆ TO UCZCIE SIĘ OD STARSZYCH LUDZI, ONI ZNAJĄ SIĘ NA TYM NAJLEPIEJ A NIE TAK JAK MY CO UDA SIĘ NAM DWA KAMIENIE ROZŁUPAĆ SIŁĄ I MYŚLIMY ŻE JESTEŚMY FACHOWCAMI, PRAWDZIWY FACHOWIEC NIE WALI W KAMIEŃ. ;:14 Trening czyni mistrza :D

Zobacz profil Wyślij e-mail      

kalong
PostNapisane: 26 gru 2011, o 22:08 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam,moja pierwsza budowla z kamienia.Pozdrawiam.

Obrazek

martinez_82
PostNapisane: 6 sty 2012, o 18:47 
500p
500p

1 szt.
ja słyszałem o innym patencie ale na mniejsze kamienie , wystarczy namoczyć w beczce z wodą i jak pokazą sie słoje to bić przecinakie wzdłuż słojów.

shreku73
PostNapisane: 8 sty 2012, o 20:09 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Kochani, też miałem taki problem, ale przez przypadek mogę się podzielic swoim osiągnięciem w tej dziedzinie, należy je dobrze podgrzac i polaz zimną wodą. pękają jak szklaneczki. Pozdrówki

mewa
PostNapisane: 8 sty 2012, o 20:48 
1000p
1000p

1 szt.
Ale jak tu kamora o średnicy metra podgrzać ? - zrobić na nim ognisko?

kordiankw
PostNapisane: 11 sty 2012, o 17:50 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
mewa napisał(a):
Ale jak tu kamora o średnicy metra podgrzać ? - zrobić na nim ognisko?

Wykopać dołek pod kamieniem i tam podłożyć ogień. Też tak rozłupywałem kamienie i zdaje egzamin, ale niestety nie zawsze kamień pęka tak jak byśmy sobie tego życzyli.

mewa
PostNapisane: 11 sty 2012, o 18:33 
1000p
1000p

1 szt.
dzięki :wink:

tombog17
PostNapisane: 10 lip 2017, o 22:15 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Nikt co tu rozłupywali kamień nie napisał najważniejszego że do łupania kamienia nie jest potrzebny żadny przecinak. (Mozna sobie ładnie w rączkę przywalić). Do łupania kamienia jest potrzebny młotek o ciężarze 3,5 kg, 5 kg. Młotki te są młotkami ze końcówką nie kowalską lecz kamieniarską. Co to oznaczy końcówka młotka jest ustawiona wzdłuż styliska młota a nie w poprzek. Powód w momencie uderzenia młotem w kamień odpryski kamienia nie uderzają w kamieniarza lecz rozchodzą sie w obie strony na boki i są ręce i nogi nie podrapane. O okularach nie ma co pisać bo to jest jasne.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 22 ]  Idź do strony nr...        1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości