Sielanka

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
DorotaH
50p
50p
Posty: 51
Od: 23 lut 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: południe Wielkopolski

Sielanka

Post »

Witam serdecznie Wszystkich odwiedzających. Nie mam doświadczenia w pisaniu ale mam wielką ochotę zaprosić zainteresowanych do mojego ogrodu.
Obrazek
Teren to małe gospodarstwo. Obecnie mam kury, koty i psa, ale zabudowania pozostały i mnóstwo terenu do zagospodarowania. Pięć lat temu po ślubie zaczęliśmy wprowadzać "drobne" zmiany. Bo ja z domu gdzie na podwórku nie było wolnego miejsca bez kwiatów, nie mogłam się odnaleźć w ogrodzie z samą trawą!

Zaczęłam od rabaty przed płotem, na którą przeprowadzałam swoje byliny z domu rodzinnego. Rabata stale ulega zmianie, co chwilę coś dosadzam i wysadzam.

Kolejna była rabata pod stodołą od północnej strony. Hortensje bukietowe, hosty i trzmielina to był strzał w dziesiątkę, nawet podlewać często nie trzeba, bo słońce dociera tylko z rana.
Obrazek
Obrazek
I nie wyobrażam sobie domu bez ogródka warzywnego. Początek był trudny. Wymyśliłam sobie ogródek przy domu, aby było blisko. Kury przez ostatnie lata miały tam wybieg i jedyny plus tego miejsca to ogrodzenie.
Ziemia wyjałowiona-kwaśny piaseczek. W pierwszym roku udało się tylko posprzątać teren i wytyczyć grządki. Nie nawoziłam niczym, chciałam sprawdzić z jaką ziemią mam do czynienia-masakra. Jedyne co rosło to fasola!
W drugim roku nawiozłam mnóstwo ziemi gliniastej z pola i przekopałam z kompostem. I się udało, ziemia dała plon. Teraz systematycznie dostarczam kompost i obornik i z roku na rok widzę poprawę.
Wiosna zbliża się wielkimi krokami, więc to najwyższy czas zaplanować rozmieszczenie warzyw na grządkach. Zamówić nasiona i przypomnieć sobie zalety uprawy współrzędnej. Przepisy na eko mikstury ratujące nasze uprawy przed chorobami i szkodnikami.
Obrazek

W ubiegłym roku udało mi się dokończyć rabatę przy płocie, którą robiłam etapami. Najpierw kupiłam małe sadzonki ulubionych krzewów i traw, posadziłam w trawniku i ogrodziłam ze względu na psa. Dwa lata później zerwałam drań, rozłożyłam linie kroplującą, mate i wysypałam korę. Dopiero teraz widać że wszystko rośnie. Rośliny nie lubią gołej ziemi, która szybko przesycha i zarasta chwastami.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Im dłuższa zima tym więcej planów rodzi się w głowie na kolejne rabaty. Chciałabym w tym roku zacząć przygodę z moim ogrodem na łące na froncie. Mam już koncepcję, niektóre rośliny no i oczywiście zapał do pracy.

Mam nadzieję że zaciekawiła Was moja przygoda z zielonym i że będę mogła liczyć na dobre rady.
Pozdrawiam, Dorota

Stare chińskie przysłowie mówi: Nie podchodź do byka od przodu, do konia od tylu, a do idioty... w ogóle.
Awatar użytkownika
arameic
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1077
Od: 1 kwie 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siekierki, podlaskie

Re: Sielanka

Post »

Hej, Dorotko! Pięknie współgrają hortensje z tą czerwoną cegłą stodoły. A w warzywniaku co będziesz wysiewać?
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Sielanka

Post »

I ja się dołączę, myślałem , że będę pierwszy :D
Co planujesz na rabacie frontowej ? Chętnie coś doradzimy :)
Awatar użytkownika
DorotaH
50p
50p
Posty: 51
Od: 23 lut 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: południe Wielkopolski

Re: Sielanka

Post »

