Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Lukas85
 Tytuł: Mój (nie)zapomniany ogród
PostNapisane: 26 mar 2013, o 16:04 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam,
Jestem raczej początkowym ogrodnikiem i sporo jeszcze przede mną nauki , ale szybko nadrabiam zaległości, między innymi z pomocą tego forum :).

Mój ogród ma dość długa historię. Kiedyś było tu po prostu pole, które w spadku dostała moja babcia. I około 45 lat temu moi dziadkowie założyli tam sad i postawili drewniany domek letniskowy. Przez lata ogród ewoluował, a zasadzone drzewa (głównie jabłonie) rosły :) Domek z czasem zmienił się w murowany. Działka ma pół hektara i jest zbliżona do kwadratu.

Obecnie ogród jest mocno zaniedbany. Od śmierci dziadka nie ma tam nikogo kto mógłby na bieżąco dbać o ogród, a ja mogę tam tylko w czasie urlopu jeździć. Niestety działka leży w niewielkiej wiosce 45 km na południe od Kielc i 96 km od Częstochowy gdzie mieszkam. To sprawia że niestety nie mogę spełnić do końca mojego marzenia o wybudowaniu się tam na stałe. Jednak gdy tylko mam trochę czasu , chętnie tam jeżdżę i staram się jakoś przywrócić dawną świetność temu miejscu. Jest przy tym trochę roboty, ponieważ ziemia jest tam bardzo uboga i ciężko aby cokolwiek rosło.

Do tej pory zajmowaliśmy się głównie terenem wokół domku więc pozostała część całkowicie zdziczała i zarosła. Mam plan , aby w tym roku podciąć i odmłodzić wszystkie drzewa w ogrodzie oraz porządnie pościnać trawę, pokrzywy i inne chwasty, które się tam rozrosły. Pierwszy etap prac przewidziałem na połowę kwietnia tego roku :) Zaopatrzyłem się już w odpowiednie narzędzia :) Chce też zbadać kwasowość gleby , ponieważ nigdy tego nie robiłem, a myślę, że da mi to odpowiedź na wiele problemow.

Pod spodem trochę zdjęć z roku 2012 (wiosna -lato) oraz kilka z lat wcześniejszych :)

Wczesna wiosna. Iglaki to drzewka które już ja zasadziłem. Niestety te widoczne na drugim zdjęciu to już przeszłość. W zeszłym roku po kolei zaczęły usychać i nie zostało nic. Niestety za późno się za nie zabrałem i nie zdołałem ich uratować. Chcę je zasadzić od nowa, chociaż najpierw muszę sie dowiedzieć co spowodowało to masowe wymieranie.
ObrazekObrazekObrazek

W zeszłym roku porządnie zabrałem się za chodnik prowadzący do wejścia domku. Ciągle zarastał i było z tym sporo roboty. Dlatego wyciąłem po obu stronach darń, krawędzie otoczyłem roll-borderami, całość wyłożyłem włókniną i zasadziłem bukszpan i coś jeszcze (ale nie wiem co bo to był zakup mojej mamy). Na koniec wysypałem całość białym żwirkiem. Na zdjęciach postęp prac , chociaż końcowego efektu jeszcze nie widać.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Wiosna - trochę później :)
ObrazekObrazek

2 lata temu zasadziłem wierzby w ilości 3 sztuk :) Badylki pochodziły z dużej wierzby od mojego wujka. Na początek postały w wodzie a potem zasadziłem i jakos poszło :) Ostatnie zdjęcie to wygląd wierzby w ostatnie wakacje. Miejmy nadzieje że będzie rosła nadal :)

A to już maj i czas gdy cały ogród odżywa
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

I wakacje. Na ostatnim zdjęciu do góry pną się słoneczniki :) Duże były ale niestety zanim przyjechałem następnym razem żółtych główek już nie było. Nie wiem czy nie było wcale czy ktoś pomógł im "się urwać"

Róże to domena mojej mamy. Co roku są z nimi problemy, a to choroby, a to przemarzna, ale nauczeni doświadczeniem dajemy radę :)

I niewielki ogródek warzywno, ziołowo kwiatowy :) Za dużo nie siejemy bo nie ma kto podlewać i np. rok temu sporo roślin uschło przez suszę :/

I na koniec gniazdo odkryte w iglakach (było niejedno)
ObrazekObrazek

W tym roku postaram się na bieżąco raportować co tam ciekawego się dzieje w moim ogrodzie :)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

celicacra
 Tytuł: Re: Mój zapomniany ogród
PostNapisane: 26 mar 2013, o 21:13 
100p
100p

1 szt.
bardzo ładny ogród...a piszesz że taki zaniedbany.... :)

pewnie, że pracy sporo, żeby nadrobić wszystkie zaniedbania...ale od czego są ręce i dobre chęci... ...chociaż tymi ostatnimi to podobno....hehe

życzę dużo sukcesów i zapału...bo wiosna tuż tuż... :)

Piotr=)
 Tytuł: Re: Mój zapomniany ogród
PostNapisane: 26 mar 2013, o 22:04 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
HEY :wit
No zaniedbany trochę ale dasz radę z nim.
Czekam na wiosnę u cb.....

