Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Sekcja uporządkowana tematycznie. Wątki kwalifikuje tylko Administrator.
Awatar użytkownika
karmad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 264
Od: 3 maja 2008, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa / Grodzisk Mazowiecki

Post »

import z Europy pozwala Ci zaoszczędzić cło czyli ok 10-15% ceny ale niestety nie da się ominąć vat-u - 22%.
jeśli chodzi o gwarancję to ja nie miałem problemu ponieważ sprzedawcą był sklep a nie osoba prywatna i karte gwarancyjną dostałem. przed zakupem wywiedziałem sie się tylko w polskim servisie Tamrona jak oni to widzą? i powiedzieli że nie ma problemu jak będzie podbita gwarancja i kwit to będzie ok.
więc mslę że jak upatrzysz sobie jakąś inną firmę ( Sigma, Nikkor ) to lepiej dowiedz się przed zakupem.
Tatuś od 24-12-2008
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

A jak to przewoziłeś? Kurier, osobiście czy ktoś ze znajomych? Bo słyszałam, że odkąd zaczęła płynąc ze Stanów rzeka sprzętu to zaczęli się czepiać i clić wszystko.
Natomiast kupowałam jakiś czas temu obiektyw, lampę i kilka drobiazgów w jednym ze sklepów internetowych w Polsce i po prostu się targowałam. Urwałam 200 zł i wysłali mi na swój koszt. Całkiem spora kwota którą mogłam przeznaczyć na zielsko:)
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
karmad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 264
Od: 3 maja 2008, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa / Grodzisk Mazowiecki

Post »

transport był przesyłką pocztową - niestety jedyna opcja obejścia cła to dogadanie się ze sprzedawcą aby w deklacji celnej było napisane prezent/podarunek ( gift ) ale wtedy paczka nie może mieć zadeklarowanej wartości. to z koleji drastycznie podnosi koszt ubezpieczenia ( a to ważna rzecz bo to jednak samolatami lata a wiemy jak się obchodzą z paczkami na lotnisku :? ). wg przepisów pocztowych w stanach paczka jest automatycznie ubezpieczona na kwotę zadeklarowaną. a jeśli paczka jest bez deklarowanej kwoty i chcemy ją ubezpieczyć to dodatkowy koszt nawet do 150 zielonych.
mój sprzedawca wysyłał z NY pocztą lotniczą UPS - ale u nas i tak przejmuje paczkę PP ( co jest ciekawe ale nie wnikałem ) i prezesłyka kosztowała 95 dolarów.
Tatuś od 24-12-2008
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Chciałbym kupić nowy aparat. Przeglądam różne reklamówki sklepów i marketów. Spodobał mi się aparat SONY DSLR-A 200 + 18-70 - lustrzanka cyfrowa z obiektywem (właśnie 18-70). Nie ukrywam, że znalazłem go w MM (jest tam w promocyjnej cenie). Ma to być aparat dla amatora - powiedzmy, że jakieś pojęcie o fotografii mam (posiadam aparat cyfrowy już kilkuletni), natomiast nigdy nie miałem lustrzanki i to w dodatku z obiektywem.
Proszę Was o opinie, ewentualnie o uwagi i porady odnośnie tego (takiego lub podobnego) sprzętu.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

Zadaj sobie pytanie do czego ma Ci służyć ten aparat i czy będziesz wykorzystywał chociaż połowę jego możliwości.
Zastanów się czy nie lepiej kupić za te pieniądze dobry kompakt albo hybrydę.
Więcej pikseli, lepsza matryca nie dadzą gwarancji robienia lepszych zdjęć. Najlepiej pożyczyć od kogoś lustrzankę i samemu sprawdzić czy warto wydać na nią pieniądze.
Poza tym czytając różne fora fotograficzne i grupy dyskusyjne odradzam zakupy w MM, nazywanym ironicznie "miejską macalnią".
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
karmad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 264
Od: 3 maja 2008, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa / Grodzisk Mazowiecki

Post »

Marta ma rację, za te pieniądze kupisz bardzo dobrą kompaktową cyfrówkę, ale jeśli już chciałbyś mieć lustrzankę na pewno nie polecam zakupów w marketach typu MM. Z doświadczenia polecam FotoJoker-a. U nich jest może nieco drożej ale wiem,że sprzedawca odplombowuje przy mnie pudełko ze sprzętem który kupuję.
Tatuś od 24-12-2008
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

A ja mam pytanie w jaki sposób archiwizujecie swoje zdjęcia? Niestety mój dysk już spuchł, opcja przegrywania na płyty DVD i grzebania w tym mi się nie uśmiecha. Robię wszystko w RAWach i one niestety są ciężkie. Do tego mam archiwum na dysku chyba od 2003 roku:(
Postanowiłam sobie sprezentować po pozytywnych doświadczeniach kolegi zewnętrzny dysk na usb, a tu kumpel mi melduje że jeden z takich dysków mu padł:( Zastanawiam się czy swojego nie zwrócić, mam jeszcze taką możliwość.
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
Administrator
---
Posty: 7567
Od: 28 gru 2006, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Jeśli chodzi o archiwizację sugeruję Ci (tak robi większość zawodowców) przede wszystkim konwersję z RAWów do DNG
Otrzymujesz wówczas niezależność od oprogramowania do RAW (np zmieniając aparaty przez lata) i dużą elastyczność bez żadnej utraty jakości

