W.o...Pytania o aparaty cyfrowe - wybór i recenzje

Sekcja uporządkowana tematycznie. Wątki kwalifikuje tylko Administrator.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Wahał bym się między Canonem a Olympusem.
Canon ma większą matrycę a Olympus zapisuje RAW-y.
Canon ma uchylny ekran LCD a Olympus duży zoom...

Wybór nie jest łatwy. :wink:
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Dobre recenzje czytałem o Sony H50 i Panasonicu FZ 50 . Mało wiem o zapisywaniu w Raw.
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Im więcej się naczytasz o różnych aparatach, tym bardziej "zgłupiejesz" ;)

http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/prin ... 75988.html

"RAW (ang. surowy) jest zbiorem informacji o natężeniu światła padającego na poszczególne piksele matrycy w czasie ekspozycji. Nie zawiera więc danych o kolorze, bo każda komórka światłoczuła na matrycy rejestruje tylko jeden z podstawowych kolorów - R (czerwony), G (zielony), B (niebieski). Pozostałe informacje są później interpolowane na podstawie oświetlenia sąsiednich czujników "
Mówiąc po ludzku jest to prawie bezstratny sposób zapisu zdjęcia, (Właściwie danych z matrycy.) które mozna sobie potem dowolnie obrabiać.
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Czyli można wywnioskować że to najlepszy sposób zapisu.
Andrzeju masz rację tylko jak tu wszystkiego nie przeczytać jeśli pragniesz wybrać najlepszy aparat. ;:24 ;:24 ;:24
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

grigori24 pisze:Czyli można wywnioskować że to najlepszy sposób zapisu.
Andrzeju masz rację tylko jak tu wszystkiego nie przeczytać jeśli pragniesz wybrać najlepszy aparat. ;:24 ;:24 ;:24
Witaj Grzesiu! "Bawię się" fotografią od pięćdziesięciu lat. Zawsze aparat fotograficzny dobierałem do zadania (zdjęcia) jakie zamierzałem wykonać. Mniejsze znaczenie miały parametry techniczne, innaczej mówiąc jakość (marka) aparatu. Świetne zdjęcia robiło się lustrzanką Start, mieszkową Moskwą 4, lub wspaniałą lustrzanką Roleiflex lub małoobrazkową Exaktą. Do innych celów używałem studyjnych kamer skrzynkowych. Z aparatami cyfrowymi jest podobnie, jeśli nawet są one zdecydowanie bardziej uniwersalne.
Przykładowo: wybierzesz aparat kompaktowy, lub lustrzankę, o wspaniałych parametrach technicznych ale bez ruchomego wyświetlacza i będziesz chciał nim wykonać zdjęcie makro kilka centymetrów nad ziemią. Już sobie wyobrażam jak leżysz w pyle lub robisz kilka zdjęć na "ślepo" - może któreś wyjdzie. Już to trenowałem z aparatem Sony, który kiedyś kosztował majątek. Dziś za jego cenę mógłbym kupić najlepszą lustrzankę z niejednym obiektywem. Wykonując nim zdjęcia w ogrodzie z rozkoszą "przesiadłem się" na Panasonika Lumix DMC-FZ50, a tamten oddałem córce do robienia zdjęć wycieczkowych. Lumix w pełni zaspakaja moje aktualne potrzeby, a i tak nie wykorzystuję więcej jak 25% jego możliwości. Ruchomy wyświetlacz (obrót w poziomie o 270 i w pionie o 360 stopni) daje mi pełną satysfakcję - aparat "leży" na butach a ja dokładnie wiem co fotografuję. Ponad 80-ciokrotnego powiększenia fotografowanych obiektów z pewnością nigdy nie wykorzystam.

