Ogrody botaniczne, parki, itp.

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KarolinaL
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1290
Od: 2 kwie 2007, o 18:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Powiem Wam, że jest to moje absolutnie ulubione miejsce w Berlinie. Jeśli mam wolny dzień, no to hm, dokąd by tu pójść... Wypadałoby jakieś muzeum wreszcie nawiedzić, ale nie, ja mam ochotę się zrelaksować i odpocząć od miejskiego zgiełku, jadę do ogrodu botanicznego! Chociaż z tymi muzeami, to sie nie ma czym chwalić... :oops: Jak tam wchodzę, to mi się uśmiech przykleja do twarzy. Gdzie nie spojrzeć tam jakies cudo. I wszystko takie zadbane, są też oczywiście miejsca dzikie i zarośnięte, ale co kawałek spotyka się ludzi, którzy koło tych roślin pracują, przycinają, dosadzają, pielęgnują, podlewają. Sporo w tym niemieckiego porządku, ale widziałam też miejsce całkiem zarośnięte podagrycznikiem! :D :wink: Odbywają się tam też różne imprezy i kiermasze, za pierwszym razem zupełnie przypadkiem trafiłam na kiermasz bylin, myślałam, że oczu nie oderwę! W każdym razie, jakbyście kiedyś zawitali do Berlina, to ogród botaniczny gorąco polecam!
Chciałabym tam się wybrać jak zakwitną późnoletnie byliny, ale nie wiem czy mi sie uda.
No to jeszcze ostatnia, już skromna porcja zdjęć. Niemcy jednak mają trochę poczucia humoru, tu nawet kosze na śmieci maja nazwy łacińskie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Przy wejściu/wyjściu znajduje się uroczy sklepik taki ogrodniczo-1000 drobiazgów. Roślin jest tam niewiele, są za to różne ozdoby do domu i ogrodu, doniczki, rzeżby ogrodowe, lampiony, serwetki, poduszki, perfumy, nalewki, papeterie i inne śliczne rzeczy takie raczej dla kobiet, bo ozdobne i najczęściej w kwiatki :) :wink:

A kto się zmęczył może sobie odpocząć w kafejce pod parasolami

Obrazek Obrazek

To już niestety wszystko, co nie znaczy, że nie ma tam już nic do obejrzenia. Jest palmiarnia, ogródek ziołowy, wodny, są nawet mchy, ale były przykryte gęstą siatką, przypuszczalnie dla ochrony przed ptakami, które by je zaraz rozniosly na gniazdka. No i każda pora roku przynosi tam nowe cuda tak samo jak w naszych ogrodach.
Mam nadzieję, że nie zostanę sama w tym wątku, chociaż na pewno będzie się on rozrastał wolniej niż nasze prywatne wątki. Ale fotografujcie i przysyłajcie! ;:100
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Uporządkowałam nieco zdjęcia z sobotnio - niedzielnej wycieczki w maju b.r.

Oto " KSIĄŻ - park i ogrodowe tarasy zamkowe"

Zamek (prezentuje się najlepiej z punktu widokowego na Skale Olbrzyma .
Ogrodowe tarasy wokół zamku mają pow. ok. 2 ha.Można tu pospacerować Tarasem Środkowym z fontanną, Tarasem Wodnym ( 27 fontann)- zdjęcie , Tarasem Różanym, Tarasem Kasztanowcowym...
Romantyczny Park Krajobrazowy otulający eklektyczną siedzibę Hochbergów to piękny teren pełen starych drzew(m. in. moich ulubionych buków) i rododendronów rosnących w ich cieniu. Świetne miejsce na długi spacer ! Zdjęcia wklejam " na zachętę " . Kto nie był niech koniecznie się tam wybierze

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
:)
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

LUBIECHOWSKA PALMIARNIA-czyli mały kaprys księżnej DAISY"

Wieś Lubiechów należała w XIX w. do rodu von Hochberg (jak Książ i okolice). Pomysłodawczynią wybudowania ogrodu zimowego była Maria Theresa von Pless zwana Daisy ( Stokrotka). Z pochodzenia Angielka i miłośniczka ogrodów, doprowadziła - drenując kieszeń swego męża - do powstania w Lubiechowie właśnie imponującej, jak na owe czasy, palmiarni. Budowa 1911-1913. Koszt przedsięwzięcia ok. 7 mln. marek w złocie ! Wysokość centralnej kopuły= 15 m. ,a wnętrze wyłożone tufem wulkanicznym pochodzącym z sycylijskiej Etny ! - widoczny na zdjęciach. To jeden z piękniejszych obiektów tego typu w Polsce. Na powierzchni 2000m rośnie mnóstwo egzotycznych roślin tropikalnych.Prawie 100-u letnia palmiarnia była dwukrotnie modernizowana( ostatnio 1978r.) Dziś , spacerując pośród skałek , szemrzących strumyków i kaskad możemy podziwiać palmy- niektóre mają 120 lat-( coś dla Przema !), Paprotniki, Eukaliptusy, Wawrzyny, Araukarie, Sagowce, Fikusy,Akacje, Filodendrony, Figi, Aralie, Cibory, Bananowce, Bielunie, Kloniki, gatunki zagrożone ( Grewilla), Cykasy, Drzewka cytrynowe i pomarańczowe, Granatowce, Bugenwillie, niesamowitą kolekcję Kaktusów,... Zresztą , co będę Wam mówić - sami zobaczcie :

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Czas na ostatnią część foto-relacji z sobotnio- niedzielnej wycieczki do roślinnych krain.Większość zdjęć z Wojsławic ( te dot. Rododendronów) wkleiłam do wątku o Rododendronach właśnie - zapraszam do obejrzenia. Tu zamieszczę zdjęcia innych roślin z wojsławickiego arboretum.Ten piękny park- ogród powinien obejrzeć każdy, kto interesuje się przyrodą . Naprawdę warto po nim pospacerować, nasycić oczy kolorami kwitnących krzewów, bylin, zadumać się nad ponad stuletnimi drzewami...

