Tradycyjny wiejski ogródek przydomowy

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pacynka
500p
500p
Posty: 892
Od: 16 lis 2012, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i świętokrzyskie
Kontakt:

Tradycyjny wiejski ogródek przydomowy

Post »

Decyzja o odnowieniu wiejskiego ogródka przydomowego, w przeciwieństwie do decyzji o założeniu własnego wątku, powstała spontanicznie i bez najmniejszych wątpliwości.
Wiejskie ogródki przydomowe niestety zanikają z krajobrazu polskiej wsi. Postanowiłam zatem odnowić swój ogródek, aby zainspirować innych, zwłaszcza tych, którzy ze swoich rezygnują na rzecz trawników i sadzonych przed domem iglaków. Z ogródkiem wiążę ogromny sentyment i wspomnienia, dlatego wraz z ginącymi z niego roślinami wzrastały moje wyrzuty sumienia. Niestety czasowo i organizacyjnie ciężko było mi wszystko pogodzić, gdyż większość czasu jestem w Krakowie. Teraz jednak jestem zdeterminowana i mam nadzieję, że niebawem ogródek przybierze właściwą formę, tym bardziej, że stanowić ma przecież wizytówkę gospodyni oraz swoistą reklamę panien na wydaniu ;) Zależy mi na tym, by był on autentyczny. Mam nadzieje, że wspólnie będziemy o tym dyskutować :]

Mój ogródek znajduje się pomiędzy domem a drogą, oddzielony od niej płotem sztachetowym. Podzielony jest na 2 symetryczne części, pomiędzy którymi znajduje się ganek. Przy ogródku, na rogach domu rośnie oczywiście lilak oraz jaśminowiec.
Oto widok z wiosny zeszłego roku (przed rozpoczęciem akcji odnawiania oczywiście: )

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Dodatkowo chciałabym serdecznie podziękować daffodil za pomoc a także irmince, Wandzie7 i Mufce za mobilizację :)
daffodil
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2217
Od: 22 lut 2011, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Tradycyjny wiejski ogródek przydomowy

Post »

Hurra!!! Jesteś!!!!

Pacynko, niesamowicie się cieszę, że zdecydowałaś się na ten wątek.
Witaj wśród zielonozakręconych i dziel się z nami swoją pasją ;:4
Awatar użytkownika
Pacynka
500p
500p
Posty: 892
Od: 16 lis 2012, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Tradycyjny wiejski ogródek przydomowy

Post »

Bardzo miło mi Cię gościć Kochana daffodil-asiu! ;:168 Cieszę się i mam nadzieję, że wspólnie będziemy dzielić się zielona pasją. Dziękuję za wsparcie!
Awatar użytkownika
ewa_rozalka
1000p
1000p
Posty: 6406
Od: 10 cze 2012, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Tradycyjny wiejski ogródek przydomowy

Post »

To bardzo fajny pomysł ,takie ogrody mają w sobie całe ciepło dzieciństwa.Bardzo ciepło cię pozdrawiam. ;:3
Awatar użytkownika
Mufka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2401
Od: 11 lut 2009, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa i Wilkowyja

Re: Tradycyjny wiejski ogródek przydomowy

Post »

Jestem Pacynko :wit , cieszę się ogromnie ;:138
Prawdziwa kobieta potrafi zrobić wszystko, zaś prawdziwy mężczyzna to ten, który jej na to nie pozwoli ;)
Moja Wizytówka Mufka - ogrodowe marzenia...cz.1 cz.2 cz.3 cz.4
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Tradycyjny wiejski ogródek przydomowy

Post »

I ja bardzo się cieszę, że wraz z nadchodzącą wiosną postanowiłaś podzielić się z nami swoimi doświadczeniami i pasjami. Już teraz czuję ten ciepły i swojski klimat, jaki tu będzie panował :D Życzę ci Pacynko powodzenia oraz miłych i owocnych pogaduszek z tymi, którzy doskonale rozumieją twoje ogrodnicze zamiłowanie :D
daffodil
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2217
Od: 22 lut 2011, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Tradycyjny wiejski ogródek przydomowy

Post »

Pacynko, ja z wrażenia że jestem pierwszym Gościem nie napisałam, że lubię takie klimatyczne ogrody. Bardzo. ;:108 I podoba mi się Twój pomysł utrzymania charakteru ogródka. Ja tam ekspertem nie jestem, ale zawsze mogę z Tobą podyskutować.
A masz jakieś zdjęcia domku? Bo wydaje się być baaardzo klimatyczny (chociaż widać tylko ociupinkę)

Marysiu, widzę że już jesteś :wit
Awatar użytkownika
Pacynka
500p
500p
Posty: 892
Od: 16 lis 2012, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Tradycyjny wiejski ogródek przydomowy

Post »

Witam Ewę, Marysię i Wandę. Cieszę się, że Wam się podoba ;:173

Jak widać ogródek wymaga trochę pracy. Najstarsze rośliny, które przetrwały to: Piwonie, floksy, łubin, tulipany i żonkile, liliowce, kosaćce bródkowe, marcinki, szparag i mięta. Trochę młodsze to lubczyk, dzielżan i róża. Ah, no i oczywiście podagrycznik, jakżeż mogłam o nim nie wspomnieć ;]
Jesienią całość została przekopana i podagrycznik został grzecznie wyproszony z ogródka. Całość wzbogaciła się o sporą ilość cebulowych, naparstnice, orliki, pysznogłówkę, białego floksa, kosaćce i goździki. Prawie wszystko zostało wykopane i po ręcznym wybraniu wszystkich kłączy i chwastów, posadzone raz jeszcze.
Szerszy widok z października, przed pracami i z końca listopada po przekopaniu