Grzesiu nie chcę Cię namawiać na taki aparat. Piszę tylko o swoich odczuciach.
Mietek.
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Mietku właśnie oto mi chodzi . Wiadomo że i tak ja wybiorę ale każda rada jest mile widziana. Może coś więcej napiszesz o Panasoniku DMC Fz- 50 .Może i ten aparat wybiorę któż to wie.Wielkie dzięki. :D :D :D
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Poczytałem o tym Panasonicu i widzę, że rozwiązania które trzy lata temu były zarezerwowane dla lustrzanek teraz wielkimi krokami wchodzą w segment kompaktów. To tylko utrudnia wybór. ;)

Grzegorzu, tak jak napisał eMzet. Przede wszystkim odpowiedz sobie SZCZERZE na pytanie do czego będziesz używał aparatu. Czy do biegania po ogrodzie i pstrykania zdjęć rodzinie, czy masz może bardziej profesjonalne zapędy.
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Andrzeju wiadomo że do biegania w ogrodzie ,zdjęcia makro, zdjęcia rodzinne ,zdjęcia w pomieszczeniach no i wakacje .Zapędów profesjonalnych nie mam ale lustrzanki z obiektywami kitowymi nie są takie drogie tylko pytanie co są warte te obiektywy i jak one sie mają do kompaktów.
Mietek pisał że wykorzystuje aparat w 25% i i nasuwa się pytanie co to znaczy w 25%? Chciałbym wiedzieć coś więcej o danym aparacie i spostrzeżenia użytkownika są dla mnie bardzo ważne nie tylko broszury które są wydawane .

Dzięki Wam za pomoc i proszę o jeszcze ;:108 ;:100 ;:100 ;:100 ;:113
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

grigori24 pisze:Andrzeju wiadomo że do biegania w ogrodzie ,zdjęcia makro, zdjęcia rodzinne ,zdjęcia w pomieszczeniach no i wakacje .Zapędów profesjonalnych nie mam ale lustrzanki z obiektywami kitowymi nie są takie drogie tylko pytanie co są warte te obiektywy i jak one się mają do kompaktów.
Praw fizyki się nie przeskoczy i wiadomo, że łatwiej jest wykonać DOBRY duży obiektyw ze szklanymi soczewkami niż małe plastikowe coś do kompaktu. Z drugiej strony technologia idzie do przodu i nawet w komórkach pojawiają się aparatu z Auto focusem. :shock:
A co są warte... Poczytaj sobie recenzje na www.fotopolis.pl wyglądają dość rzetelnie.

A w 25%? Na przykładzie mojego A510. Mam tam kilkanaście programów tematycznych, różne czułości, szmery bajery, nawet pełen manual a i tak robie zwykle zdjęcia na AUTO Zdjeć panoramicznych, seryjnych, programów tematycznych nigdy nie używałem Inna sprawa, że dla mnie większość tych dodatków to jest szum marketingowy. :)
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Grzesiu, Andrzej wytłumaczył już co znaczy 25%. Mogę dodać, że z istniejących w aparacie możliwości nie próbowałem nawet większości wykorzystywać. W zasadzie pracuję tylko w trybie "makro" z "priorytetem przysłony" to znaczy ustawiam wartość przysłony a aparat sam dobiera czas naświetlania.
Wiele racji ma Andrzej pisząc o obiektywach. Ja zarówno w Sony miałem jak i w Lumixie mam obiektyw klasy światowej, Vario-Elmarit firmy Leica. Zaletą takiego rozwiązania jest wysoka jakość obrazu a wadą duży ciężar aparatu, jaki tworzy kilkanaście szklanych soczewek. W moim przekonaniu, w praktyce, Lumix różni się od lustrzanki cyfrowej tylko brakiem możliwości stosowania wymiennych obiektywów. Tu można zastosować tylko dwie nasadki- tele i makro.
Mietek.
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

A jak wyglądają kolory w Panasoniku no i oczywiście makro .Interesuje mnie również moc lampy błyskowej. :D
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

grigori24 pisze:A jak wyglądają kolory w Panasoniku no i oczywiście makro .Interesuje mnie również moc lampy błyskowej. :D
Wszystkie zdjęcia które zamieszczam na Forum od roku wykonane są tym aparatem. Zajrzyj do mojego wątku. Zdjęcia można wykonywać z odległości 5 centymetrów a granica powiększenia wynosi ponad osiemdziesiąt razy. Nigdy nie robiłem zdjęć z takim powiększeniem.
W instrukcji obsługi piszą, że zasięg lampy błyskowej wynosi od 30 centymetrów do 7,4 metra. Jego wielkość zależy od ustawionej czułości w ISO. Istnieje opcja zwiększania lub zmniejszania mocy lampy ale nigdy z niej nie korzystałem.
Mietek.
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Granica powiększenia czyli zoom?!
ODPOWIEDZ

Wróć do „WSZYSTKO o... Bazy wiedzy użytecznej”