Jak zbudować skalniak?

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
mirra57
50p
50p
Posty: 55
Od: 4 mar 2008, o 04:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Jak zbudować skalniak?

Post »

Witam, mam niewiele :( parę większych kamieni i trochę budowlanego żwiru :( .Chce łmały skalniak.
Nie wiem jak do tego się zabrać i ile czego potrzeba. Skalniak o wymiarach 2x2m.
Proszę o rady i wskazówki
Majka
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21742
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Sądzę,że pomocne na początek będą Ci porady zawarte w tym wątku
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... +skalniaka
Potem czekamy na pytania...
Pozdrawiam :D ,życzę miłego dnia
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
mirra57
50p
50p
Posty: 55
Od: 4 mar 2008, o 04:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Dzięki za dobre rady. Już mam ogólne pojęcie jak zrobić skalniak. ;:31 Niestety nie wiem jakimi roślinami go obsadzić. :?: Skalniak bedzie w miejscu trochę zacienionym
Wybralam skalniak który będzie wysttawał ponad podłoże 5-10cm. Pozdrawiam :)
Majka
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

W miejscu półcienistym dobrze radzą sobie (przynajmniej u mnie :lol: ) skalnice (gronkowa, klinolistna, 'Aureopunctata'), cieszynianka, pierwiosnek gruziński, serduszka wspaniała, cymbalaria murowa.
Pozdrawiam, Jagoda
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

u dołu skalniaka wzdłuż jego obwodu posadź barwinek (obojętnie jaki)
u góry możesz posadzić rozchodniki (w cieniu później kwitną,a le kwitną)
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

mirra57 pisze:Już mam ogólne pojęcie jak zrobić skalniak. Niestety nie wiem jakimi roślinami go obsadzić. :?: Skalniak będzie w miejscu trochę zacienionym
Wybrałam skalniak który będzie wystawał ponad podłoże 5-10cm. Pozdrawiam :)
W takim razie zerknij jeszcze TUTAJ, znajdziesz tam podstawowy opis budowy skalniaka, oraz wskazówki co do roślin jakie tam powinny rosnąć, na trzeciej stronie tego wątku, znajdziesz odnośniki do spisu roślin skalnych, wraz ze wskazówkami dotyczącymi miejsca sadzenia, podłoża, okresu kwitnienia itp, informacje.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
edytqa
100p
100p
Posty: 106
Od: 9 paź 2007, o 20:54
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

A ja mam takie pytanie: kiedy trzeba się zabrać za założenie skalniaka?
"Abyście tylko potrafili położyć kwiaty pomiędzy smutnymi liśćmi życia!" Wilhelm Raabe, pseud. Jakob Corvinus
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Myślę, ze w każdej chwili. :wink:
Ja zacząłem nowy skalniak w tamtym roku, a kończę go teraz.
Jest to jak zwykle kwestia "kasy", projektu (przynajmniej ogólnego zarysu) i czasu, który możemy na tą pracę przeznaczyć.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

edytqa pisze:A ja mam takie pytanie: kiedy trzeba się zabrać za założenie skalniaka?
Ja tam bym się nie zastanawiał, tylko brał się za robotę. Piękna pogoda się robi, czas ucieka, a roboty będzie do diabła i ciut ciut. :wink: :D

Na początku, pomyśl co chcesz na nim mieć i jak ma wyglądać, jakie chcesz mieć na nim kamienie, bo to one grają "pierwsze skrzypce" rośliny są tylko dodatkiem mają go jedynie dekorować, następnie projekt na kartce papieru, z uwzględnieniem gatunków roślin mających na nim rosnąć.

Teraz przyszła pora na przeniesienie kształtu i wymiarów skalniaka na grunt. Kształt można zaznaczyć wężem ogrodniczym, i zaczynasz tzw "łopatologie stosowaną", czyli wykopywanie podłoża które się obecnie znajduje, pod przyszłym skalniakiem na głębokość ok 25 - 30 cm. Na miejsce wykopanego podłoża sypiesz warstwę gruzu, lub grubego żwiru. Jeśli skalniak powstaje na miejscu trawiastym, to odkładasz darń na bok, przyda się jako warstwa izolująca na gruz, który będzie pełnił rolę drenażu. Żyzną ziemię spod darni, gromadzisz w jednym miejscu. Przyda się później, jako jeden ze składników substratu podłoża pod skalniak.

Najlepszym podłożem jest substrat złożony z ziemi ogrodniczej, odłamków skalnych (bardzo dobry jest grys wapienny 0 - 8 mm), i kompostu (lub ziemi do pikowania) w stosunku 3:2:1 podłoże powinno wykazywać wartość pH pomiędzy 6,5 a 8,0 (wartość od obojętnej do zasadowej).
Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ

Po zapełnieniu gruzem wykopu pod skalniak, po starym podłożu. Układasz płaty darni na wyłożonym gruzie. Darń będzie pełniła rolę filtra, zatrzymującego wypłukiwane ew. podłoże skalniaka do gruzu. Darń można zastąpić włókniną.

Na wyłożoną drań (włókninę) sypiesz warstwy ok 10- 20 cm podłoża, z byle jakiej ziemi, na taką wysokość aby pozostawić jeszcze ok 20 - 30 cm na podłoże pod rośliny, które nasypiesz na tę byle jaką ziemię, każdą warstwę zagęszczasz polewając ją wodą z węża ogrodniczego. W ten sposób ustabilizujesz nasyp i nie powinien osiadać, i tak kształtujesz cały nasyp pod skalniak.
Poniżej masz rysunek schematyczny takiej budowy.


