Oczko wodne bez roslin i ryb, ale z glonami

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Beata B
100p
100p
Posty: 161
Od: 30 maja 2007, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Łodzi

Oczko wodne bez roslin i ryb, ale z glonami

Post »

Witajcie, wybudowałam oczywiscie nie sama, oczko wodne. Z założenia było ono pozbawione roslin i rybek, miało służyc ozdobie i psiakom do kąpieli. Niestey, rozpanoszyły sie glony i woda błyskawicznie robi się koszmarnie tłusta i zielona. mam pompę, woda spływa kaskadą. Czy zastosowanie lampy UV ma sens? Kora dębowa, torf? Nie mogę stosowac radykalnych srodków, albowiem moje psiaki maja dostep do oczka i często piją wodę z niego. Bardzo Was proszę o pomoc. Dodam, że oczko jest w całości wylane betonem i wyłozone kamieniem. Pozdrawiam wszystkich i z niecierpliwościa czekam na rady, albowiem gdzie nie zajrzę to nikt nie ma pustego oczka w dodatku użytkowanego przez czworonogi
kiler
50p
50p
Posty: 72
Od: 20 mar 2006, o 01:07
Lokalizacja: Słubice

Post »

Witam na tzw"zieloną wodę" dobrym środkiem jest AlgoRem z firmy Tetra.
Klaruje wodę zbijając glony w "kłębki" które łatwo później usunąć. Preparat ten nie jest szkodliwy dla ryb i zwierząt w oczku ani dla roślin(jeśli się stosuje odpowiednie dawki) więc i psiakom nie powinien zaszkodzić, co do lamp UV to muszą być dostosowane mocą do wielkości zbiornika wodnego jeśli będą za małej mocy to po prostu nie zdadzą egzaminu ponad to żarniki używane w tego typu lampach też nie mają dużej żywotności a są dość drogie (lampa UV średniej jakości kosztuje nawet 350 zł a żarówki do niej ok 60 zl czasem nawet więcej).

Pozdrawiam :)
Beata B
100p
100p
Posty: 161
Od: 30 maja 2007, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Łodzi

Post »

Bardzo dzeikuje za odpowiedz, sprobuje 8) Moim najwiekszym strchem jest wlasnie zatrucie psiakow :roll:
Awatar użytkownika
colezka
500p
500p
Posty: 704
Od: 6 maja 2009, o 12:21
Lokalizacja: (woj. łódzkie)

Glony

Post »

Witam serdecznie

Kupiłem w sklepie preparat o nazwie Pond Algo Cont firmy Acti Pond do zwalczania glonów w oczku wodnym. I mam pytanie czy taki preparat niezaszkodzi mojemu zbiornikowi?? Na etykiecie jest napisane że niezaszkodzi rybom. A czy może zaszkodzić np. roślinom itp.?

Opis z etykiety:
,,Preparat o działaniu długofalowym skutecznie zwalczający glony w stawach ogrodowych. Całkowicie bezpieczny dla ryb. Stanowi mieszaninę wysokich technicznych polimerów, które blokują rozwój glonów i zbędnych bakterii. Wolny od azotanów, fosforanów i krzemianów. Ulega całkowitej biodegradacji. Dzięki starannie opracowanej recepturze niszczy wiele gatunków glonów oraz wspomaga samooczyszczanie się wody poprzez koagulację zanieczyszczeń''
Pozdrawiam Łukasz

Pogoda jak kobieta zmienna jest :D
Awatar użytkownika
SEWERYN_S
50p
50p
Posty: 60
Od: 3 maja 2009, o 12:36
Lokalizacja: SŁUPSK

Post »

Witam. Ja uważam, że każdy preparat szkodzi w mniejszym lub większym znaczeniu, to wszystko jest chemia, na pozbycie się glonów stosuje filtr zx lampą UV uraz zakupiłem zestaw roślin oczyszczających. pozdr
Awatar użytkownika
colezka
500p
500p
Posty: 704
Od: 6 maja 2009, o 12:21
Lokalizacja: (woj. łódzkie)

Preparat

Post »

Ja mam rośliny w oczku sit, moczarke, oczeret, lilie i inne poza tym mam lampe UV i filter na oczko o pojemności 16 000 litrów ( oczko ma 10 000 litrów) jednakże lampy na razie niemogę podłączyć ponieważ dopiero niedawno nalałem wody więc musze poczekać aż wytworzy się odpowiedni system organiczny.

