Choroby i pasożyty ryb.

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choroby i pasożyty ryb

Post »

Pawle, wybacz, że w Twoim dziale ale uznałam, że sprawa moich Bojowników w W.O. akwarystyce może nie zostać zauważona...
Szukałam po opisach chorób i nic nie udało mi się ustalić konkretnego.
Objawy:
Jedno oko nienaturalnie wyłupiaste, spuchnięte a nawet galaretowate :?
Jedna strona głowy (ta przy chorym oku) ma nastroszone mocno łuski, nie wiem czy to przez opuchliznę oka czy też następny objaw chorobowy? Rybka jest ospała i przebywa w jednym miejscu, górna część akwarium.
A tak! Bojowniki z reguły przebywają w górnych partiach akwarium ale teraz ona przebywa tylko tam a wcześniej pływała wszędzie.
Nie zauważyłam by była agresywna w stosunku do innych.
Powyższe objawy pojawiły się dziś rano, wczoraj wieczorem rybcia wyglądała i zachowywała sie normalnie.
Tak jeszcze myślę... może ta plama na boku rybki to jakiś pasożyt ? Tej plamy nie było na niej od początku, pojawiła się już u dorosłej samicy jakieś trzy miesiące temu... myśleliśmy, że to efekt zalotów samca (nasze bojowniki mają ogromny temperament i co chwila się wycierają - bezwstydniki jedne :D)

Chemikaliów raczej nie stosujemy... raz za czas podczas podmiany dajemy odrobinę soli akwarystycznej (ale w małych ilościach, zazwyczaj jest to mniej niż 1/4 zalecanej dawki)

Podpowiedz coś!
Niestety jestem przygotowana na "uśpienie" rybki :cry: Obrazek
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

A nie masz lepszej fotki w większej rozdzielczości np 1024 x 640 px, bo na tej mało co widać.
Podejrzewam Wiremię. Nastroszone łuski, pękaty brzuch i wysadzone gałki oczne to nieomylne objawy wiremii. Co prawda wiremia pojawia się głównie wiosną, ale nie jest to regułą. Niestety, leczenia brak. Rybę najlepiej odizolować i humanitarnie uśmiercić, akwarium dobrze odkazić.

Polecam ten artykuł. Masz tu w zasadzie wszystko o hodowli tych rybek.
A TUTAJ portal hodowców tych rybek.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dziękuję Pawle!
Wygląda na to, że coś mam pecha do rybek :cry:
Jak mogę zdezynfekować akwarium? Mam tylko sól akwarystyczną...poszukam środka który mi poradzisz !
Dziś już tej rybki nie upoluję ani aparatem ani siatką... jutro jeszcze postaram się zrobić lepsze foto i podeślę Ci na mejla a miniaturkę TU wstawię.
(w dalszym ciągu mam zepsuty aparat i udaje mi sie zrobić fotkę tylko przy dobrym oświetleniu :( )

Przy okazji wyczytałam, że zamiast ceramiki do filtra można stosować ogrodniczy keramzyt :shock: Spotkałeś się z tym?
Chodzi o to, że oba materiały są wypalane z glinki i mają dużą, porowatą powierzchnię w której mogą rozwijać się bakterie odpowiedzialne za utrzymywanie czystości biologicznej w zbiorniku.
Ciekawa jestem co o tym myślisz?
Różnica w cenie jest ogromna! Keramzyt średnio kosztuje 3zł za 4 litry a ceramika akwarystyczna około 10zł za litr! Z drugiej strony czy warto oszczędzać skoro i tak taki ceramiczny wkład wymienia się nawet co rok (właśnie się dowiedziałam, że nawet po roku jest dobry ;-))
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

