W.o...Pytania o aparaty cyfrowe - wybór i recenzje

Sekcja uporządkowana tematycznie. Wątki kwalifikuje tylko Administrator.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: W.o...Pytania o aparaty cyfrowe - wybór i recenzje

Post »

Pozwolę sobie odświeżyć wątek...

Mam w planie zakup nowego aparatu... co myślicie o Sony33 i Sony55 ?
Warto ?
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: W.o...Pytania o aparaty cyfrowe - wybór i recenzje

Post »

Po wizycie w Wojsławicach w ten weekend dobitnie mnie uderzył fakt, że nie posiadam aparatu, choć do tej pory uważałam go za zbędny. :? A tam było tak pięknie, te miskanty... ;:145 Ale dość tych łez, teraz tylko muszę zadbać o to, by podobna sytuacja się nie potórzyła. :D Ponieważ się kompletnie na tym sprzęcie nie znam, nie wiem, czym się kierować, dlatego bardzo proszę o pomoc. To może ja opiszę , czego bym oczekiwała od pierwszego aparatu, a specjaliści podpowiedzą, jaki model, marka będzie ok :D

- jakiś stabilizator obrazu, żeby przybliżenia roślin wychodziły ostre
- rozdzielczość spora, żebym miała również możliwość wywołania zdjęcia o niestandardowej wielkości (ale odpowiedni parametr to już chyba sama znajdę, bo to w końcu juz informatyka :wink:, na pewno nie mniejsze niż 5 mpx )
- zoom tak chyba minimum x3 lub 4, sama nie wiem :?
- na nagrywaniu mi nie zależy
- bateria, która nie siądzie w połowie wycieczki (wiem, że wycieczki są różne, ale chyba mniej wiecej wiadomo, o co mi chodzi :wink: )
- lampa, która nie sprawia, że nocne zdjęcia wychodzą okropne (podejrzewam jedynie, że lampy są różne, możliwe, ze jest inaczej 8-) )

Będę wdzięczna za propozycje, może być np. na pw jakis link do aukcji. :) A cena to tak myślę do 1000, ale być może moje oczekiwania zahaczają o wyższy pułap cenowy, tego nie wiem. :wink:
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: W.o...Pytania o aparaty cyfrowe - wybór i recenzje

Post »

Przejrzałem ten wątek może nie od deski do deski ale jednak przejrzałem. Pojawiają się pytania a potem w odpowiedzi sugestie jakie aparaty kupować, czasami konkretne modele itd.
Mam już za sobą jakieś tam doświadczenie fotograficzne i osobom, które mnie nieraz o tego typu zakupy pytają wolę wyjaśnić pewne cechy aparatów i parametry istotne przy fotografowaniu niż sugerować konkretny model czy nawet markę.
Dlatego też zastanawiam się czy nie byłoby zasadnym abyśmy wspólnie, Ci którzy czują się na siłach, przedstawili tutaj kilka takich ważnych naszym zdaniem porad. To pozwoliłoby osobom szukającym aparatu łatwiej samemu podjąć decyzję z wyborem a przynajmniej wiedzieliby na co zwrócić uwagę kupując aparat.
No chyba, że ten wątek ma pozostać takim bezpośrednim doradzaniem modeli?

Z przyjemnością przejrzę trochę postów wstecz, wynotuję najczęściej powtarzające się pytania i się do nich odniosę a potem inni będą mogli przedstawić swoje opinie w wymienionych kwestiach.
boorg
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 30 wrz 2011, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: W.o...Pytania o aparaty cyfrowe - wybór i recenzje

Post »

Ja osobiście mam doświadczenia z wieloma aparatami cyfrowymi. Znam modele:

Kodak C533 - świetny aparacik. Bardzo go lubiłem.
Kodak C612 - miał spory problem "z szumami" jak było mało światła. O ile zdjęcia ze słonecznych plenerów z Rodos były bajkowe, to pamiątkowe zdjęcia z pokoi hotelowych były słabej jakości. :(
Kodak Z 8612IS - kapitalny zoom. Zrobiłem nim wiele moich ulubionych zdjęć.
Nikon D40 - używam do tej pory. Moja ulubiona lustrzanka.
Nikon D3000 - niby nowszy model niż D40 ale w/g mnie jest w nim sporo niedociągnięć. Tryb seryjny szybko zapełnia bufor (można zrobić kilka zdjęć i trzeba czekać aż zapiszą się na karcie), zbyt duża zwłoka na spuście migawki (przy zdjęciach czegoś/kogoś w ruchu, to poważne ograniczenie), słaba współpraca z niemarkowymi lampami błyskowymi w trybie automatyki TTL (praktycznie nie mamy kontroli nad efektami a najszybszy czas migawki, to tylko 1/200s).
FujiFilm S2Pro - świetne możliwości ale nie jest to aparat reporterski (szybkość seryjna około 1 zdjęcie na sekundę). Jakość tego aparatu docenią Ci, którzy dobrze opanowali komputerową edycję fotografii.

