Konstrukcja skalniako-kaskady,strumień

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

MarER pisze: Czy mam rozumieć że sugerujesz mi zieloną wodę w cieplejsze letnie dni??
Nie, sugeruję Ci zdrowe roślinki na skalniaku, większość z nich to rośliny na słoneczne stanowiska, myślę oczywiście o roślinach typowo skalnych.
Co zaś do zielonej wody, to wystarczy posadzić w oczku, np grzybień Nympheae 'AURORA' (miedziano - różowa), jakiegoś kosaćca, czy na sezon wkładać do oczka ciborę, i w górnym zbiorniku zrobić mały filtr biologiczny. Dodatkowo utrzymywać w wodzie odpowiednie pH takie w granicach 6,5 do 7,5, (za pomocą kwaśnego torfu o pH 3,5 do 4,5), a problem zupy szczawiowej w oczku będziesz miał z głowy. Roślinki wyczyszczą oczko z azotanów,a bakterie nitryfikacyjne w filtrze im w tym pomogą.

A tak już nawiasem, to rośliny rosnące w oczku również lubią pełne nasłonecznienie, szczególnie grzybienie i kosaćce.
Z grzybieni możesz jeszcze zaproponować takie maluchy:
N.PYGMAEA RUBRA (czerwona), N.WATER PAGELS (biała, podobna do albatros), N.FIRE CREST ( cukierkowo-różowa jednolicie, pachnąca !!!), N.BURGUNDY PRINCES (intensywnie ciemnoczerwona),
Jakbyś szukał sklepu z tymi roślinkami, do dam Ci namiary na sprawdzoną i solidną firmę.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
MarER
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 25 lut 2008, o 15:27
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Oczywiście, tylko czy ten sklep jest gdzieś w pobliżu Warszawy, bo ogólnie wszystko jest pod Warszawą a specjalnie po rośliny na 2 koniec to tak nie bardzo mi pasuje :cry: Jeśli chodzi o rośliny na skalniak to już kilka mamy :wink: ale akurat w tym wypadku więcej roślin da ładniejszy naturalny wygląd.

Dziękuje za zielone sugestie :)

Pzd. marcin
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

MarER pisze:Oczywiście, tylko czy ten sklep jest gdzieś w pobliżu Warszawy, bo ogólnie wszystko jest pod Warszawą a specjalnie po rośliny na 2 koniec to tak nie bardzo mi pasuje :cry:
A jaki rejon Warszawy Cię interesuje, ja mam namiary na trzy sklepy na terenie południowej Warszawy, jeden na Puławskiej (ogólno ogrodniczy), drug w Piasecznie (ogólno ogrodniczy), i trzeci w Wilanowie (duży hodowca iglaków, między innymi karłowatych na skalniaki), a namiar na sklep z roślinkami wodnymi, to link do strony, roślinki dostarczą np. wprost do inwestora.
Jak chcesz te namiary, to wyślę Ci je na PW. Od kilku lat zaopatruję się w tych sklepach i śmiało mogę ci je polecić. Wszystkie bardzo dobrze zaopatrzone.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
MarER
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 25 lut 2008, o 15:27
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Północny wschód prawa strona Wisły. Co prawda po drodze mam i znam kilka sklepów ogrodniczych, żeby nie było że jakaś zapaść, ale dobrze jest wiedzieć o takowych. Ogólnie to fajnie by było tak w granicach podwarszawskich Radzymin, Marki i początki Warszawy: Zacisze, Praga itp. Znalazło by się coś??


Pzd. marcin
Awatar użytkownika
acomitamkurde
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 29 mar 2008, o 16:25
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

drug w Piasecznie (ogólno ogrodniczy),

Panie Pawle,o którym to sklepie Pan pisze?
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

MarER pisze: Ogólnie to fajnie by było tak w granicach podwarszawskich Radzymin, Marki i początki Warszawy: Zacisze, Praga itp. Znalazło by się coś??
Pzd. marcin
Niestety, Praga to nie mój "rewir" mieszkam na Ursynowie, tuż przy Puławskiej, stąd te sklepy, blisko domu.
A jak tam robota, podrzuć kilka fotek, to po podziwiamy. :D
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

acomitamkurde pisze: Panie Pawle,o którym to sklepie Pan pisze?
Niecały kilometr, po lewej stronie za przejazdem kolejowym na drodze Magdalenki, jadąc oczywiście w jej kierunku.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Dynka
500p
500p
Posty: 520
Od: 4 sty 2008, o 22:14
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

MarER pisze:Północny wschód prawa strona Wisły. Co prawda po drodze mam i znam kilka sklepów ogrodniczych, żeby nie było że jakaś zapaść, ale dobrze jest wiedzieć o takowych. Ogólnie to fajnie by było tak w granicach podwarszawskich Radzymin, Marki i początki Warszawy: Zacisze, Praga itp. Znalazło by się coś??


