Wysokość podnoszenia słupa wody

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
Ensata
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 sty 2019, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Senior pisze: Dobrze byłoby poczytać o hodowli koi. Moje zimują po raz pierwszy. Mam sztuczny przerębel i pompę do napowietrzania wody.
Nie bardzo wyrabiam się z czasem. Oprócz koi, mam holenderskie akwarium i zapadłam na hoyomanię:-) Ja mam przerębel z grzałką, załącza się przy minusowej temp. Dobra rzecz, napowietrzam minimalnie, by nie mieszać wody. Zima nie jest problemem, najgorsza jest wiosna. Wtedy często ryby zapadają na wiremię, temp się podnosi, bakterie i grzyby szaleją. Raz mi się zdarzyło leczyć jedną rybę, z wycinaniem zmiany włącznie. Teraz mam nauczkę i jak tylko temperatury sa dodatnie, wiosna nadeszła podmieniam 30% wody i daję anarex bio, drogi ale od tamtej pory żadna ryba mi nie zachorowała.Teraz to u mnie Koi potrafią pokarm pobrać ( specjalny na niskie temp) i chodzi cała filtracja Co prawda przy temp to tylko mechaniczna już, ale wodę filtruje. Ciekawa jestem tylko czy maluchy przeżyją ;:219 Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pokazuje na szybko. W sumie temat Magdy, mam nadzieję, że się nie pogniewa
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Znam ludzi którzy swoje koi na zimę odławiają z oczka i trzymają w dużych pojemnikach w temperaturze pokojowej. Mają tym samym większe przyrosty roczne. Ja niepotrzebnie przedłużyłem pracę o 14 lat. W końcu dałem wypowiedzenie i teraz mogę się zająć tym co lubię.
Na pierwszym miejscu są rośliny egzotyczne uprawiane w gruncie.
Na wiosnę posadzę banany i palmy. Pomarańcze i figa już zimują w gruncie.
Awatar użytkownika
Ensata
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 sty 2019, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Senior pisze:Znam ludzi którzy swoje koi na zimę odławiają z oczka i trzymają w dużych pojemnikach w temperaturze pokojowej. Mają tym samym większe przyrosty roczne. Ja niepotrzebnie przedłużyłem pracę o 14 lat. W końcu dałem wypowiedzenie i teraz mogę się zająć tym co lubię.
Na pierwszym miejscu są rośliny egzotyczne uprawiane w gruncie.
Na wiosnę posadzę banany i palmy. Pomarańcze i figa już zimują w gruncie.
Wszyscy, których znam przenoszą. Ja nie mam warunków, dwa, nie widzę potrzeby skoro doskonale sobie zimują u mnie. Plus moje sa już tak duże, że obawiam się o wielkość oczka:D Największy okaz ma około 60 cm :roll: OOOO, super idę czytać o zimowaniu fig i pomarańczy ;:138
Awatar użytkownika
player_ruda
50p
50p
Posty: 72
Od: 17 lut 2014, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Jeszcze dopytam o jedna rzecz. Wspominaliście o oporach podczas tłoczenia tejże wody, jak dotąd widziałam węże do pomp takie karbowane ale czy nie lepszy byłby zwykły gładki wąż ogrodowy? Tam pewnie mniejsze opory niż w karbowanym :?
Ola
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Wąż karbowany na całej długości będzie miał taki sam przekrój. Ogrodowy ma tendencje do deformacji.
Awatar użytkownika
player_ruda
50p
50p
Posty: 72
Od: 17 lut 2014, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

No masz racje, o tym nie pomyślałam że pozaginany może być :P Dzięki.
Ola
Awatar użytkownika
Ensata
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 sty 2019, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

player_ruda pisze:Jeszcze dopytam o jedna rzecz. Wspominaliście o oporach podczas tłoczenia tejże wody, jak dotąd widziałam węże do pomp takie karbowane ale czy nie lepszy byłby zwykły gładki wąż ogrodowy? Tam pewnie mniejsze opory niż w karbowanym :?
Zwykły zamieniłam na karbowany, który jest dużo lepszy. O obręczach zaciskowych pamiętaj:-)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Przy małych prędkościach przepływu, to może można zastosować. Ale jeśli potrzeba przesłać na większą odległość i przy pompie o wyższym ciśnieniu, oraz wydajności może się nie sprawdzić. W tym temacie jest dobry Senior, oraz dziad_Jag.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Te węże mają karby na zewnątrz, wewnątrz są gładkie.
Awatar użytkownika
player_ruda
50p
50p
Posty: 72
Od: 17 lut 2014, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

A jaka pompa lepsza? Zwykła czy z regulacją przepływu wody? Bo zastanawiam się nad tą z regulacją tylko nie wiem czy taka regulacja ma sens.
Ola
Awatar użytkownika
Ensata
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 sty 2019, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Lepsza z regulacją przepływu, bo jak będzie zima taka jak ta, to filtrację zostawiasz. Ale zmniejszasz pompę żeby nie wychładzała wody
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Podczas zimy niepotrzebna jest filtracja wody, ważne żeby był dopływ powietrza, czyli sztuczny przerębel i napowietrzanie wody za pomocą pompki powietrznej.
Z reguły pompy do filtracji mamy umieszczone głęboko w oczku i w zimie przy ujemnych temperaturach wychłodzą oczko. Nawet jeżeli podniesiemy pompę to i tak błyskawicznie woda będzie się schładzać. Chyba że cały układ hydrauliczny oczka nie ma styku z powietrzem na zewnątrz.
Awatar użytkownika
Ensata
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 sty 2019, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Ja mam obecnie 7 C, na zewnątrz, serio uważasz, że schładzam wodę? Z osobistego doświadczenia uważam, że lepsza jest z regulowaną mocą. Teraz taką kupię, bo przy obecnej musiałam zdławiać moc. Moje ryby pobierają pokarm w zimie, nie wyob rażam sobie jak możńa powiedzieć, że filtracja jest niepotrzebna :shock:
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”