Elficki zakątek, czyli ogród w mieście

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mati1999
1000p
1000p
Posty: 4200
Od: 3 maja 2013, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Elficki zakątek, czyli ogród w mieście

Post »

Haha ale bób :shock: :;230 wstaw go może do wątku zielone wybryki :oops:
Awatar użytkownika
Vamila
200p
200p
Posty: 459
Od: 11 wrz 2014, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Elficki zakątek, czyli ogród w mieście

Post »

Elfia w zagłębiu ciepła mieszkasz to co się dziwisz zieleni :) U mnie powojniki zaczęły rozwijać liście - też im się przypomniało. A bób można siać co dwa tygodnie jak fasolę szparagową i zbierać do późnej jesieni to jakoś mu się nie dziwię ;)
Czy dobrze zrozumiałam, że obcinasz bób zostawiając w ziemi korzenie - gdzieś przeczytałam żeby tak robić coby więcej azotu pozostało (motylkowe wiadomo same wiążą).
Pozdrawiam wszystkich zakręconych na zielono! Milena
Na wzgórzu z widokiem
Dorośli upośledzeni ludzie to dorośli upośledzeni ludzie a nie małe bezrozumne dzieci!
Awatar użytkownika
Tulap
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5933
Od: 9 lip 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Elficki zakątek, czyli ogród w mieście

Post »

Eheh dobry bób :D
Awatar użytkownika
Margita
500p
500p
Posty: 529
Od: 21 kwie 2012, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Elficki zakątek, czyli ogród w mieście

Post »

Ja Tobie owocnej pracy życzyłam, a powinnam chyba warzywnej! Bób uwielbiam.
Szklarnia to moje marzenie, ale ponieważ mam ogród "na dorobku", więc pewnie dopiero za kilka(naście) lat się jej doczekam.
Myślę, że w przyszłym roku też posadzę nasturcję w warzywniku.
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Elficki zakątek, czyli ogród w mieście

Post »

Podeptałam ścieżki w Twoim ogródku i zobaczyłam ,że sadziłas kapuste pak choi ,mozesz napisać coś o jej uprawie i o smaku,warta zachodu czy nie?
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Elficki zakątek, czyli ogród w mieście

Post »

mati1999 pisze:Haha ale bób :shock: :;230 wstaw go może do wątku zielone wybryki :oops:
Nadaje się idealnie na wybryki :) Poszukam "wybrykowego" wątku i wrzucę tam mój bób.
Margita pisze:Ja Tobie owocnej pracy życzyłam, a powinnam chyba warzywnej! Bób uwielbiam.
Szklarnia to moje marzenie, ale ponieważ mam ogród "na dorobku", więc pewnie dopiero za kilka(naście) lat się jej doczekam.
Myślę, że w przyszłym roku też posadzę nasturcję w warzywniku.
Wierć dziurę w brzuchu każdemu, kto może ci pomóc w realizacji planu, bo własna szklarnia choćby najmniejsza przydaje się w ogrodzie. My kiedyś mieliśmy foliak, później małą szklarenkę zrobioną z okien, które wymienialiśmy, a dopiero od dobrych paru lat mamy dużą porządną szklarnię, którą od kogoś odkupiliśmy. Teraz za nic bym się z nią nie rozstała ;:108
Vamila pisze:Elfia w zagłębiu ciepła mieszkasz to co się dziwisz zieleni :) U mnie powojniki zaczęły rozwijać liście - też im się przypomniało. A bób można siać co dwa tygodnie jak fasolę szparagową i zbierać do późnej jesieni to jakoś mu się nie dziwię ;)
Czy dobrze zrozumiałam, że obcinasz bób zostawiając w ziemi korzenie - gdzieś przeczytałam żeby tak robić coby więcej azotu pozostało (motylkowe wiadomo same wiążą).
Zostawiam korzenie i to samo nakazałam mamie, właśnie ze względu na azot. Później je normalnie przekopuję i pozwalam się rozkładać w ziemi. Za rok planuję wysiewać bób porcjami w odstępach 2-3 tygodni. Niestety w tym roku mama posiała od razu całość i nawet nie przyszło jej do głowy, by zostawić część na drugi wysiew. Za to fasolkę i groszek siałam już w odstępach czasowych i tu muszę przyznać, że fasolka wysiewana przed połową lipca była najpyszniejsza i najobficiej obrodziła. Chociaż na to pewnie nie ma reguły.

No właśnie z tym zagłębiem ciepła to ciekawa sprawa, bo jesienią długo jest ciepło, za to wiosną, kiedy inni mają już ciepełko, ja mam ziąb i strach cokolwiek wysadzać do gruntu.

