Oczko wodne Józka

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Oczko wodne Józka

Post »

Latem ubiegłego roku zdecydowałem się na budowę oczka wodnego. Kilku sąsiadów w okolicy miało oczka, lecz wszyscy z nich zrezygnowali zasypując je z powrotem z uwagi na zsuwające się skarpy. Aby temu przeciwdziałać postanowiłem na wszystkich skarpach robić otwory co 10 cm i zalewać je betonem. Tym samym po zastygnięciu betonu powstały kotwy, które powinny zapobiegać zsuwaniu się skarp. Całość wylałem betonem, aby powstało coś na kształt skorupy z tysiącami igieł. Budowę będę kontynuował na wiosnę.
zdjęcia niedostepne/K
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1046
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Oczko wodne Józka

Post »

Czy robisz oczko, czy raczej fortyfikacje? Jak koniecznie chcesz mieć basen z pionowymi ścianami, to wystarczyło zrobić szalowania i wylać beton. Sąsiadom ściany się obsuwały bo były zbyt strome. Nie jestem budowlańcem, więc nie znam się na dopuszczalnej pochyłości ścian w oczku, zdaje sobie jednak sprawę, że zależy to od ziemi. Może ktoś zna się na tym? Prosimy ( wszyscy chętni do budowy oczka ) o radę w tym względzie.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Oczko wodne Józka

Post »

Sąsiedzi mieli ściany pochylone bardzo łagodnie, lecz bez zabezpieczeń. Na to położyli folię. Oczka wytrzymywały do czasu wiosennych roztopów, woda wypłukiwała skarpy ponieważ w przekroju są warstwy wodonośne.
Gdybym zmniejszył kąt nachylenia skarp jak sąsiedzi, to oczko byłoby bardzo płytkie. Dzięki takiemu nachyleniu uzyskałem głębokość 2,6 metra. Na wiosnę całość pokryję siatkobetonem, a strefę zgniotu lodu żelbetonem grubości min. 20 centymetrów.
Dopiero na to założę folię min. 1,5 grubości. W oczku mam 4 strefy łagodnie opadające na dno z półkami na rośliny. Te fotki które wstawiłem nie oddają tego jak wygląda oczko. Poszukam innych fotek.
dziad_Jag tak się składa, że jestem inżynierem :) co prawda już na emeryturze, lecz na takich sprawach troszeczkę się znam :D
Znalazłem jeszcze inne fotki. Mam zamiar zrobić jeszcze strumyk, strefę bagienną i mostek. Na zimę oczko zalałem, chcąc chronić beton przed mrozem.
zdjęcia niedostępne/K
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Oczko wodne Józka

Post »

Wszystko pod hasłem a kto zabroni bogatemu ;:306

Pale betonowe tak jak w Bangkok-u przy budowie drapaczy chmur ale pominę to milczeniem niech się martwi ten kto to oczko będzie likwidował.

Widziałem kilkaset podobnych projektów - oczko mostek strumień. Łączy je wspólna cecha - euforia że się to zbudowało i rachunek za prąd. Mój kolega wsadził dwie pompy 2,5 KW i strumyk wyglądał na strumyk a nie cieknącą wodę z kranu. Na początek 24/24 później ............... tylko jak goście przybywali do ogrodu. Po 7 latach likwidacja bo to wymagało jednak dużej pracy i generowało koszty.
Woda w oczku musi być w "ruchu".

Oczywiście z ciekawością będę kibicował tej konstrukcji bo należę do ludzi co bardziej podziwiają pomysłowość i trud włożony w ogród niż cieszenie się byle czym.
Moja rada - jak masz możliwość trochę powiększyć to zrób to bo w tej materii obowiązuje zasada jak w akwarystyce - im większe tym mniej pracy.
Może warto pomyśleć też o małej górce w której schowasz filtr (beczka wypełniona piaskiem) i o możliwości podlewania z oczka a w zamian woda z wodociągów uzupełnia niedobory.
Rośliny podlewane taką wodą zdecydowanie lepiej rosną.
Powodzenia
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1046
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Oczko wodne Józka

Post »

Na mój gust za małe przy tej głębokości. Albo za głębokie przy tej wielkości! :D Asprokol ma rację. Będzie trudna obsługa w takim wąski głębokim rowie. Masz sprzęt do nurkowania? Bez dłubania na dnie się nie obejdzie. Jeśli wybetonowane to po co ta folia? Będzie obwisać jak nie przykleisz. Nie prościej dać uszczelniacz do betonu?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Oczko wodne Józka

Post »

Kotwy betonowe są po to, aby skarpy nie zsuwały się - pracowałem przy czymś takim. Beton położony na kotwy to zrobienie czegoś podobnego do jeża obróconego o 180 stopni. Tych kotew są tysiące. Po co folia? Ano po to, aby oczko było szczelne. Niestety oczka z betonu lub siatkobetonu wcześniej czy później przeciekają, robią się w nich pęknięcia.
Jeżeli już coś robię to chcę, aby służyło mi to bezawaryjnie jak najdłużej bez względu na nakład pracy. Na razie oczko ma wymiary 6x6 metra. Od tych 36 metrów kwadratowych należy odjąć przewężenie na mostek - 3,2 metra w najwęższym miejscu. Jak obliczyłem w przybliżeniu odpada ok. 6 metrów kwadratowych. Czyli na razie powierzchnia oczka wynosi ok. 30 metrów kwadratowych.
Jak pisałem powyżej na wiosnę mam zamiar poszerzyć oczko. Do tej pory przeszkadzał mi rosnący świerk na którego wycięcie nie chciała się zgodzić żona.
Po wielu dyskusjach w końcu się zgodziła i dlatego mam więcej miejsca. Z drugiej strony nie chcę kupować zbyt dużego mostka z uwagi na ceny z nieba wzięte.
Co do likwidacji takiego oczka to nie widzę w tym żadnego problemu.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Oczko wodne Józka

