Mój mały, piękny świat

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
miisia
100p
100p
Posty: 146
Od: 5 lut 2013, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Mój mały, piękny świat

Post »

Dobrosiu ogrod jest przepiękny,wszystko tak ze smakiem zrobione ,ze az dech zapiera ; :tan .To nie jest praca kogos ,kto się dopiero rozkręca w ogrodzie to dzieło sztuki.Pięknie,jestem zachwycona ,będę zaglądac i podziwiac ;:138 .Widac,ze kochasz to co robisz :heja
Marianna
Awatar użytkownika
Dobrosia
200p
200p
Posty: 498
Od: 1 cze 2013, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Mój mały, piękny świat

Post »

Cześć Ewa, ja właśnie zaczynam dojrzewać do rabat bylinowych. Do tej pory bałam się ich z uwagi na konieczność pielenia, nieumiejętność dobrania roślin - tak aby razem kwitły. Ale już zaczyna mi coś w głowie się wykluwać. Dzisiaj byłam w Kalsku, tam odbywają się co roku targi ogrodnicze, chyba największe w lubuskim i z bylin na słoneczne rabaty kupiłam sobie jeżówki i pysznogłówki. A oprócz tego w korzystnej cenie: tawułki białą i ciemno-różową - obie tylko po 5zł, piękne dwie funkie po 8zł, dwie żuraweczki też po 8zł, jaśmin po 10zł, dwa żółte berberyski po 10zł i moja wyczekaną kokoryczkę. Cieniolubne będą na wykończenie mojej nowej rabaty - żurawkowo - hostowej. Jak wkopię to się pochwalę :D Za chwilę obejrzę sobie Twój ogród, może coś mnie zainspiruję.
Aha, no i kupiłam lilie - do uzupełnienia mojej kolekcji ;:215

-- 2 cze 2013, o 13:34 --

Miisia - dziękuję za tyle miłych słów. To miód na moje serce ;:167 Staram się, staram ale ciągle bym coś zmieniała. Po obejrzeniu ogrodów innych forumowiczów wiem, że muszę mieć więcej bylin. Chwilowo sadzę rośliny tak, aby jak najmniej przy nich robić. To dlatego, że nie mogę za dużo czasu poświęcić na grządki.
No i mam jeszcze problem - jest tyle ciekawych gatunków i odmian różnych roślin, że chciałabym mieć wszystkie ;:oj No ale trzeba pamiętać, że nie zakładamy ogrodu botanicznego, nie?
Awatar użytkownika
Dobrosia
200p
200p
Posty: 498
Od: 1 cze 2013, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Mój mały, piękny świat

Post »

Dziękuję Jurku za odwiedziny i miłe słowo:) Zapraszam, zaglądaj. Będzie mi bardzo miło.
Fotergilla naprawdę jest godna polecenia. Moja mama ciągle mi jej zazdrości - na kolejne urodziny z pewnością jej ją kupię.
Jest jeszcze roślinka, której mi mama zazdrości - to trzmielina oskrzydlona. Najpiękniejsza jest jesienią, ponieważ wygląda wówczas jak płonący krzew ale latem tez ją lubię, bo ta moja ma piękny pokrój. Sam zobacz:

Obrazek
Awatar użytkownika
Dobrosia
200p
200p
Posty: 498
Od: 1 cze 2013, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Mój mały, piękny świat

Post »

Witam dwie Ele :D zaglądnę do Was za chwilę.

Elu z Wroblicy - jeśli chodzi o klony to sadzę wersje szczepione na pniu, tez nie chciałabym mieć potężnych drzew na działce. Już jeden buk przytaszczony z lasu mi wystarczy :D
Dziękuję za radę dotyczącą host. Będę cierpliwie czekała aż następne moje okazy się powiększą a żeby nie przerosły, jak ta Twoja babcia :wink: będę je rozmnażała, czyli dzieliła się z sąsiadkami :D A kupiłam sobie w tym roku kilka ciekawych egzemplarzy...
Awatar użytkownika
Ela SZ
200p
200p
Posty: 375
Od: 12 sie 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Mój mały, piękny świat

Post »

Dobrusiu,tak to już jest że nasza lista chciejstw nigdy się nie zamyka :D
Awatar użytkownika
Dobrosia
200p
200p
Posty: 498
Od: 1 cze 2013, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Mój mały, piękny świat

