Ogród Lokiego ? część kolejna

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Ogród Lokiego ? część kolejna

Post »

Krokusy aż się śmieją do nas...cudowne widoczki. :D
U nas w tej chwili na termometrze -8, prawie bezśnieżnie i wieje przeszywający wiatr, który sprawia, że jest chyba ze 20 na minusie.
Jeszcze ponoć do końca tygodnia ma tak być....brr
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Ogród Lokiego ? część kolejna

Post »

Witam :wit No proszę, u Ciebie już przekopane, a u mnie niespodzianie na koniec lutego ziemia zamarzła i o kopaniu do przyszłego tygodnia mogę zapomnieć. Od dwóch lat z końcem lutego miałam już posiane kwiaty i warzywa do gruntu ;:224 Krokusy w słońcu ślicznie się otworzyły i jest dowód na to że wreszcie przewiało gdzieś te chmury, które psuły Ci nastrój od jesieni ;:333 Szachownica? Poważnie, już Ci zakwitła? ;:oj
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogród Lokiego ? część kolejna

Post »

@ Madziagos ? Owszem, fala mrozów dotarła i do Francji, choć oczywiście powietrze ogrzało się odrobinę po drodze. Niemniej jednak nocami było po -10°C, a w dzień temperatura wspinała się do jakiegoś -3°C i nie więcej... W pociągach woda w zbiornikach zamarzła i toalety były pozamykane. Ludzie zachwycone miny mieli... Dzięki za uznanie dla mojego ogródka... Staram się rozmaite ciekawostki kolekcjonować...

@ Morango
? Zapraszam serdecznie!

@ Blueberry ? Ogród skopany, czeka na siewy, ale to dopiero za jakieś półtora miesiąca. Na razie pozamawiałem nasiona... Byłem także w sklepie ogrodniczym (w ramach prezentu od zespołu badawczego z okazji obrony pracy doktorskiej dostałem bon zakupowy do sklepu ogrodniczego), kupiłem trochę cebulek... Może dzisiaj posadzę... A co do pogody ? było mroźno (-10°C nocami, -3°C w dzień), ale słonecznie...

@ Elizabetka
? U mnie było tylko trochę cieplej... Ale już się te mrozy skończyć raczyły...

@ Aguss ? Ja chcę dzisiaj wkopać mieczyki i spółkę... Pytanie tylko, czy ziemia rozmarzła po ostatnich mrozach (fakt, że nawet o tym nie pomyślałem, że może być zamarznięta, a przecież ostatnio przez parę dni było ciągle na minusie, nawet i po -10°C nocami)... Co do krokusów ? a daj spokój... Tu ustrzeliłem coś w jednym jedynym dniu, gdy mrozy jeszcze nie nadeszły, a słońce się już pokazało... Ale większości w tym roku nie jest mi dane zobaczyć... Albo pochmurno albo mroźno ? i się nie otwierają w ogóle. Co do szachownic, akurat ten gatunek kwitnie bardzo wcześnie... Inne albo dopiero rosną, albo nawet ich jeszcze nie widać...

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Ogród Lokiego ? część kolejna

Post »

Fajne masz roślinki ;:108
Gdybym miała mały ogród, to najprawdopodobniej zajęłabym się właśnie zbieraniem bylin.
Jednak z racji większych możliwości, że tak powiem terenowych, mogłam zająć się tym, co lubię najbardziej, a mianowicie krzewami i drzewami.
Kiedyś muszę zrobić dokładny spis wszystkich roślin, które mam, nieraz się za to zabierałam, ale jakoś nigdy tego nie wykonałam.
U mnie szczęśliwie nic nie zamarzło, za to wysiadło mi ogrzewanie w samochodzie, więc jeździłam po 150 km przez trzy dni z rzędu bez tego luksusu, a mróz był w tym czasie słuszny.
Brrr... nikomu nie życzę takiego doświadczenia :roll:
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Ogród Lokiego ? część kolejna

Post »

Ech ta pogoda, potrafi wszystko zniszczyć. Dalie wykopywałeś w gruntu ?
U mnie było -21*C, nie za dobrze bo większość roślin sadziłem zeszłej jesieni .
I te krokusiki :D już niedługo w Polsce :tan
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogród Lokiego ? część kolejna

Post »

@ Madziagos ? Rozumiem, rozumiem... Ja z krzewami muszę ostrożnie, a drzewa w ogóle muszę sobie odpuścić (pozwalam sobie jedynie na rośliny, które plasują się gdzieś na granicy pomiędzy dużym krzewem a małym drzewem)... Z drugiej strony tak sobie myślę, że gdybym miał większy areał, nie dałbym rady tego wszystkiego obrobić... Te 200 m? i tak w sezonie pochłaniają mi już znaczną część weekendu... BTW, ja też myślałem nad zrobieniem spisu... ;-)

@ Seba ? Nie wykopywałem... I pewnie nie wszystkie przeżyją... Zeszłej zimy miałem -11°C i większość dalii diabli wzięli... Zresztą wczoraj chciałem to i owo wkopać (głównie mieczyki, ale nie tylko), bo było słonecznie i +10°C, prognozy długoterminowe mówią co najwyżej o niewielkich nocnych przymrozkach, ale w dzień ma być ciepło, już przygotowałem się do roboty, wytyczyłem rabatę kamieniami, próbuję wbić łopatę, a tu zonk ? ziemia zamarznięta na kamień. Zdecydowanie nie jest to dobra wróżba...

