Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Sekcja uporządkowana tematycznie. Wątki kwalifikuje tylko Administrator.
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

Dzięki obu Panom za informację.
Systemu raczej nie zmienię bo stracę wtedy możliwość korzystania ze szkiełek męża.

Konrad mam stary komputer, w tej chwili zdjęcia zajmują mi ok 100 GB i więcej nie wykroję. Nie chcę go modernizować, bo to nie ma sensu raczej przymierzam się do nowego, ale na razie muszę przeboleć wydatki na nowego kompa mojego dziecka. Pierwsza opcja więc nie wchodzi w grę.
Większość zdjęć robię dla siebie, jest to swego rodzaju archiwum tego jak powstawał mój ogród i choć wiele z nich nie nadaje się do publikacji to jednak żal wyrzucić. Często z tego archiwum korzystam. Wracam z ogrodu i mam 30, czasem więcej fotek, od razu wyrzucam te które technicznie są nie do przyjęcia. Mam jeszcze trochę takich "ćwiczebnych fotek", jak kupiłam sabinkę w ten sposób między innymi uczyłam się pracy z lampą.
Robię selekcję i powoli zgrywam co wartościowsze dla mnie na DVD, mam teraz ten dysk na usb i chyba pozostanę przy wersji dysk + dvd.. W razie awarii zostanie mi archiwum na płytach.
Mój małż mówi to samo co Ty - albo albo chce się zrobić dwa dobre zdjęcia albo oblecieć z aparatem cały ogród i mieć dyski zapchane paściami:( Wiem, że ma trochę racji, ale ja nie ani jego doświadczenia ani tym bardziej umiejętności.
Zdjęć pt imieniny u Zosi praktycznie nie mam, dziecko też niechętnie staje przed obiektywem i jak już uda się go namówić zostaje jedna, dwie fotki. I tak przestaję nad tym panować, na razie udało mi się zapanować nad negatywami i starymi fotkami jeszcze z analogów, zrobiłam też archiwum z kaset vhs. Również cenne, bo mój młody 2 ani 7 lat już mieć po raz drugi nie będzie:)
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
Ganz
100p
100p
Posty: 120
Od: 16 maja 2008, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Post »

W takim razie pamiętaj, że minimum dwie kopie archiwum - jeśli są trzy kopie i z tego dwie na płytach to każda kopia płyt musi być od innego producenta. Płyty pleśnieją (może zalęgnąć się grzyb pomiędzy warstwami) i trzeba co 2-3 lata przegrywać wszystko na nowe płyty.
Pozdrawiam, Konrad
fotograf-winoroślarz-sadownik-amator
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

:wit
proszę o radę , chciałam spróbowac swych sił w fotografii makro - znalazlam na all takie pierścienie
http://allegro.pl/pierscienie-makro-aut ... 39821.html

co o tym myślicie??? ewentualnie co polecacie . Mam Nikona D60
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

Poradźcie szukam dobrej hybrydy, średni, żeby do kieszeni wlazł ja szaleje z dziećmi i psem, oglądałam, Canona, Sony i Nikona, nie mogę się zdecydować , zoom tak do 30 mi się śni, ale może macie jakieś sprawdzone marki które sobie chwalicie , teraz cykam Canonem, starsza wersja.
Awatar użytkownika
bonnum
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 mar 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

Każda z tych marek jest dobra, trzeba prównywac konkretne modele.

Zoom od 28mm to w zasadzie już standard, tylko niektóre Canony mają z tym problem.
Możesz nawet poszukać aparatu z zoomem od 24 (prawidłowo - z obiektywem typu zoom, którego szeroki kąt zaczyna się od 24mm liczonych dla małego obrazka - bo w cyfrowych kompaktach matryca jest mniejsza niż mały obrazek - czyli klatka standardowego filmu)

Hybryda to raczej Ci się do kieszeni nie zmieści, więc proponuję zwykły kompakt.

Nie podałaś ceny dlatego proponuję kilka modeli (w tym przypadku im droższy tym niestety lepszy):
-jeśli przesiadasz się z Canona, łatwiej będzie Ci się obsługiwało Canony:
Canon PowerShot SX130 IS za ok. 590zł
Canon PowerShot G12 HS - bardzo dobry, ale trzeba wiedzieć jak go wykorzystać, w niektórych sytuacjach laikowi wyjdą z niego gorsze fotki niż z poprzednika - ok 1900zł

Nikon Coolpix S9300 - 1100 zł - szeroki kąt i wąski kąt - wszystko czego amator może chcieć prócz wizjera - ale wizjera teraz już dranie nie dają, więc na pustyni sobie nie pofocisz ;)

Sony DSC-H90 - jak wyżej, cena ok 770zł.

chyba, że weżniesz:
Fuji FinePix X10 - za 1900 zł - ale tu tak jak w Canonie G12 trzeba wiedzieć co się robi. Bardzo jasne szkło to zaleta, ale i przyczyna kilku problemów z flarą czy aberracją chromatyczną, których można uniknąc, ale trzeba się trochę namęczyć

UWAGA, możesz też wziąc starszą wersję każdego z tych aparatów, jeśli cena będzie niższa o 200-300zł - warto

Jako, że jestem trochę nie na czasie polecam zasięgnąć opinii na którymś z forów fotograficznych.
P.S. Im mniejszy rozmiar matrycy w pikselach tym lepiej!! Natomiast im większy jej fizyczny rozmiar tym lepsze zdjęcia - widac to w przypadku lustrzanek. Praktycznie każda, nawet stara lustrzanka da lepszą jakość zdjęć.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

