Ogrody botaniczne, parki, itp.

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Ogród botaniczny w Krakowie

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Wreszcie nauczyłam się zmniejszać fotki :) I fotosik mnie już lubi :)
Zdjęcia z krakowskiego ogrodu botanicznego. Pierwsze to mieszanka liściastych i iglastych przysłaniających ogrodzenie. Na drugim winobluszcz pięciolistkowy porastający stary murek z przodu chyba rojniki. Na trzecim moja ulubiona alejka klonowa. Ten żółtawy to klonik japoński. Piękny okaz :) Na czwartym jakiś iglak, pamiętam tylko, że kaukaski. Rośnie na skałkach. Kojarzy mi się z bonzai. Spora chwile przy nim stałam... tak mnie zauroczył. Ostatnie zdjęcie nie wiem czego, nie znalazłam opisu. Ale ma śliczne kwiatki :)
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Ogród botaniczny w Krakowie

Post »

No to jeszcze jedna porcyjka zdjęć przed snem :)
Obrazek Obrazek Obrazek
W tej cienistej alejce przyjemnie było odpocząć od skwaru dnia. Krzew bardzo ciekawy ale nie pamiętam co to :( Następnym razem, poza aparatem fotograficznym, wezmę ze sobą kartkę i pisadło :lol:
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ogród botaniczny w Krakowie

Post »

AlfaXIII pisze:[ Obrazek


Ostatnie zdjęcie nie wiem czego, nie znalazłam opisu. Ale ma śliczne kwiatki :)
To Ketmia syryjska :D A Twoje zdjęcia są bardzo ładne i zachęcają do odwiedzenia ogrodu przy okazji wizyty w grodzie Kraka. Właśnie po to jest ten wątek , by mieć na uwadze miejsca, w których znajdują się piękne parki i ogrody, gdzie można podziwiać ciekawe aranżacje i profesjonalne nasadzenia roślin.
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Ogród botaniczny w Krakowie

Post »

Zapraszam do grodu Kraka i to nie tylko na oglądania ogrodu :lol: :wink:

Czas na parę zdjęć ze szklarni. Dopiero tutaj można się dowiedzieć co znaczy słowo ciepło ;:213
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pierwsze trzy to begonie. Maleńki wycinek tego co tam jest :) Ostatnie zdjęcie to pilee w tym pilea peperomioides o której piszę nieco w innym wątku.
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Ogród botaniczny w Krakowie

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
dwa pierwsze to coleusy, pokrzywki. Takich barw i kształtów jak tam to nie widziałam nigdzie. Przechodząc koło nich człek ma ochotę ukraść odnóżkę :) Następnym razem będę pertraktować z opiekunem szklarni :lol: Dwa ostatnie to oczywiście cycasy.... ale jakie!!! W domciu mam malucha wys. 10 cm a tam to są drzewa :) Muszę poważnie pogadać z tym swoim... a może zabiorę go w odwiedziny do starszych braci i głupio mu sie zrobi? :wink: :P
Na dziś to tyle.
Pozdrawiam cieplutko i deszczowo
Marta

Ps. adres stronki ogrodu http://www.ogrod.uj.edu.pl/ Tam jest dużo świetnych zdjęć i opisów.
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Jeśli macie czas i ochotę ,zapraszam na IMPRESJE PROWANSALSKIE , czyli przegląd pięknych roślin , miejsc i krajobrazów...

Prowansja , miejsce, w którym czas płynie powoli, a życie toczy się w zgodzie z rytmem natury. Zakątek, gdzie można ukoić skołataną duszę, odzyskać duchową równowagę i odkryć, że życie ma sens...A wszystko to na spokojnie, niespiesznie, nieco leniwie nawet...Tyleż swojska, co egzotyczna;tyleż prosta, co wyszukana. Prowansja...



Obrazek

W lawendowych polach można się zanurzać., odurzyć ich aromatem i niezwykłą barwą.

