Fontanna w ogrodzie

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zarośnięta kamieniem fontanna

Post »

Bo np. kamień na kranie czyści się tak, że zamacza się szmatkę w occie i owija o kran i zostawia na 15-20 minut, po czym po zdjęciu ładnie schodzi.

Kamień na szybach akwarium czyściłem kwaskiem cytrynowym.
Ale na taką fontannę potrzeba dużooooo kwasku ;:224
strykul
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 sie 2012, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zarośnięta kamieniem fontanna

Post »

Właśnie problem w ilości i szybkości parowania ewentualnego środka chemicznego - szczególnie w gorący dzień...
Bo niestety fontanna nie ma żadnego filtrowania, woda pobierana z wodociągu + opadówka, niestety instalacja wodociągowa dostarcza tragicznie twardą wodę - wystarczy spojrzeć na czajnik elektryczny, pracuje od dwóch lat i jest w środku kompletnie pomarańczowy od kamienia...
a_g_a
200p
200p
Posty: 208
Od: 25 sie 2011, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zarośnięta kamieniem fontanna

Post »

Zwykłą pastą do zębów doczyściłam umywalkę z kamienia ( okolice kranu) który nie schodził nawet po najbardziej reklamowanych środkach. A czajnik elektryczny na spokojnie czyszczę w ten sposób, że wlewam ocet i zagotowywuję jak wodę...zero kamienia po jednym gotowaniu..Jeśli nie pomogły nawet najsilniejsze środki chemiczne i myjka wysokociśnieniowa, to może obłóżcie to to kompresem z ciepłego octu?
qobold
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 gru 2012, o 03:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zarośnięta kamieniem fontanna

Post »

Spróbuj szczotka stalowa na trzpieniu i do wiertarki lub szczotka stalowa przykręcona do szlifierki kątowej.Wypróbowałem i zdało egzamin.Okulary ochronne na oczy.qobold
strykul
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 sie 2012, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zarośnięta kamieniem fontanna

Post »

Problem rozwiązany jeszcze w sierpniu - użyto ponad 20 litrów środka Szop firmy Atlas w połączeniu z myjką wysokociśnieniową. Efekt zadowalający, najtrudniejsze zabrudzenia zdrapano szpachelką. Wszystkim dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
sandstone
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 sty 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Re: Fontanna, jak podłączyć do gniazdka?

Post »

Tak, wyłącznik różnicowo-prądowy to podstawa, to zabezpieczy nas przed porażeniem w przypadku uszkodzenia izolacji. Ale trzeba wiedzieć też o tym że "różnicówka" nie pozwoli na żadne prowizorki. Dlatego łączenie, przedłużanie przewodu do pompy jest po pierwsze niebezpieczne, po drugie nigdy nie sprawdzi się na dłuższą metę. Należy więc pamiętać o zakupie pompy fontannowej zaopatrzonej w odpowiednio fabrycznie długi przewód. Doprowadzenie powinno być chronione przed możliwością mechanicznego uszkodzenia przewodu (najlepiej zakopać przewód w grubym peszlu. Jeśli jest taka potrzeba należy użyć specjalnych hermetycznych przepustów kablowych do przejścia przez nieckę fontanny. Bezpieczną opcją jest też użycie pompy o niskim bezpiecznym napięciu 12V. Niewielu producentów je ma w swojej ofercie, ale czasem warto poszukać, jeśli np. mamy małego majsterkowicza w ogrodzie ;). A najprościej, kiedy fontanna jest niewielka, można użyć pompy solarnej i doprowadzenie zasilania mamy z głowy, trzeba tylko przeganiać chmury...
Paweł - miłośnik niebanalnych ogrodów (sam w drodze...)
Uwielbiam kamień w ogrodzie - fontanny z duszą?
- Ja mówię że są....
Awatar użytkownika
sandstone
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 sty 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Re: Fontanna- tak czy nie?