Bardzo Ci dziękuję wypisałam sobie ostatnio taki sprzęt ceny też różne, jak myślisz który będzie dobry? Sony cybershot DSC-HD 20V, 18 megapixeli zoom 20 krotny, Canon Powershot SX 40 HS 12 mega i zoom 35 krotny
Nikon Colpix S9100 12,7 mega i 18 krotny zoom, Nikon Colpix 16 mega i 42 razy zoom wszystkie matryca CMOS
Teraz mam Canon PowerShot A720 IS ma już 5 lat i powoli się kończy :(

Popatrzę na Twoje typy :) Nikon Coolpix S9300 chyba bardzo bliski Nikon Colpix S9100
Co do Fuji troszkę się boję bo serwisy daleko i długo się u nas czeka jakby co.
Lustrzanka to klasa sama w sobie tylko wielki gabarytowo i jak będę chciała zrobić zdjęcia macro muszę mieć inny obiektyw chyba? Zresztą ostatnio też ktoś straszył mnie martwymi pixelami czy wiesz w czym rzecz?
Awatar użytkownika
bonnum
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 11 mar 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

Twój A720 IS to klasa sama w sobie!
Nie spodziewaj się jakiejś mega-kolosalnej poprawy jakości zdjęć. Ponadto jest wygodny i ma optyczny wizjer, który przydaje się w ostrym słońcu, czy np. na słonecznym stoku narciarskim. Jest oczywiście wolny i ma wąski szeroki kąt.

Serwis faktycznie bywa problemem, tym bardziej przy taniej produkcji masowej, ale nie traktowałbym tego jako kryterium decydujące.

Co do lustrzanki: rozmiar i osobny obiektyw do makro to prawda. Martwe piksele zdarzają się zarówno w lustrach jak i kompaktach.
W zasadzie nie ma się co nimi przejmować, ponieważ na zdjęciach ich nie widać :) a nawet jeśli, bardzo łatwo je usunąc automatycznie.

20V robi ponoć trochę mało ostre zdjęcia
SX 40 jest dość duży. Nie za duży dla Ciebie? Do kieszeni się nie zmieści.

9300 i 9100 są podobne, jeśli znajdziesz gdzieś 9100 w atrakcyjnej cenie to warto się nad nim zastanowic, ma opinię bardzo dobrego sprzętu.

Wielkością matrycy w megapixelach się nie przejmuj - a raczej przejmuj - optymalna do amatorskiego użytku to max A4 to ok 3-5 megap. wszystko ponad - to już chwyt marketingowy.
Z jednym wyjątkiem: jeśli zależy Ci na dużym powiększeniu - np fotografia ptaszydeł z ukrycia; możesz wziąć aparat z duża ilością MP, żeby potem wykadrować małą plamkę w górnym rogu, która jest np. orłem :)

Jeszcze jedno zanim kupisz przejedź się do większego sklepu czy marketu i zobacz czy dany model dobrze leży Ci w ręce, czy nie jest za mały/duży lekki/ciężki oraz czy np dosięgasz palcami do wszystkich guzików.
Bardzo często dużo ważniejsze jest dopasowanie modelu do siebie niż porównywanie parametrów, ponieważ (i tu się ucieszysz) nie ma już w zasadzie złych kompaktów. Każdy aparat wspomnianych wyżej firm a kosztujący min 700zł będzie robił dobre zdjęcia.
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

Moj Canon robi super zdjęcia macro, niestety jest wolny i zdjęcia np mojego szalejącego psa wychodzą nieostre i po czasie i na dokładkę zoom 6x to za mało żeby zrobić fajne fotki mojemu szaleńcowi. Jedynie mogę napisać wielki plus spadł mi ze 4 razy na beton i działa ! spadł w piach i ..nadal działa no moze czasem zacina mun się zamknięcie klapki obiektywu i chyba jakoś bardziej ciągnie mnie do Canona bo znam już jak go poustawiać ręcznie żeby wszyły dobre fotki :)
Wiem że Sx 40 duży gabarytowo ale..kusi mnie ;) chyba kupię spodnie bez kieszeni a w zamian kupię pokrowiec na aparat :D
Awatar użytkownika
Administrator
---
Posty: 7567
Od: 28 gru 2006, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

Ruchomego psa ustaw z priorytetem czasu , np. 1/500 sek i ISO np 1600-2400

Opcja Tv.
Wyłącz atomatyczny autofocus, ustaw ręcznie odległość na troszkę blizej niż biega pies / front / głowa
Potestuj , włącz serii tryb zdjęć ? Wybierz najlepsze w podglądzie.
Powinno się udać :wit
Miłego dnia!
Admin.
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

Dziękuję ;:180 spróbuję :D
Awatar użytkownika
krzysztof988
50p
50p
Posty: 84
Od: 6 maja 2012, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

Chciałbym kupić w miare dobry aparat trafiłem w necie na recenzje Nikon Colpix P510 i dość dobrze się o nim wypowiadano. Nie mam doświadczenia w fotografii więc proszę o podpowiedzi, bądź jakąś opinie o tym sprzęcie.
Pozdrawiam Krzysztof
Moje oczko wodne.
Awatar użytkownika
anastazjal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 paź 2012, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

Podstawowym pytaniem jest co chcesz fotografować. Czy zdjęcia makro, czy duże połacie terenu np góry, czy miasto, czy taki raczej uniwersalny?
Różnica między Bogiem a historykami polega głównie na tym, że Bóg nie może zmieniać przeszłości.
Awatar użytkownika
krzysztof988
50p
50p
Posty: 84
Od: 6 maja 2012, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

Raczej uniwersalny, ale zaczyna wciągać mnie makro.
Pozdrawiam Krzysztof
Moje oczko wodne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „WSZYSTKO o... Bazy wiedzy użytecznej”