Wysokość podnoszenia słupa wody

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
player_ruda
50p
50p
Posty: 72
Od: 17 lut 2014, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Witam, pewnie już było takich pytań milion ale chciałabym raz a konkretnie uzyskać odpowiedz :)
Jedni twierdzą że powinno się liczyć od głębokości zanurzenia pompy w oczku, jedni że od momentu tafli wody więc już sama nie wiem. Moja pompa będzie na głębokości 3 m, potem stojący filtr zew. gdzie wlot jest na wysokości ok 1m więc na mój rozum pompa powinna mieć parametr podnoszenia słupa wody 4m, tak żeby dopompowała wodę do filtra tak?
Najlepsze jest to że napisałam mail do producenta pomp z tym samym pytaniem i stwierdził że jeżeli pompa ma podnoszenie 4 m to może podnieś wodę DO 4 m a na wysokości 4m przepływ będzie zerowy więc powinnam kupić pompę z podnoszeniem min 6-7 m. :roll:

Więc jak to jest?? Pomóżcie

Filtr jest przelewowy i bedzie schowany w takiej drewnianej studni ozdobnej, na studni bedzie leżal dzban ceramiczny i z tego dzbana ma leciec woda do oczka. Taki mamy plan.
Ola
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Witaj
Od poziomu lustra wody. Jak wyłączysz pompę to woda w rurze spada do poziomu lustra a nie do połączenia z pompą.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Fizyka jest nauką ścisłą i wysokość podnoszenia wody to odległość od pompy do wylotu (rura) poziom lustra wody jest nieistotny. O wysokości podnoszenia decyduje ciśnienie jakie pompa jest w stanie pokonać. Dlatego pompa o wysokości podnoszenia 3 metry zanurzona w wodzie na głębokości 3 metrów da wynik zero.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

asprokol, poprawka, jeśli tę pompę zanurzę np. w oceanie na głębokości 20 km , to ona da radę podnieść wodę do tych 3 metrów powyżej lustra wody oceanu.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Nie potrzeba było sięgać w takie głębiny (najgłębsze miejsce znane to około 11 km) bo to proste jak prawo fizyki.
Mamy pompę o teoretycznej wysokości podnoszenia (w praktyce dużo mniej przerabiałem to na fontannach) przyjmijmy że 3 metry dokładamy rurę 2,5 metra pionowo w górę i możemy sobie wybić z głowy że woda z tej rury wytryśnie na 50 cm. Będzie lecieć i tyle, gdy pompę umieścimy w oczku to nie będzie ważne czy rura jest tuż przy lustrze czy też metr nad lustrem efekt będzie podobny.
Nie jest istotne lustro aż do momentu kiedy głębokość zanurzenia pompy jest mniejsza od deklarowanej wysokości podnoszenia - czyli powyżej 301 cm już nie ma efektu.
Praktyka - fontanna 140 cm od pompy do dzbana z którego ma wypływać woda totalnie skompromitowała dane producenta zapewniające że daje radę podnieść na wysokość 2 metrów.
Łatwo to zrozumieć kiedy weźmie się pod uwagę że tu się liczy ciśnienie które musi pokonać pompa więc ta na 20 km to ....................
Te wszystkie dane podawane przez producentów są mocno naciągane więc aby działało dobrze stosować zasadę Hi razy 2.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

asprokol pisze:Fizyka jest nauką ścisłą i wysokość podnoszenia wody to odległość od pompy do wylotu (rura) poziom lustra wody jest nieistotny. O wysokości podnoszenia decyduje ciśnienie jakie pompa jest w stanie pokonać. Dlatego pompa o wysokości podnoszenia 3 metry zanurzona w wodzie na głębokości 3 metrów da wynik zero.
Jestem zmuszony wtrącić się do dyskusji, ponieważ to co jest napisane powyżej to kompletna bzdura. Szkodnikk ma rację, wysokość podnoszenia liczymy od poziomu lustra wody, a nie od poziomu na jakim jest zanurzona pompa.
ekopom odpowiem również na twoje pytanie (skierowane do nieodpowiedniej osoby). Jest to możliwe teoretycznie gdybyśmy pominęli olbrzymie opory - tarcie wody o ścianki węża.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

