Opowieści z mchu i paproci

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Opowieści z mchu i paproci

Post »

Ewa, dawno mnie u Ciebie nie było ! Powojnik jest olśniewający ! Ileż on ma kwiatów ! Szok !
Chociaż ta lipa mnie powaliła jeszcze bardziej. Nie dziwię się że to duma Twojego męża ! Sam od małego ją formował? Jeśli tak chapeau bas. ;:303 ;:180
Dobroczynek
50p
50p
Posty: 72
Od: 22 lut 2018, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Opowieści z mchu i paproci

Post »

Podziwiam zapał do pszczół. Może kiedyś będę miała :wink: tylko nie mam skąd czerpać wiedzy o nich. Żadnego pszczelarzy nie znam a i książek jak na lekarstwo. No ale może kiedyś jakąś kupię i się doksztalcę. Zawsze tak mam że zaczynam nie od tej strony co wszyscy... Najpierw sprzęt a dopiero potem możliwości i działanie. Kupię książkę, doksztalcę się to i może teren na pasiekę się znajdzie ;:oj :roll: Dalie polecam. nie wiem czy konrektnie ta odmiana tak zadziała ale w zeszłym roku miałam rabatę z daliami z siewu i regularnie przylatywały tam pszczoły "sąsiada" (dwie ulice dalej:))
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Opowieści z mchu i paproci

Post »

Super, że udało się przeszkodzić w ucieczce pszczół ;:333 Jeden z moich znajomych miał kiedyś ule, uwielbiałam słuchać jak o nich opowiadał, to naprawdę bardzo ciekawe.
Mąż wie co kupić ;:63 Piękny ten powojnik.
Awatar użytkownika
ewaidc1198
200p
200p
Posty: 487
Od: 21 cze 2006, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Re: Opowieści z mchu i paproci

Post »

Dobroczynek, Małgonia i Seba -witajcie !
Seba ! Mąż faktycznie pielęgnuje tę lipę od samego początku , wiele lat , choć nie od nasionka, a znalazł i posadził sobie taką malutką lipią siewkę. Para się już tymi bonsaiami ze 30 lat z lepszym czy gorszym skutkiem. Ostatnie lata z lepszym :) Ma jeszcze taki mały lasek z iglicznii, ale dopiero kiluletni, cienkie pnie .
Obrazek
Obrazek
nie tak jak lipa, której pień już ładnie pogrubiał
Obrazek

Powojnik o tyle dziwny , że na etykiecie ma napisane, iż kwitnie już od III ;:202 Sprawdzę w przyszłym roku ( jak nie zmarznie )

clem3 Małgoniu ! ja też nie mogę przestać gadać o pszczołach, ale chyba nie przynudzam , bo moje wnuki lubią o nich słuchać zamiast bajki na dobranoc. Siedzą cichutenko i z uwagą ,,chłoną "

Dobroczynek Ja często myślałam o pszczołach i nie wiem co było w końcu impulsem , że powiedziałam ,,teraz !". Mąż mnie powstrzymywał , zniechęcał nie wierzył , że pszczoły będą miały co robić w mieście. Ogródeczek przy domu jest malutki i nie widział w nim miejsca na ule, a stoją na chwilę obecną 3 i chyba będę musiała postawić czwarty , z tego schwytanego roju. Co do wiedzy to dużo znajdziesz na YT. Trzeba wybrać co wartościowe. Bardzo fajne filmy robi Ciacho . Pokazał w ubiegłym roku cały sezon zeszłoroczny od początku roku, aż po zimowanie. Moim zdaniem to dobra i solidna wiedza. Tak, że jak ktoś się uprze to i teren i wiedza są w zasiegu ręki na moim przykładzie. A nauczyć się o pszczołach nie jesteś w stanie tylko z książek. To pszczoły uczą pszczelarza cały czas i zaskakują nawet doświadczonych, więc jeśli myślisz o tym to do dzieła :)
Pszczelarze polecają sobie ,,Gospodarkę pasieczną : Wandy Ostrowskiej jako swoistą biblię . A czy warto mieć choć dwa trzy ule ? Oto dowód . Mój pierwszy tegoroczny zbiór miodu ( wiadro ma 18 l)

Obrazek
To białe na powierzchni to pęcherzyki powietrza, miód musi postać w odstojniku z dobę dwie żeby wypłynęły na wierzch. Wprawne oko powyżej zaworu spustowego i trochę w lewo zobaczy w ok. 1/3 wiadra małą kreskę. Tyle miodu z pierwszego miodobrania miałam w zeszłym roku. A teraz prawie całe wiadro !! Wydaje mi się więc , że chyba nieźle pszczółki sie czują pod moim okiem :) W każdym razie nie za bardzo im szkodzę hahaha :) jak pogoda dopisze i Pan Bóg pobłogosławi może będą w tym sezonie jeszcze takie dwa. Z akacji i z lipy . Zdam relację :)
Zakupiony jesienią President zaczyna swój spektakl :)
Obrazek
i oczko coraz to piękniejsze , jest też stołówką i domem i poidłem dla wielu stworzeń. To cieszy, że ogródek nie jest mój . Jak cały wszechświat nie należy do nikogo . Stworzony, aby być wszystkim dla wszystkich , za darmo. :)
Obrazek
Kaczuszki są tu już domownikami, a ogródek ich azylem, jedzą , odpoczywają , pływają i drzemią na trawce :)

Obrazek.
Na działce! - PEŁNY ODLOT
Opowieści z mchu i paproci
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2603
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Opowieści z mchu i paproci

Post »

