Oczko Magdy.

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Oczko MAGDY.

Post »

Dzięki, ale chodziło mi o ilość na moje oczko.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Oczko MAGDY.

Post »

Jak najwięcej, docelowo co najmniej 100 szt roślin, szczególnie jeśli chcesz mieć ryby w oczku. W tym roku już sobie odpuść i zacznij nasadzenia roślin wiosną przyszłego roku. Kilka miesięcy po nasadzeniu, jak zobaczysz że rośliny dobrze rosną i mnożą się, możesz wpuszczać ryby, po kilka sztuk co dwa, trzy tygodnie. Ważną sprawą są rośliny pływające (hiacynt wodny, osoka aloesowa, pistia, żabiściek pływający, limnobium gąbczaste, salwinia pływająca). Rośliny pływające są wyśmienitymi filtratorami, większość z nich nie zimuje w naszych warunkach więc co roku wiosna kupuje się nowe. Z wymienionych może zimować w oczku jedynie osoka aloesowa i żabiściek pływający i to też nie zawsze, uzależnione to jest od jakości wody.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Oczko MAGDY.

Post »

bez problemu przezimujesz salwinię, o ile znajdzie się w miejscu płytkim oraz orzecha kotewkę wodną
to rośliny krajowe (czerwona księga), ale znajdziesz je w dobrych gospodarstwach roślin wodnych
odnośnie zacienia oczka, najlepszym rozwiązaniem jest posadzenie większej ilości lilii wodnych, problem zostanie rozwiązany szybko, do tego dekoracyjność zbiornika będzie dużo większa
co do roślin pływających w zbiorniku (krajowych) nie chodzi o jakość wody, tylko o płytkie,zamulone stanowisko, aby formy przetrwalnikowe mogły przetrzymać zimę
pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Re: Oczko MAGDY.

Post »

Masz ładną strefę bagienną i po obsadzeniu z głową będzie to super wyglądało. Na początek przestaw te donice z pałka szerokolistną do brzegu bo na środku strasznie sztucznie to wygląda. Postaw głownie na rośliny wody płytkiej - kilka - kilkanaście gatunków w grupach po kilka szt i koniecznie 1-2 lilie wodne.
zacznij nasadzenia roślin wiosną przyszłego roku. Kilka miesięcy po nasadzeniu, jak zobaczysz że rośliny dobrze rosną i mnożą się, możesz wpuszczać ryby, po kilka sztuk co dwa, trzy tygodnie.
chyba już tak się nie da :?
Rybek 13 w tym orfy ,karpie ,złote rybki.
bez problemu przezimujesz salwinię
ja naszej rodzimej salwinii pływającej nigdy nie spotkałem w sprzedaży, ale bardzo często pod ta nazwą jest oferowana salwinia uszkowata która w oczku na pewno nie przezimuje. Salwinie pływającą też bardzo trudno przezimować bo to roślina bardzo kapryśna i nawet na naturalnych stanowiskach, jednego roku może być jej zatrzęsienie a następnego zero. Pomijam fakt że salwinii pływającej legalnie w Polsce nie można uprawiać ani sprzedawać.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Oczko MAGDY.

Post »

AurorA pisze:Pomijam fakt że salwinii pływającej legalnie w Polsce nie można uprawiać ani sprzedawać.
jest dużo więcej takich roślin, co nie oznacza, że są nieosiągalne w handlu
przecież w Twoim sklepie bez problemu można kupić dwie rośliny pływające z czerwonej księgi - kotewkę orzecha wodnego i pływacza zwyczajnego :)
AurorA pisze:Salwinie pływającą też bardzo trudno przezimować bo to roślina bardzo kapryśna i nawet na naturalnych stanowiskach, jednego roku może być jej zatrzęsienie a następnego zero
z tym się zgadzam, w tym roku salwinia u mnie nie wystartowała wcale w dwóch oczkach, co nie oznacza że nie przezimowała, pewnie na wiosnę pięknie odbije :)
pozdrawiam
Jacek
Keber
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 13 lut 2011, o 06:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Oczko MAGDY.

Post »