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Mufka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2401
Od: 11 lut 2009, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa i Wilkowyja

Re: Tradycyjny wiejski ogródek przydomowy

Post »

Pacynko, jaki piękny temat - wiejski ogródek ;:138 ;:138 ;:138

Jednym słowem kolorowa, pachnąca wizytówka gospodarzy. Ogródek pełen tradycyjnych letnich kwiatów. Pielęgnowany z pietyzmem, wspominany z rozrzewnieniem, symbol rodzinnego domu, z którym był nierozerwalnie związany...
Odchodzi powoli do lamusa, tak jak piękne drewniane, stare domy, którym towarzyszył. Zastępowany przez wszędobylski beton i samoobsługowe iglaki.
Pacynko, serdeczne dzięki za wspaniały pomysł ! Chrońmy i starajmy się kultywować naszą piękną polską tradycję ! Ocalić od zapomnienia, to co piękne i warte pamięci !

Temat wspaniały, szeroki jak rzeka i wart rozpowszechnienia wśród prawdziwych miłośników roślin. Jestem przekonana, że znajdziesz na forum wielu wielbicieli tego co tradycyjne i zarazem piękne. Będziemy Cie wspierać w twoich staraniach odtworzenia takiego ogródka. Na pewno u wielu z nas znajdą się dodatkowe, niezagospodarowane nasiona lub sadzonki, którymi z chęcią się z Tobą podzielimy, mając ogromna satysfakcje współtworzenia Twojego wiejskiego ogródka.

Płotek śliczny, zdobiony u góry piękną wycinanką :D Teraz jeszcze rząd malw i słoneczników, pachnące floksy, peonie i ostróżki i będzie jak w bajce...

Pacynko jesteś WIELKA, jeszcze Cię nie znam, a już Cię bardzo lubię ! ;:196
Prawdziwa kobieta potrafi zrobić wszystko, zaś prawdziwy mężczyzna to ten, który jej na to nie pozwoli ;)
Moja Wizytówka Mufka - ogrodowe marzenia...cz.1 cz.2 cz.3 cz.4
Awatar użytkownika
Pacynka
500p
500p
Posty: 892
Od: 16 lis 2012, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Tradycyjny wiejski ogródek przydomowy

Post »

Mufko, bardzo piękne to co napisałaś! I wzruszające... Dziękuję ;:168
Dobrze, że coraz więcej osób jest świadomych i ceni to co dawne. Niestety na wsi bardzo często jest wręcz odwrotnie. Każdy chce być nowoczesny, a to co wiejskie jest postrzegane jako staroświeckie i niemodne.
Ocalić od zapomnienia... Dokładnie! A to skojarzyło mi się z roślinami z ogródka, które chcę ocalić.
Tutaj przy ganku rosną liliowce, o których już rozmawiałyśmy w Twoim wątku. Kolejna jest piwonia, która także ostatnio nie kwitła. Dalej zaniedbane irysy flavescens oraz przesadzony z pola staruszek orlik po przejściach. Pośrodku widać jego pączek. Mam nadzieję, że przetrwa.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
koziorozec
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10594
Od: 22 sty 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Tradycyjny wiejski ogródek przydomowy

Post »

Witaj Pacynko ,serce mi ścisnęło jak zobaczyłam taki domek i płotek ze sztachetek ,to są moje klimaty. Uwielbiam stare odmiany roślin,takie babcine kwiaty ,sama je kolekcjonuję ,piękne pachnące Piwonie ,Ostróżki,Floksy,róże i wiele innych,cieszę się że są tacy ludzie którzy nie pozwolą o nich zapomnieć .Masz rację ,że są osoby, które wyrzucają je z ogródka bo są nie modne ,dawne i nasadzają same iglaki,ja osobiście się z tym spotkałam i uratowałam piwonie przed wyrzuceniem,odwdzięczają mi się za to pięknymi kwiatami i pięknym zapachem.Zrobisz cudny ogródek,życzę powodzenia i będę zaglądać :wit ;:3
Awatar użytkownika
Mandragora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4046
Od: 25 maja 2008, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Tradycyjny wiejski ogródek przydomowy

Post »

Pacynko, również z przyjemnością będę śledzić zmiany w Twoim tradycyjnym, wiejskim ogródku. Takie klimaty są od zawsze mi bliskie. Z całego ;:167 życzę powodzenia!
Pozdrawiam - Milena
Kolejny sezon różany
Awatar użytkownika
becia123
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5002
Od: 12 wrz 2012, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: RYPIN -okolice

Re: Tradycyjny wiejski ogródek przydomowy

Post »

Witaj Pacynko też mam taki wiejski ogródek ,który rośnie prężnie i nie jest nowoczesny ale coraz więcej roślin w nim i z jednego zrobiły się trzy ;:138 ;:196 Powodzenia w pracach ogrodniczych życzę
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”