Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Obrazek

Witam wszystkich serdecznie.
Jestem ogarnięta zapałem do wykorzystywania słomy i innych tego typu produktów ubocznych w uprawie mojego warzywniaka. W tym wątku chcę dzielić się z Wami swoimi ekscytacjami i trybulacjami związanymi z taką leniwą uprawą, czyli bez przekopywania ogródka, bez orania, za to z zastosowaniem stale leżącej na ziemi ściółki. To będzie mój trzeci sezon z tą metodą, więc mam już pewne doświadczenie, ale też stale próbuję czegoś nowego bez większego namysłu i narażam się na ryzyko, że się nie uda. Na początek dałam zdjęcie z zeszłego roku, żeby było ładnie zielono, a poniżej aktualności: mały zapasik i część, gdzie udało mi się w zeszłym roku zasiać poplon (żyto i wykę).

Obrazek Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5746
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Myślę ,że nie wymienianie ściółki, prędzej czy później, doprowadzi do chorób grzybowych.
bez przekopywania ogródka, bez orania,to w jaki sposób spulchniasz glebę ,żeby siać drobne nasiona np. marchwi ,itp
Asia
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

:wit Nie wykluczam żadnej możliwości. Pożyjemy, zobaczymy z tymi chorobami.

@Warzywkowo Jaka konkretnie przypadłość została zdiagnozowana? Też mam maliny.
@Pelasia Zatrudniam do tego małych pomocników. Zjadają słomę i przy okazji przerabiają mi ziemię. Używam też wideł do rozluźnienia ziemi przed sianiem.

Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5746
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Co dosypywać?
nieistotne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 15 lis 2016, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Ullak już się podpinam do tego wątku i będę bacznie śledzić Twoje poczynania. Na ten rok mam plany porządkowe na swojej działeczce ale w przyszłym chciałabym popróbować upraw i np: pomidorki na słomie bardzo mnie zaciekawiły. Tak więc teraz zbieram wiedzę w przyszłym roku działam :)
Pozdrawiam
Aśka
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Pelasiu, zdaje się, że chodzi o dosypywanie kolejnych warstw ściółki.
Asiu, tę metodę można jak najbardziej zastosować już na etapie zakładania ogródka. Ścinamy nisko zielsko, bez przekopywania rozkładamy na to szarą tekturę, na to warstwy dostępnej ściółki. Może to tak czekać do przyszłego roku lub już w tym roku robimy w ściółce zagłębienia i sadzimy prosto w ziemię.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5746
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Powiem tak ,jestem przekonana co do rozsad ,że to może zdać egzamin. Ale co do siewu ,to niestety ,już ta metoda raczej się nie sprawdzi. ja sama stosuję śćiółkę z trawy skoszonej, ale na wiosnę gdy spulchniam glebę ,mieszam ją z ziemią
Tą metodę robienia grządek na trawie, razem z kartonami ,to znam ,czytałam o niej,nawet chciałam ją zastosować u siebie ,ale jakos tak wyszło ,że nie musiałam,może jak bym miała większe areały to i chętnie bym z niej skorzystała ;:173
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Chodzi o siew w ogródku świeżo założonym w ten sposób na darni? Faktycznie będzie trudno. Ja w pierwszym sezonie dosypywałam ziemi liściastej, którą znalazłam w zapomnianym miejscu u siebie na posesji. Tak to wyglądało, dodatkowa ziemia wsypana w rowy ze ściółki. Teraz normalnie sieję w ziemię lokalną, tylko rozgarniam ściółkę.

Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Polecam poczytać wątek http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=80794. Jest prawie o tym co ten ale tam używa się zrębków drzew liściastych.

Czy macie jakiś patent na drobno ciętą słomę? Jakąś maszynę?
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Kiedyś były na wsiach sieczkarnie. Może znajdziesz tanio jakiś zabytek. Ew. kosiarką, ale to dużo zachodu.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Sieczkarnie odeszły w niebyt razem z końmi. Może gdzieś jakaś się poniewiera...Ale miałem z tym ustrojstwem do czynienia i uprzedzam, że robota ciężka. Potrzebne dwie osoby: jedna wkłada słomę do koryta a druga kręci. No, chyba że komuś zachował się kierat. :D
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Ludzie sobie przerabiają, podłączają silniki, nawet patyki i gałązki tym tną. Pokazują na filmikach w internetach.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Póki jeszcze w ogródku nic się nie zieleni, czas na uprawę świeżej zieleniny do obiadu na parapecie. Na pierwszym planie pędy jarmużu, na drugim słonecznik. Takie młode pędy podobno zawierają nawet kilka razy więcej witamin niż dorosłe rośliny, więc nawet niewielkie ilości coś znaczą, szczególnie na przednówku.

Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”