Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Mam słomę pod malinami i jagodami kamczackimi już 3 sezon. Moje obserwacje: w malinach super się sprawdza, kilka krzaczków padło ale dla tego, że podkopał je kret i wykończyły pluskwiaki :evil: , reszta rośnie, chwastów mało, a te, które wyrosną łatwo usunąć. Ziemia pod słomą dłużej utrzymuje wilgotność.

Pod jagodami z chwastami i wilgotnością podobnie ale niestety pod ściółką regularnie kopią nory szczury wędrowne. Myślę, że to trochę specyfika miejsca, bo szczury były tam wcześniej. Jagodom to bardzo nie przeszkadza, ale trochę upierdliwe, jak się nogi zapadają na szczurzych korytarzach i trzeba dobrze ugnieść przy podlewaniu, bo woda norami ucieka :shock:
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

U mnie też jest całkiem sporo korytarzy.
Na zdjęciu zaznaczyłam czerwonym kółkiem wszystkie nadgryzione topinambury. Jak dla mnie, to sprawiedliwy podział łupów. Żeby wszystkie szkodniki miały takie skromne apetyty. Pozdrawiam moje gryzonie ;:333

Obrazek

@Szczurbobik, po czym poznajesz, że to kuzyni, znaczy się szczury wędrowne?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

W piśmie ogrodniczym widziałem uprawę roślin w takich klockach ze sprasowanej słomy. Wyglądało nieźle. Jak myślicie? czy takie klocki ( czy jak to nazwać ) dało by się gdzieś kupić?
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

ullak O tym, że cudne tunele w tym miejscu kopią szczurki wiem dzięki "działalności" lisa, który urządził sobie w moich jagodach stołówkę. Znajduję sporo makabrycznych resztek z jego obiadków: pół szczura, cały szczur ale posiekany zębami :shock:

Po czym poznaję, że to szczury wędrowne a nie np szczury śniade, czy karczowniki? Miałam sporo szczurów domowych (min. nieodżałowany Bobik ;:118 ) Szczury domowe wywodzą się od wędrownych i są do nich najbardziej podobne.

Bobik (już za tęczowym mostem ;:145 )

Obrazek

Co do kostek (balotów) słomy. Ja kupowałam taki balot w tym roku u rolnika w mojej miejscowości. Taki duży jak na zdjęciach kosztuje około 200 zł, bela (okrągła) to mniej więcej tyle co pół balotu, cena około 50 zł, kostki (takie jak ze starych pras do słomy) dostawałam od sąsiada za darmo, nie wiem ile mogą kosztować ale pewnie grosze. Najlepiej podjechać go gospodarza, który ma stogi albo hoduje bydło i tam popytać. Jak dobrze zagadasz, dowiezie Ci na miejsce bez dodatkowych kosztów ;:136
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Na lisy trzeba uważać ze względu na bąblowca.
Myślałam, że rozpoznajesz po śladach, jak zwiadowca. Po połowie szczura to może i ja bym rozpoznała ;:306

Ostatnio realizuję projekt "Liście". Zapasik zgromadzony jesienią traktuję po trochu kosiarką w celu rozdrobnienia i sypię w szklarence pod przyszłe pomidory.

Obrazek Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Niestety w mojej okolicy cała słoma jest rolowana. Nie widziałem nigdzie prasowanej. ;:185
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

ullak liście też fajne. Ja dwa lata temu co prawda nie ściółkowałam ale przekopałam grubą warstwę w warzywniku. Jak pikowałam sałatę było widać jak pięknie rozbudowała korzenie włośnikowe w zmurszałych liściach.
Co do bąblowca. Wiem, że paskudztwo, ale co zrobię, lisa z działki nie wygonię, bo pożyteczny. Owoce myję i mam nadzieję, że to wystarczy
dziad_Jag nie jestem pewna w 100% ale wydaje mi się, że ta rolowana to ta sama co każda inna. Tylko potem jest specjalną prasą rolowana w bele a nie w baloty
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Szczurbobik właśnie takie mam nadzieje co do pomidorów. Że sobie korzonki puszczą także w te liście. Dlatego je traktuję kosiarką.

dziad_Jag może do tej pory nie zwracałeś aż tak uwagi na słomę. U mnie w okolicy widuję tylko kostki, ale w ogłoszeniach są i bele, czyli ktoś je jednak robi.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Niedawno natknęłam się na taki przepis:
skorupki jajek, fusy po kawie, skórki od banana, woda. To wszystko wrzucić na parę minut do blendera i mamy darmowy odżywczy koktajl dla roślin lub dżdżownic:

Obrazek


Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

ullak!
[quote="ullak"]Niedawno natknęłam się na taki przepis:
skorupki jajek, fusy po kawie, skórki od banana, woda. To wszystko wrzucić na parę minut do blendera i mamy darmowy odżywczy koktajl dla roślin lub dżdżownic:

I co polać tym kompost ? Czy dokładniej materiał do kompostowania ?
Mam dżdżownic chyba dostatek ale może taki koktail przyspieszy ich pracę.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Nie powinno zaszkodzić, w końcu to są rzeczy, które się wyrzuca na kompost. Szczególnie, jeśli brakuje materiału zielonego, bo kawa wbrew pozorom jest zielona (znaczy zawiera azot).
Doczytałam, żeby z ziemią w ogródku nie mieszać, lepiej najpierw przekompostować.

Wczoraj doszły do mnie dżdżownice kalifornijskie i dodałam im niewielką ilość tego koktajlu w jednym kąciku.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika

Post »

Kontrolowałam dziś w ogródku, czy praca wre jak powinna. Okazuje się, że pracownicy są już w wielu miejscach na posterunku.


Obrazek Obrazek

Są też niestety i takie widoki. To zdaje się jaja ślimaków. Ale może i te jajeczka albo gotowe ślimaki będą dla kogoś przysmakiem.

Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”