Żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae)

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
JARASTEL
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 12 mar 2017, o 22:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae)

Post »

Gdy go "introdukowałem" był śliczny, zieloniutki. Teraz nawet mi zakwitł, ale zaczyna wyglądać jesiennie. Czy rzeczywiście już czas na jesień, czy po prostu ma złe warunki? Świetnie zakrywa taflę wody itd. Czym go ewentualnie zastąpić? Rzęsę wodną zjadły mi rybki do czysta
Obrazek


Zbliżenie na problem

Obrazek
1andrzej
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 6 kwie 2014, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: żabiściek

Post »

Żabiściek lubi żyzną i nie za kwaśną wodę. Widocznie gdy ruszyły inne rośliny parametry wody się zmieniły. Pozostaje ci jeszcze pistia i hiacynty wodne.
JARASTEL
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 12 mar 2017, o 22:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: żabiściek

Post »

Rzeczywiście ostatnie ulewy przelały mi bagienko do oczka i woda musiała sie zakwasić ponad miarę. Zrobiłem nadmiarowy odpływ z bagienka na zewnątrz. Może to i kolejne ulewy obniżą kwasowość w oczku. Żabiściek ładnie "zadarnia" taflę i szkoda mi go stracić. Hiacynt mam, rośnie raczej bujnie ale nie wygląda zbyt ładnie. W następnym sezonie spróbuję również pistię. Dzięki za podpowiedź
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: żabiściek

Post »

U mnie żabiściek rośnie jak szalony, co chwilę muszę go usuwać, więc jest to na pewno kwestia parametrów wody. Świetnym zamiennikiem tej rośliny jest limnobium gąbczaste.
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Żabiściek

Post »

Cieszę się, że mogłem pomóc :wink:
Do oczka jest dobra jeszcze salwinia - paproć wodna, która lubi wodę lekko kwaśną.
JARASTEL
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 12 mar 2017, o 22:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żabiściek

Post »

Czy oprócz odczynu wody, na zamieranie żabiścieku może mieć wpływ to, że jego korzenie nie mają gdzie się zakotwiczyć? Dno jest gładkie, bo z EPDM - nie ma żwiru, czegoś do czego mogłyby się zaczepić. Po prostu pływają. Dosypałem otoczaków, może to zadziała. Co sądzicie o tylko pływającym żabiścieku?
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Żabiściek

Post »

Mój żabiściek w ogóle się nie zakorzenia, jest rośliną pływającą. I mimo tego rośnie ponad miarę :)
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Żabiściek

Post »

To jest gatunek rośliny pływającej, więc nie wymaga zakotwiczenia

Mam pytanie o turiony. Która część to turion? Czy ktoś może wstawić zdjęcie obrazujące jak wyglądają te uśpione pączki? Chciałabym je zebrać zanim opadną.
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Żabiściek

Post »

Zdjęcie nie moje, pochodzi z innego forum
http://images12.fotosik.pl/111/123cf7929205bfe4med.jpg

Ja przed nastaniem zimy przekładam żabiściek z oczka do jakiegoś wiadra i do niego opadają turiony, a resztki liści i łodygę wyrzucam, tak samo można robić z salwinią.
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Żabiściek

Post »

Maron18 wielkie dzięki :D Właśnie tak zamierzam zrobić. Przechowujesz je np. w słoiku, czy wrzucasz z powrotem do oczka?
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Żabiściek

Post »

Raczej w jakimś wiaderku, gdyby były wrzucone do oczka, to później podczas wiosennych porządków mógłbym je przypadkowo wyrzucić.
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Żabiściek

Post »

Mam w planie wiosną wyczyścić porządnie oczko i właśnie nie chciałabym go przez przypadek wyeliminować.
A tak na marginesie - moze głupie pytanie, ale mam go dopiero pierwszy rok - karasie nie zjadają tych turionow, które opadną na dno?
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Żabiściek

Post »

Miałem w oczku kilka karasi i wiosną pojawił się żabiściek z turionów, więc raczej nie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”