... Irysqowy ogródek ...

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: ... Irysqowy ogródek ...

Post »

Witajcie. Proszę o pomoc w tworzeniu rabaty. Składa się z 6 częsci o wym. 2,5mx2,5m. Obrazek Jest to rabata, gdzie słońce jest bardzo długo.
Pierwsza część - narożna
Obrazek
1. Chciałabym posadzić tuje, tylko nie wiem jakie. Podobaja mi sie Szmaragdy, Brabanty - wys. 80-100cm.
Czy odległość 40cm od płotu jest ok? Czy wystarczy tui 70cm miejsca, nie wiem w jakiej odległości sadzić inne rośliny od tuj.
2. w miejscu "Coś innego", chciałabym posadzić inne drzewo nie ten sam gat. tuji. Co proponujecie? Zależy mi by też szybko rosło i zrobiło zasłone od wiatru.
3. Pigwowca moge wyeksmitować. Nie wiem jakie rośliny posadzić w tej narożnej rabacie. Mam trzy clematisy biały, fiolet i ciemny róż. Posiadam też róże pnącą białą, rabatową czerwoną, parkową różową. Hortensje dwie niezidentyfikowane małe i większe annabelle, pinky winky, limelight. Piwonie róż i czerwień. Przyznam sie, ze o hortensjach i piwoniach myślałam w rabacie 2, 3 i 4.
W rogu wolałabym chyba coś pnącego. Co myślicie?
Proszę o pomoc :)
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: ... Irysqowy ogródek ...

Post »

Jola a czemu u Wisi powieliłaś Jej wszystkie zdjęcia? trzeba było tylko to na którym jest ten iglak
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: ... Irysqowy ogródek ...

Post »

Witajcie.
Przepraszam za miniaturki. Już się poprawiam :)

Proszę o pomoc w tworzeniu rabaty. Składa się z 6 częsci o wym. 2,5mx2,5m. Jest to rabata, gdzie słońce jest bardzo długo.
Obrazek
Pierwsza część - narożna
Obrazek
1. Chciałabym posadzić tuje, tylko nie wiem jakie. Podobaja mi sie Szmaragdy, Brabanty - wys. 80-100cm.
Czy odległość 40cm od płotu jest ok? Czy wystarczy tui 70cm miejsca, nie wiem w jakiej odległości sadzić inne rośliny od tuj.
2. w miejscu "Coś innego", chciałabym posadzić inne drzewo nie ten sam gat. tuji. Co proponujecie? Zależy mi by też szybko rosło i zrobiło zasłone od wiatru.
3. Pigwowca moge wyeksmitować. Nie wiem jakie rośliny posadzić w tej narożnej rabacie. Mam trzy clematisy biały, fiolet i ciemny róż. Posiadam też róże pnącą białą, rabatową czerwoną, parkową różową. Hortensje dwie niezidentyfikowane małe i większe annabelle, pinky winky, limelight. Piwonie róż i czerwień. Przyznam sie, ze o hortensjach i piwoniach myślałam w rabacie 2, 3 i 4.
W rogu wolałabym chyba coś pnącego. Co myślicie?
Proszę o pomoc
Awatar użytkownika
wisia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1725
Od: 8 lut 2012, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: ... Irysqowy ogródek ...

Post »

Jolu,dla tuj taki rozstaw wystarczy, zależy , co chcesz aby one utworzyły, tuje też można przycinać i formować, na ich tle mogą rosnąć hortensje i piwonie.
Wiesława.
Tu jestem szczęśliwa Część II- aktualna
Ogród z zapachem róż, część I.
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: ... Irysqowy ogródek ...

Post »

na piwonie, hortensje ile powinnam przeznaczyc miejsca tzn co ile sadzic? co 30-50cm?
Awatar użytkownika
wisia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1725
Od: 8 lut 2012, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: ... Irysqowy ogródek ...

Post »

Według mnie to za blisko , one rozrastają się dość szeroko , hortensja Anabell to dość szeroki i wysoki krzew , a piwonie też rozrastają się szeroko.

To anabell:
Obrazek
( przepraszam, że wkleiłam zdjęcie u Ciebie, jak trzeba to wykasuję).
Wiesława.
Tu jestem szczęśliwa Część II- aktualna
Ogród z zapachem róż, część I.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: ... Irysqowy ogródek ...

Post »

Jolu brabanty nie są zbyt piękne. Zimą przebarwiają się na szaro-brązowy kolor. Wymagają cięcia dwa razy w roku, żeby miały ładny wygląd, inaczej będą szerokie drapaki. Koło mojego poprzedniego domu sąsiad je miał, to na początku ciął sam, a jak miały powyżej 2 m, to firma z podnośnikiem pracowała. Ja szmaragdy sadziłam tak, że pień jest 60cm od płotu, nie podoba mi się jak gałązki przeciskają się przez siatkę. Hortensje bukietowe posadziłam 1,5 m od siebie i 1 m od szmaragdów, po trzech latach stwierdzam, że to za blisko, a przesadzanie takich dużych jest bardzo ryzykowne. Pigwowca posadziłabym w inne miejsce niż hortensje i piwonie. Hortensje potrzebują kwaśnej gleby, a róże nie, więc muszą być od siebie oddalone, żeby ładnie rosły. Na początku wszystko chce się sadzić blisko siebie, bo rabaty wydają się puste. Lepiej wsadzić między krzewy, rośliny jednoroczne lub byliny. Ale się wymądrzyłam. :oops:
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: ... Irysqowy ogródek ...

Post »

I troche wiosny u mnie ;) Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: ... Irysqowy ogródek ...

Post »

Takie cudo mi zakwitło :) Obrazek
Awatar użytkownika
wisia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1725
Od: 8 lut 2012, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: ... Irysqowy ogródek ...

Post »

Jolu, powiedziałaby sporo , a nie trochę , a ten narcyzek jest uroczy.
Wiesława.
Tu jestem szczęśliwa Część II- aktualna
Ogród z zapachem róż, część I.
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: ... Irysqowy ogródek ...

Post »

Wisia7 dziękuję :)
Powoli coś dziubdziam a raczej staram się dziubdziać. Wymieniam pod rabatę glinę na ziemię, ziemię spod pieczarek i glinę. Po deszczu już widzę, gdzie stoi woda i jest nie równo. Za wiele nie widać bo zdjęcia robione w deszcz i tel. Niestety chowam się z Waszymi ogrodami, ale od czegoś trzeba zacząć. Nie mam kasy ale mam dwie ręce i chęci. Tak wygląda początek mojego ogrodu o ile rośliny mi nie zgniją i coś przetrwa na kolejne lata.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: ... Irysqowy ogródek ...

Post »

Jolu, ale już masz busz. ;:oj W przyszłym roku będziesz przesadzać, jak się rozrosną. :) Moim zdaniem gdybyś mogła robić rabaty z lekkim spadkiem w którąś stronę, to woda by spływała i na pewno wszystko by ładnie rosło. ;:204 Jolu najważniejsze przy tworzeniu ogrodu są chęci, a tych Ci nie brakuje. ;:168 Ja mam trzy lata ogród, a tyle jeszcze pustych miejsc. ;:174
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: ... Irysqowy ogródek ...

Post »

Troche kolorów :D
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”