DorkaWD pisze:Dziękuję Pawle!
Wygląda na to, że coś mam pecha do rybek :cry:
Jak mogę zdezynfekować akwarium? Mam tylko sól akwarystyczną...poszukam środka który mi poradzisz !
Tu masz dwa środki do dezynfekcji akwarium:
Zieleń malachitowa 0,005g na 100l
Aqua Kali 10ml na 100l
Żwir należy wygotować i wyparzyć, rośliny wyrzucić.
Pozostałe rybki przenieść do innego akwarium, na kwarantannę.
Przy okazji wyczytałam, że zamiast ceramiki do filtra można stosować ogrodniczy keramzyt :shock: Spotkałeś się z tym?
Chodzi o to, że oba materiały są wypalane z glinki i mają dużą, porowatą powierzchnię w której mogą rozwijać się bakterie odpowiedzialne za utrzymywanie czystości biologicznej w zbiorniku.
Ciekawa jestem co o tym myślisz?
Keramzyt o frakcji od 8 do 16 mm, stosuję w swoim filtrze w oczku już od początku jego istnienia i jeszcze go nie wymieniałem. Wystarczy przepłukiwanie zimną woda pod ciśnieniem.
Różnica w cenie jest ogromna! Keramzyt średnio kosztuje 3zł za 4 litry a ceramika akwarystyczna około 10zł za litr! Z drugiej strony czy warto oszczędzać skoro i tak taki ceramiczny wkład wymienia się nawet co rok (właśnie się dowiedziałam, że nawet po roku jest dobry ;-))
Nie wiem jaki masz filtr, zewnętrzny czy wewnętrzny, do zewnętrznych najlepszym wkładem w filtrze na złoże bakteryjne są tzw. Biobale, 800 ml kosztuje ok 17,00 zł i są wieczne, wystarczy je co jakiś czas przepłukać w ciepłej wodzie. Jedna kulka ma 62 cm 2 powierzchni czynnej. Na te 800 ml wchodzi ok 100 szt kulek.

Wracając jeszcze do Bojowników, bardzo lubią jak akwarium jest wręcz zarośnięte roślinami i przykryte. Napowietrzanie wody nie jest konieczne. To ryby które częściowo oddychają powietrzem z nad powierzchni wody (ryby błędnikowe) i chodzi o to aby różnica temperatury między wodą a powietrzem nie była za duża.
Nie powinno się trzymać dwóch samców w jednym akwarium, najlepiej jak są dwie, trzy samice na jednego samca.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Qrczę :evil: Niedobrze...
Restart zbiornika się kłania :?
Gdybyśmy mieli same Bojowniki i małe akwa dla nich to pewnie bez problemu bym to zrobiła... ale my mamy 112l, masa roślin i inne ryby :( jak do tej pory zbiornik był stabilny, bez plag! Nawet ospy nie przerabiałam! Jedyne trupy jakie były to ofiary potyczek między rybami (np. wybebeszona przez samca samica bojownika) Jedyne z czym mamy problem to ślimaki ale da się z nimi żyć ;-)
Jestem w kropce...
Jeszcze cały czas zastanawiam się i obserwuję rybkę...
w zasadzie to ona nie ma rozdętego brzuszka, jest szczupła (jak na samicę bojownika ;-)) Niedawno pozbyła się brzuszka bo sie wycierała. Mozliwe by takie podniesienie łusek i opuchnięte oko było następstwem obrażeń po "ognistym romansie" z damskim bokserem jakim jest samiec bojownika? Ryba od wczoraj wygląda tak samo, łuski podniesione po jednej stronie głowy nad tym zapuchniętym okiem, reszta ciała w normie (nie licząc tej blizny czy czegoś tam co ma na jednym boku od kilku miesięcy) śniadanie zjadła...
Chyba musiała być jakaś wojna w akwa bo dzis jak przyjrzałam się bojownikowi (samcowi) to odkryłam, że ma oderwaną górną wargę - musiał się nieźle z kimś lać! Ale ma się dobrze, je, jest ruchliwy i zaczepny (własnie znęca się nad inną samicą :evil: )
W tej chwili Bojek ma dwie samiczki do towarzystwa a w zasadzie do bicia :? wcześniej miał trzy ale jedną już "pożegnał", innego samca brak... a przydałby mu się ktoś kto by mu łomot spuścił!! hmmm... może mu piranię dokupię do towarzystwa?? :D hihi)


p.s. raz nam padł harem pielęgniczek kakadu, pojechaliśmy na weekend a filtr się zapchał (lub ktos go wyłączył) i kakadu poszłyyy... :evil: (one są wrażliwe na No2 i No3)

