Na zachód od Wisły

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
iwonas85
200p
200p
Posty: 294
Od: 27 mar 2011, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Chełmna/ kuj - pom

Re: Na zachód od Wisły

Post »

_oleander_ z mojej strony mogę Ci polecić budleję pink delight. Ma duże kwiatostany i obsypana jest kwiatami.Mój black knight marnie przy niej wygląda ;) jak chcesz mogę spróbować Ci ukorzenić, bądź wysiać jedną :)
Awatar użytkownika
Lusia 57
1000p
1000p
Posty: 1429
Od: 8 sty 2011, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kociewie

Re: Na zachód od Wisły

Post »

Dziękuję Olu za pszczółki, ten widok przypomina mi dzieciństwo i pasiekę mego taty.
Rycynus pięknie się prezentuje, trawa pampasowa również, budleja , astry, aksamitki, jeżówki przypominają, że kończy się lato. Powiedz Olu coś o tej pięknie kwitnącej roślince, gaura. Jest taka pastelowa i delikatna czy to roślinka jednoroczna?
Awatar użytkownika
maryla-56_56
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3382
Od: 16 kwie 2009, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Na zachód od Wisły

Post »

Olu czy Asarina może mieć kwiatki innego koloru np. czerwone?
Wkleiłam w swoim wątku naszego derenia.
Muszę zapytać M jakie ma mięty :D
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
megi1402
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2149
Od: 1 lis 2010, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Köln

Re: Na zachód od Wisły

Post »

Witaj Olu :wit
Przyszłam zobaczyć twój zielnik i 'Przewodnik po ziołach', a wsiąkłam na dłużej. Masz ciekawe roślinki, podoba mi się że podajesz o nich różne informacje.
Pokazałaś ładne portrety bratków. Ja w tym roku miałam pierwszy raz te kwiatki i bardzo je polubiłam. U mnie już przekwitły, zbieram teraz nasionka i spróbuję wysiać na wiosnę w oznaczonym miejscu, gdyby wysiały się same, pewnie bym je wypieliła.
Jestem ciekawa, czy twoja ostróżka okaże się byliną czy jednoroczną. Masz może zbliżenie jej liści? Ja też sprawiłam sobie ostróżkę, ale nie wiem jaką, mam niejsne przeczucie że chyba właśnie jednoroczną.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4552
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Na zachód od Wisły

Post »

Iwonko
Dziękuję Ci, ale po zastanowieniu się wybiorę chyba białą lub inną ale jasną., w sumie to miejsce mogłoby mi się też przydać na inne rośliny.. eh..ogródek mi się kurczy.

Lusiu
To bylina, pokładająca się, sprawdziłam: kwitnie od lipca do października. Jedną zarezerwuję na czas Twojej wizyty, jeśli Cię interesuje.
Obrazek

Marylko
Znam tylko różową i fioletową. Szczelnie przylegają do podpór (u mnie do płaskiej ze szczelinami na wylot).
Obrazek

Widziałam Twojego derenia jadalnego :) Ciekawe czy derenie użytkowe (jadalne) mają coś wspólnego z tymi ozdobnymi? Dereni jest aż 40 gatunków (M. Czekalski,1995)
Ozdobny Aurea, przesadzony na wilgotniejsze miejsce, trochę dalej od górujących grochodrzewów które zabierają wodę.
Obrazek

Gosiu
Widziałam Twoją błękitną ostróżkę - miałam podobną - błękitną z ciemnym środkiem i była byliną, ona wcześniej była różowa ale prawdopodobnie przez sąsiedztwo z granatowymi zmieniła kolor. Obecnie mam dwie inne ostróżki, jedna z nich wygląda niestety na jednoroczną, zaczęła teraz zasychać. Obok dla porównania moja druga błękitno -biała (niestety teraz tylko mogę pokazać liście o których wspominałaś, gdyż nie kwitną)
Obrazek Obrazek

Inne pnącza, najpierw mina i tykwa, potem wiciokrzew.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przyszłoroczny czarny 8-) i tegoroczne już finiszujące
Obrazek
Obrazek

Fenkuł coś zbytnio wybił, nie wiem jak go uprawiać z powodzeniem, może za zimno mu czy co? Karczoch chyba nie zdąży zakwitnąć w tym roku
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
megi1402
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2149
Od: 1 lis 2010, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Köln

Re: Na zachód od Wisły

Post »

Dzięki za zdjęcia liści ostróżki, moja ma pełniejsze liście, mniej powycinane. Na przywieszce nie jest napisane że to bylina, dlatego obawiam się że jest jednoroczna. No cóż, okaże się w przyszłym roku.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4552
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Na zachód od Wisły

Post »

Gosiu moim zdaniem Twoja ostróżka jest wieloletnia.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4552
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Na zachód od Wisły

Post »

Rozpoczyna kwitnienie kwiat związany z jesienią -chryzantema.
Obrazek
Teraz jest m.in. czas na wysadzanie młodych bylin (na zdjęciu goryczki) i przesadzanie iglaków. Z przesadzaniem to u mnie było nieraz tak że przesadzałam parę razy jedną roślinę po to by wróciła na swoje pierwsze w moim, ogródku miejsce :;230 Teraz się wzięłam na sposób i dopóki nie mam pewności gdzie co posadzić, nie sadzę tylko dołuję donicę w ziemi. Zdarza mi się jeszcze przesadzanie ale jest to już raczej reakcja na złą kondycję rośliny w określonym miejscu.
Tu żywotnik Hoseri świeżo posadzony (z donicy,wcześniej wysadzony z innej części ogródka do niej) na dawne miejsce.
ObrazekObrazek
Trzeba będzie o niego trochę zadbać, np. położyć ściółkę i zrobić barierę przeciwko psu, którego trasa przebiega w pobliżu niego.