Witaj Basiu ja to raczej tradycyjnie w warzywniku, zrobiłam sobie juz plan, tu mam małą ściągawke
Obrazek
I na dniach chcę nasiona zamawiać. Pewnie na coś przy okazji spoza listy też się skuszę hehe. W domu mam szpital więc na razie tylko planowanie mi zostało i czekamy na wiosnę :roll:

A co do mojej rabaty frontowej to jest bardziej skomplikowana sprawa, jak uda mi się na dwór wyrwać to pstrykne aktualne fotki.
Pozdrawiam, Dorota

Stare chińskie przysłowie mówi: Nie podchodź do byka od przodu, do konia od tylu, a do idioty... w ogóle.
Awatar użytkownika
arameic
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1077
Od: 1 kwie 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siekierki, podlaskie

Re: Sielanka

Post »

Jakie pomidory sadzisz pod chmurkę? Masz jakieś wypróbowane odmiany? Ja zamierzam w tym sezonie tylko pod namiotem sadzić pomidory wysokie i kilkanaście sadzonek karłowych w pojemniki.
Awatar użytkownika
DorotaH
50p
50p
Posty: 51
Od: 23 lut 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: południe Wielkopolski

Re: Sielanka

Post »

Tak to sobie rozplanowałam

Obrazek

Co roku robię taki plan, potem dopisuję daty siewu i wschodu. Kiedyś marzyła mi się szklarenka, ale na razie odpuściłam. Mam malutką folie na nowalijki. A pomidory to co roku kupuje inne i chyba jeszcze tych sprawdzonych nie mam. Napewmo lepszy plon z tych odmian o mniejszych owocach. W tamtym roku najlepiej sprawdziły się bezpalikowe, które i tak musiałam powiązać ;:306
Wiem tylko że koktajlowe udają sie na 100% nawet nie muszę sadzic, same rozsiewają się po całym ogródku jak chwasty! I owocują do przymrozków.
Pozdrawiam, Dorota

Stare chińskie przysłowie mówi: Nie podchodź do byka od przodu, do konia od tylu, a do idioty... w ogóle.
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Sielanka

Post »

Witam :wit dopisuję się do wątku - z przyjemnością zobaczę jak ogród stopniowo się zmienią, lubię podglądać takie na etapie powstawania ;:108
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
Awatar użytkownika
DorotaH
50p
50p
Posty: 51
Od: 23 lut 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: południe Wielkopolski

Re: Sielanka

Post »

Dzisiaj zamówiłam nasionka do warzywnika, no i pokusiłam sie na pomidory. Kupilam malinowy ożarowski, krakus i karłowy poranek. Odmiany mi znane oprócz poranka, ale jako gotowe sadzonki. Myślę że spróbuję wyhodować samemu, najwyżej jak do maja mi się nie uda to kupię gotowe na targu :oops:
Mam do dysplzycji parapet na wschodnim oknie w domu, chyba się nada?
Kupiłam też nasiona trytomy mieszanej i tu mam pytanie. Czy Komuś się udalo? Czy rośnie bez problemu? Bo kwiaty to pewnie dopiero w przyszłym roku?
Pozdrawiam, Dorota

Stare chińskie przysłowie mówi: Nie podchodź do byka od przodu, do konia od tylu, a do idioty... w ogóle.
Awatar użytkownika
DorotaH
50p
50p
Posty: 51
Od: 23 lut 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: południe Wielkopolski

Re: Sielanka

Post »

A tak oto wygląda moja łąka na froncie 70na25metrów ok 17arów. Przez środek prowadzi dróżka do mojego domku, którą w połowie przecina płytki rowek. Rowek okresowo odprowadza nadmiar wody deszczowej z łąki w róg działki. Gdzie w mokrzejszych latach woda po prostu stoi, bo nie mam gdzie jej odprowadzić.
Planem na ten rok jest wykonanie dwumetrowej szerokości rabaty wzdłuż granicy działki. Zaczynajac od świerków po lewej stronie (one rosną na granicy) poprowadzę ją prosto do zalewanego narożnika i skrecę w prawo w kierunku domu.
Jak temperatura trochę podskoczy chcę spryskać środkiem na chwasty miejsce gdzie ma być rabata. Poczekam aż zdechną i się zastanawiam:
Czy zrywać zeschniętą darń, rozłożyć obornik i przekopać i nasadzenia?
Czy nie zrywać darni, bo tak jest sucha i na nią obornik, przekopać i nasadzenia?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam, Dorota

Stare chińskie przysłowie mówi: Nie podchodź do byka od przodu, do konia od tylu, a do idioty... w ogóle.
Awatar użytkownika
DorotaH
50p
50p
Posty: 51
Od: 23 lut 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: południe Wielkopolski

Re: Sielanka

Post »

Witam serdecznie. A taki mam pomysł na nasadzenia.