Post »

Zgadzam się z Pawłem, nie jestem specem od lilii, ale od wielu mądrzejszych na forum wiem, ze lepiej uniknąć nadmiernego chlapania na roślinę. Ale to nie powód żeby rezygnować z fontanny. Dobranie odpowiedniej dyszy to jedno, umiejscowienie to drugie (przy silnym wietrze "zasięg" fontanny potrafi znacznie się powiększyć). Jeśli nie ma miejsca na lustrze oczka, to można się pokusić o kaskadę przy oczku, ta na pewno nie zaszkodzi liliom. Osobiście uważam, że wszelki wymuszony ruch wody w stojącym zbiorniku jest wskazany ze względu na natlenianie wody, co hamuje procesy gnilne, zmniejsza rozwój glonów, o dobrej kondycji ryb i żyjątek nie wspomnę.
Paweł - miłośnik niebanalnych ogrodów (sam w drodze...)
Uwielbiam kamień w ogrodzie - fontanny z duszą?
- Ja mówię że są....
Pietrekk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 sty 2013, o 10:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fontanna- tak czy nie?

Post »

Lillie same w sobie są piękne, na twoim miejscu z fontanny bym już zrezgnował
Awatar użytkownika
mindless
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 17 sie 2010, o 23:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fontanna Arka

Post »

Witam,
chciałem się pochwalić moją budowlą czyli fontanną przyścienną a zarazem grillem.
Fontanna stoi na dwóch fundamentach 30x40x120 cm. Podstawa za zbrojona siatką
górniczą oraz drutami fi10. Płyta grilla ulana z betonu z cementu białego i szarego + klinkier
cegły do linii wody zaimpregnowane zaprawą uszczelniającą.

Nieckę na pompę wykonałem wtapiając wiaderko plastikowe w podstawę następnie
przepuściłem wężyk za ściankę aby można było zasilić mosiężny maszkaron.
Zakupiłem go trochę za małego ale za to po okazyjnej cenie :D i aby całość wyglądała jak trzeba
z cementu białego wykonałem dodatkowo herb, wylewka maszkarona to wężyk fi8 dodatkowo oplątany diodami RGB których kolor można zmienić z pilota jak i kolor wody w niecce ;) ot co :)

następny mój twór to pompka umieszczona w kalfasie 100l przykryta kratą vema. dalej to jus wykonanie standardowe czyli Agrowłóknina wokół fontanny. Zamiast wierconego kamienia wybrałem łupany marmur o różnych kolorach plus diody Led (w nocy nie rzuca się w oczy tak ten pasek ;) pozostałe lampki to izolatory niskiego napięcia i diody wewnątrz. Wszystko zasilane z 12V także bezpieczne ;) rośliny to funkie i cos jeszcze, nie powiem co bo nie sadziłem i nie znam się :) Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek
natalia8696
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 kwie 2012, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie Lipno

Re: Fontanna Arka

Post »

WOW, świetna fontanna! Brawo za wykonanie i pomysł! ;:138
Awatar użytkownika
mindless
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 17 sie 2010, o 23:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fontanna Arka

Post »

Dziekuje, musze usunąć wykwity solne i będzie git :)


Pompka zamowiona i rozpoczynam prace przy trzeciej fontannie na zwirowisku z uzyciem żarna młyńskiego :)
przemek321
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 2 mar 2014, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Fontanna Arka

Post »

Brawo za wykonanie. pewnie za fontanne to nie robi podczas grila tylko za wodopój %:D Ale zastanawiam się tylko czy woda się nagrzewa od grila?
Awatar użytkownika
mindless
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 17 sie 2010, o 23:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fontanna Arka

Post »

Dziekuje, haha...

Myslalem zeby z fontanny zrobic mini oczko wodne na sezon letni... a co do nagrzewania to maszkaron a przede wszystkim wężyk z wodą jest poniżej płyty betonowej tak więc fontannie nie zagraża ogień z grilla.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”