Paciorecznik okazał się różnym od tego na którego wskazywało opakowanie kłącza. Miał to być Pink Sunburst o różowym kwiecie i kolorowych liściach, nie wiem czy komukolwiek udało się kupić/otrzymać tę odmianę. Tu na forum parę osób rozczarowało się podobnie jak ja. Nie miej, moja kanna jest dla mnie interesująca.
Obrazek
Obrazek

Mini rabata z (a właściwie część większej różnorodnej) z tawułami Bumalda Crispa, Golden Princess (chyba) i Gold Flame. Widoczny biały dzwonek brzoskwiniolistny pojawił się tu na własne życzenie, sadziłam te dzwonki nieco dalej, niestety wszystkie one przemarzły (odbiły później, ale nie kwitną) w tym roku poza tym jedynym.
Obrazek

I na koniec inna rabata z tegoroczną lawendą francuską, ciekawe czy przezimuje? Ostatnio posadziłam tu zatrwiana perezii, jeżówkę (nie wiem jeszcze jaki to będzie kolor, gdyż w paczce nasion był mix) i przesadziłam tu firletkę chalcedońską oraz żagwina.
Obrazek
Awatar użytkownika
maryla-56_56
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3382
Od: 16 kwie 2009, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Na zachód od Wisły

Post »

Olu dereń jadalny jest też ozdobnym, to piękne drzewo-krzew.
Jesienią zdobi zawiązkami kwiatów, wiosną pięknie kwitnie.
Tylko owoce jak dojrzeją to spadają.
Widzę śliczne zakątki u ciebie, a lawendę chyba musisz okryć.
Jeśli chcesz mojego chmielu to ci wyślę kasztanka. :D
Napisałam u siebie jak to pnącze się nazywa, juz nie pamietam.
Pozdrawiam.
iwonas85
200p
200p
Posty: 294
Od: 27 mar 2011, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Chełmna/ kuj - pom

Re: Na zachód od Wisły

Post »

Olka dobry pomysł w tym wsadzaniem w doniczkach roślin na które nie mamy pomysłu ;) też mam często problem gdzie wsadzić..canna bardzo ładna mimo, że nie ta co powinna. Moje chryzantemy już kwitną od lipca :shock:
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4552
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Na zachód od Wisły

Post »

Marylko. Moje derenie nie dają jadalnych owoców, owszem tworzą może grona (jak dereń biały) ale nimi żywią się tylko ptaki.
Musowo przykryję lawendę francuską, ale nie wiem czy to jej pomoże przetrwać zimę. Przy okazji mała historyjka. W ubiegłym roku przesadzałam lawendy zwykłe (niestety wymarzły zimą mimo mimo zabezpieczenia, jak kilka innych roślin). Jednakże nieoczekiwanie wyrosła ona w miejscu w którym rosła przed przesadzeniem. Dziękuję Ci Marylko za propozycję, ja jednak pwoli będę się rozglądać za pnączami wieloletnimi.

Iwonko ciekawe czy uda się ją przezimować. Dziękuję Ci za przepis.

Niektóre pnącza tworzą kwiaty już od ziemi (np.thunbergia) a inne dopiero gdy podrosną (np.wilec trójbarwny)
Obrazek

Obrazek

Inne pnącza mają atrakcyjne owoce (tykwa Bird House), a inne "sprężynki" (passiflora)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdaje się że to rozwar miniaturowy :|
Obrazek

Delikatnie pachnące smagliczki nadmorskie, powtarzają kwitnienie. Powtórnie kwitnie także sasanka
Obrazek

Obrazek

Zakwitł także tegoroczny (wieloletni) hyzop
Obrazek

Jest pomocny przy zaparciach i niestrawności, jako środek wykrztuśny i przeciwpotny.
Dodaje się go do mięs, wędlin, ryb, zup, sosów, pomidorów i jaj.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4552
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Na zachód od Wisły

Post »

Pięciorniki, które czekają na wysadzenie, czekają gdyż zabrakło agrowłókniny
Obrazek

Najpierw zasadziłam te w mniejszych doniczkach, które szybciej przesychały
Obrazek

To moja kompozycja jesienno-zimowa do podskubywania. Składają się na nią następujące zioła: bazylie, cząber, rozmaryn, estragon, hyzop, szałwia lekarska i melisa cytrynowa (którą kupiłam niedawno w hipermarkecie..)
Obrazek
Awatar użytkownika
Lusia 57
1000p
1000p
Posty: 1429
Od: 8 sty 2011, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kociewie

Re: Na zachód od Wisły

Post »

Dawno u Ciebie Olu nie byłam. Posadziłaś już żywopłot i podsadziłaś go pięciornikiem. Pięknie się razem będą prezentowały. Niebieskie igły i niebieskie kwiatki.
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”