Chaszcze BoBiKa !

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
rafikius
100p
100p
Posty: 127
Od: 11 mar 2013, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodni GOP

Re: Chaszcze BoBiKa !

Post »

Osmunda pisze:Rafikius, trudno nazwać proponowany przez ciebie sposób - prostym.
Fakt! Nie jest to może najprostszy ale.. jaki efekty.!
Towarzyszka Elein Ingham ;-) z USA zarabia na tym dobrą kasę. (polecam jej webinary filmy, mówi po anglosasku ale da się ją spokojnie zrozumieć)(pokazuje efekty metody stylem: przed i po)

uwzględniając choroby roślin i o tym ile nakładów tak czasowych jaki i finansowych wymaga ich zwalczanie.
A jak popatrzeć perspektywicznie.. to i ilość pracy i nakładów nie tak wielka...

Ta gąbka biologiczna to już taka permakultura do bólu...
Można bez niej.. (ja największy problem miałam z zakupem dobrego węgla drzewnego..)
Już się prawie brałem za robienie własnej retorty
ale herbatka kompostowa obowiązkowo...

Gleba to podstawa!

na razie mam 2 takie grządki...
Próbuję zwiększyć moc przerobową kompostownika,ale... ograniczenia RODos.. i mego czasu ...trza wszystko dowieść, zaniesć..
rafikius
100p
100p
Posty: 127
Od: 11 mar 2013, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodni GOP

Re: Chaszcze BoBiKa !

Post »

@ Bobik

Chciałbym się Ciebie spytać jak się sprawdza szklarnia oparta o mur.

Ja poki co zdobyłem okien na ogród zimowy, ale może będą jeszcze.

Ktoś ostrzegał, że w rowkach do okien do których spływa skroplona na szybie woda, lęgną się nieprzyjemne dla roślin grzyby.

A gardening squatting? I seed balls'y ? czy dalej co roku jednoroczne wysiewasz w ten sposób?
Awatar użytkownika
BoBiK
50p
50p
Posty: 98
Od: 18 mar 2014, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świat

Re: Chaszcze BoBiKa !

Post »

:)

Mieszanki. Wiosenne.
w jej skład wchodzi na pewno mieszanka strączkowych, bobik, facelia, nagietki i warzywa takie jak sałaty groszki, szpinaki, rzodkiewki ;)
w zależności od miejsca, skali oraz gleby czy też stopnia jej zagospodarowania proporcje są różne.,

w większości miejsc gdzie wypasane są zwierzęta które karmione są również różnymi nasionami zdarzają się gryka, słonecznik, dynia- czyli typowo letnie.
oprócz tego na pole

. . .

Szklarnia, czy też folia oparta o mur to świetna sprawa ;)
dużo masy termicznej, osłona, inne środowisko ;)

. . .

kwadratowego ogródkowania jeszcze nie robiłem.
tworzę w różnych skalach, najbardziej lubię duże założenia gdzie bawimy się koparką ;d a Drzewa mają dla siebie Dużo miejsca.
zamiast kulek lecę na gorąco z "lanymi kluskami" :) - czyli nie formuje kulek lecz całość masy w trochę bardziej rzadkiej formie strząsam z palców bezpośrednio na pole :)

. . .

do S8 mamy 30km :)

. . .

Co z tym trawnikiem.?
robić coś czy w trawę.?
rafikius
100p
100p
Posty: 127
Od: 11 mar 2013, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodni GOP

Re: Chaszcze BoBiKa !

Post »

BoBiK pisze::) Szklarnia, czy też folia oparta o mur to świetna sprawa ;)
dużo masy termicznej, osłona, inne środowisko ;)

Z ta dużą pojemnością cieplną ściany to na dwoje babka wróżyła.
Jeśli jest ogrzewana od drugiej strony to fajno, gorzej gdy nie.
Bo wówczas trzeba ją pierwej nasycić słoneczkiem nim zacznie się temp pow w szklarni podnosić.

A może by tak mały piecyk rakietowy z ławą w ścieżce?

Czy mógłbyś pewnego letniego wieczorem (gdy temp spadnie i pary się skroplą i spłyną) sprawdzić czy na rantach okien nie tworzy się taki śliski film,pls?
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Chaszcze BoBiKa !

Post »

BoBiK pisze::)

Mieszanki. Wiosenne.
w jej skład wchodzi na pewno mieszanka strączkowych, bobik, facelia, nagietki i warzywa takie jak sałaty groszki, szpinaki, rzodkiewki ;)
w zależności od miejsca, skali oraz gleby czy też stopnia jej zagospodarowania proporcje są różne.,



. . .

Co z tym trawnikiem.?
robić coś czy w trawę.?
Robić. W trawę albo raczej na trawę ale nie bezpośrednio.Tektura , kompost , nawóz koński to to czym mogę dysponować. Takie minimum żeby już można było zacząć cokolwiek , aby coś jadalnego mogło rosnąć ,to co ? A może najprościej tak : karton trochę kompostu i ziemniaki ?
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
BoBiK
50p
50p
Posty: 98
Od: 18 mar 2014, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świat

Re: Chaszcze BoBiKa !

