Wysokość podnoszenia słupa wody

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Te węże mają karby na zewnątrz, wewnątrz są gładkie.
Awatar użytkownika
player_ruda
50p
50p
Posty: 72
Od: 17 lut 2014, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

A jaka pompa lepsza? Zwykła czy z regulacją przepływu wody? Bo zastanawiam się nad tą z regulacją tylko nie wiem czy taka regulacja ma sens.
Ola
Awatar użytkownika
Ensata
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 sty 2019, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Lepsza z regulacją przepływu, bo jak będzie zima taka jak ta, to filtrację zostawiasz. Ale zmniejszasz pompę żeby nie wychładzała wody
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Podczas zimy niepotrzebna jest filtracja wody, ważne żeby był dopływ powietrza, czyli sztuczny przerębel i napowietrzanie wody za pomocą pompki powietrznej.
Z reguły pompy do filtracji mamy umieszczone głęboko w oczku i w zimie przy ujemnych temperaturach wychłodzą oczko. Nawet jeżeli podniesiemy pompę to i tak błyskawicznie woda będzie się schładzać. Chyba że cały układ hydrauliczny oczka nie ma styku z powietrzem na zewnątrz.
Awatar użytkownika
Ensata
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 sty 2019, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Ja mam obecnie 7 C, na zewnątrz, serio uważasz, że schładzam wodę? Z osobistego doświadczenia uważam, że lepsza jest z regulowaną mocą. Teraz taką kupię, bo przy obecnej musiałam zdławiać moc. Moje ryby pobierają pokarm w zimie, nie wyob rażam sobie jak możńa powiedzieć, że filtracja jest niepotrzebna :shock:
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

A co będzie jeżeli temperatura będzie ujemna??? Ja mam jeszcze oczko całkowicie zamarznięte, lecz mam sztuczny przerębel i napowietrzam wodę. To wystarczy, aby ryby przeżyły. Sama filtracja wody w minimalnym stopniu ją napowietrza i ryby mogą się udusić.
Jeżeli dokarmiasz teraz ryby, to temperatura wody w twoim oczku musi być wysoka. Ryby w temperaturze wody poniżej +10 stopni przestają pobierać pokarm.
Awatar użytkownika
Ensata
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 sty 2019, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Nieprawda, że ryby przestają pobierać pokarm poniżej 10C. Koi jedzą też pod lodem. Oczywiście specjalny zimowy. Jak spada temp, to wyłączam pompę i zostawiam samo napowietrzanie, z przeręblem.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Czyli tak jak pisałem powyżej, gdy temperatura w zimie spada poniżej +4 stopni to filtr nie powinien być załączony. Wszędzie piszą, że ryby w temperaturze wody poniżej +10 stopni przestają pobierać pokarm poczytaj sobie https://mojafirma.infor.pl/nieruchomosc ... odnym.html
Zgadza się to z moimi obserwacjami. Karmienie ich podczas zimy jest ryzykowne (na wiosnę mogą być chore i słabe). W zimie największa temperatura wody panuje na dnie zbiornika i wynosi zawsze +4 stopnie. W tej temperaturze ryby zapadają w letarg i nie pobierają pokarmu.
Awatar użytkownika
Ensata
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 sty 2019, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Czytaj sobie, moje ryby przeżyły 5 zim w doskonałym zdrowiu. Twoje pierwszą, nie do końca. Jak ja znam coś tylko z teorii, to się nie wypowiadam. Ja czym opracowania ichtilogów i hodowców. A nie forum Castoramy
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Pisać sobie mogą a ryby swój rozum mają i zapotrzebowanie na pokarm też.


W okresie zimowym chodzę na ryby.
Biorą całkiem nieźle zarówno drapieżniki jak i białoryb.

Oczywiście oczka wodne to nie są naturalne zbiorniki i z ilością i rodzajem pokarmu trzeba uważać przez cały rok.
W okresie zimowym ich metabolizm zwalnia więc i zapotrzebowanie na pokarm spada.
Ale istnieje i wrzucenie do przerębla raz na miesiąc opakowania robali im nic nie zrobi.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Nie porównuj dużych zbiorników wodnych do oczka wodnego. Źródła pisane są nośnikiem mądrości ludzkości od kiedy ludzie nauczyli się pisać. Nie lekceważyłbym tego. Moi wszyscy znajomi nie dokarmiają ryb w zimie. Zresztą na dnie zawsze coś znajdą, niekoniecznie robaki.
Na dnie mam dużo roślinności.
Jak zrobiło się cieplej i lód stopniał to robiłem próby z dokarmianiem. Niestety, ryby tkwiły nieruchomo w pobliżu dna. Można to łatwo zaobserwować, ponieważ teraz woda jest krystalicznie czysta.
Każdy robi według uznania, jeżeli chce dokarmiać, niech dokarmia. Zresztą to był temat uboczny, chodziło o pompę - czy ma chodzić gdy temperatury są ujemne.
Ensata pokaż te opracowania ichtiologów, być może czegoś się nauczę :D
https://muratordom.pl/ogrod/narzedzia-o ... -StQ1.html
https://www.werandacountry.pl/rosliny/1 ... ym?start=1
Awatar użytkownika
Ensata
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 sty 2019, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Dokładnie tak. Ryby swój rozum mają. Pierwsza zima, gdzie nie zapadły w hibernację, w ogóle. Pływają żwawo i zwyczajnie są głodne. Oczywiście nie można ich karmić wieczorem, nie można dużo i specjalnym pokarmem. Ale TRZEBA, bo w ten sposób są w dobrej kondycji, która pozwali im przetrwać jak temperatury znowu spadną. Ryby wycieńczone, wygłodzone, pierwsze zapadają na wiremię wiosenną, bo WIOSNA, a nie zima sa dla ryb najtrudniejsze. A Jesiotry, podobno w ogóle muszą być karmione przez cały rok. Piszę podobno, bo tutaj doświadczeń nie mam. Jesiotry zimują u mnie po raz pierwszy.

Odnośnie fachowej wiedzy, mnóstwo informacji jest na holenderskich tematycznych forach.

Na dnie nie mam żadnej roślinności, tak samo jak w oczku. Na zimę wszystko jest wycięte, no ale to podstawa:-)
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Wynika z tego że nie mieszkasz w Polsce, zresztą nie napisałaś skąd jesteś, a to podstawa do dyskusji. U mnie pomimo że dzisiaj było +6 stopni to w oczku mam 20 cm lodu, a na lodzie ok. 40 centymetrów śniegu. Ryby mogę oglądać tylko przez sztuczny podgrzewany przerębel. Nie ruszają się.
Jeżeli chodzi o rośliny na dnie to się mylisz. Ja mam na dnie 16 sztuk Osoki Aloesowatej, w każdej chwili ryby mogą się odżywiać. Pozostawiłem też ścięte pałki wąsko i szerokolistne, lecz do nich nie podpłyną.
Wstawiam fotkę certyfikatu i czterech Osok Aloesowatych. Woda brudna z piasku i gliny, ponieważ sadziłem rośliny wodne.

http://i64.tinypic.com/ncjzv9.jpg http://i66.tinypic.com/j6ua9f.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”