Kolekcje Floriana cz.1

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
slila1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6354
Od: 18 maja 2009, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Kolekcje Floriana cz.1

Post »

Czy ten aster na pierwszym zdjęciu to eurybia radula jeśli tak, to już wpisuję go na listę. Lubi mokrą glebę, a takiej u mnie sporo.
Pozdrawiam Lidka "Jest mowa kwiatów tajemna i cicha". Wincenty Pol
Moje wątki.
Moja działka cz.9
PEPSI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7095
Od: 20 sty 2013, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.1

Post »

U mnie wszystkie astry już przekwitły i wyglądają nieciekawie. Czas usunąć te badylki bo szpecą. Na szczęście zostały chryzantemy i róże.
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Kolekcje Floriana cz.1

Post »

Dalie już wykopane i schowane Vuurvogel czeka na Ciebie były dwie ładne karpy ,więc jedna Twoja .Black Jack bardzo mi się rozdrobnił nie wiem dlaczego ;:224 jednak od przybytku głowa nie boli i będę mogła sie z kimś nią podzielić
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
maniusika
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5969
Od: 18 mar 2009, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kolekcje Floriana cz.1

Post »

też już część dali wykopałam a reszta zacznę po święcie bo też ten wiatr i deszcz ich uszkodził to nie żal ich wykopywać . U mnie astry też jeszcze ładnie kwitną te późniejsze,natomiast wcześniejszym poprzycinałam przekwitnięte kwiaty i teraz ładniej wyglądają ..
zapraszam do mego ogrodu..Janka
Moje -marzenia-maniusika -IV
Mój album
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2319
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.1

Post »

Lidziu, dowiedziałem się dzięki Tobie, że aster radula ma synonim - eurybia radula. Ta nowa (od 2009) systematyka mnie dobija, bo rozbiła astry na kilka gatunków. W końcu i ja będę się musiał tego nauczyć ;:223
No więc aster radula rzeczywiście lubi wilgotne stanowiska, zresztą jak większość astrów :idea:
Czas na bardziej popularne gatunki. Odmiana pełna astra nowobelgijskiego:
Obrazek

Małgosiu, widocznie nie masz późnych odmian astrów. One dopiero teraz pokazują się w całej krasie.
Do niedawna aster ageratoides nie miał polskiej nazwy. Teraz już ma - aster żeniszkowaty. To znaczy, że zaczyna być popularny. I bardzo dobrze, bo wyróżnia się spośród astrów ładnymi liśćmi, ma też zwarty pokrój i obficie kwitnie:
Obrazek

Jadziu, cieszę się na wieść o 'Voorvogel' :tan Ja też działam w temacie wykopek daliowych.
Aster gawędka należy do astrów sucholubnych. Ja nie bardzo mam je gdzie sadzić, dlatego rosną licho. Muszę im polepszyć byt, bo mi całkiem wylecą:
Obrazek

Janko, kilka astrów też już przyciąłem ale jak pokazywałem w poprzedniej serii - niektóre mają ozdobne puszyste nasienniki więc nie wycinam.
Bardzo ładną odmianą pokazywanego wcześniej astra wielolistnego jest ten:
Obrazek
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Kolekcje Floriana cz.1

Post »

Florianie cieszy mnie,że załapałam się na końcówkę dalii . Tym bardziej,że trafiły się same rarytasy .
Po mistrzowsku ująłeś ciemnopomarańczowy kolor u Bangkok natomiast bordowy nalot wzdłuż płatków pierwszy raz widzę tak świetnie ujęty - brawo !
W sieci jest sporo zdjęć tej odmiany ale żadna nie pokazuje dokładnie charakterystycznych cech dla tej odmiany.
Kenora Makop B też zachwycająca, była u mnie przez kilka lat, ciekawa jestem czemu tak długo czekałeś na jej pierwsze kwitnienie ?
Będę śledzić kwitnienie astrów bo muszę zidentyfikować swój nabytek.
Pozdrawiam i życzę udanych daliowych wykopków .
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2319
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.1

Post »

Witaj Krysiu! Do obfocenia dalii 'Bangkok' podchodziłem dwukrotnie. Dopiero za drugim razem wyszło odpowiednie zdjęcie podkreślające walory tej odmiany. A jest ona rzeczywiście wyjątkowa!
Z 'Kenorą Macop B' mam problemy od początku czyli od czterech lat. Podejrzewam ją o chorobę zwaną łodygowatością. Karpa wytwarza dużo drobnych pędów. Udaje jej się zakwitnąć ale bardzo późno. W przyszłym sezonie podpędzę ją trochę, a jak to nie pomoże, będę się musiał z nią pożegnać.
Pod koniec lata kwitnie wyjątkowy aster! Płatki ma zredukowane tak bardzo, że praktycznie widać same koszyczki. Dzięki temu jest żółty!
Obrazek