Obrazek

Teraz przyszła pora na układanie kamieni.
Nie kładź ich bezpośrednio na nasypie, będą nie stabilne, i nie naturalnie wyglądają tak położone, powinno się je trochę wkopać w podłoże, tak mniej więcej na 1/3. Kamienie możesz układać w momencie sypania substratu. Kładziesz najniższe kamienie, powinny być stosunkowo duże, po ich położeniu, nasypujesz za nie substrat, tak aby zasypać tylną część kamienia. Kładziesz następny kamień (trochę mniejszy), i ponownie zsypujesz go substratem. Tak robisz, aż położysz (częściowo wkopiesz) wszystkie kamienie, i ukształtujesz cały skalniak substratem.
Kamienie można kłaść w grupie po kilka, tworząc w ten sposób, coś jakby kieszenie dla roślin. Można również kłaść pojedyncze duże kamienie wyżej, wtedy je bardziej wyeksponujesz i będą właśnie główną ozdobą skalniaka.

Można również układać, jeden kamień na drugim, przesypując je wcześniej substratem. Stworzysz w ten sposób tzw. suchy mur.

Obrazek

Obrazek

Posadzisz tam wtedy rośliny lubiące mało miejsca, takie do szczelin między kamieniami. TUTAJ masz link do spisu tych roślin (post z Wto 29 Maj 2007 01:22)

Natomiast TUTAJ masz link do spisu, w zasadzie wszystkich roślin skalnych, rosnących w naszym klimacie, wraz ze wszystkimi danymi dotyczącymi stanowiska, podłoża, koloru, pokroju itp. informacjami.
Po posadzeniu wszystkich roślin, proponuję obsypać cały skalniak warstwą ok 2 - 3 cm grysu (od 0 - 10 mm) z takiego materiału jak kamienie na skalniaku. Zapobiega to prze inwazją chwastów oraz utrzymuje wilgoć i temperaturę podłoża. Jeśli będziesz chciał coś dosadzać, to odgarniasz ten grys, sadzisz roślinkę i ponownie zasypujesz odgarniętym grysem. Poniżej podałem link do foto albumu z budowy skalniaka z kaskadą, tam jest zastosowana taka podsypka z grysu serpentynitowego, bo z takiej skały zbudowany jest skalniak.

Poza tym, proponuję przeczytać wszystkie tematy związane ze skalniakami TUTAJ

TUTAJ natomiast, masz fotki z budowy skalniaka z kaskadą, mogą Ci się może przydać.

A jeśli będziesz miała jeszcze jakieś pytania to zapraszam, jest tu kilku fachowców w tej branży, i na pewno Ci pomogą, za to ręczę głową :D
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
edytqa
100p
100p
Posty: 106
Od: 9 paź 2007, o 20:54
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Naprawdę wielkie dzięki za odpowiedź.
Skoro mnie tak zachęcasz, w takim razie kolejne pytanie ;:82
Mam gruz z rozbiórki ściany w łazience.
Czy takie coś się nada jako podkład pod skalniak?
Może zrobię jakąś fotkę i pokażę jak to wygląda.
"Abyście tylko potrafili położyć kwiaty pomiędzy smutnymi liśćmi życia!" Wilhelm Raabe, pseud. Jakob Corvinus
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

edytqa pisze: Mam gruz z rozbiórki ściany w łazience.
Czy takie coś się nada jako podkład pod skalniak?
Może zrobię jakąś fotkę i pokażę jak to wygląda.
Domyślam się jak to wygląda. Oczywiście że się nada, tylko potrzeba go tyle aby wypełnić wykop. A tak z ciekawości, jaką powierzchnię będzie miał ten skalniak?
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
edytqa
100p
100p
Posty: 106
Od: 9 paź 2007, o 20:54
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Tylko do wykopu?
A "pagórek" nie ma być uformowany z gruzu, tylko z ziemi?
"Abyście tylko potrafili położyć kwiaty pomiędzy smutnymi liśćmi życia!" Wilhelm Raabe, pseud. Jakob Corvinus
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

edytqa pisze:Tylko do wykopu?
A "pagórek" nie ma być uformowany z gruzu, tylko z ziemi?
Jak masz więcej gruzu, to możesz go tam wykorzystać formując z niego pagórek, wtedy ziemi potrzeba będzie mniej, natomiast, jeśli masz więcej tej kiepskiej ziemi to formuj z niej. To już zależy od Ciebie. Bo na wierzchnią warstwę potrzebować będziesz ten substrat o którym Ci pisałem wcześniej.
I jeszcze jedno, teraz mi się przypomniało. Ziemię tę starą jak i tę ogrodniczą która będzie jednym ze składników substratu, przesiej przez "arfę", to taka rama z drewnianych listew z rozciągniętą metalową siatką o oczkach 5 mm. oparta pod kątem ok 60º, na podpórkach. Chodzi o usunięcie ew. kłaczy chwastów np. perzu, poza tym spulchni się ją trochę i napowietrzy, łatwiej też będzie się ją mieszać z resztą składników substratu, bo nie będzie zbrylona. A na wypadek gdybyś nie wiedziała jak ją zrobić, tę "arfę" oczywiście załączam rysunek.

Obrazek
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”