Gratuluję wspaniałego zbioru miodu ;:138 To wielka satysfakcja musi być i dla... podniebienia :)
Ale fajnie mieć własne zrębki! Powojnik przepiękny! Dobrego sezonu życzę :D
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
ewaidc1198
200p
200p
Posty: 487
Od: 21 cze 2006, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Re: Opowieści z mchu i paproci

Post »

dziękuję Igala. Miodek przesmaczny i własny. Polecam taką dzialalnośc :)
Na działce! - PEŁNY ODLOT
Opowieści z mchu i paproci
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Opowieści z mchu i paproci

Post »

Nieźle się pszczółki postarały ;:215 Powojnikom podoba się u ciebie, nie wiem dlaczego nie mam jeszcze Presidenta ;:224 Oczko wyszło wam cudnie, ja też cieszę się z każdego stworzonka odwiedzającego mój ogród, no może oprócz nornic :twisted:
Napisz coś więcej o tym nowym powojniku Avalanche, bo mało informacji o nim w google. Wyczytałam, że kwiaty ma wielkości 3 cm, to prawda?
Awatar użytkownika
ewaidc1198
200p
200p
Posty: 487
Od: 21 cze 2006, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Re: Opowieści z mchu i paproci

Post »

Małgosiu ! M dostał ten powojnik w kwietniu na urodziny od swojej siostry. Nie mogę o nim nic powiedzieć , bo ja też wiem tyle co znalazłam w Googlu. Kwiaty są naprawdę białe a co do wielkościto może nawet większe niż 3 cm, myślę, że niektóre do 5 cm prawie, ale jego urok tkwi w tym, że nie sa duże za to w ogromnej ilości i b. długo trzymały sie na krzaczku, ale i zimno było. Zrozumiałam, że jest zimozielony, ale boję sie , że może nie przetrwać silnych mrozów. Liście ma skórzaste i ciemnozielone o niespotykanym u powojników kształcie Dorasta podobno do 2 m. Po angielsku nazwa na etykiecie brzmi ,,Evergreen Clematis"
Na działce! - PEŁNY ODLOT
Opowieści z mchu i paproci
Awatar użytkownika
ewaidc1198
200p
200p
Posty: 487
Od: 21 cze 2006, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Re: Opowieści z mchu i paproci

Post »

No i wczoraj znowu ulewa, świata nie było widać zza ściany deszczu. Potargało mi krzewy w ogródku a zamiast ścieżki miałam rzeczkę :)
Obrazek
Mam nadzieję, że żylistek, który był jeszcze wczoraj prosty jak świca jednak choć trochę się podniesie. Pszczółki go uwielbiają. Tak samo jak czosnki przed swoim ulem, ale pod warunkiem , że słonko je ogrzewa :)

Obrazek


Obrazek
to te moje tajemnicze tulipany hahaha ! Wyrosły na takie cóś.:)
Nowo zakupione jesienią różyczki zaczynają kwitnienie:
Crazy for you

Obrazek
i jakieś cudo , które zakupiłam na targach . nazwa brzmiała tak jakoś z francuska. może ktoś zna tę odmianę ?


Obrazek


Obrazek
ma piękne, zdrowe i ciemnozielone liście, cudny kontrast do kwiatów
i Bradford Castle, choć słabo pachnie ale pełna uroku zwłaszcza w pierwszym, obfitym kwitniwniu


Obrazek


Obrazek


Obrazek
W stawku niespodzianka! Pierwszy pąk lilii wodnej w tym roku :)


Obrazek
Cieżko mi wyrzucać roślinki , które same się zasiewają w ogródku, niezły z tego wychodzi dziki bałagan, ale czyż nie jet piekny ten koleś ?


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Lecę do pszczółek , póki troszkę dziś chłodniej. Niełatwo się pracuje w upał w pełnym rynsztunku :)
Na działce! - PEŁNY ODLOT
Opowieści z mchu i paproci
Awatar użytkownika
maniolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2784
Od: 21 gru 2016, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Opowieści z mchu i paproci

Post »

Hej Ewa no proszę ile miodziku super ;:333 pszczółki pracują na swoją Panią ;) ogród w pełni życia, kwitnie pięknie.
Awatar użytkownika
ewaidc1198
200p
200p
Posty: 487
Od: 21 cze 2006, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Re: Opowieści z mchu i paproci

Post »

Hej Maniolku ! Pszczółki zaskoczyły mnie totalnie. W drugim miodobraniu wzięłam 2 !!!! takie wiadra wypełnione po brzeg. W sumie już 72 kg miodu w tym sezonie, a liczę jeszcze na dwa zbiory, zobaczymy , nie ode mnie to zależy :) Do tej pory nie mogę pozbierać szczęki z podłogi. M w zachwycie padł plackiem na podłogę podczas nalewania do wider i z rozkoszą obserwował jak leci nasze płynne złoto :)
Ale ogród po naszym gradzie masakra. Ciekawe jak u Ciebie działeczka ?
Na działce! - PEŁNY ODLOT
Opowieści z mchu i paproci
Awatar użytkownika
maniolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2784
Od: 21 gru 2016, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Opowieści z mchu i paproci

Post »

Ewa no to miodziku nie zabraknie przez całą zimę :) U mnie działka jako tako, rośliny jakoś przetrwały, jedynie daszek na mojej altanie pocięło i jest jak durszlak :) no ale co zrobić, oby więcej takich załamań pogody nie było.
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Opowieści z mchu i paproci

Post »

Hej Ewa! Co tam u Ciebie w ogrodzie słychać? Jak przygotowania do nowego sezonu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”