Moje Królestwo - uczta dla oczu i balsam na ...wszelkie zło

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jagodka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5409
Od: 24 sty 2011, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Moje Królestwo - uczta dla oczu i balsam na ...wszelkie zło

Post »

Witajcie :wit .
Czy Wy też tak macie , że zaczęte sprawy staracie się doprowadzić do końca ? Oczywiście mam na myśli ogród - zresztą nie tylko ;:108 .
Sądziłam , że małymi krokami przerobię rabatę i wywrócę ją ' do góry nogami ' , by zrobić miejsce dla róż . Etapami , rozsądnie i z głową . Ale nie ! Wchodząc do ogrodu - oczami wyobraźni już widziałam nasadzenia i ... wzięłam się za wszystko naraz . Wywaliłam to , co mnie wkurzało od dłuższego czasu - m. in. poduchy zbitych floksów kanadyjskich i śniedki baldaszkowate . Zaczęłam przesadzać , gonić z jednego miejsca w drugie szukając co by tu jeszcze wykopać , ryjąc - prawie nosem do późnych godzin .
Trzeba było jeszcze przyciąć hortensje , trawy i wygrabić liście spośród roślin , a co niektóre wybierać palcami . Wywoziłam na taczce do wieczora - już w deszczu - ale ukontentowana , bo skończyłam to , co zaplanowałam . Potem , po dwóch dniach harówy nastąpiła przerwa wymuszona pogorszeniem pogody .
Miało to i dobre strony - bo zaczęłam rozsadzać pomidory do doniczek , a dodatkowo - w ramach relaksu zrobiłam jeszcze kartki na urodziny przyjaciółki i siostry .
W kolejnym tygodniu zabrałam się za następne czyszczenie drugiego ogrodu i obejścia wokół altany , gdzie z pomocą przyszedł mąż i wyciął mi olbrzymia tawułę oraz śnieguliczkę . Ha! miałam nowe miejsce pod kolejne chciejstwa ;:138 . Ale o tym sza ;:303 ...

No to teraz czas na relaks - ale nie na długo ... za jakiś czas znów pojawi się nowa koncepcja . Szkoda tylko , że lat przybywa , a sił ubywa , a zdawać by się mogło , że góry bym mogła przenosić ;:oj .

Iwonko - tak , kolorowo - z każdym dniem coraz więcej kwiatów pokazuje swoje piękno , ale ciepła trzeba , by ;:3 ogrzało ziemię i nasze ;:167 . Wtedy jest chęć do życia i zapał do pracy .

Dla Ciebie - Hibiscus 5 Th Dimension

Obrazek

Gosiu , bywa tak , że pierwiosnkom nie zaszkodzi mróz , ani mokro , a tłuste , białe gąsienice , które potrafią wyrządzić wiele szkód , obgryzając korzenie , aż do rozety liściowej . Znalazłam w tamtym roku - obrzydlistwo . Mnie - dziękować Bogu - prymulki przetrwały , a nawet się pięknie rozrosły , co mnie niezmiernie cieszy ;:138 .

Dla otarcia łez ... primula x pubescens

Obrazek

I kilka moich ukochanych maleństw ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


A na koniec ... w roli głównej ; Magnolia soulangeana ' Alexandrina ' , na której kwiaty czekam z bijącym sercem ;:167 ;:138 .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25125
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Moje Królestwo - uczta dla oczu i balsam na ...wszelkie zło

Post »

No to się naharowałaś ;:173
Ale masz już z głowy i możesz palnowac kolejne zmiany ;:306
Pisząc o białych gąsiennicach masz pewnie na myśli larwy opuchlaka lub pędraki
To jest straszne paskudztwo. Mam to w ogrodzie i nie umiem zwalczyć.
A panoszy się w wielu już miejscach
Trzeba będzie pewnie zastosować chemię niestety
stokrotka1805
200p
200p
Posty: 260
Od: 24 lut 2013, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Moje Królestwo - uczta dla oczu i balsam na ...wszelkie zło

Post »

Witaj!
Ta magnolia jest przecudna ;:138
Ja się takiej nie doczekam, ale mogę podziwiać u Ciebie.
U mnie końca roboty w ogrodzie nie widać, bez wsparcia nie dam rady. Niestety, ból nie pozwala zbyt długo pochylać się.
Mam nadzieję, że wsparcie niebawem nadejdzie.
Pozdrawiam Lidka
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Moje Królestwo - uczta dla oczu i balsam na ...wszelkie zło

Post »

Jagódko cudownej urody ta twoja magnolia ;:108

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
megi1402
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2149
Od: 1 lis 2010, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Köln

Re: Moje Królestwo - uczta dla oczu i balsam na ...wszelkie zło

Post »