Obrazek


W polach słoneczników można się zgubić...

Obrazek


Bukieciki lawendy- najmilsza pamiątka z podróży

Obrazek

Lawenda należy do rodziny Jasnowatych, podobnie jak Mięta, Tymianek, Cząber czy Szałwia

Obrazek

Bezkresne pola lawendowe mają różne kolory i odcienie, bo wiele jest odmian lawendy.Wielbiona za zapach, ceniona za walory lecznicze, wykorzystywane w pszczelarstwie i przemyśle perfumeryjnym(jest w użyciu od czasów rzymskich) lawenda ma się dobrze!


Obrazek

Wśród kwiatów roi się od motyli i ...pszczół. Tylko tu można spróbować lawendowego miodu !

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wszechobecne platany- zdobią place, skwery i aleje. Dają upragniony cień.

Obrazek

Domy cechuje prostota, ale każdy ma jakiś indywidualny element zdobniczy

Obrazek

Uprawia się tu oliwki

Obrazek

a w rozległych winnicach produkuje świetne wina

Obrazek

kolorów dodają kwitnące kwiaty , tu Wilec

Obrazek



tu Bugenwilia

Obrazek

Obrazek

Oleandry rosną byle gdzie i wszędzie pięknie kwitną

Obrazek

Niezwykłe, kwitnące Karczochy można kupić na targu

Obrazek

Kwiaty Lagestromii- przywiozłam niewielką sadzonkę!

Obrazek

Obrazek

Takie sobie widoczki, w dole winnice i gaje oliwne

Obrazek
Obrazek

Obrazek

To Park Krajobrazowy orchowych skał w Rusillon

Obrazek

Prowansja posiada także największe we Francji saliny. Tu z morskiej wody pozyskuje się ...sól.

Obrazek

Widok nie jest może zbyt urokliwy ale interesujący na pewno

Obrazek

Obrazek

Rezerwat przyrody Camarque-obszar mokradeł i pastwisk kraina ptactwa wodnego, czarnych byków i białych koni... Teren wart całodniowej wycieczki- reszta zdjęć w innym poście. Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W cieniu platanów na placu każdego miasteczka i wsi panowie grywają wieczorami w Petanque

Obrazek

Produkty regionalne to obok wina ,oliwek ,serów i ceramiki - lawenda, lawendowe mydełka , szampony, esencje, miód, zioła...

Obrazek

i trudno się dziwić , skoro w dwu " lawendowych zagłębiach" :Sault i Valensoleokolica jest po prostu fioletowa...

Obrazek

Obrazek

Prowansja jest światowym liderem w uprawie lawendy, a koniunkturę wykorzystują także mnisi z opactwa w Senanque, położonego wśród kwitnących pól. Utrzymują się m. in. z bartnictwa i uprawy ...lawendy.

Obrazek

Prowansja ma też kilka pięknych parków- ogrodów. Byłam w tym przy katedrze w Awignon, oraz w ogrodzie Ephrussi Rothschild na Lazurowym Wybrzeżu i w Ogrodzie Egzotycznym w Monako. Wkrótce o nich opowiem :D
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
KarolinaL
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1291
Od: 2 kwie 2007, o 18:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Ach, Prowansja! Piękne zdjęcia Ewelinko, nigdy tam nie byłam, ale mam wrażenie, że Twoje zdjęcia muszą oddawać charakter tego miejsca. Największe wrażenie zrobiły na mnie oczywiście lawendowe pola, ale poza tym takie różne szczegóły, domki, dzbanki przy oknie, uliczka, wiązki lawendy i "widoczki". No i ten gaj oliwny! Dziękuję, że podzieliłaś się z nami swoimi wrażeniami. :D
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

Ups!!! :oops: Naprawdę przepraszam Cię bardzo Karolino, że pominęłam Cię w moich podziękowaniach, a to przecież Twój pomysł tego wątku i to Ty pierwsza pokazałaś nam wspaniałe plenery!!! Bardzo Ci dziękuję :D :D