AurorA pisze: Salwinie pływającą też bardzo trudno przezimować bo to roślina bardzo kapryśna
Nie do końca chodzi tutaj o trudności w zimowaniu. Salvinia natans nasza naturalna roślina jest w pełni zimotrwała. Cały problem polega na niewątpliwie ciekawym sposobie zachowania się tej rośliny. Zasiedla ona bardzo żyzne, eutroficzne zbiorniki, pojawy jej następują masowo (potrafi opanować cały zbiornik w dwa miesiące, jest wówczas konkurencyjna prawie dla wszystkich innych zespołów roślinnych), zazwyczaj w okresie jedno lub dwuletnim. W tym czasie może doprowadzić do biodegradacji, siedlisko ulega silnemu zubożeniu a salwinia zanika (wówczas myślimy że zginęła). Niestety tylko wizualnie z powierzchni wody, aby z dużą silą uderzyć za kilka a nawet kilkanaście lat. W okresie przerwy ("spoczynku") zbiornik na nowo zasiedlają różne zespoły roślinne, a gdy osiągnie on odpowiedni stopień eutrofizacji, salwinia atakuje ponownie.
Nie na wszystkich zbiornikach ten proces występuje w tak charakterystyczny sposób ( ja akurat mam możliwość obserwować go od 20 lat w trakcie których masowe wystąpienia nastąpiły dwukrotnie) , niejednokrotnie jej pojawy są mniejsze i głównie w strefie brzegowej, wówczas nie ma ona większego wpływu na zubożenie środowiska wodnego.
Przepraszam magda że się tak rozpisalem o salwini w Twoim temacie, ale jak tu nie podyskutować z kolegami po fachu :wink: byłby to grzech. W następnym poście poprawię się :) Oczko wodne masz piękne ;:63

Początek startu salwini i konkurencyjność w stosunku do innych roślin.
Obrazek Obrazek Obrazek
pozdrawiam mariusz
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Oczko MAGDY.

Post »

wiedziałem Mariusz, że ruszy Ciebie :)
pozdrawiam
Jacek
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Oczko MAGDY.

Post »

Usłyszeć cos miłego od AURORY to juz coś-Masz ładną strefę bagienną i po obsadzeniu z głową będzie to super wyglądało.Mam w pamięci jak skrytykował pierwsze moje posty odnosnie oczka.

Napisane: Śr 02 lis 2011 18:38
Mam jeszcze takie ptanie do Aurory-jakie rosliny jeszcze mogę nabyc u Ciebie przed zimą?
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Re: Oczko MAGDY.

Post »

magda1975 pisze:Mam jeszcze takie ptanie do Aurory-jakie rosliny jeszcze mogę nabyc u Ciebie przed zimą?
Gatunki rodzime posadzone o tej porze powinny przezimować bez problemu, ale chętnych w większości przypadków odsyłam na wiosnę. Sadzenie przy obecnych temperaturach roślin wodnych to żadna przyjemność, mimo ze pogoda dopisuje.
IWONA1311 pisze:A mi i mojej córci bardzo podoba się Twoje oczko może i widać trochę folię no ale skąd wziąć od razu tyle kamieni?
Nie potrzeba wcale tak wiele kamieni to kwestia odpowiedniego ułożenia folii. Nie powinno jej się wywijać na brzeg bo zawsze tak to później wygląda. W tym oczku jest tak szeroka strefa płytka że dużo zamaskują rośliny.

przecież w Twoim sklepie bez problemu można kupić dwie rośliny pływające z czerwonej księgi - kotewkę orzecha wodnego i pływacza zwyczajnego
Mam ich więcej, takie gatunki interesują mnie szczególnie. Niektóre gatunki o wiele lepiej radzą sobie w oczku wodnym niż w naturze, nawet te które ju z w naszym kraju wyginęły. Myślę że warto je propagować.

Salwinie pływającą jednak odpuściłem bo nie potrafię jej przezimować i namnażać. Salwinia uszkowata bez problemu zimuje w akwarium, ale też to wycofałem z oferty podobnie jak azolle.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Oczko MAGDY.

Post »

Jesiennie-

Obrazek Obrazek

p.s.Liście wyłowiłam.
Awatar użytkownika
Jagusia
1000p
1000p
Posty: 3198
Od: 24 lis 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Oczko MAGDY.

Post »

Magduś :)
A Ty się nie przejmuj jak Cię tak zjechali.... fachowcy widzą nasze najdrobniejsze braki... i do wszystkiego się przyczepią, ale to nie znaczy że ze złośliwości... wiedzą po prostu na co patrzeć. My często robimy coś na tzw 'Czuja" lub żeby było ładnie wizualnie... i po jakimś czasie wychodzi że jednak błąd... ja tam się nie przejmuję i robię swoje. A u Ciebie jeszcze roślinki nie posadzone, to co tu mówić....
Nie traktuj życia serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy!
Wątek Jagusi w 2015 r tradycyjnie niezupełnie ogrodowy - zapraszam Wszystkie moje linki
Awatar użytkownika
IWONA1311
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2577
Od: 28 mar 2011, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie, Niemce

Re: Oczko MAGDY.

Post »

Magda :wit Jagusia ma rację dosadzisz na wiosnę trochę roślinek i oczko będzie super. Zresztą wiesz że moja Milenka może codziennie przychodzic karmić rybki i wystająca folia jej nie przeszkadza :;230
leon
50p
50p
Posty: 53
Od: 26 paź 2011, o 13:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Oczko MAGDY.

Post »

Ładne oczko. Jeszcze trochę pracy na wiosnę i będzie super.

Pozdrowienia
Leszek
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”