Jagódko, twoja magnolia jak co roku wzbudza podziw, cudna jest.
Odpowiadając na pytanie, ja też lubię szybko skończyć zaczęte prace w ogrodzie, wkurza mnie, kiedy coś jest rozgrzebane. Na początku urządzania ogrodu nie raz zdarzało się, że kończyłam pracę po ciemku, przy zapalonym świetle na tarasie. Ostatnio ciągle brakuje mi czasu, więc zaczęłam hołdować zasadzie 'codziennie po godzince'. Wmawiam sobie, że ogród nie zając nie ucieknie, a nawet najpiękniejsze kwiaty nie są ważniejsze niż moje zdrowie. Wyznaczam sobie małe cele i każdy zakończony etap cieszy. Metoda małych kroków jest przyjazna dla bolących kolan i kręgosłupa.
Awatar użytkownika
iwek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1504
Od: 8 cze 2014, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Moje Królestwo - uczta dla oczu i balsam na ...wszelkie zło

Post »

Jagódko ależ masz śliczne prymule ;:167 a magnolię taką jaką Ty masz ja mam pierwszy rok :D
Pozdrawiam Iwona
Moje kwiatki
Awatar użytkownika
Jagodka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5409
Od: 24 sty 2011, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Moje Królestwo - uczta dla oczu i balsam na ...wszelkie zło

Post »

Dziękuję za miłe słowa Gosiu ;:196 - oj , tak sporo roboty odwaliłam i ... znów szukam nowej ;:oj .
Tak , to larwy opuchlaka - mało tego , najlepszym i najskuteczniejszym preparatem na nie jest Larvan i Nemasys - zawierające nicienie . Jednak jest minus - są bardzo drogie - wtedy można zamówić z kimś do spółki , bo 50 ml kosztuje około 100 zł .
Można tez pokusić się o zrobienie wywaru z wrotyczu . Dwie garści zalać 5 litrami wody , a po 20 minutach podgotować , ochłodzić , przecedzić i podlewać w proporcjach 1 l wywaru / 10 litrów wody .
Czasem narzekamy na nornice , a to może być opuchlak , który się potem przepoczwarza w chrabąszcza - żerującego nocą na liściach rododendronów roślin . Podlewać należy w dwóch rzutach - wiosną i wczesna jesienią - wtedy , gdy zaczyna się cykl rozmnożeniowy - są składane jaja , a potem z nich wylęgają się larwy opuchlaków .

Serdeczności ... pierwszomajowe ;:196 .

Obrazek

Obrazek

Lideczko dziękuję w imieniu magnolii - w tym roku wcześniej zakwitła i potem nocne przymrozki maznęły już opadające płatki
Oj , wiem coś o tym , co to znaczy ból pleców , ani nie można się wyprostować ani też głębiej oddychać ;:202 . Sądziłam , że to problem z płucami - zachciało mi się ostatnio wzdłuż ogrodzenia - od strony drogi - zrobić ciąg z floksa kanadyjskiego , smagliczki skalnej , tudzież białych fiołków . Tyle tego się wszędzie nasiało , że żal było wyrzucić , wobec tego twardo się zaparłam i zrobiłam w dwie godziny kawał dobrej roboty . Rosły tam prymulki wczesna wiosną , ale teraz już kończą przekwitanie i coś należałoby tam wrzucić . Mało tego - miałam tylko wsadzić - a ja - powiększyłam na szerokość , wraz z darniową ziemią wyrwaną trawnikowi . Za to dostało się mi od syna , który wrócił z delegacji i kosił wczoraj trawę . Nijak nie mógł wjechać kosiarką i w kilku miejscach przejechał po ... roślinach :( .

Pozdrowionka serdeczne - dużo zdrówka ;:196

Obrazek

Obrazek

Krysiu - dziękuję - sentymentalna , bliska memu ;:167 .

Obrazek

Obrazek

Gosiu - w rzeczy samej - cieszy - to mało powiedziane - magnolia raduje serce i przyciąga wzrok wielu osób przejeżdżających ulicą . Może dlatego , że jest nie jak drzewo smukłe , strzeliste - tylko niczym duży , rozłożysty krzew . Wobec tego nie trzeba zadzierać głowę do góry . Dziękuję ;:168 .
Wiesz - lat przybywa , sił ubywa , a w sercu - ciągle maj ;:oj - rzec by można , że rozumu nie przybywa , bo jak zacznę - muszę na bank skończyć - inaczej nie potrafię . Na drugi dzień szukam wyciszenia , wytchnienia - robiąc kartki , fotki , albo ... znów szukam co by tu jeszcze poprzestawiać .
Chociaż wiem , że to nie jest dobre , bo odbija się na zdrowiu - jakby na to nie patrzeć .

Serdeczności z dedykacją ;:196

Obrazek

Obrazek

Iwonko - dziękuję - już zaczyna brakować miejsca na prymulki - nic to - zrobiłam kolejne - tuż , przy altanie ;:138 .
Super , że zdecydowałaś się na zakup Aleksandriny ;:196 - kwitła już w tym roku ?

Dla Ciebie ...kolejne prymulki ;:167
Część rabaty z prymulkami i anemonami nemorosa .

Obrazek

Primula sieboldii Kuomi .
Obrazek

I takie tam ...

Epimedium Akebono .