p.p.s. fotki poszły na pocztę
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Filtr mam wewnętrzny aquaEl Turbo 650 (średnio na 150 do 200l akwa + deszczownia)
http://www.polskastrefa.eu/ogloszenia/a ... 13689.html
Jak na 112l jest wystarczająco skuteczny, niestety sporo miejsca zajmuje w zbiorniku :( Filtra zewnętrznego nie chcę, boję się, że sie zapcha czy cos i woda mi wycieknie przez niego z akwa do mieszkania... mam takie dziwne fobie :oops: ale uzasadnione :D może tak sie stać przy wadliwym filtrze zewnętrznym a jeszcze dodatkowo mam małą przygodę z wodą z akwa na podłodze
- jak byłam dzieckiem to mieliśmy akwarium 50 litrów i ono pewnego pięknego dnia pękło lub zostało rozbite (nie pamiętam dokładnie :? )
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

DorkaWD pisze: Jeszcze cały czas zastanawiam się i obserwuję rybkę...
w zasadzie to ona nie ma rozdętego brzuszka, jest szczupła (jak na samicę bojownika ;-)) Niedawno pozbyła się brzuszka bo się wycierała. Możliwe by takie podniesienie łusek i opuchnięte oko było następstwem obrażeń po "ognistym romansie" z damskim bokserem jakim jest samiec bojownika? Ryba od wczoraj wygląda tak samo, łuski podniesione po jednej stronie głowy nad tym zapuchniętym okiem, reszta ciała w normie (nie licząc tej blizny czy czegoś tam co ma na jednym boku od kilku miesięcy) śniadanie zjadła...
Opisałem dzisiaj całą sytuację znajomemu ichtiologowi, który notabene ma ok 15 akwariów w domu, obejrzał fotki i po przeczytaniu powyższego fragmentu postu odpowiedział:
"Spróbuj wlać do wody SERA baktopur direct - podejrzewam infekcję bakteryjną, w wyniku walki z samcem"
Tak więc jest szansa na uratowanie tego co masz w akwarium :D
Chyba musiała być jakaś wojna w akwa bo dzis jak przyjrzałam się bojownikowi (samcowi) to odkryłam, że ma oderwaną górną wargę - musiał się nieźle z kimś lać! Ale ma się dobrze, je, jest ruchliwy i zaczepny (własnie znęca się nad inną samicą :evil: )
W tej chwili Bojek ma dwie samiczki do towarzystwa a w zasadzie do bicia :? wcześniej miał trzy ale jedną już "pożegnał", innego samca brak... a przydałby mu się ktoś kto by mu łomot spuścił!! hmmm... może mu piranię dokupię do towarzystwa?? :D hihi)
Jak się ma bojowniki w akwarium to musi być ono mocno zarośnięte i z dużą ilością kryjówek dla samic, korzenie, kamienie itp. wynalazki. One bardzo bronią swego terytorium i każda ryba będzie dla nich wrogiem, nawet samica własnego gatunki, że już nie wspomnę o samcu. Będą walczyły do upadłego, aż jeden zginie.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Administrator
---
Posty: 7567
Od: 28 gru 2006, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Ciekawe :shock:
Chyba kiedyś zafunduję sobie akwarium , jak będę miał więcej miejsca, no niestety nie teraz :wink:
Miłego dnia!
Admin.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja kiedyś miałem przez 5 lat. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Administrator
---
Posty: 7567
Od: 28 gru 2006, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Ja miałem z 10 lat temu, wszystkie rybki wyzdychały :wink:
Miłego dnia!
Admin.
Awatar użytkownika
Administrator
---
Posty: 7567
Od: 28 gru 2006, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Pawle (Dorka nie ma internetu - awaria) i pyta jaką ilość tego SERA baktopur direct wlać ?
Miłego dnia!
Admin.
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Mam, mam!! :D (chwilowo pewnie :?) od jutra już powinnam mieć na stałe lub nie będę miec wcale przez dłuższy czas
albo nam wymienią tą pip, pip (tu wkroczyła cenzura!) antenę albo rezygnujemy z tej pip, pip kafejki wrrryyy...
dobra... złość piękności szkodzi ;-)

Pawle dzięki za dogłębne zbadanie tematu!!
Dam znać za kilka dni o tym jak sytuacja się rozwija ;-)
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Administrator pisze:Pawle (Dorka nie ma internetu - awaria) i pyta jaką ilość tego SERA baktopur direct wlać ?
Dorko na opakowaniu będzie instrukcja, zastosuj się do niej.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”