Post »

Kochani, mam prośbę o radę. Zakładam rabatę hostowo-żurawkową (wiem, już o niej piszę i piszę ale przez te deszcze nie moge jej skończyć) i mam pytanie: jak myślicie, żurawki lepiej posadzić bliżej ścieżki a za nimi rząd funkii czy może na odwrót - tak jak w sumie już zaczęłam, że przy ścieżce funkie a za nimi żurawki.
Obrazek

-- 2 cze 2013, o 14:47 --

A co byście posadzili przed tymi tawułkami? Jedna jest biała, druga ciemno-różowa. Obrazek
Awatar użytkownika
Dobrosia
200p
200p
Posty: 498
Od: 1 cze 2013, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Mój mały, piękny świat

Post »

Dokładnie Elu, ładnie to nazwałaś: lista chciejstw ;:138
Awatar użytkownika
Ela SZ
200p
200p
Posty: 375
Od: 12 sie 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Mój mały, piękny świat

Post »

Dobrusiu,zdecydowanie żurawki przy ścieżce :) Tawułki fajnie się komponują z paprociami i funkiami :D
Awatar użytkownika
Dobrosia
200p
200p
Posty: 498
Od: 1 cze 2013, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Mój mały, piękny świat

Post »

Dzięki Elu za radę. Też tak czuję, że żurawki przy ścieżce będą się ładniej prezentować. Liczę, że biała ścieżka podkreśli ich kolor.
Paprocie już mam, podobno o odcieniu fioletowo-stalowym ale rosną z boku tawułek. Teraz zastanawiam się co przed tawułkami. A znasz jakieś ładne paprocie, takie niższe, żeby nie zasłoniły tawułek?
Awatar użytkownika
ewamaj66
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 21497
Od: 19 lut 2011, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Mój mały, piękny świat

Post »

Możesz posadzić języczniki, wietllice, hosty (np. Blue Mouse Ears czy Pandoras Box, całkiem malutkie). W środku może rosnąć świecznica, kwitnie latem i jest wielka. Nie widzę żadnej brunnery, a warto posadzić choć jedną. Epimedia są śliczne. Kwitną wiosną, a potem mają ładne liście.
Pozdrawiam-Ewa
Spis treści ,
Mój fijoł 16
Awatar użytkownika
Dobrosia
200p
200p
Posty: 498
Od: 1 cze 2013, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Mój mały, piękny świat

Post »

Ewo, dziękuję Ci bardzo. Języczniki! Posadzę przed tawułkami języczniki! Wstyd się przyznać ale nie znam epimedii :oops:
Awatar użytkownika
Dobrosia
200p
200p
Posty: 498
Od: 1 cze 2013, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Mój mały, piękny świat

Post »

Rabata hosto-żurawkowa jak na razie skończona. Dokupię jeszcze tylko trzy funkie i zostawiam ją w spokoju - niech rośnie. Jeszcze z czasem ją urozmaicę. Aha, i dokupię gdzieś języczniki :D Niektórych roślinek nie widać, są jeszcze za małe ale oprócz funkii i żurawek rosną tu dwie paprocie - wietlice, tawułki, serduszka, świecznica, dwie hortensje bukietowe, dwie żółte kępki trawy, jedna czarna kępka, i czeronawa na końcach imperata. Będzie kolorowo :D
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
a_nie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1620
Od: 31 mar 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Mój mały, piękny świat

Post »

Ależ u Ciebie pięknie, jakie bogactwo roślin - takich jak lubię. Jak to wszystko podrośnie bedzie zjawiskowo. Fajnie, że szczegółowo opisujesz jak je pielęgnujesz- mogę porównać nasze doświadczenia i korzystając z Twoich coś ulepszyć. Piszesz że tniesz tawułę szarą na małą kulkę- ja też ja po kwitnieniu przycinałam, ale nie tak drastycznie może też spróbuje jeszcze mocniej.
Przepiękny pomysł na studnie - ja cały czas szukam pomysłu na zakamuflowania mojej. Jak otwieracie wieko by dostać się do pomp w przypadku jakiejś konserwacji?
Piękna azalia -Juanita, już sobie zapisałam bo będę jeszcze dokupować.
Fotergilla amerykańska też piękna jeszcze tej rośliny nie znałam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”