-- 25 lis 2014, o 22:11 --
smirka pisze:Podeptałam ścieżki w Twoim ogródku i zobaczyłam ,że sadziłas kapuste pak choi ,mozesz napisać coś o jej uprawie i o smaku,warta zachodu czy nie?
Łatwa w uprawie, a jak smakuje przekonam się w weekend. Chciałam ją już wyrywać, ale miałam na stanie dynie i niecne plany przyrządzenia z niej paru potraw, więc pak-choi musiała poczekać.
ogrodowo
Zapraszam :-)
e-babcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8537
Od: 31 paź 2011, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Elficki zakątek, czyli ogród w mieście

Post »

Elfia - masz świetny pomysł z tym jarmużem ;:138 . Ja zostawiam go na zimę , bo zawsze jakieś listko z witaminami urwę , a i sarny mają co podjadać .

Obornika gratuluję , też korzystam z tego towaru co roku. Zwłaszcza kurzy i gołębi , bo o krowi trudno na wsi :roll: .Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Elficki zakątek, czyli ogród w mieście

Post »

Elfia - rozbawił mnie, a raczej rozczulił Twój kwitnący o tej porze bób, więc przybiegłam w te pędy się przywitać :wit
Vamila się nie dziwi, że on kwitnie, ale ponieważ ja bób widzę głównie na moim placyku warzywnym już w wersji "do gotowania" :lol:
to mnie takie rzeczy jak ten kwitnący pod koniec listopada bób bardzo dziwią ;:oj
Warzywniak super ;:138
A przy akcji z obornikiem poległam :;230
Jak to powiedziała Margita - będę trzymać za Twoje "warzywne" zbiory w nowym sezonie ;:215
Muszę spróbować jak smakuje jarmuż, bo wstyd przyznać, ale do tej pory go jeszcze nie jadłam :oops:
Pozdrawiam i zapraszam
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Elficki zakątek, czyli ogród w mieście

Post »

Ewo, jarmuż smakuje podobnie jak inne warzywa kapustne. Ma to coś, co sprawia, że nie masz wątpliwości, że to roślina kapustna. Jest łagodny w smaku, szybko się gotuje lub blanszuje, łatwo go połączyć z innymi składnikami, bo nie dominuje smakiem. No i ma ten wielki plus, że zimą można zrywać z niego mrożone liście.
Przy okazji posadzony między innymi roślinami ładnie się prezentuje na rabacie. To dość dekoracyjne warzywo, więc nawet jeśli nie zasmakuje, to spełni rolę ozdobną :)
ogrodowo
Zapraszam :-)
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Elficki zakątek, czyli ogród w mieście

Post »

Trafiłam do Ciebie poprzez wątek permakultury. Przeczytałam od początku i będę tu zaglądać. Też muszę spróbować posiać w przyszłym roku trochę jarmużu, nigdy go nie jadłam. Pogodnych świąt i urodzajnego przyszłego Roku...
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Elficki zakątek, czyli ogród w mieście

Post »

Witaj, witaj ;:7
Jarmuż polecam na zimowe kryzysy, kiedy chce się zieleniny. Polecam też kiełki i zakup kiełkownicy. U mnie od początku grudnia do wiosny kiełkownica jest w ciągłym użyciu. Uwielbiam kiełki rzodkiewki i lucerny dodawane do kanapek lub twarożków. To taki smak wiosny i nowalijek w środku zimy.

A na deser moja radosna przedświąteczna twórczość, czyli stroiki w wersji naturalnej. Proste i ulubione :)
Obrazek Obrazek Obrazek

Świętujecie jeszcze przez weekend? Ja tak. To chyba jedne z najdłuższych świąt, co mnie bardzo cieszy :D
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
Margita
500p
500p
Posty: 529
Od: 21 kwie 2012, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Elficki zakątek, czyli ogród w mieście

Post »

Kiedyś próbowałam uprawiać kiełki w słoikach, ale marnie mi szło - albo często płukałam i były bez smaku, albo pleśniały i strach było jeść. Czy z kiełkownicą jest łatwiej?
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Elficki zakątek, czyli ogród w mieście

Post »

Z kiełkownicą jest łatwiej, bo nadmiar wody spływa przez otworek, więc trudniej o pleśń czy jakieś niekontrolowane życie pozaziemskie. W słoiku czasem kiełkuję fasolę czy soczewicę. Te duże ziarna się do tego nadają. Mniejsze lepiej kiełkować w kiełkownicy.
ogrodowo
Zapraszam :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”