Wymarzone oczko wodne.

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
labeo
100p
100p
Posty: 131
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wymarzone oczko wodne.

Post »

Zgadza się, przeoczyłem, że tutaj nie ma filtra biologicznego, jakoś nie wyobrażam sobie prowadzić jakikolwiek zbiornik bez niego, więc mamiroma4 na wiosnę warto zmontować (zrobisz taki ze zwykłej beczki). Na marginesie tak właśnie prowadzę basen bez żadnej chemii na bazie filtra biologicznego, lampy uv i pomp cyrkulacyjnych (basen sezonowy ale trzeba pamiętać żeby filtr odpalić odpowiednio wcześnie :))
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Wymarzone oczko wodne.

Post »

Podobnie u mnie, basen pracuje na biologicznym filtrze (Hayward Filter 48 DE) i nie muszę używać chemii w basenie. Dlatego każdy kto ma w oczku wodnym samodzielnie zbudowany filtr biologiczny może zwiększyć jego wydajność kilkukrotnie poprzez użycie ziemi okrzemkowej. Jest sporo literatury na temat i bez trudu można za parę groszy uzyskać znacznie lepszą filtrację.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Wymarzone oczko wodne.

Post »

1000 zł to Ja mogę dać na fitr piaskowy ale do basenów a nie oczka wodnego... wlewam raz w miesiącu preparat i nic nie ginie a woda robi się czysta. Ryb mam tyle ,że muszę na wiosnę 2021 rozdać.
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Wymarzone oczko wodne.

Post »

asprokol pisze:Kibicuję Ci jako stary akwarysta
Ja zamiast lampy UV polecam zrobienie filtra biologicznego, glony przepuszczone przez lampę UV co prawda będą martwe ale i tak pływające w wodzie "trupki" nie są przezroczyste i woda zamiast zielonej będzie bardziej brązowa. W akwarystyce taka lampa jest włączona w system filtracji, zabite glony pozostają w filtrach a nie wracają do wody. Oczko kosztuje bo filtr biologiczny przez pierwsze 3 tygodnie nie jest efektywny i musi pracować non stop. Tylko nic nie pomoże kiedy złamiemy zasadę że na 1 cm ryby nie przypada 5 litrów wody w przypadku małych ryb. W przypadku karpia koi można przyjąć nawet 10 litrów. Czyli oczko o pojemności 3000 litrów to miejsce dla max 15 sztuk.
Moje oczko wodne ma 10 tyś litrów .Oczko wodne jest umieszczone na terenie Rodzinnych ogródków działkowych i wiadomo... dziś zamontuję filtr a jutro na targu będzie do sprzedania. Aż dziw ,że nie ukradli jacuzzi.... Dlatego w moim oczku jest napowietrzanie, filtr ( na początek byle jaki) i co miesiąc preparat do czyszczenia oczka nieszkodliwy dla ryb i roślin.
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Wymarzone oczko wodne.

Post »

Filtr biologiczny można zrobić za kilka złotych potrzebna tylko plastikowa beczka i pompka. Jednak wszelka chemia nie może być stosowana. Beczkę można wkopać i umieścić pompę na samym dole, napełnianie od góry, zamaskowanie posadzenie roślin w górnej warstwie żwiru. Ciekawe kto to ukradnie ;:306
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
labeo
100p
100p
Posty: 131
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wymarzone oczko wodne.

Post »

@mamiroma4 poczytaj trochę o filtrach biologicznych: beczka 40 zł, ja mam keramzyt - też jakieś grosze, najdroższa pompka - chińska pewnie do 100zł i śrubunek z 10 zł plus rurki - za darmo albo znów groszowe sprawy - skąd wziąłeś te 1000 zł? Jak pisze asprokol po co to kraść? Raczej nie ma preparatów nieszkodliwych - prędzej czy później coś się dzieje.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Wymarzone oczko wodne.

Post »

Ja w oczku 3000l mam filtr beczkowy (ten mniejszy) Tetra Pond, o ile pamiętam. Do tego tania pompa Aqa Shut i kiedyś jeszcze była lampa uv, ale odkąd dodałam bakterie, nie ma potrzeby jej używania. W tym roku nawet jej nie zamontowałam.
Woda kryształ, choć ryb było sporo. Teraz jest mniej, bo ten kryształ najwyraźniej ułatwił jakiemuś drapieżnikowi ich przetrzebienie. Najbardziej żal mi pięknej, niewielkiej kometki. Miała już pewnie kilkanaście lat... :cry:
Pozdrawiam,Vivien333
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Wymarzone oczko wodne.

Post »

Szanowny asprokolu....
Co byś powiedział na montaż w filtrze jakiejś grzałki, oczywiście na zimę. Czy zapobiegło by to zamarzaniu oczka? Przynajmniej w okolicy zrzutu wody. Nie musiał bym kopać na 1,2 m.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Wymarzone oczko wodne.

Post »

Wprawdzie to nie do mnie, ale powiem, że moim zdaniem montowanie grzałki w filtrze jest trochę bezcelowe.
Ja w ogóle na zimę wyłączam pompy, filtry i demontuję wszystko.
W zimie wszelkie glony i inne paskudztwa prawie nie rosną, bakterie rozmnażają się słabiej, ryby ograniczają aktywność i prawie się ich nie karmi, więc można sobie filtrowanie darować.
Woda idąca wężami na filtr bardzo się wychładza i wtedy do oczka leci dużo zimniejsza woda, niż ta, która jest w oczku bez wymuszonego ruchu wody.
Na zimę wrzucam styropianowy przerębel i jak jest bardzo zimno (a oczko zamarza) włączam pompkę napowietrzającą. Wężyk przeciągam właśnie przez ten przerębel. Wydaje mi się, że sensowniej byłoby, gdybyś tą grzałkę wrzucił właśnie do takiego przerębla. Wprawdzie oczka Ci nie ogrzeje, ale jest szansa, że przynajmniej wokół grzałki zostanie fragment niezamarzniętej wody, co pozwoli na wymianę gazową.
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
Daniel431
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 29 mar 2021, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wymarzone oczko wodne.

Post »

dziad_Jag pisze:Szanowny asprokolu....
Co byś powiedział na montaż w filtrze jakiejś grzałki, oczywiście na zimę. Czy zapobiegło by to zamarzaniu oczka? Przynajmniej w okolicy zrzutu wody. Nie musiał bym kopać na 1,2 m.
Grzałka nic nie pomoże, bo woda zamarznie w wężu, który doprowadza wodę do filtra.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”