Więc dlatego pytam jak działa ten preparat i czy warto go zastosować?
Pozdrawiam Łukasz

Pogoda jak kobieta zmienna jest :D
kiler
50p
50p
Posty: 72
Od: 20 mar 2006, o 01:07
Lokalizacja: Słubice

Post »

powodem występowania glonów w oczku a zwłaszcza tzw "zielonej zupy"jest min zbyt duża ilość związków organicznych a zbyt mała ilośc roślin, które mogły by pożywic sie tymi związkami.Tak więc zanim wegetacja w oczku wodnym ruszy(kabomba,wywłócznik,rogatek i inne rosliny szybko rosnące) glony mają spore pole do popisu dlatego że rozwijają sie znacznie szybciej od wyżej rozwiniętej formy roślinności i póki wegetacja w takim oczku nie "ruszy" na dobre i rośliny wodne nie zaczną same pobierać składników organicznych to glony będą to robić za nie i będą sie bardzo szybko rozwijac.
Środki na glony to jedno a drugim pomocnym środkiem jest całkowite zaciemnienie oczka(jeśli jest taka mozliwosc)-jeżeli w nim nie ma roślin ani ryb i słuzy jako basen dla psiaków- glony po kilku dniach braku światła słonecznego odpowiedzialnego za fotosynteze zaczna zamierac a filtracja zbierze "martwe" glony i nie powinno byc po nich śladu.
Marka Acti o której wspomniano jest nową gałęźia firmy Tropical i ja jeszcze jej nie miałem okazji testowac dlatego polecam środki które sam sprawdziłem(tetra pond w tym wypadku) które sa naprawde skuteczne i jednoczesnie bezpieczne dla roślin i zyjątek bedacych w oczku(nawet kąpiących sie psiaków ;) )
pozdrawiam
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Glony

Post »

colezka pisze: A czy może zaszkodzić np. roślinom itp.?

Opis z etykiety:
,,.... Dzięki starannie opracowanej recepturze niszczy wiele gatunków glonów oraz wspomaga samooczyszczanie się wody poprzez koagulację zanieczyszczeń''
Tylko nie piszą że po zastosowaniu tego wynalazku, trzeba oczko oczyścić z obumarłych glonów i nie tylko, jako że żaden preparat chemiczny nie działa wybiórczo jedynie na glony, niszczy też i inne pożyteczne drobne organizmy wodne, które np. żywią się glonami.
Jeśli oczka nie odmulimy dokładnie, to powstanie świeże jedzonko dla nowej generacji glonów, z rozłożonych części organicznych które skoagulowane opadną na dno.

Poza tym co znaczy "wspomaga samooczyszczanie się wody", jedynie rośliny wspomagają w naturalny sposób samooczyszczanie się wody, poprzez pobieranie z wody azotanów, które są podstawową pożywką glonów. I tylko odpowiednio duża ilość roślin, będzie stanowić skuteczną konkurencję pokarmową dla glonów. Nie potrzebne są wtedy żadne środki chemiczne, aby osiągnąć równowagę biologiczną w oczku, której za pomocą chemii nigdy się nie osiągnie.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
colezka
500p
500p
Posty: 704
Od: 6 maja 2009, o 12:21
Lokalizacja: (woj. łódzkie)

Re: Glony

Post »

Pawel Woynowski pisze:
colezka pisze: A czy może zaszkodzić np. roślinom itp.?