Dani40
 Tytuł: Re: Mój (nie)zapomniany ogród
PostNapisane: 27 mar 2013, o 09:28 
100p
100p

więcej niż 1 szt.
Witaj...pięknie to wszystko opisałeś i pokazałeś.
Życzę powodzenia w przekształcaniu Twojego ogrodu :wit

tynia83
PostNapisane: 28 mar 2013, o 16:08 
500p
500p

1 szt.
Zapowiada się ciekawie :)

Kriss1515
PostNapisane: 28 mar 2013, o 16:21 
1000p
1000p

1 szt.
Myślę, że dasz sobie radę. ;:138 Bardzo podoba mi się sad i brzózki. Ogródeczek też niczego sobie. ;:333

Lukas85
PostNapisane: 28 mar 2013, o 21:37 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dziękuje za wszystkie miłe słowa. Głównym problemem tego ogrodu jest fakt, że bywam tam niesystematycznie. Dlatego wszystkie rośliny wymagające pielęgnacji i uwagi często padają z powodu braku podlewania, zbyt późno zauważonych szkodników itd. Dużym problemem jest też trawa, którą koszę średnio raz w miesiącu co prowadzi do tego, że chwasty rosną na potęgę.

Teren przed domkiem został kilka lat temu zbronowany, zwałowany, a następnie zasadzono trawę , więc jest dość równo i kosić można. Dalej w ogrodzie mam dużo nierówności i kosiarką tam po prostu nie wjadę. Ale w tym roku kupuję spalinową kosę i wypowiem wojnę chwastom i trawom :) A do tego sekatory i piła elektryczna aby okiełznać rozrośnięte drzewa i krzewy i jakoś to pójdzie :) W zasadzie się już doczekać nie mogę.

Wątek na forum założyłem żeby mieć motywacje do ruszenia naprzód.. Z tą motywacją bywa ciężko gdy po tygodniu pracy wyjeżdżam na 2-3 tygodnie, a po powrocie muszę praktycznie zaczynać od nowa... Ale postaram się zaglądać tam częściej i powinno to dać pożądane rezultaty :)

zuzola11
PostNapisane: 29 mar 2013, o 00:54 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
:wit Widzę duże "pole do popisu" jest , dobre chęci też są a to juz duży + i bojowe nastawienie przeciw chwastom też masz , teraz tylko Pani wiosny wyglądac i do dzieła ;:215 będę tu zaglądac :wit

dorcia7
PostNapisane: 29 mar 2013, o 20:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witaj,mozesz dużo zdziałać, a brak podlewania ?? niech się roslinki hartują -będę Twoim gościem jeśli pozwolisz

Lukas85
PostNapisane: 29 mar 2013, o 20:25 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dzięki, na pewno postaram się doprowadzić wszystko do ładu.

Dziś podczas świątecznych zakupów moją uwagę zwróciły sprzęty ogrodnicze wystawione w Lidlu. Z doświadczenia wiem , że mają zazwyczaj tanie a solidne tego rodzaju gadżety, więc się skusiłem.

Zaopatrzyłem się w mały sekator ręczny (duży już mam :), obrazki na razie z googla bo mojego nie rozpakowałem, niech czeka :) )
Obrazek
oraz w piłę składaną. Na necie piszą ludzie ze całkiem fajnie tnie , mam nadzieję że się nie zawiodę.
Obrazek
Ach gdzie ta wiosna :/

Kriss1515
PostNapisane: 28 kwi 2013, o 21:46 
1000p
1000p

1 szt.
Halo halo gdzie gospodarz? :wit

Pashmina2006
PostNapisane: 15 maja 2013, o 17:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witaj :wit wątek zapowiada się ciekawie :) Zapisuję i będę zaglądać :)

bunia79
PostNapisane: 22 lis 2013, o 23:53 
500p
500p

1 szt.
No i jak tam przebiegała walka z chwastami w Twoim nie(zapomnianym) ogrodzie w tym roku??
Pokażesz coś? Ogromnie mi się podobają takie historie z oddalonymi ogrodami, działkami itp., bo są takie inne, z charakterem.
W dodatku ogród zapowiada się bardzo ciekawie, szkoda tylko że nie masz kogoś kto by "miał oko" na niego, bo chętnych na czyjąś pracę nie brakuje :evil:

Bogusia

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: remik19 i 52 gości