Na nowości spoglądam zawsze z zainteresowaniem ale bez specjalnego entuzjazmu. :wink:

Sam udzielam się na dwóch forach fotograficznych, więc rozmowy sprzętowe nie są dla mnie tematem obcym. Mam "jakieś tam" doświadczenie. Jakby co - chętnie pomogę. :)
Awatar użytkownika
Rylisa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 14 lis 2011, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: W.o...Pytania o aparaty cyfrowe - wybór i recenzje

Post »

Dzień dobry,
jak pisali Panowie wyżej, nie można, nie znając osoby, podać "dobrego modelu". Ponieważ nagminnie dobieram aparaty rodzinie - amatorom, ułożyłam sobie listę pytań:
- ile ma lat osoba kupująca?
- czy ma jako takie obycie z fotografią, czy ma zamiar się szkolić? czy ma ochotę zmieniać obiektywy? ;)
- ZA ILE?
- woli robić zdjęcia krajobrazom, portrety, czy mrówki?
- czy będzie robić zdjęcia seryjne?
- czy waga i wielkość mają znaczenie?
- czy ma zamiar nagrywać filmiki?
- co jej się podobało, a co przeszkadzało w poprzednim/obecnym aparacie?
życie jest piękne! przy prawidłowo dobranych antydepresantach...
Awatar użytkownika
nina1611
500p
500p
Posty: 833
Od: 27 mar 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: W.o...Pytania o aparaty cyfrowe - wybór i recenzje

Post »

to ja według schematu poprzedniczki odpowiem na pytania i proszę o jakieś sprawdzone propozycje bo powoli przymierzam się do zmiany aparatu :)
Rylisa pisze:- ile ma lat osoba kupująca?
- czy ma jako takie obycie z fotografią, czy ma zamiar się szkolić? czy ma ochotę zmieniać obiektywy? ;)
- ZA ILE?
- woli robić zdjęcia krajobrazom, portrety, czy mrówki?
- czy będzie robić zdjęcia seryjne?
- czy waga i wielkość mają znaczenie?
- czy ma zamiar nagrywać filmiki?
- co jej się podobało, a co przeszkadzało w poprzednim/obecnym aparacie?
- 24
- tak, tak i tak.
- do 1500 zł
- szczególnie kwiaty, więc dobre macro mile widziane :)
- jestem przyzwyczajona do noszenia torby więc kg mnie przerażają :)
- co do filmików to jest mi to obojętne.
- mam kilka aparatów, ale najczęściej używam Panasonic Lumix DMC-FZ7 i chciałabym już go zmienić. Moim zdaniem ma za małe możliwości do robieniach na prawdę dobrych zdjęć z bardzo bliskiej odległości kwiatom, ciężko uchwycić te najważniejsze, najdrobniejsze szczegóły.

Jeżeli ktoś ma dla mnie jakieś propozycje dobrego aparatu to będę bardzo wdzięczna za podpowiedzi :)
Pozdrawiam Małgorzatka :)
Niektóre z moich storczyków ...
Awatar użytkownika
Rylisa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 14 lis 2011, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: W.o...Pytania o aparaty cyfrowe - wybór i recenzje

Post »

Heh... Ostatnio wybierałam aparat dla siebie, i odpowiedzi prawie identyczne miałam ;) Jako, że od Sony czy Panasonic mi się z fotografią nijak nie kojarzy, wybrałam Olympus SZ-20 http://www2.olympus.pl/consumer/29_digi ... _24297.htm . Zaletą jest wbudowana, ale zamykana lampa błyskowa, odległość ogniskowania w supermakro od 1 cm, 15 zdjęć na sek przy seryjnych (dzieci!), mechaniczna stabilizacja obrazu, rozdzielczość 16MP, zoom optyczny szerokokątny 12,5. Cena rzędy 700 zł.

w okolicach 1500 jest SZ-30 MR http://www2.olympus.pl/consumer/29_digi ... _24313.htm
Większy zoom optyczny 24x, ale w supermakro najmniejsza odległość ogniskowania to 3 cm. Lampa błyskowa jak wyżej.

Jest jeszcze (ale droższe) cudeńko, co się PEN nazywa. Miałam z nim ostatnio na warsztatach do czynienia. Bezlusterkowiec ze zmiennymi obiektywami. I generacja body+obiektyw podstawowy mieści się cenowo, III generacja to koło 2500 tysia za E-PL 3...
daje sporo możliwości, ale, niestety, żeby wszystko wykorzystać, potrzebna kasa na lampę błyskową i dodatkowe obiektywy. Choć i tak wyjdzie taniej, niż body Nikona :? http://www2.olympus.pl/consumer/pen-cam ... _24705.htm
o innych markach nie będę się wypowiadać, niech się odezwą ich fani ;)
życie jest piękne! przy prawidłowo dobranych antydepresantach...
Awatar użytkownika
nina1611
500p
500p
Posty: 833
Od: 27 mar 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: W.o...Pytania o aparaty cyfrowe - wybór i recenzje

