Bukszpany Lemonki

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1521
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Dywagacje jak najbardziej pożądane i mile widziane ;:196

Aniu, Grażynko bardzo Wam dziękuję bo, jak już wspomniałam, rady skrupulatnie zapisuję i wykorzystam podpowiedzi w swoim ogrodzie ( no bo kiedyś to będzie ogród, nie działka ;) )

Dodatkowo chciałabym żeby ogród był przyjazny pszczołom i innym owadom zapylającym więc tym bardziej to co napisałyście jest potrzebne :)
Awatar użytkownika
marpa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11281
Od: 2 sty 2009, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: płd.wsch.

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Izko pytałaś mnie czy okrywałam na zimę swoje młode trawki korą...otóż nie okrywam prawie niczego na zimę.. ;:173 Ale myślę, że Twoim lekkie okrycie nie zaszkodzi pamiętaj , że trawom raczej szkodzi podobno wygniwanie niż mróz...Więc niezbyt grubo je okrywaj.. ;:108
:wit
MARYNA pozdrawiam
spis wątków
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1521
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Mario dziękuję za odpowiedź ;:196 Za tydzień pojadę po worek kory i obsypię trochę moje nóweczki-traweczki i jak zostanie kora to jeszcze inne nowe nasadzenia obsypię :D
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Witaj :wit . Jak zaczęłam czytać wątek to spodziewałam się w zasadzie drzew i trawy z chwastami na początku bo tak z reguły jest a Ty masz tyle kwiecia ;:oj . Taka różnorodność róże, byliny, iglaki ;:oj . Masz teraz na prawdę ciężki orzech do zgryzienia bo chyba łatwiej mieć na początku prawie pusty plac i planować powoli . Ty masz już sporo roślin i musisz to wszystko jakoś ogarnąć ;:108. Trzymam kciuki ;:215 . Plusem jest też to , że masz na działkę rzut beretem . Ogród tworzy się przez długi czas i na pewno nigdy nie będziesz do końca zadowolona , nie jedna z nas tak ma ;:306 . Ciągle będziesz dosadzać , przesadzać itd ;:108 . Z przyjemnością będę śledziła Twój wątek ;:108. Jestem ciekawa Twojej wiosny bo na pewno pokażą Ci się jakieś niespodzianki. Pozdrawiam :wit.
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1521
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Witaj, Ewelino :wit Tak, mam dylematy czy np. przekopać jakiś mały kawałek czy poczekać do wiosny i zobaczyć co wyrośnie. Bo chyba czasem nie odróżniam co jest chwastem a co nie, zwłaszcza jak już jest po kwitnięciu i same liście zostają. No i wiosna może być ciekawa :lol:
Napisałaś, że ogród nigdy nie jest skończony. Ja mam wrażenie, że mój to nawet nie jest zaczęty :lol:
Awatar użytkownika
Annes 77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11686
Od: 6 maja 2008, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Witaj:)

Ale fajnie,że kupiłaś kawałek ziemi i już zagospodarowanej,roślin sporo,widzę piwonie,hortensje i róże.
Bukszpany to Twoja wizytówka,piękne kule ;:215 Zimą sobie poczytasz i pewnie zainspirujesz różnymi pomysłami ;:215

Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Witaj. Ja na Twoim miejscu poczekałabym do wiosny ;:224 . To stosunkowo niedaleko a coś czuję, że cebulowych masz tam sporo ;:108 . Szkoda by je było zmarnować ;:108 . Przez zimę możesz spokojnie sobie zaplanować pewne miejsca i od wiosny ruszać z pracą ;:333 . Pozdrawiam :wit .
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Też radzę poczekać , zawsze takie niespodzianki są miłe.
Każda roślina cebulowa która wyjrzy wiosną na świat to jak złotówka w skarbonce. :uszy
Warto poczekać też na inne wiosenne rośliny, najlepiej do maja a potem to już będziesz wiedziała co i jak.
Cebulowe do tego czasu będą nadawały się do wykopania i zasuszenia, więc masz sporo czasu jeszcze na prace porządkowe i przesadzanie.
Fakt, że pracy będzie sporo ale to przecież przyjemność patrzeć jak coś nowego się tworzy.
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
fiskomp
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 1 wrz 2010, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie 6a