Post »

Nic nie jest wieczne za wyjątkiem wiecznego pióra bo i wieczny odpoczynek ma swoje minusy.
Dlatego napisałem o likwidacji i wyciągania tego betonu z ziemi.
Ty masz to w trakcie budowy więc warto pomyśleć o takich rzeczach jak doprowadzenie prądu i wody.
Warto wejść na google wpisać oczko wodne i mostek przestawić na grafikę i zobaczyć ....................... setki koszmarnych rozwiązań.
Design typowy do wyobraźni wiejskiego pseudo stolarza. Efekt mizerny.
Warto wzorować się na czymś co odbiega od tych rozwiązań.
Sam zresztą wybierzesz co się podoba.
Może warto zainspirować się viewtopic.php?f=2&t=49375&start=910
fotka 4 od dołu
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Oczko wodne Józka

Post »

Myślisz że bez przygotowania teoretycznego przystąpiłem do budowy oczka? Spędziłem setki godzin na czytaniu tematów o budowie oczka w różnej technice, o pompach i filtrach, strumykach, mostkach itp.
Zresztą piszę na forum o tej tematyce. Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw - zdecydowałem się na budowę oczka jak opisałem to wyżej. Jest to technika łączona oczka z siatkobetonu z oczkiem z folii z dodatkowym zabezpieczenie kotwami pokrytymi betonem.
dziad_Jag dlaczego folia musi mi zwisać i po co mi nurkowanie - nie rozumię tego.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Oczko wodne Józka

Post »

Oczywiście nie neguje Twojego przygotowania teoretycznego. Ja mam z pewnością mniejsze ale nadrabiam 20 letnią praktyką.
Moje oczko ma kilkaset kubików wody, zostało wykonane bez 1 grama betonu bez 1 cm folii. Głębokość na środku 150 cm ale już kilkanaście cm od brzegu prawie 1 metr czyli kąty nachylenia są spore.
Nie posiada żadnych filtrów, a ruch wody to fontanny.
Pewnie takie rozwiązanie jest nie do przyjęcia dla teoretyków bo to jest niemożliwe ;:215
Mimo że ja nie mam dna betonowego też wiem jak duży to problem aby zajmować się roślinami rosnącymi na samym dnie.
Wiem że żadna folia nie jest wieczna - i widziałem co się dzieje w oczkach betonowych kiedy temperatura -30 podziała na taką konstrukcję.
Jednak Twój pomysł i wykonana praca robi wrażenie więc odłóżmy naszą dyskusję na 2-3 lata. Wtedy sam będziesz praktykiem i inne będziesz miał spojrzenie.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Oczko wodne Józka

Post »

Czyli ty masz zwykły staw, gdybym miał dużo miejsca to też wykopałbym przy pomocy koparki dużą dziurę i zalał ją wodą. Jeden szkopuł - wokół musiałyby być warstwy nieprzepuszczalne dla wody. Ja takich nie mam. Zrobiłem oczko głębokie na 2,6 metra, aby czyścić je co ok. 10 lat. Mam nachylenie do najniższego punktu, aby osady tam spływały. Gdyby było ich dużo to wystarczy je wypompować za pomocą pompy szlamowej, którą posiadam.
Gdyby przyszło mi coś robić na dnie to wystarczy spuścić wodę do potrzebnego mi poziomu. Zresztą w najgłębszym miejscu oczka nie zamierzam sadzić żadnych roślin. Mam do tego przeznaczone 4 zakola z półkami.
Co do umiejętności praktycznych to nabędę je budując własne oczko :D

zdjęcia niedostępne/K
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Oczko wodne Józka

Post »

Jeden szkopuł - wokół musiałyby być warstwy nieprzepuszczalne dla wody.

Fakt - u mnie nie było takiej warstwy ale bentonit oraz glina to bardzo łatwo dostępne i tanie materiały.

Pompa szlamowa musi mieć zamontowany nóż - z własnego doświadczenia. Rogatek i moczarka to strasznie ekspansywne rośliny i łatwo stopują wirnik.

Co do spuszczenia wody aby posadzić to masz rację przy tej wielkości banalna sprawa ;:215
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1046
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Oczko wodne Józka

Post »

Asprokol..Skąd wziąłeś TANI bentonit i w dodatku w takich ilościach?? Glina - rozumiem. Jaka grubość tej warstwy? Czy korzenie nie przerastają? Żaden kret też się nie wkopał?
Awatar użytkownika
leda16
200p
200p
Posty: 492
Od: 28 lut 2007, o 16:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Oczko wodne Józka

Post »

Ale piękne :wit Mam na myśli jego wielkość i profilowanie wnętrza.
Mój ogród - zapraszam
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”