Post »

bardzo dziękuje za przydatne informacje :)
Pozdrawiam Małgorzatka :)
Niektóre z moich storczyków ...
boorg
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 30 wrz 2011, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: W.o...Pytania o aparaty cyfrowe - wybór i recenzje

Post »

Ze swojego doświadczenia wiem, że zbyt bliskie ostrzenie nie jest pożądane w trybie makro. A tu Rylisa pisze o 1 cm i 3 cm. Robaki nie lubią takiej bliskości: zanim zbliżysz się do motyla na 1-3 cm: on już dawno poszybuje w siną dal. :heja
Za 1500 zł można kupić niewiele, jeżeli chcemy coś nowego. W tej cenie możemy kupić najprostszą lustrzankę z podstawowym obiektywem (tzw. zestaw kit), kompakt z wymiennymi obiektywami lub zaawansowany kompakt cyfrowy (zwyczajowo zwanym zoomem lub hybrydą). Dobry obiektyw do makro - to wydatek przynajmniej równowartości podstawowego zestawu. Podsumowanie nie jest optymistyczne: nowa lustrzanka z obiektywem do makro, jest poza zasięgiem Twoich możliwości. Tak samo kompakt z obiektywem do makro będzie przekraczał przeznaczoną kwotę. Jedynie zoomy i hybrydy są w kręgu Twoich możliwości finansowych. Ale jednego zooma już masz i nie do końca jesteś z niego zadowolona. Chcesz kupić drugiego?

Rozumiem Nino, że chcesz aby zdjęcia prosto z aparatu były "super" i nie potrzebowały dalszej obróbki w programach komputerowych? Jeżeli tak jest - to doskonale Ciebie rozumiem i w pełni zgadzam się z Tobą. Dlatego może warto kupić aparat. który na początek będzie robił przede wszystkim...dobre zdjęcia? :wink:

Masz do wyboru:
1. Sony NEX-3 z obiektywem 18-55mm
http://www.ceneo.pl/8434157
Ten aparat robi naprawdę świetne zdjęcia, których nie trzeba już specjalnie polepszać. Podstawowy obiektyw pozwoli na zrobienie "zapierającego dech w piersiach" widoczku i ładnego portretu naszym bliskim. Przy okazji aparat ma kilka fajnych funkcji zwiększających możliwości aparatu. Ludzie, którzy "żyją z robienia zdjęć" wysoko oceniają możliwości tego aparaciku.
2. Sony NEX-5 z obiektywem 18-55mm
http://www.optyczne.pl/135.9-Test_apara ... wanie.html
Poczytaj sobie co maniacy fotograficzni piszą o tym aparaciku. Kto jak kto ale oni dla kiepskich produktów - są bezlitośni. Jeżeli coś znajduje ich uznanie: musi być dobre. :)
W sieci Euro jest teraz promocja na ten aparat. Trochę to więcej niż planowane 1500 zł ale nie jakoś strasznie dużo więcej. :wink:
http://www.euro.com.pl/kompakty-z-wymie ... arny.bhtml

Jeżeli z jakiś powodów nie lubisz Sony - możesz kupić aparaty Panasonica lub Olympusa. Ja sam używam Nikona i Fuji. Jednak nie jestem "fanem jednej słusznej marki". :;230

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
tulipanekkk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 lis 2011, o 14:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: W.o...Pytania o aparaty cyfrowe - wybór i recenzje

Post »

ja polecam canon, mam mala cyfrowke i oczyiwsic elsutrzanke canon 550D, dla wielbicieli fotografii, sprzet obowiazkowy i do etgo mozna krecic filmiki HD. Poelcam!
Awatar użytkownika
rentgen
50p
50p
Posty: 62
Od: 12 lis 2011, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: W.o...Pytania o aparaty cyfrowe - wybór i recenzje

Post »

Z aparatów cyfrowych polecam Olympus z linii SP.Natomiast z lustrzanek cyfrowych bardzo dobrze spisuje mi się Canon 500D.
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: W.o...Pytania o aparaty cyfrowe - wybór i recenzje

Post »

Też mam Canona ale EOS 1000D z podstawowym zestawem KIT cena podstawowego zestawu to 1900 zł.
Ostatnio szukałam nowych szkieł do makra i wyczytałam że można kupić dodatkowe pierścienie. Nowe szkła to cena coś od 1200 zł.
piotrusik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 gru 2011, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: W.o...Pytania o aparaty cyfrowe - wybór i recenzje

Post »

Dobrze, że tutaj boorg się o tych NEXach wypowiedział, bo byłem ciekawy tych aparatów ? dzięki!Najpierw chodziła mi po głowie lustrzanka alfa slt-a35k od Sony, ale nie dam rady tyle hajsu uciułac, to mi teraz właśnie te dwa NEXy najbardziej podchodzą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „WSZYSTKO o... Bazy wiedzy użytecznej”