Obrazek

Floks szydlasty
Obrazek

Primula Guinevere
Obrazek

Skalniak
Obrazek

Primula x pubescens
Obrazek

Primula modesta Flore Pleno
Obrazek

Primula auricula Black Jack
Obrazek

Primula auricula
Obrazek

Primula auricula Plum Pudding
Obrazek

Primula Dawn Ansell
Obrazek

Naradka odroślowa Androsace sarmentosa
Obrazek

Obrazek

Floks Douglasa White Admiral
Obrazek

I to byłoby na tyle ...
Awatar użytkownika
UlaL
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1394
Od: 27 cze 2013, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Moje Królestwo - uczta dla oczu i balsam na ...wszelkie zło

Post »

Jagódeczko witaj, zaglądam do Ciebie z dalekich stron, jestem tam gdzie pomarańcze i cytryny wiszą na drzewach a plamy rosną prawie w każdym ogrodzie
Ale z wielką przyjemnością podglądam co u Ciebie, cieszę się że Twoje prymulki tak fajnie przezimowały, u mnie są duże straty. Pozdrawiam
stokrotka1805
200p
200p
Posty: 260
Od: 24 lut 2013, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Moje Królestwo - uczta dla oczu i balsam na ...wszelkie zło

Post »

Witaj Igo!
Pragnę Cię poinformować, że nie tylko Twoje karczowniki uwielbiają róże, moje też tej zimy sobie nie żałowały, już 7 krzaków wyrzuciłam, w tym 4 duże kilkuletnie ;:145
Pozdrawiam Lidka
Awatar użytkownika
klarysa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5897
Od: 11 mar 2011, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Moje Królestwo - uczta dla oczu i balsam na ...wszelkie zło

Post »

Iguś, nie forsuj się tak ;:196 .
Znajdź trochę czasu, by usiąść pod ta malowniczą Różową Panną. Robi wrażenie z ta ilością kwiatów. Nie dziwię się przechodnim.
Prymulki przyjdzie mi podziwiać na fotkach. Większość dotychczas zdobytych, zabrała ta dziwna zima ;:145 . Nawet te, które razem siałyśmy :evil: . No nic to, przyroda uczy pokory.
A cóż tam u Ciebie na warsztacie?
Buziaki majowe z Kaszub ;:196 .
Awatar użytkownika
iwek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1504
Od: 8 cze 2014, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Moje Królestwo - uczta dla oczu i balsam na ...wszelkie zło

Post »

Jagódko masz cudne prymulki uwielbia je u Ciebie oglądać ,a moja magnolia ucierpiała przez przymrozki a szkoda bo to jej pierwsze kwitnienie u mnie ;:224
Pozdrawiam Iwona
Moje kwiatki
Awatar użytkownika
Viola K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 14 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzebnicy

Re: Moje Królestwo - uczta dla oczu i balsam na ...wszelkie zło

Post »

Iguniu same piękności u Ciebie .. a Tanacetum haradjanii - Wrotycz ;:167 cudna roślinka .
Pozdrawiam serdecznie .
Awatar użytkownika
Jagodka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5409
Od: 24 sty 2011, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Moje Królestwo - uczta dla oczu i balsam na ...wszelkie zło

Post »

O... jak dużo Gości ;:oj - witajcie ;:180 .

Ulka - aż chce się powtórzyć za J.Nowakiem : " takiemu to dobrze , takiemu dobrze ... " :) . Pogoda nas nie rozpieszcza , bo mimo nawet słoneczka - jest chłodno - wiatr mroźny , ziąb okrutny . Myślę , że to ostatnie już chłody - wszak mamy maj ;:138 .

Prymulki mają się u mnie dobrze - dziękować Bogu - ale wcięło mi Cypripedium calceolus - tym bardziej , że był od Tereni ;:145 .

Do miłego :wit

Obrazek

Lideczko - strat współczuję - to boli - nawet bardzo , zwłaszcza żal kilkuletnich krzaków :( . Ja w tym roku pod róże daję Actellic 500 . Słyszałam , że działa na nornice , karczowniki - zobaczymy .

Głowa do góry - uzupełnisz straty ;:196

Obrazek

Justysiu - oj , prawda - natura rządzi się swoimi prawami , tylko czemu tak bardzo żal ? Ja przeżywam każdą utraconą roślinę - a zwłaszcza taka , którą miałam od nasionka , ew. od kogoś bliskiego sercu .
Na warsztacie ostatnio królują ... kartki - szal ma podkład i czeka na wenę ;:224
Pod magnolią nie siedzę nigdy , bo nie ma na to czasu , ona zbyt piękna , a taka wątpliwa ozdoba - jak ja - nie jest jej już potrzebna .

Serdeczności ;:168

Obrazek

Iwonko - oj , strasznie przykro , że nie nacieszyłaś oczu pierwszymi kwiatami u Aleksandriny :( . No i tak długo trzeba czekać na jej rozkwit - aż rok . Nie martw się - nabierze ' ciała ' - to zdążysz się w niej zakochać ;:168 .
Buziaki ;:196

Obrazek


Wiolu - Tak - ciekawa jest wrotycz Haradjana - nawet bez maleńkich , żółtych kwiatków .
Teraz już czekam na rozkwit pozostałych , a zwłaszcza na Ramondę pirenejską , która ma maleńkie pączki .

Miłego dzionka ;:196
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”