Jola na włościach - czyli 3 ary różności.

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Jola na włościach - czyli 3 ary różności.

Post »

Witajcie
Mam na imię Jola. Po dwóch latach obecności na Forum i napisaniu ponad 600 postów postanowiłam i ja wreszcie założyć swój wątek. Najbardziej wstrzymywało mnie to, że nie umiałam wstawiać zdjęć, ale chyba w końcu, po wielu próbach ?załapałam? jak to robić. No ale Ad rem:
Kocham kwiaty od zawsze i zawsze marzyłam o tym, żeby mieć kawałek własnej ziemi. 20 lat temu, dokładnie w listopadzie 1992 roku kupiłam działkę w ROD. Zaledwie 300 m2 ? 3 ary. Działka była już zagospodarowana i nie zaniedbana. Chyba za nią przepłaciłam, ale strasznie chciałam kupić. Przedtem oczywiście ileś tam obejrzałam, ale albo mi się nie podobały, albo były za daleko. Był porządny domek, szopy, skrzynia na narzędzia, nasadzenia drzew i krzewów owocowych. Uprawiana od 20 lat i poprzedni właściciel starał się podnosić jakość gleby, bo gleba rodzima to bielica. Z ogólnej powierzchni około 100 m2 stanowiła część warzywna i to się nie zmieniło. Po pierwszym roku wykarczowałam dwie stare jabłonie, które rodziły malutkie parchate jabłuszka a wciągu kilku następnych jeszcze jedną starą jabłoń i czereśnię, która właziła w świerk. Z nasadzeń mojego poprzednika pozostała tylko jabłoń papierówka (jak kupowałam działkę, to była młodziutka) która choć nie każdego roku ale daje obfitość jabłek, stara wiśnia i piękny świerk srebrzysty.
Obrazek


To zdjęcie wiosenne mojej jabłonki. Pod nią jest rabatka kwiatowa a na niej oprócz bylin tulipany, z którymi od 20 lat nic nie robię i które wiosną wyrastają całym łanem.
Obrazek

Od tego czasu robiłam próby z różnymi drzewami i krzewami owocowymi. Niektóre rosły kilkanaście lat dając owoce, inne po kilku latach zmagania się z ich chorobami i bezskutecznego oczekiwania na owoce poszły pod topór i szpadel. Sadziłam też dużo bylin i roślin cebulowych, ale bez jakiegoś planu. Po prostu kupowałam, jak mi się coś spodobało a potem wsadzałam, gdzie akurat miałam miejsce, bardziej na zasadzie ?utykania?. Na kwiaty nie miałam dużo czasu, bo jeżeli można poświęcić tylko sobotę i jeden czy dwa dni w tygodniu po pracy, to wiadomo jak to jest. Od początku większość tego czasu zajmowała mi uprawa warzyw w ogólności a pomidorów w szczególności. To zdjęcie części moich upraw.
Obrazek

I to tyle na dzień dzisiejszy. W następnych postach już historia zeszłoroczna.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
deszczowymaj
200p
200p
Posty: 323
Od: 9 sty 2013, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Jola na włościach - czyli 3 ary różności.

Post »

Witam Joluś :wit
Przepiękne to zdjęcie z jabłonką ;:oj na pocztówkę by się nadawało ;:108 tulipanki pasują idealnie.
Obiecuje zaglądać,jestem bardzo ciekawa historii zeszłorocznej ;:65



Pozdrawiam
Joanna
Jo37
500p
500p
Posty: 606
Od: 20 sty 2009, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa i nie tylko 6a/6b

Re: Jola na włościach - czyli 3 ary różności.

Post »

Zdjęcie jabłonki z tulipanami świetne.
Zazdroszę Ci,że nie masz nornic . Ja muszę sadzić tulipany w koszykach
a taki sposób wymaga wykopywania co roku.
Pozdrawiam , Joanna
Awatar użytkownika
Jatra
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3244
Od: 18 sie 2011, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie-wlkp
Kontakt:

Re: Jola na włościach - czyli 3 ary różności.

Post »

:wit

Witaj Jolu .

Jakie piekne łany tulipanów i ta jabłoneczka , wyglada to wszystko jakby malarz namalował ;:oj


Cudownie ;:138
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16028
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Jola na włościach - czyli 3 ary różności.

Post »

Witam cię Jolu również.tym bardziej, że jesteśmy prawie sąsiadkami. Czy swoją działkę masz może na Utracie (Targówek)?
Z ciekawością poznam historię twojego skrawka nieba.
Czy ta jabłonka, to właśnie papierówka, o której wspomniałaś? Pięknie zgrała się z kwitnieniem tulipanów. Razem tworzą malowniczy wiosenny obraz :D
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Jola na włościach - czyli 3 ary różności.

Post »

Witajcie.
Cieszę się, że do mnie zajrzałyście. Ta jabłoneczka to właśnie papierówka. Przez dwa lata, przez wiosenne przymrozki miała tylko pojedyńcze jabłuszka. Ale za to w ubiegłym obrodziła tak, że rozdawałam sąsiadom a przecierów narobiłam tyle, że starczy na dwa lata :heja.
Jo37, nornice na działce mam, ale z rzadka zaglądają pod jabłonkę i nie widzę, żeby tych tulipanów ubywało. Poza tym myślę, że ponieważ rosną tam naprawdę baardzo długo, niektóre ponad dwadzieścia lat, mają poopuszczane cebule i może dlatego nornice do nich nie docierają. Natomiast te odmianowe co sadzę w innych miejscach, to niestety też muszę w koszyczkach ;:oj.
wanda7, moja działeczka jest w przeciwnym kierunku, przy Wale Miedzeszyńskim. Ale niewiele brakowało a byłybyśmy sąsiadkami, bo jak szukałam działki, to oglądałam działeczkę (nie wiem jak się ten ROD nazywa) przy Radzymińskiej, kawałek za ul. Bieżuńską. Przecinał je kanałek, czy może rzeczka.