Obrazek

w obecnej fazie też wygląda ładnie:
Obrazek
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Kolekcje Floriana cz.1

Post »

Witaj :wit . Bardzo ciekawą kolekcję astrów uzbierałeś ;:63 . Masz sporo takich gatunków , których ja nie znam ;:173 . Maria Ballard wpadła mi w oko ;:333 . Cudny ma ten kolorek ;:108 . Poza tym jak zwykle mnogość Twoich dalii przyprawia mnie o zawrót głowy ;:oj . Gdzie Ty to zimujesz :shock: ?? Pozdrawiam i słoneczka życzę :wit .
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Kolekcje Floriana cz.1

Post »

Faktycznie bardzo oryginalny ;:108 ładnie teraz wygląda, ale czy nie sieje się na potęgę?
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2319
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.1

Post »

Ewelino, dla dalii jest całe pomieszczenie w piwnicy, ok.15m2. Mają tam bardzo wygodnie 8-)
Astry poza najpopularniejszymi trzema gatunkami są mało znane. A jest to bardzo bogata rodzina, o czym przekonasz się, oglądając kolejne fotki. Aster 'Marie Ballard' zdobył popularność jako pełny. Udało mi się zdobyć jeszcze jeden pełny aster i to w zwykłej sieciówce spożywczej! Oczywiście bez nazwy i zrobił się wyższy po roku ale to nic; grunt że zachował ten unikatowy układ płatków!:
Obrazek

Niemal każdy łącznie ze mną wziąłby tę roślinę za astra! Kalimerisy niewiele różnią się od astrów więc w mojej kolekcji traktuję je na równi. Ten kwitnie najwcześniej:
Obrazek

Natalio, aster ożota nie sieje się wcale! Tylko nowobelgijski, krzaczasty i nowoangielski czyli najpopularniejsze się sieją. Zdarzają się ciekawe krzyżówki. Taką jedną zostawiłem sobie, bo nie miałem w pastelowym różu. Została zarejestrowana :tan :
Obrazek

Jeszcze jeden wcześnie kwitnący aster (sierpień), którego złapałem w ostatniej chwili. Jest bardzo ciekawy, bo ma szarozielone listki i płatki w miarę rozkwitania wyginają się w dół!:
Obrazek
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7961
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kolekcje Floriana cz.1

Post »

Florianie
Wreszcie się doczekałam Twoich astrów ;:138
Piękne wszystkie, dla mnie jednak pełne najciekawsze :D
No i Twoja własna odmiana :D Brawo, kolor niespotykany ;:63
U nas kwitnie już tylko wysoki nowo belgijski w żywopłocie i aster Św. Jadwigi.
Wiatry i deszcze przyspieszyły kres kwitnienia.
Wczoraj ,jak wiozłam wózkiem z trudem największą moją dalię myślałam o Tobie, jak się ze swoimi męczysz :) :)
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kolekcje Floriana cz.1

Post »

No tak :!: o kosaćcach zapomniałam.
Winnik oblepiony porcelanowymi kulkami...wygląda obłędnie o tej porze roku.
Czy dobrze widzę, masz kolokazję i to cudo o niebieskich kwiatach chyba psianka.
Gdzie to wszystko chowasz bo masz sporo doniczek do przechowania.
Pogoda się popsuła i mam nadzieję, że zdążyłeś z wykopkami dalii przed tymi deszczami.
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2319
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Kolekcje Floriana cz.1

Post »

Agnieszko, z daliami poszło gładko i w ub. tygodniu skończyłem wykopki.
Astrów też coraz mniej ale późne odmiany ładnie kwitną. Tak, 'Boronitz' wyróżniaj się spośród wszystkich siewek kolorem więc zasłużył jako jedyny na rejestrację.
Dziś najpiękniejsze ujęcia astrów - z owadami!
ten bez nazwy ale jest wyjątkowy - płatki ku środkowi rozjaśnione!
Obrazek

tego astra żeniszkowatego już pokazywałem ale nie w tak ładnym towarzystwie:
Obrazek

Elu tak, to kolokazja. Nie boi się lekkich przymrozków i jako nieliczna z doniczkowych nadal jest na zewnątrz. Czekam, aż liście zmarzną, bo i tak wypuszcza co roku z bulwy. A druga roślina to tak jak napisałaś - psianka (Rantoneti).
Rośliny tarasowe wędrują na zimę do domu lub do piwnicy. Zrobiło się tam ciasno, bo i tarasowe i dalie, i wiele innych wykopanych roślin ale wszystko się zmieściło 8-)
I jeszcze jeden aster żeniszkowaty; tym razem okupowany przez pszczołę:
Obrazek

kolejna zaabsorbowana pszczoła, to pretekst do pokazania astra wrzosolistnego:
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”