Ogród bananowy - na dawnym terenie bagiennym

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2587
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogród bananowy - na dawnym terenie bagiennym

Post »

A mini kiwi zdążyły ci dojrzeć i była degustacja? Nalewka z rokitnika też pewnie już się robi :)
Bananowiec wygląda jakby już myślał o zimowym śnie; ścinasz go i nakrywasz??
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Ogród bananowy - na dawnym terenie bagiennym

Post »

Iga kiwi dojrzały, ale akurat jak były gotowe do zbioru wyjechałam na kilka tygodni a w tym czasie niespodziewanie był spory przymrozek. Nalewka z rokitnika w trakcie realizacji ;:108
A bananowiec zostaje jak co roku w gruncie na zimę. Nie ma potrzeby okrywania, bo on sam sobie robi ściółkę ze swoich liści ;) Okrywać jeśli już to wiosnę jak już młode pędy wyjdą :uszy
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Ogród bananowy - na dawnym terenie bagiennym

Post »

Hej Marta, piękne te Twoje bananowce były! Sam zastanawiam się poważnie nad zakupem musa basjoo na wiosnę, mój maureli Pokazał na co go stać i mimo że na podlasiu to rósł jak szalony, teraz zimuje w domu ale zobaczymy jak to dalej pójdzie. Chociaż bym wolał mieć okaz który nie wymaga wykopywania !
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Ogród bananowy - na dawnym terenie bagiennym

Post »

Południe spędziłam z przyjemnością w Twoim wątku. Super rośliny. Jest naprawdę egzotycznie.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Ogród bananowy - na dawnym terenie bagiennym

Post »

Uwielbiam ogrody z akcentami egzotycznymi :) Mam pytanie odnośnie lagerstroemi . Czy okrywasz ją na zimę i czy wiesz co to za odmiana.
W sierpniu ubiegłego roku kupiłem sadzonkę w kolorze różowym i jestem jej bardzo ciekawy . Na razie zimę spędza w kuchni letniej .
No i te bananowce ! Czy gdybyś zostawiła jeden to byłby wyższy niż gdy rośnie ich kilkanaście ?
Ta palma to trachycarpus ?
Chciałbym też zapytać o odmianę bambusa i hebe .
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Ogród bananowy - na dawnym terenie bagiennym

Post »

A co z palmą, okrywałaś ją? Na razie tej zimy panują tak wysokie temperatury, że palmy dają sobie radę bez zabezpieczeń zimowych.
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Ogród bananowy - na dawnym terenie bagiennym

Post »

W oczekiwaniu na kolejny sezon dopisuję się do wątku :wit masz wiele ciekawych roślin, z przyjemnością oglądałam - do tego lubię popatrzeć na rozwój ogrodu praktycznie od zera ;:108
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Ogród bananowy - na dawnym terenie bagiennym

Post »

Witam się po dłuższej przerwie :)

Mój ogród nie pamięta takiego stycznia i lutego. Zazwyczaj w tym czasie zaczynałam okrywać moje egzotyki. Dzisiaj jest u mnie 14 stopni i pachnie wiosną. Cebule już dawno zaczęły wychodzić a na wierzbie od kilku tygodni "kotki". Bananowiec ma się bardzo dobrze. Stan na dzień dzisiejszy to wciąż żywe nadpowierzchniowe pędy o wysokości 150 cm. W ogrodzie kwitną pojedyncze barwinki i nagietki. Z jednej strony mogłabym się cieszyć, że nie ma zimy, ale z drugiej mam obawy co do śródziemnomorskiego robactwa, które tu się może dostać. Może zima przyjdzie w marcu ;:224


Seba Maurelli mnie kusi, jest bardzo ciekawy kolorystycznie ;) Jedyny minus to konieczność wykopywania na zimę. Chociaż patrząc na obecne temperatury za oknem to może i nie ma takiej potrzeby :;230 U mnie musa basjoo daje radę bez wykopywania, ale to kwestia odpowiedniego stanowiska i zapewne szczęścia.