A to ciąg dalszy historii:
Jesienią zeszłego roku minęło 20 lat mojego gospodarowania a jednocześnie 40 lat istnienia mojego ROD. Od przeszło roku jestem też na wcześniejszej emeryturze i w związku z tym nareszcie mogłam solidnie zająć się działką.
Zaczęłam od tego, o czym myślałam już od dawna, ale nie starczało mi czasu i nie wiedziałam jak to fizycznie zrobić ? mianowicie podniesienie żyzności gleby. Pomyszkowałam na All..gro i odkryłam, że można tam kupić ziemię ogrodową. No i zamówiłam ? w workach. Pan mi przywiózł, wniósł na działkę worki, ale ja później musiałam je rozwlec po działce i wysypać. Utachałam się okropnie. Tą ziemię dałam głównie na część warzywną ? ok. 7 cm, ale przy okazji sadzenia roślin w częściach kwiatowych, one też dostały lepszej ziemi.
Przez to Forum, podczytywanie wątków, oglądanie pięknych ogrodów i cudownych roślin opanowało mnie kilka manii. W zeszłym roku kupiłam mnóstwo roślin i przeorganizowałam i odnowiłam kwiatowe rabatki, a to oczywiście jeszcze nie koniec.
Po pierwsze liliowcomania. Nakupowałam wiele cudnych odmian:
Obrazek

Większość mi zakwitła. Będę po trochu pokazywała ich zdjęcia. Najbardziej lubię takie w ciepłych kolorach. Ale muszę dokupić coś z niebieskim, dla kontrastu.
Po drugie żurawkomania. Też jest ich trochę, ale są jeszcze malutkie i nie dają efektu. Mam nadzieję, że w tym roku będę miała co fotografować.
Obrazek

cdn.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
AGNESS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 24813
Od: 5 wrz 2008, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jola na włościach - czyli 3 ary różności.

Post »

Witaj Jolu :wit
Przepiękny widok kwitnącej jabłoneczki z morzem przepięknych, kolorowych tulipanów u stóp...... podejrzewam, ze każdy gość odwiedzający Twoją działkę jest nim zauroczony :D
Wcale się nie dziwię, ze oczarowały Cię zarówno liliowce jak i żurawki bo to wspaniałe rośliny.... piękne i niekłopotliwe. Z ciekawością będę zaglądała w oczekiwaniu na kolejne odsłony Twoich roślinnych skarbów :D
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5867
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jola na włościach - czyli 3 ary różności.

Post »

Jola ,podoba mi się Twój kawałek świata. Czytam Twoje posty w dziale warzywniczym i wiem ,że masz dużo fachowej wiedzy.
Będę Cie odwiedzać. Mam nadzieję ,że warzywa też będą się przewijały w Twoich opowieściach udokumentowane fotkami :wink:
Asia
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Jola na włościach - czyli 3 ary różności.

Post »

AGNESS, Asiu, dziękuję za odwiedziny.
Moja działka, to tak jak w tytule różności. Drzewa, krzewy byliny i warzywka. Szkoda tylko, że jest to tylko 300 m2 ;:145 .
No to teraz ciąg dalszy:
Następną nową manią jest jeżówkomania. Zaczęło się dwa lata temu, jesienią 2011r. Odkryłam wątek o jeżówkach i wpadłam. Zaczęłam o nich czytać i musiałam je mieć ? a był już koniec października. Zakupiłam na All..gro 10 pięknych odmian i zasadziłam. Bałam się, że mi pomarzną, ale przykryłam liśćmi a dodatkowo stroiszem. Wiosną ubiegłego roku doszło jeszcze kilka. Teraz jest to już jeżówkowa grządka.
Obrazek

To jedna z moich ulubionych:
Obrazek
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
jagna971
---
Posty: 459
Od: 11 mar 2008, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jola na włościach - czyli 3 ary różności.

Post »

Przyszłam się przywitać :wit . Zauroczyła mnie ta przepiękna jabłonka ;:oj , moja jest tak młoda, że jeszcze nie kwitła, a ja tak marzę o własnych jabłuszkach ;:65. Bardzo jestem ciekawa kolekcji liliowców i żurawek, mam do nich słabość :wink:.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Jola na włościach - czyli 3 ary różności.

Post »

No to na życzenie, żeby rozświetlić tą ponurą pogodę, kilka liliowców:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wszystkie posadzone w ubiegłym rou, większość zakwitła.

i jeżówek:
Obrazek Obrazek
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Jola na włościach - czyli 3 ary różności.

Post »

Nikt jakoś do mnie nie zagląda, więc coś jeszcze na rozświetlenie ponurej pogody:

Obrazek

To jeżówka Green Envy a na niej posilający się gość ;:177 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Pashmina2006
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8030
Od: 12 kwie 2012, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Jola na włościach - czyli 3 ary różności.

Post »

Witam Cię :wit Piękne to zdjęcie z tulipanami i jabłonią. Jestem początkującą osobą w temacie sadzenia, upraw i generalnie "działkowania". Piszesz że od 20 lat nic nie robisz z tulipanami.. to jak to jest posadziłaś raz i się odnawiają co roku? Myślałam że jak chce się mieć tulipanki to trzeba je co roku sadzić :) Myślałam o zakupieniu tulipanów w tym roku do siebie ale nie wiem czy wystarczy im podlewanie dwa razy w tygodniu? I to tylko sobota, niedziela? Na działce niestety jestem tylko weekendowo. Pozdrawiam, Magda
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”