Jeśli chodzi o przeglądanie w tym off-linowe zdjęć , widzę 2 chyba najpopularniejsze rozwiązania:
1. Droższy i bardzo wygodny: Adobe Lightroom 2.
2. Programy darmowe, które obsługują m.in DNG , konwersje, hurtową zmianę wymiarów, nazw.
Osobiście bardzo polecam szybki, stabilny z obsługą chyba "wszystkiego co przyjdzie Ci do głowy": Fast Stone Viewer - http://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm

:idea:
Miłego dnia!
Admin.
Awatar użytkownika
Ganz
100p
100p
Posty: 120
Od: 16 maja 2008, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Post »

Nie wiem jaki masz dysk, że Ci spuchł, ale do archiwizacji można polecić np: file serwer, czyli 2 dyski połaczone jako raid (te same dane na obu dyskach - pada jeden, jest drugi), lub 2 różne dyski usb , lub dysk + płyty DVD.Ja osobiście korzystam z tego ostatniego i nie za bardzo przemawia do mnie argument, że płyta DVD jest "mała". Moje podejście do fotografii polega na tym, że po sesji np. 50 zdjęć siedzę tak długo, aż zostawię 2. Nie ma szans, żeby ktokolwiek (włącznie z autorem) oglądał po latach tysiące takich samych fotek. Trudno mi zrozumieć jak ktoś się chwali: "urodził mi się dzieciak i kupiłem nowy aparat, po pół roku mam 46GB zdjęć!". Mój młody ma dwa lata i jeszcze nie zapełniłem 2 płyt.... (a też robię tylko w RAWach).
cyt:
opcja przegrywania na płyty DVD i grzebania w tym mi się nie uśmiecha.
skoro teraz Ci się nie uśmiecha to może nigdy nie będzie się uśmiechać... :lol: - tym bardziej warto zrobić selekcję .
Powodzonka! :wink:
Pozdrawiam, Konrad
fotograf-winoroślarz-sadownik-amator
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

Dzięki obu Panom za informację.
Systemu raczej nie zmienię bo stracę wtedy możliwość korzystania ze szkiełek męża.

Konrad mam stary komputer, w tej chwili zdjęcia zajmują mi ok 100 GB i więcej nie wykroję. Nie chcę go modernizować, bo to nie ma sensu raczej przymierzam się do nowego, ale na razie muszę przeboleć wydatki na nowego kompa mojego dziecka. Pierwsza opcja więc nie wchodzi w grę.
Większość zdjęć robię dla siebie, jest to swego rodzaju archiwum tego jak powstawał mój ogród i choć wiele z nich nie nadaje się do publikacji to jednak żal wyrzucić. Często z tego archiwum korzystam. Wracam z ogrodu i mam 30, czasem więcej fotek, od razu wyrzucam te które technicznie są nie do przyjęcia. Mam jeszcze trochę takich "ćwiczebnych fotek", jak kupiłam sabinkę w ten sposób między innymi uczyłam się pracy z lampą.
Robię selekcję i powoli zgrywam co wartościowsze dla mnie na DVD, mam teraz ten dysk na usb i chyba pozostanę przy wersji dysk + dvd.. W razie awarii zostanie mi archiwum na płytach.
Mój małż mówi to samo co Ty - albo albo chce się zrobić dwa dobre zdjęcia albo oblecieć z aparatem cały ogród i mieć dyski zapchane paściami:( Wiem, że ma trochę racji, ale ja nie ani jego doświadczenia ani tym bardziej umiejętności.
Zdjęć pt imieniny u Zosi praktycznie nie mam, dziecko też niechętnie staje przed obiektywem i jak już uda się go namówić zostaje jedna, dwie fotki. I tak przestaję nad tym panować, na razie udało mi się zapanować nad negatywami i starymi fotkami jeszcze z analogów, zrobiłam też archiwum z kaset vhs. Również cenne, bo mój młody 2 ani 7 lat już mieć po raz drugi nie będzie:)
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
Ganz
100p
100p
Posty: 120
Od: 16 maja 2008, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Post »

W takim razie pamiętaj, że minimum dwie kopie archiwum - jeśli są trzy kopie i z tego dwie na płytach to każda kopia płyt musi być od innego producenta. Płyty pleśnieją (może zalęgnąć się grzyb pomiędzy warstwami) i trzeba co 2-3 lata przegrywać wszystko na nowe płyty.
Pozdrawiam, Konrad
fotograf-winoroślarz-sadownik-amator
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

:wit
proszę o radę , chciałam spróbowac swych sił w fotografii makro - znalazlam na all takie pierścienie
http://allegro.pl/pierscienie-makro-aut ... 39821.html

co o tym myślicie??? ewentualnie co polecacie . Mam Nikona D60
Awatar użytkownika
trzynastka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12861
Od: 8 paź 2009, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Lustrzanki, cyfrowe, sprzęt i techniki fotografii

Post »

Poradźcie szukam dobrej hybrydy, średni, żeby do kieszeni wlazł ja szaleje z dziećmi i psem, oglądałam, Canona, Sony i Nikona, nie mogę się zdecydować , zoom tak do 30 mi się śni, ale może macie jakieś sprawdzone marki które sobie chwalicie , teraz cykam Canonem, starsza wersja.
ODPOWIEDZ

Wróć do „WSZYSTKO o... Bazy wiedzy użytecznej”