Opis z etykiety:
,,.... Dzięki starannie opracowanej recepturze niszczy wiele gatunków glonów oraz wspomaga samooczyszczanie się wody poprzez koagulację zanieczyszczeń''
Tylko nie piszą że po zastosowaniu tego wynalazku, trzeba oczko oczyścić z obumarłych glonów i nie tylko, jako że żaden preparat chemiczny nie działa wybiórczo jedynie na glony, niszczy też i inne pożyteczne drobne organizmy wodne, które np. żywią się glonami.
Jeśli oczka nie odmulimy dokładnie, to powstanie świeże jedzonko dla nowej generacji glonów, z rozłożonych części organicznych które skoagulowane opadną na dno.

Poza tym co znaczy "wspomaga samooczyszczanie się wody", jedynie rośliny wspomagają w naturalny sposób samooczyszczanie się wody, poprzez pobieranie z wody azotanów, które są podstawową pożywką glonów. I tylko odpowiednio duża ilość roślin, będzie stanowić skuteczną konkurencję pokarmową dla glonów. Nie potrzebne są wtedy żadne środki chemiczne, aby osiągnąć równowagę biologiczną w oczku, której za pomocą chemii nigdy się nie osiągnie.
A więc radzisz aby wsadzić więcej roślinek i niestosować tego preparatu chemicznego?
Bo zauważyłem że Twoje posty naprawde są bardzo mądre i dużo wprowadzają tak więc wolę posłuchać doświadczonej osoby niż etykietki z preparatu.
Pozdrawiam Łukasz

Pogoda jak kobieta zmienna jest :D
kiler
50p
50p
Posty: 72
Od: 20 mar 2006, o 01:07
Lokalizacja: Słubice

Post »

najlepie jest sadzic rosliny szybko rosnące ktore przerabiaja znaczne ilosci azotanow potrzebnych przy szybkim tempie wzrostu ,zawsze -gdy roslinek zrobi sie za duzo- mozna nadmiar roslin wyrzucic na kompost badz podzielic sie z sasiadem ;)
spora czesc preparatow na zielona wode dziala w ten sam/podobny sposob czyli zbija rozproszone glony w "kłębki" i oczywiste jest ze nalezy takie grudki zbitych glonow zebrac i wyrzucic ;) malo estetycznie to wyglada gdy zielona masa pływa po powierzchni wody, poza tym producenci takiej chemii do oczek najczesciej nie dodaja bądź pomijają to ze nalezy zbite glony zebrac

pozdrawiam
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Glony

Post »

colezka pisze: A więc radzisz aby wsadzić więcej roślinek i nie stosować tego preparatu chemicznego
Oczywiście, każda nasza ingerencja w biotop jakim jest nasze oczko, to zachwianie procesów biochemicznych (np. cykl azotowy) jakie odbywają się w oczku. Żaden ze środków chemicznych stosowanych w oczku nie działa wybiórczo jedynie na glony, to bomba chemiczna. Poza tym, ze świecą szukać takiego właściciela oczka wodnego, który wie jakiej dokładnie pojemności ma oczko i jakie parametry fizykochemiczne ma woda, a stosowanie chemii, wymaga dokładnego dawkowania i wiedzy co oczku dolega.

W większości przypadków wystarczą proste zabiegi np. obniżenie pH, lecz trzeba je wcześniej znać. Aby je móc skutecznie obniżyć, powinniśmy znać również twardość wody, miękka woda szybciej się zakwasza np. za pomocą kwaśnego torfu. Natomiast przy twardej wodzie, można twardość zmniejszyć, wymieniając część wody na deszczową i dopiero wtedy zatopić w oczku kwaśny torf (sphangowy) o pH 2,5 - 4,5. Torf przesypujemy do worka, np.po ziemniakach, i zatapiamy w oczku, obciążając worek kilkoma kamieniami, na maksimum 4 tygodnie, nie dłużej bo torf zacznie gnić. Prawidłowe pH w oczku powinno wynosić od 6,5 do 7,5., czyli odczyn lekko kwaśny do obojętnego. Glony tego nie lubią, a innym organizmom wodnym to nie przeszkadza, a wręcz odwrotnie. Taki odczyn dobrze służy rybom, ich śluz okrywający skórę, ulega uszkodzeniu pod wpływem odczynu zasadowego wody, czyli wysokiego pH (powyżej 8 ), co skutkuje chorobami grzybowymi skóry i jej infekcjom bakteryjnym.