Ewelino! Toż to miód na moje serce! Fajnie, że przypomniałaś mi o moim marzeniu wyjazdu do Prowansji! Ech... zobaczyć na własne oczy lawendowe i słonecznikowe pola i zatracić się w tych kolorach, w tych zapachach...
A jechałaś z biura podróży czy indywidualnie? I jak długo tam byłaś? W jakim miesiącu?
Sorki, za takie szczegóły, ale marzeniom trzeba zacząć dawać jakieś konkretne informacje, żeby nabrały trochę realności :wink:
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
KarolinaL
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1291
Od: 2 kwie 2007, o 18:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Wisienka pisze:Ups!!! :oops: Naprawdę przepraszam Cię bardzo Karolino, że pominęłam Cię w moich podziękowaniach, a to przecież Twój pomysł tego wątku i to Ty pierwsza pokazałaś nam wspaniałe plenery!!! Bardzo Ci dziękuję :D :D
Nic nie szkodzi Wisienko, ja tylko zaczęłam, a potem wątek przejęła głównie Ewelinka, no bo kto wkleił tu najwięcej zdjęć? :wink: Nie wiem kiedy ja będę miała okazję znów coś pokazać :(
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Wisienka pisze: zobaczyć na własne oczy lawendowe i słonecznikowe pola i zatracić się w tych kolorach, w tych zapachach...
A jechałaś z biura podróży czy indywidualnie? I jak długo tam byłaś? W jakim miesiącu?
Sorki, za takie szczegóły, ale marzeniom trzeba zacząć dawać jakieś konkretne informacje, żeby nabrały trochę realności :wink:
Masz rację ,Wisienko, marzenia trzeba starać się realizować. Ja marzyłam o Prowansji parę lat...ale jakoś się nie składało. Wreszcie przyjaciółka, która znała te marzenia podarowała mi książkę Petera Mayle'a "Dobry rok" , o Prowansji właśnie i wtedy plan zaczęłam realizować. Zaopatrzyłam się w przewodniki, zaczęłam czytać , pytać , wertować...Pojechaliśmy w lipcu ,z mężem ,autem na trzy tygodnie, 2 spędziliśmy w środkowej Prowansji, tam , gdzie cisza, spokój, małe miasteczka, lawendowe pola, słoneczniki i cykady, tydzień zaś na wybrzeżu ( jadąc od Marsylii po Monako), tam , gdzie Lazurowe Wybrzeże, Riwiera Francuska, plaże-ale to już inna Prowansja.... Kwatery wynajęliśmy za pośrednictwem biura Inter Home(sprawdzone), reszta- we własnym zakresie.
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Fantastyczne zdjęcia. Przepiękną wycieczkę mi zafundowałaś Ewelino.
Powiało wakacjami, słońcem i leniwym wolnym czasem.....by się przydało.
Nawet gościłaś w ogrodach samej Hrabiny Rothschild...pozytywnie zazdroszczę..

Jeszcze raz dzięki :D i pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
empuza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 4 cze 2007, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Ogród dendrologiczny w Przelewicach - http://www.ogrodprzelewice.pl

Jest to park o powierzchni 22 ha zaliczany do najwartościowszych placówek dendrologicznych w Polsce. Wyróżnia się dużymi kolekcjami drzew i krzewów. Występują tutaj prawie wszystkie gatunki iglaste, które można uprawiać w naszym klimacie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
"Gdy w jednym domu światło gaśnie i ogród przestaje żyć, w drugim rodzi się nowe życie."
Empuzka i jej ROD-wy świat-rok 2012
Awatar użytkownika
empuza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 4 cze 2007, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
"Gdy w jednym domu światło gaśnie i ogród przestaje żyć, w drugim rodzi się nowe życie."
Empuzka i jej ROD-wy świat-rok 2012
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”