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Ogród Lokiego ? część kolejna

Post »

Wielkość areału i czas potrzebny do jego obrobienia nie są ze sobą powiązane.
Podejrzewam, ze mniej czasu potrzeba na obrobienie wszystkich moich drzew i krzewów niż połowy twojego ogródka.
Wybrałeś sobie chyba najbardziej pracochłonny typ uprawy.
Obrobienie 200 mkw bylin w jeden weekend to i tak sukces.
Z ciekawych krzewów możesz pomyśleć o różnych gatunkach wawrzynków, zajmują bardzo mało miejsca i są nadzwyczaj efektowne.
W Twoim klimacie pula gatunków tego krzewu, jaka jest możliwa do uprawy, jest znacznie większa niż u mnie.
Znam też jedno małe drzewko, jakie mógłbyś mieć.
Jest to Kasztanek jarzębolistny Xanthoceras sorbifolium .
Radzi sobie doskonale nawet u mnie, choć klimat mam nadzwyczaj kapryśny, zwłaszcza wiosną.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogród Lokiego ? część kolejna

Post »

@ Madziagos ? Jak się robi niemalże ogród botaniczny z setkami różnych gatunków i odmian, to czas pracy przy tym jest wprost proporcjonalny do powierzchni... ;-) Najgorzej jest wiosną, gdy wszystko kiełkuje ? zarówno moje wysiewy jak i chwasty... Pełzanie po ogrodzie na czworakach z nosem przy ziemi i wyskubywanie siewek chwastów spomiędzy siewek roślin ozdobnych potrafi być uciążliwe... Z krzewów / małych drzew mam złotokapa, Argyrocytisus battandieri (to ma w ogóle jakąś polską nazwę?), moszenki południowe, judaszowca, kolkwicję, budleje, czystki, trochę ketmii syryjskich i żarnowców, lilaka i jabłoń, którą kazałem wyciąć jak kupiliśmy dom, a która jednak odrosła, więc już dałem jej spokój... Wiele już tu nie dołożę... Myślę o robinii szczeciniastej, ale to już naprawdę będzie koniec...

Poniżej kilka fotek w up****liwym deszczu...

Crocus sieberi
Obrazek

Narcissus cyclamineus
Obrazek

Narcissus minor

Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogród Lokiego ? część kolejna

Post »

Cześć Loki :wit U Ciebie jak zawsze wszystko wczesniej niż u nas :D Chociaż możemy nacieszyć oczy u Ciebie, zanim do nas cieplejsza pogoda dojdzie.

Miłego weekendu :wit
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Ogród Lokiego ? część kolejna

Post »

Oj, zgadzam się, że opielanie siewek do najszybszych zajęć nie należy, oj nie ;:185
Ma jednak swój urok :)

Można powiedzieć, że akurat ten gatunek złotokapu ma i nie ma nazwy polskiej.
Dzieje się tak z tego prostego względu, że w Polsce nie zimuje.
No, może się zdarzyć, że poradzi sobie w najcieplejszych rejonach kraju w miejscach osłoniętych nawet kilka sezonów z rzędu, ale prędzej czy później i tak padnie.
Widziałam to drzewko w ofercie jednej czy drugiej szkółki, nazywane było miotłą ananasową.

Robinia szczeciniasta jest bardzo ładna, też mam ją w planach.

Rozważałeś uprawę kamelii? Powinny sobie poradzić u Ciebie.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogród Lokiego ? część kolejna

Post »

@ Amanita ? Etam wcześniej... Cośtam powoli nieśmiało zaczyna się pokazywać, w tym roku w porównaniu do lat ubiegłych bardzo mocno spóźnione... Również życzę miłego weekendu, czy raczej, zważywszy na datę, miłej niedzieli.

@ Madziagos ? Miotła ananasowa... W życiu bym na to nie wpadł, dzięki... A pielenie siewek urok ma dość względny... Najgorzej jest, gdy nasiona kiełkują tak sobie i zamiast równego rządku siewek, który dzięki geometrii odróżnia się od okolicznych chwastów, mamy pojedyncze wschody... Wtedy zgadnąć co jest chwastem a co rośliną ozdobną na etapie liścieni bywa karkołomnym zadaniem... Co do kamelii ? nie wspomniałem o niej, ale mam jedną odziedziczoną po poprzedniej właścicielce ogrodu. Co roku pięknie kwitnie. Ale aby doprowadzić ją do stanu używalności, musiałem wykopać wielki dół, w który wsypałem cały wór kupnej kwaśnej ziemi z wrzosowiska. Niestety ziemia jest u mnie bardzo wapienna (miejscami skała macierzysta ? kreda, którą można pisać ? jest nawet na głębokości 30 cm zaledwie), co w zasadzie wyklucza kamelie, azalie, rododendrony, magnolie i inne kwasolubne rośliny...

A poniżej parę fotek wykonanych gdy popołudniem zza deszczowych chmur wyjrzało słoneczko.

Crocus sieberi
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Crocus vernus
Obrazek
Obrazek

Crocus spp.
Obrazek

Narcissus sp.
Obrazek

Primula acaulis
Obrazek

Scilla luciliae
Obrazek

Vinca minor

Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Ogród Lokiego ? część kolejna

Post »

Loki przepiękne krokusy zazdroszczę wiosny :heja ;:224 A jak tam masz już plany jakie groszki wysiewasz?
Awatar użytkownika
e-genia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 32013
Od: 5 wrz 2008, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ogród Lokiego ? część kolejna

Post »

Witaj Loki widzę że u Ciebie wiosna całą gębą u siebie widziałam dopiero 1 krokusa na razie kwitną przebiśniegi, ranniki ,ciemierniki i miłki
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”