Rośliny natomiast działają równie skutecznie lecz w dłuższym przedziale czasowym. Niestety oczko wodne uczy cierpliwości. Rośliny będą dobrze oczyszczać wodę z azotanów jeśli ich będzie stosunkowo dużo. Przyjmuje się ok 5 - 6 roślin na 1m2 powierzchni oczka. Czyli w oczku o powierzchni ok 20m2 powinniśmy posadzić docelowo ok 100 roślin. Pamiętając, w czasie sadzenia o tym, że po 3 latach od posadzenia, ich ilość zwiększy się 10 - cio krotnie.

Inną sprawą, jest odpowiednia ilość ryb w oczku. Ryby są największym producentem amoniaku, a co za tym idzie azotanów w oczku. Szczególnie jeśli są intensywnie karmione. Ryby karpiowate są w zasadzie roślinożercami, i nie karmione intensywnie, wykorzystują glony porastające brzegi, kamienie i rośliny jako uzupełnienie diety. Co pomaga nam w walce z glonami. :D

Tak więc po uruchomieniu nowego oczka, i obsadzeniu go roślinami, i po kilku tygodniach zarybieniu, pozostawmy oczko samemu sobie. Przyroda sama zadba o to, aby w oczku panowała równowaga biologiczna, lecz na to trzeba poczekać ok 2 -3 lat, niestety nic nie przyśpieszymy, a wręcz odwrotnie, naszym działaniem opóźnimy tylko dojście oczka do równowagi.

Musimy przyzwyczaić się do wiosennych zakwitów glonów, zanim jeszcze rośliny zaczęły wiosenną wegetację. Może się to powtórzyć w lato, kiedy nasłonecznienie jest duże. Ale to normalne zjawiska w przyrodzie, i w oczkach z uzyskaną równowagą biologiczną, zanikają one samoistnie po kilku tygodniach. Poza tym mała ilość glonów w oczku jest wskazana. Żywią się nimi ryby i inne drobne organizmy wodne.

Jak zwykle rozpisałem się, ilekroć piszę na te tematy, lecz tych problemów nie da się wyjaśnić w jednym zdaniu.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
colezka
500p
500p
Posty: 704
Od: 6 maja 2009, o 12:21
Lokalizacja: (woj. łódzkie)

Post »

Dziękuje bardzo za naprawdę wyczerpującą odpowiedź, miałem już sporo roślin w oczku ale dziś wybieram się do sklepu ogrodniczego w Wieluniu aby kupić więcej roślinek. Dokupię moczarki, wywłóczniki, oczerety oraz sit. Jeszcze raz dziękuje za pomoc
Pozdrawiam Łukasz

Pogoda jak kobieta zmienna jest :D
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Re: Oczko wodne bez roslin i ryb, ale z glonami

Post »

Beata B pisze:Witajcie, wybudowałam oczywiscie nie sama, oczko wodne. Z założenia było ono pozbawione roslin i rybek, miało służyc ozdobie i psiakom do kąpieli. Niestey, rozpanoszyły sie glony i woda błyskawicznie robi się koszmarnie tłusta i zielona. i
Beata w oczku bez ryb bardzo łatwo jest utrzymać czysta wodę, nie musisz stosować do tego żadnej techniki ani chemii. Podstawa to rośliny, ale warto tez do oczka wpuścić wioślarki (dafnie). Ich populacja spada lub znika gdy nie ma glonów bo nimi się odżywiają, ale gdy glony znów zaczynają się pojawiać wylęgają się nowe rozwielitki z jaj przetrwalnikowych i równowaga jest zachowana. Mam kilkanaście takich zbiorników i doskonale wiem co piszę. Gdy takie oczko osiągnie równowagę to glony ju zsię nie powinny pojawić, a bez ryb równowagę powinnaś uzyskać w miesiąc.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”