ARBORETUM w WOJSŁAWICACH

( Informacje dot. tego miejsca i osoby jego założyciela znajdziecie w wątku Rododendrony , str. 15 )
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jeśli lawina zdjęć kogoś zdegustowała , to przepraszam :) Naprawdę nie umiem dokonać ostrej selekcji, wszystko wydaje mi się ładne i ważne...No cóż, niezdecydowany " RAK" jestem.
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
KarolinaL
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1290
Od: 2 kwie 2007, o 18:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Piękne! A lawina zdjęć powyżej to istna uczta dla oka. Typowy przykład na "cudze chwalicie, swego nie znacie", nie trzeba jechać do Berlina :) Muszę się tam koniecznie kiedyś wybrać.
Też uwielbiam buki :D
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Post »

Ewelino! Rewelacyjna jest ta lawina zdjęć. Najbardziej podoba mi się 20 od końca. Wygląda jakby księżniczka przycupnęła na smoczej łapie!!
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Post »

Drogi Raczku, prosimy o więcej są naprawdę śliczne a ta przykucka na smoczej łapie też jest bardzo ciekawa no i wyjątkowa.
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
Gofka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 28 maja 2007, o 16:06
Lokalizacja: Jarosław, Podkarpacie

Arboretum i Zakład Fizjografii Bolestraszyce

Post »

Chciałabym pokazać Wam zdjęcia z mojej ostatniej wizyty w Arboretum w Bolestraszycach (Podkarpacie). Zdjęc może niewiele, bo choc to tylko 25 hektarów nie widziałam wszystkiego. Teren obejmuje park i dwór, w którym mieszkał kiedyś i tworzył malarz Piotr Michałowski. Arboretum ma nawiązywać do dawnych magnackich ogrodów małopolski. Po wiecej informacji zapraszam na stronę www.bolestraszyce.com
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dwa początkowe zdjęcia to świerk pospolity: 1 - odmiana odwrócona, 2 - odmiana gniazdkowata

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Wszystko można co nie można, byle z wolna i z ostrożna
Awatar użytkownika
Gofka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 28 maja 2007, o 16:06
Lokalizacja: Jarosław, Podkarpacie

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek- na zdjęciu numer 4 Firletka kwiecista
Obrazek Obrazek Obrazek
Mam nadzieję, że się spodoba choć fotograf ze mnie marny :(
Postaram się wrzucić jeszcze zdjęcia wrzosów i stawów oraz kolekcji z Muzeum Przyrodniczego , które znajduje się na terenie Arboretum - mam ich sporo (jeszcze z poprzedniego roku) tylko musze je przerobić żeby się zmieściły
Wszystko można co nie można, byle z wolna i z ostrożna
Awatar użytkownika
Gofka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 28 maja 2007, o 16:06
Lokalizacja: Jarosław, Podkarpacie

Post »

Głosów sprzeciwu i próśb "Kończ Waść..." nie słychać to pozwolę sobie jeszcze Szanownych Forumowiczów pozanudzać :evil:
To zdjęcia z okolicy Muzeum Przyrodniczego i mała część jego kolekcji

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I część zbiorów - niektóre zdjęcia zrobione jeszcze w ubiegłym roku aparatem z tel.komórkowego więc jakośc może być raczej kiepska

Obrazek Obrazek
Tu mamy krogulca, ptaki lasu iglastego, arlekina..

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A tu przekrój drzewa (niestety nie wiem jakiego), na którego słojach sa tabliczki z datami. Pierwsza data to rok 1791
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Wszystko można co nie można, byle z wolna i z ostrożna
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Post »

Wszystkie zdjęcia wyszły dobrze a widoki śliczne. Kiedy tak przeglądam te wszystkie zdjęcia to chciałoby się już gdzieś wyjechać - niekoniecznie za granice kraju. Czyż u nas nie jest pięknie i ile jeszcze do odkrycia.
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
KarolinaL
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1290
Od: 2 kwie 2007, o 18:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Gofka pisze:Głosów sprzeciwu i próśb "Kończ Waść..." nie słychać to pozwolę sobie jeszcze Szanownych Forumowiczów pozanudzać :evil:

Jakie pozanudzac, przeciez o to wlasnie chodzi! :D ;:215 Piekne zdjecia, cudne widoki, przeciez kto nie chce nie musi ogladac :wink:
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Oj, Gofka, no i podrzuciłaś kolejne miejsce do odwiedzenia " przy okazji". Ale ja uwielbiam takie przyrodniczo- krajobrazowe wycieczki, więc może faktycznie kiedyś się tam wybiorę...Zdjęcia obejrzałam z przyjemnością :D
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”