Post »

następnym razem wrzucę kilka zdjęć gdzie powstał taki ogródek ;)
szybko łatwo i przyjemnie ok 1 ar w jedno popołudnie miłego działania kilku osób.
Zrobiłbym tak- obornik, karton, ściółka (słoma, siano, liście) - im wcześniej tym lepiej ;) nawet teraz.
1* w to sadził sadzonki ciepłolubów pomidory, papryki bazylia., ;) itp. itd czyli z rozsady ;) owoce zioła kwiaty.
2* albo kwiecień maj, ziemniaki - rzadko,a w nie kapusta ;) - jeśli wybierzesz wczesne odmiany to na jesień możesz lipiec, sierpień. po ziemniakach i kapuście możesz już wzruszyć ziemię (albo nie) i powsadzać sadzonki jarmużu ;)
Oczywiście polecam "posypywać" ogródek mieszanką strączkową 1/4 zalecanej dawki. z tego co czytałem tj. 1kg bądź 1,5 na ar, więc zależy jak wyjdzie- symbolicznie ;). ja do tego dosypuje zawsze "szczyptę faceli czy nagietków.- ładne i leczą ziemię, wabią też owady :)
Jeśli to piasek a chcesz łatwo polepszyć strukturę Ziemi polecam w prosty i ładny sposób "zamontować na kawałku stare cegły i konary/ pnie :)
Czy czytelnie opisuje zabiegi.? ciekawi mnie to pytanie. . .
myślę że wraz ze zdjęciami których tu trochę jest można się połapać, co :)

* * *

rafi. ciepło zawsze jest w takiej szklarni ;)
ciepło zbiera się i kumuluje. bardziej niż myślisz.
widzę że zaczynasz od teoretycznych rozważań, - piece z drugiej strony itp itd.
pod osłoną zawsze jest cieplej :) a ściana to większy izolator/akumulator niż szkło czy folia ;)
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Chaszcze BoBiKa !

Post »

Cześć :)
Przez przypadek trafiłem tutaj. I nie żałuje !!!
Chłopie podziwiam Cię a zarazem zazdroszczę przestrzeni, pięknych krajobrazów. Super energia z Ciebie "bije". Na pewno będę stały gościem u Ciebie. Pozdrawiam!!!
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Chaszcze BoBiKa !

Post »

Bobik , dziękuję.

Jak będą zdjęcia to pewnie wszystko ułoży mi się w całość.Układam w głowie wersję ziemniaczaną . Ale napisz dokładniej co z tym posypywaniem mieszanką strączkową .

A mam jeszcze pytanie w kwestii kompostowania.Czy wyrzucanie na grządkę zimą (jak wiadomo bardzo zmienne ale niezbyt niskie w tym roku temperatury) resztek z kuchni ma sens ? Mam taką grządkę na którą wrzucam takie resztki , posypuję popiołem na to pada śnieg i deszcz ale proces kompostowania taki sensu stricto przecież tam nie zachodzi.
Mam problem co robić z resztkami roślinnymi zimą , których w wegetariańskim domu jest sporo.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
Bazyla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 15 lut 2017, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Chaszcze BoBiKa !

Post »

Cześć BoBiK - do Twojego wątku trafiłam już kiedyś i bardzo on mi się spodobał, głównie niekonwencjonalność i ekologia, ale też atmosfera, a dziś przychodzę się przywitać :wit
Uwielbiam ludzi, którzy mają zapał i swój pomysł na życie ;:180

Będę zaglądać jeśli pozwolisz :)
Życie jest zbyt krótkie, żeby się na nie obrażać
Beata
Bazylowo
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Chaszcze BoBiKa !

Post »

Pytam zwłaszcza Bobika ale też innych tu zaglądających jak znaleźć słomę , której można z pełnym zaufaniem użyć w permakulturowym warzywniku.Może gdzieś tu na tym forum jest takie miejsce gdzie można o to pytać.Zamówilam sobie kostki słomy .Wczoraj dowiedziałam się , że dojechały do miejsca z którego ew.mogę już sama odebrać .Gdy zaczęłam pytać o pochodzenie słomy załamałam się bo miejsce fatalne (tereny w bliskim sąsiedztwie huty) i nic nie wiadomo jak pole , z którego pochodzi słoma ,było uprawiane.Zrezygnowałam.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
rafikius
100p
100p
Posty: 127
Od: 11 mar 2013, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodni GOP

Re: Chaszcze BoBiKa !

Post »

Osmunda pisze:Pytam zwłaszcza Bobika Gdy zaczęłam pytać o pochodzenie słomy załamałam się bo miejsce fatalne (tereny w bliskim sąsiedztwie huty) i nic nie wiadomo jak pole , z którego pochodzi słoma ,było uprawiane.Zrezygnowałam.
ugh! Mam ten sam problem!
Ostatni rolnik z pod Prudnika, który nie używał Roundapu do wysuszania zboża (czyli lał przed samym zbiorem) właśnie przerzucił się na okrągłe baloty. Coraz trudniej o kostkę.
Awatar użytkownika
BoBiK
50p
50p
Posty: 98
Od: 18 mar 2014, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świat

Re: Chaszcze BoBiKa !

Post »

Hej Wszystkim. :)

słoma trza musi być od "swojego" rolnika.
inaczej ciężko. wszyscy pryskają.

temat pojawia się również w innej branży przy Strzesze np.
Słoma która jest teraz na dach się NIE NADAJE. jest przerośnięta.! napchana azotanami itp itd.
Żywotność- 10lat / gwarancja, nie jak kiedyś 50+

Zima ;p luty się pełni. ;)

. . .

Ktoś zna 13 miesięcy.? ;>
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Chaszcze BoBiKa !

Post »

Cześć !
Z rok temu prześledziłem Twój wątek, ale był nieaktywny :?
Mam nadzieję, że będziesz teraz relacjonował swoje poczynania w ogrodzie :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”