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

kogra pisze:Byłoby cudnie, gdyby warzywnik okalały aksamitki, nagietki, nasturcja i zioła jak mięta, czosnek niedżwiedzi, waleriana, lubczyk, bazylia, rumianek i melisa.
Wszystkie one współgrają z warzywami i odstraszają lub przyciągają do siebie szkodniki, które nie mogą się w nich rozmnażać.
Jeśli krzewy owocowe to bardzo dobre plenne odmiany, wystarczy po 2 krzewy lub po jednym np. porzeczek - czarnej, czerwonej i białej.
Lepiej więcej malin, truskawek czy jeżyn, te są smaczniejsze, chociaż mniej zasobne w witaminy od agrestu i porzeczki.
Te ostatnie są coraz mniej uprawiane ze względu na swoja kwaśność, dzisiaj panuje moda na słodycz, nawet w owocach. :wink:
Arsenał masz już bardzo bogaty, więc tylko zebrać go w grupy ile się da i będzie pięknie. ;:215
Dokladnie tak, można łączyć owoce i kwiaty w ciekawe kompozycje w myśl zasady i dla oka i dla ciała np. zrobić kwaśną rabatę, na której zamieszkają borówki amarykańskie w ich cieniu mogą rosnąć minaturowe azalie japońskie jako najniższe pietro dobrze będą wyglądać wrzosy (po słonecznej stronie) lub poziomki lub żurawina, można dać golterię rozesłaną lub modrzewnicę, albo kontrastowo kostrzewę siwą lub jeszcze coś innego wszystko zależy co się pragnie mieć... :D

Jeśli agrest zajmuje za dużo powierzchni można kupić formę na pniu, suszone owoce z agrestu świetnie smakują w zimowych herbatkach...
Zieloni podopieczni u Fiskomp'a
Pozdrawiam - Baśka :)
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1521
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Jak miło od rana Was czytać :wit

Aniu, zima będzie zapewne pełna inspiracji w dużej mierze dzięki Waszym wątkom :) Twój już nadrobiłam niedawno :D i w głowie kiełkuje mi parę pomysłów na rośliny już :heja

Ewelinko, rzeczywiście cebulowych jest dużo. Zakładałam jedną rabatkę i co chwilę jakaś cebulka się pojawiała. Zakopywałam je ponownie. Nie rozpoznaję cebulek więc nawet nie wiem co z nich wyrośnie. Pamiętam, że w maju/czerwcu były szafirki, tulipany, cebulice, czosnki ozdobne. No i sama jeszcze coś podosadzałam niedawno.

Grażynko, czekam z większością miejsc. Dwa kawałki zostały przekopane. Jeden pod mały trawniczek ( choć ciągle się chwasty pojawiają i nie wiem jak z nimi walczyć, wykopuję je tylko i wyrzucam ), cebule tam zostały, a drugi kawałek pod rabatkę, na której trochę nowych roślin posadziłam, ale pewnie tam też wiosną niespodzianki się pojawią :)

Basiu, witaj u mnie :wit
Właśnie na pniu kupiłam wszystkie owocowe niby-krzaczki. Ta stara porzeczka też jest na pniu. Poziomki są stare, ale pięknie owocowały więc zostają na swoim miejscu, tylko je oczyścić z zielska innego trzeba wiosną. Zapisuję sobie Twoje podpowiedzi :) Dziękuję :)
A co ja pragnę mieć? Jeszcze nie do końca wiem. Zapisuję ciągle w zeszycie nazwy roślin, które podobają mi sie od zawsze lub które widzę w Waszych wątkach czy w ogrodowych programach tv. Posprawdzam sobie kiedyś jakie mają wymagania i potem zweryfikuję. A na końcu będę szukać w sieci w sklepach nasion albo sadzonek :heja
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Jestem bardzo ciekawa Izo jakie rośliny Ci się podobają. Możesz napisać?
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1521
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Jasne, że mogę. Pewnie jak napiszę to potem mnóstwo innych mi sie przypomni :lol:

Koniecznie chciałabym spróbować posadzić lub posiać:
- kosmos mieszanka biało-różowa, czekoladowy
- łubin w różnych kolorach
- maki różne odmiany
- tulipany, narcyzy, szafirki, anemony też odmiany syberyjskie ( chyba tak sie nazywają )
- irysy
- róże pnące
- jarzmianki
- jeżówki
- rudbekie
- cynie
- astry
- małe chryzantemy
- dalie
- czarnuszki
- orliki
- przymiotno Karwińskiego
- miskanty, proso, kilka innych traw lub turzyc
- hortensje
- szałwia ozdobna
- hyzop
- kłosowiec
- przywrotnik
- paprocie
to tak na początek listy ;:108

Chciałabym mieć jeszcze kilka drzewek, krzewów, rosliny jadalne... :tan

Ta lista to to co tak na szybko sobie przypomniałam. Jak zajrzałabym w notatki to byłoby dużo dłużej :D
Zaszalałam, co? Pewnie nie uda sie wszystkiego mieć :roll:
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1521
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Jeszcze trochę letnich zdjęć, część juz mało aktualna bo rosliny przesadzone w inne miejsca. Albo zeżarte przez ślimaki - hosty :evil: A tak chciałabym mieć choc maleńki zbiór host...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”