Anida miło mi, wkrótce znowu się zacznie :) Podejrzewam, że rośliny ruszą szybciej w tym roku, bo temperatury wiosenne.

seba1999 lagerstroemię okryłam tylko raz, w pierwszym roku po posadzeniu. W kolejnych latach sobie darowałam i nie było żadnych strat. Co do odmiany, to sprzedawca nie podał, ale myślę, że to zapewne Petite Pink. Ja również pierwszy sezon zimowałam ją w domu, ale niezbyt jej to służyło. Mój bananowiec ma bardzo rozrośnięte kłącze, dlatego co roku wybija kilkanaście odrostów. Jeden przewodni miałam tylko w pierwszym roku po posadzeniu, w kolejnych latach trzeba było wykopywać odrosty. Nie ukrywam, że jest to uciążliwe, bo jest ich na tyle dużo, że się boję, że mogę uszkodzić kłącze. Poza tym odrosty pojawiają się praktycznie cały sezon.
Palma to trachycarpus fortunei. Bambus drzewiasty, dokładna odmiana to chyba phyllostachys aureosulcata aureocaulis. Hebe nie znam dokładnej odmiany, ale kwitnie na biało.

Józef jak się zapewne domyślasz nie okryłam palmy w tym roku. Nie wiem, czy w ogóle będzie taka potrzeba.

Natalia ja również lubię obserwować jak się zmieniają ogrody i rosnące w nich rośliny. Staram się tego uczyć, żeby lepiej planować swój ogród, bo oczywiście popełniłam masę błędów w doborze niektórych roślin i stanowisk.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Ogród bananowy - na dawnym terenie bagiennym

Post »

Marta moje palmy sadziłem do gruntu pod koniec lutego, więc niedługo okrycie będzie faktycznie zbędne. Klimat zmienia nam się coraz bardziej, w Katowicach średnia temperatura jest taka jak na Węgrzech.
Moje bananowce Musa Basjoo pozostaną już na stałe w gruncie, ciekawe jaką osiągną wysokość. Na razie mają 3 metry.
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Ogród bananowy - na dawnym terenie bagiennym

Post »

Marta, Maurelli ma faktycznie cudowny kolor ! Taki trochę nietypowy jak na bananowca i tym mnie urzekł !
Jeśli taka pogoda będzie nadal się utrzymywała to w marcu już posadzę swoje palmy do gruntu ;:224
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Ogród bananowy - na dawnym terenie bagiennym

Post »

Hej Martusia, widzę że Twój egzotyczny ogród dobrze się trzyma i tegoroczna zima bez zimy też mu pewnie odpowiada. W każdym razie o przemarznięcie roślin na pewno martwić się nie musisz :lol:
Buziaki, życzę pięknego sezonu ;:196
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Ogród bananowy - na dawnym terenie bagiennym

Post »

Dzień dobry!

Józef 3 metry to imponująca wysokość. Kto wie, może w tym roku spróbujesz własnego owocu banana ;:138

Seba ja bym z tymi palmami się wstrzymała. W marcu lubi jeszcze mocno przymrozić. A jakiej wysokości masz te sadzonki?

Aguś dzięki, że wpadłaś. Z jednej strony egzotyki zadowolone z takiej aury. Obawiam się jednak mocno lata i problemów z wodą. Widziałam na Twoim wątku, że chcesz się przerzucić na rośliny nie wymagające intensywnego podlewania? Też się nad tym mocno zastanawiam. Może za jakiś czas mój ogród to będą same palmy, bambusy, lawendy i kaktusy...

Polska zima:

Obrazek

Czystek

Obrazek

Lagerstroemia

Obrazek

Hebe

Obrazek

Hiacynty

Obrazek

Bananowiec lekko przykryty słomą z miskantów.

Obrazek
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Ogród bananowy - na dawnym terenie bagiennym

Post »

Waszyngtonia Robusta 80 cm a Daktylowce Kanaryjskie 70 i 75cm ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”