Obrazek

Zastanawiam się czy liliowce w tym narożniku dadzą radę? Bo nawet w tamtym roku było tam wilgotno. Woda nie zalegała, ale pewnie w mokrzejszych latach będzie. A może spróbować irysy syberyjskie? Derenie, pęcherznice, śliwowiśnie i małego platana już mam w doniczkach. Czekają od jesieni ;:131 miskanty chcę ze swoich sadzonek posadzić. A kocimietkę chcę spróbować posiać, na razie na ogródku albo ukorzenić bo mam kilka krzaczków. Tylko co lepiej? To samo z szalwią i lawedą. Najwyżej dosadze w przyszłym roku na rabatę. A w tym może jakieś jednoroczne-aksamitki?
Pozdrawiam, Dorota

Stare chińskie przysłowie mówi: Nie podchodź do byka od przodu, do konia od tylu, a do idioty... w ogóle.
Awatar użytkownika
DorotaH
50p
50p
Posty: 51
Od: 23 lut 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: południe Wielkopolski

Re: Sielanka

Post »

Wiosnę już czuć w powietrzu i widać naokoło. U mnie prace ruszyły w warzywniku. Zapuszczony ogródek, stal nietknięty od jesieni, ale tak to już jest z dziećmi ;:173 Niektóre rzeczy trzeba czasami odpuścić...
A tymczasem czosnek wsadzony, szalotka też, pietruszka i groch posiane :tan. Ustawiłam też mój mały foliaczek z biedry. Już trzeci sezon będzie mi służył chociaż w tym roku musiałam siatkę firanką zastąpić. Pietruszka nakryta flizelinką ze względu na koty i ich zamiłowanie do pograbionej świeżo gleby, no i oczywiście lepiej wschodzi pod przykrywką.
Obrazek

A taka sałata rzymska uchowała mi się przez zimę. Jestem ciekawa czy taka samosiejka też pozwija się w główki, bo w zeszłym roku były dorodne.

Obrazek
Pozdrawiam, Dorota

Stare chińskie przysłowie mówi: Nie podchodź do byka od przodu, do konia od tylu, a do idioty... w ogóle.
Awatar użytkownika
arameic
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1077
Od: 1 kwie 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siekierki, podlaskie

Re: Sielanka

Post »

U mnie się szpinak uchował. Kurczę, gdybym wiedziała, że zimy nie będzie, zostawiłabym specjalnie różne rośliny.. No nic, szpinak wystarczy. :wink: :)
Awatar użytkownika
DorotaH
50p
50p
Posty: 51
Od: 23 lut 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: południe Wielkopolski

Re: Sielanka

Post »

Witaj Basiu, faktycznie dużo roślin przezimowało i wszystkie chwasty hehe
Dzisiaj zakładałam linie kroplującą we foli, bo źle się podlewa większe rosliny, a tak podłącze waż i wszystko ładnie wody pod korzeń dostanie.

Obrazek

A na zewnątrz wpinka do węża

Obrazek

na razie posadziłam pare sałat z ogródka, pod folią będą szybciej rosły, a ja mogę spokojnie przekopać grzadki niestety nie zrobiłam tego jesienią. Posiałam też w doniczki trytomę, kocimietkę, maciejkę i łubin. Oby taka pogoda utrzymała się na dłużej, bo nie wyobrażam sobie siedzenia w domu, bo przez tego wirusa nigdzie dalej się wybrać przecież nie można :(
Pozdrawiam, Dorota

Stare chińskie przysłowie mówi: Nie podchodź do byka od przodu, do konia od tylu, a do idioty... w ogóle.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”