Pzd. marcin
KObyłka duże centrum , Zielonka przy drodze Wołomińskiej, dwa w Radzyminie............................................... Kąty węgierskie, Legionowo, to tylko duże, o małych nie wsponmę...............................
Nie zawsze to co jest lżejsze jest przyjemniejsze!
Mój ogród...
Moje donice
Awatar użytkownika
acomitamkurde
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 29 mar 2008, o 16:25
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

To też niecały kilometr ode mnie.Też często tam zaglądam.Myślałam że jest jeszcze w Piasecznie jakiś ogrodniczy o którym nie wiem.
MarER
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 25 lut 2008, o 15:27
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Kobyłka, Zielonka, Radzymin (przede wszystkim :oops: ) to wszystko sklepy w których bywam w jednym mam firmową zniżkę, tylko że to typowo ogólne sklepy, myślałem nad zajmującymi się konkretnym zaopatrzeniem. Tak czy inaczej wielkie dzięki. Do rzucę tylko że moja skalniako-kaskada jest już gotowa :heja troszkę przeciekła, połatałem ją i jutro próba generalna.


Pzd. MArcin Obrazek Obrazek

PS. Oczywiście nie są to zdjęcia gotowej, jeszcze nie robiłem jej w całej okazałości bo jeszcze będzie wysypany kamień w korycie i grysik wokół.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Powiedz mi co robi ta wywinięta folia w prawym rogu na dole, na pierwszej fotce. Zastanawia mnie jak uszczelniłeś koryto strumienia, i jak rozwiązałeś izolację na wlocie do zbiornika na dole kaskady.
I druga sprawa jak zamierzasz umocować drobny kamień w korycie kaskady, tak aby prąd wody go nie przenosił lub nie płynął pod nimi, tzn, między folią a kamieniami, zamiast po wierzchu.
Normalnie krawędzie folii powinny kończyć się na wysokości górnej krawędzi brzegu koryta kaskady Tak jak na tej fotce, po lewej stronie, zamaskowana po obu stronach kamieniami. Miedzy oba kamienie można nasypać substratu i nasadzić rośliny skalne.
Obrazek

A tak to wygląda po wykończeniu. Miedzy kamienie nasypano substrat i obsypano grysem,
Obrazek

później będą tam rośliny.
Obrazek

Natomiast na wlocie do oczka folia powinna być wyłożona na brzeg zbiornika i do jego wnętrza, ok 2 - 5 cm nad maksymalnym poziomem wody w zbiorniku. Wtedy w razie jakieś nieszczelności, zamiast płynąć po kamieniach, woda spłynie po folii do zbiornika, a nie np. na skalniak, lub poza kaskadę.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
MarER
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 25 lut 2008, o 15:27
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ona leży :? ... tak na serio to została przycięta i zamaskowana kamieniami. Posadzony tam jeszcze został juniperus horizontalis 'montana' także jej wcale nie widać.

Otóż koryto strumienia zostało uszczelnione zaprawą piaskowo-cementową z domieszką płynu uszczelniającego. Jego grubość dostaje do 1/3 kamienia przyklejonego bezpośrednio na folii.

Na wlocie do zbiornika jest usytuowany kamień (jest on wystający) i przykrywa folię lekko nachodzącą na zbiornik. Wszystko jest poklejone w ten sposób żeby woda która dostanie sie pod kamienie spłynęła do rynienki która jest częścią zbiornika w najwyższym punkcie, a główny strumień płynie po wyżej wspomnianym kamieniu. Dodatkowo koryto podzielone jest na kilka etapów a mianowicie na pewnego rodzaju misy kumulujące wodę i w momencie przelania sie spływa niżej.

Na przedstawionych przez Ciebie zdjęciach miałeś ułatwione zadanie, ponieważ ja mam bardzo wąskie gardło i dość stromą skarpę dlatego ciężko by mi było wykopać takie koryto i dać aż tyle folii na zakładkę.

Bardzo proszę o wyrozumiałość. Już wiem jakich błędów nie popełniać przy konstruowaniu takiej kaskady a o których się u mnie nie obyło. Jak to mówią: na błędach się uczymy (tylko szkoda że nie na czyichś, tylko własnych) a jest to moja pierwsza taka budowla. Ogólnie jestem z niej zadowolony i tylko czekam kiedy zobacze ją w pełnej okazałości ze spływem wody.
MarER
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 25 lut 2008, o 15:27
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ogólnie chciałem jeszcze powiedzieć że: KLEJOM DO GLAZURY, MÓWIMY NIE!!!

Obrazek

No i oczywiście:

POZDRAWIAM

marcin
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”