No to panowie od lustra wody zapraszam ;:306 mam 150 cm głębokie oczko i kilka pomp o różnych parametrach i sobie sprawdzicie dlaczego nie macie racji i co to jest słup wody ;:306
Ewentualnie możemy się umówić jak będę wypompowywał wodę z basenu wtedy możecie spróbować to na pompie która podnosi na 180 cm i podumać dlaczego nic nie pompuje z dna a radzi sobie podwieszona.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Jak pisałeś powyżej "fizyka jest nauką ścisłą" dlatego postaram się wytłumaczyć ci to trochę na chłopski rozum. Pompa zanurzona na głębokości 3 metrów nie musi pokonywać tego słupa wody ponieważ na ssaniu ma taki sam słup wody. Te ciśnienia się równoważą.
Im głębiej zanurzymy pompę tym większe mamy straty związane z tarciem wody, lecz przy małych odległościach są one nieistotne
W pracy zawodowej zajmowałem się między innymi takimi obliczeniami. Wstawię link z dawnego nieistniejącego forum - przeczytaj. Jeszcze raz powtarzam że się mylisz, skończyłem studia związane z tą tematyką.
http://forum.oczkowodne.net/printview.p ... b149c26993
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Nie potrzeba mieć ukończone studia, a wystarczy wiedza ze szkoły podstawowej. Tak samo wielu murarzom, zbrojarzom brakuje wiedzy ze szkoły podstawowej, bo nie wiedzą, co to jest dźwignia jednostronna, czy dwustronna.
Ps. tak dla ciekawości, czy słup podnoszenia tej samej pompy jest uzależnione od ciśnienia atmosferycznego, tj na nizinie i bardzo wysoko w górach jest takie same?
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Owszem! Pompa zanurzona na trzy metry daje wysokość podnoszenia liczoną nad lustrem wody, ale jak słusznie zauważył Bolekso w przytoczonym forum tylko jeśli rura ma wielką średnicę. Pompa odśrodkowa zanurzona w wodzie nie stanowi dla wody żadnej przeszkody, więc poziom w rurze się wyrówna do poziomu lustra wody. Ale wystarczy włączyć pompę i te trzy metry stojącej wody zostaje rozpędzone do jakiejś tam prędkości. Powstają opory i to spore. Więc poziom podnoszenia trochę zmaleje. Ile? Ano zależy od mocy pompy, średnicy przewodu, gładkości ścianek rury, itd. W granicach kilku metrów pewnie różnica będzie niewielka. Tak sobie teoretyzuję. ;:131
Porównywanie pompki oczkowej o wysokości podnoszenia kilku metrów najwyżej z solidną pompą studzienna o wysokości podnoszenia kilkadziesiąt metrów nie ma sensu. W lichej pompce fontannowej głębokość zanurzenia może się ujawnić ze względu na słabą moc i cienki przewód.
Awatar użytkownika
player_ruda
50p
50p
Posty: 72
Od: 17 lut 2014, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

No i się rozpętało ;:224 nadal nic nie wiadomo, ilu ludzi tyle opinii.
Na pewno wielu z was ma jakieś kaskady, ciurkadełka itp. to może podzielcie się wiadomością na jakiej głębokości macie pompę, jakie są jej parametry i czy woda leje się czy lichutko ciurka :) i wtedy będę miała jakiś punkt odniesienia.
Ola
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

ekopom pisze: Ps. tak dla ciekawości, czy słup podnoszenia tej samej pompy jest uzależnione od ciśnienia atmosferycznego, tj na nizinie i bardzo wysoko w górach jest takie same?
Wysokość podnoszenia pompy nie jest zależna od ciśnienia atmosferycznego, ponieważ na wlocie i wylocie pompy ciśnienia te są takie same i się równoważą.
dziad_Jag o oporach występujących w układzie hydraulicznym wspomniałem, Największe opory występują na zwężkach i zakrętach. Przelicza się to na dodatkowe metry instalacji (poziome), lecz biorąc pod uwagę nasze oczka, opory te są minimalne. Średnica węża też ma duże znaczenie, ponieważ im jest mniejsza to woda musi płynąć szybciej, a to generuje dodatkowe opory. Wysokość podnoszenia pompy liczona jest przez producenta dla danej średnicy węża na tłoczeniu i taki wąż powinniśmy zainstalować.
player_ruda dam przykład z mojego oczka wodnego. Do tłoczenia wody na kaskadę mam pompę o wysokości podnoszenia 3,5 metra. Pompa jest zanurzona na głębokości 2,5 metra, a wysokość kaskady (wylot wody z pompy) to 1,5 metra. Czyli licząc od poziomu pompy mamy do pokonania 4 metry, przy wysokości podnoszenia wynoszącej 3,5 metra.
Według niektórych tu piszących woda nie powinna pojawić się na kaskadzie, a jest wręcz odwrotnie, woda płynie. Licząc prawidłowo czyli od poziomu lustra wody pompa ma do pokonania tylko 1,5 metra co przy jej wysokości podnoszenia 3,5 metra sprawia, że na wylocie mam silny strumień.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wysokość podnoszenia słupa wody

Post »

Senior pisze: Ps. tak dla ciekawości, czy słup podnoszenia tej samej pompy jest uzależnione od ciśnienia atmosferycznego, tj na nizinie i bardzo wysoko w górach jest takie same?
Tak zgadzam się z Tobą, tylko także dopowiem, jak ja pominąłem opory w rurach, to ty pominąłeś grawitację. W górach będzie podnosić nieco wyżej.
player_ruda. Wytłumaczę Ci najprościej, nie jest ważne na jakiej wysokości jest zanurzona pompa. Jakiej średnicy dasz wąż, to będzie skutkowało wydajnością, z bardzo cienkiego także będzie coś ciurkało. Pompy o tak małym ciśnieniu tłoczenia, raczej stosuje się tylko do przetaczania wody i dlatego węże powinny mieć większe średnice, ze względu na opory na ściankach na rurze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”