Zieleńce Pawła

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7960
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Zieleńce Pawła

Post »

Pawle
Dużo piękności , których brak w moich zasobach widzę ;:224
Na prawdę cudne :D
Już widzę oczyma wyobraźni krzyżówki ,które z nich porobisz :D
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
pitertom
500p
500p
Posty: 670
Od: 17 lut 2011, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Zieleńce Pawła

Post »

Agnieszko Asterków mam już ok 70 odmian a zapewne ich jeszcze przybędzie :)
W tym roku znów nasionka zebrane i wiosną będę wysiewał.... a wiadomo im więcej odmian, tym większe szanse na ciekawsze krzyżówki :D
Co do dzielżanów mam jeszcze odmianę Moerheim beauty o czerwonych kwitach....z jeżówek też coś się znajdzie :wink:
A czy u Ciebie w tym roku w ogrodzie zawitały jakieś ciekawe odmiany Marcinków?

Marcinkowe ujęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jastruń późny kwitnie razem z Astrami

Obrazek

Aster żółty (Heterotheca villosa) 'Golden Sunshine'

Obrazek
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7960
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Zieleńce Pawła

Post »

Pawle
Podoba mi się bardzo pierwsza fotka :D
Astry na tle desek super :!:
W tym roku żadnych nowych astrów nie nabyłam ,ale mam obiecany jeden buraczkowy, wcześniej kwitnący takson :)
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8927
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Zieleńce Pawła

Post »

Piękna kolekcja Pawle! Żałuję, że mam tak mało słonecznych miejsc. U mnie nie kwitną tak okazale. I chyba powinnam trzymać je bardziej w ryzach. Te wysokie zaczynają na dobre rządzić w swoim kąciku ;:224 Zastanawiam się co jeszcze rośnie na tej marcinkowej rabacie. Ciekawa jestem jak ona wygląda wiosną i latem.
Awatar użytkownika
hortensjomanka
100p
100p
Posty: 145
Od: 4 gru 2018, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Zieleńce Pawła

Post »

Ślicznie tu u Ciebie :). Te Astry aż po oczach biją kolorami. Cieszę się ogromnie że też będę je miała dzięki Tobie. ;:138
W ogródku Hortensjomanki :)
Jest taki ogród, gdzie jedyny w nim dźwięk, wyznacza bicie mego serca...
Awatar użytkownika
pitertom
500p
500p
Posty: 670
Od: 17 lut 2011, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Zieleńce Pawła

Post »

Pelagia 72 Agnieszko Astry na tle starych desek wyglądają fajnie...deski nie moje,to stara szopa sąsiada która stoi w granicy...niestety tylko fragment tej szopy ma odkryte deski,reszta desek obita jest starą zardzewiałą blachą, która nie wygląda ciekawie

tu.ja Izo na rabacie astrowej rosną jeszcze: sasanki, astry alpejskie,firletka smółka,3 odmiany róż,pierwiosnki lekarskie,naparstnica parviflora i te lekko kolorują rabatę wiosną i latem na tle Smaragdów, jesienią z astrami zakwitają jeszcze chryzantemy i nawłoć karłowa

hortensjomanka witaj Małgosiu! Astry z nasion nie powtarzają cech matecznych (krzyżują się) więc będziesz miała ciekawe niepowtarzalne odmiany...pamiętaj że, właściwe kwiaty pokażą w drugim roku kwitnienia. Życzę uciechy z uprawy tych pięknych roślin

W tym roku udało się wyselekcjonować takie cuda:

Obrazek

ALASKA - kwiaty białe pełne z delikatnym różowym dmuchnięciem, kwiaty śred. 3cm, dorasta do 70cm

Obrazek

Obrazek

POSEJDON - kwiaty niebiesko - fioletowe pełne, duże śred.5cm, płatki rynienkowate w fazie rozwoju układają się krzyżowo, dorasta do 80cm

Obrazek

PURPLE MOON - kwiaty lawendowe z różowym nadmuchem ciemne, podwójne, drobne, liczne 2,5-3cm, dorasta do 70cm

Obrazek

VENUS - kwiaty blado różowe podwójne, płatki rynienkowate ostro zakończone (szpiczaste) śred. 3-3,5cm, dorasta 90-100cm

Obrazek

MARS - kwiaty błękitne, płatki rynienkowate ostro zakończone (szpiczaste) 3-3,5cm, dorasta 90-100cm

Obrazek

PIPPIN - blado różowy niski, kwiaty podwójne 3cm, dorasta do 40cm

Obrazek

VIOLANCE - kwiaty fioletowo niebieskie -ciemne, podwójne 3cm, dorasta do 110cm

Obrazek

SABINE - kwiaty ciemno różowe ( wrzosowe) pojedyncze duże 4cm, dorasta do 110cm

Obrazek

HUZAR - mieszaniec nowoangielski o kwiatach jasno fioletowych - dorasta do 150cm

Obrazek

NOE - kwiaty niebieskie z fioletowym nadmuchem, płatki rynienkowate 3cm, dorasta do 50cm

Obrazek

GINA - kwiaty ciemno różowe pełne, płatki rynienkowate,kwiaty 3,5 - 4cm, dorasta do 110cm
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1014
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zieleńce Pawła

Post »

Ogród masz piękny, a kolekcja marcinków powala na kolana.
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7960
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Zieleńce Pawła

Post »

Pawle
Nikt chyba z naszego F.O. tak udatnie nie krzyżuje astrów. ;:63
Czy jest możliwość zakupu jakiś sadzonek z nowych krzyżówek :?:
Jeśli tak to poproszę coś dla mnie zaklepać. :D
Najbardziej zależało by mi na białych podwójnych - ''Alaska'' , 'Huzar'' - krzyżówce astra nowoangielskiego i jasnoróżowych rożnych :oops: :)
Nie wiem co czynisz ,że takie olbrzymie kwiatostany mają Twoje astry :shock:
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8927
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Zieleńce Pawła

Post »

Przyłączam się do zachwytów nad astrami. Jest co podziwiać.Na kilka niższych odmian też bym się skusiła ;:224
Bardzo bogata i zróżnicowana ta rabata. Czym ją zasilasz, że wszystko tak bujnie kwitnie?
Awatar użytkownika
Tacca
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4487
Od: 12 lut 2009, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Zieleńce Pawła

Post »

Witaj Pawle, chyba jeszcze u iebie nie byłam , a jest co oglądać i podziwiać. Widziałam dopiero niewielką część i jestem pod dużym wrażeniem .
Awatar użytkownika
pitertom
500p
500p
Posty: 670
Od: 17 lut 2011, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Zieleńce Pawła

Post »

ed04 witaj Edwardzie! Dziękuję za słowa uznania :wink:

Moja przygoda z krzyżowaniem Astrów zaczęła się od 2015r wtedy po raz pierwszy wysiałem zebrane nasiona z chyba ok 20 odmian które posiadałem na tamtą chwilę. Po dwóch latach rozsadzania i pielęgnowania siewek Astry pokazały swoje prawdziwe piękne kwiaty. W 2017r udało się wyselekcjonować 12 odmian które zasługiwały by nadać im imiona.Sam proces krzyżowania -zapylania dokonują owady,głównie pszczoły, których jesienią przylatuje masa do kwitnących Marcinków.
Ale tak naprawdę to zaczęło się od dwóch przypadkowych samosiewek - które nie wylądowały w kompoście i te dwie odmiany zainspirowały mnie do dalszych eksperymentów wyszły zupełnie inne niż miałem w kolekcji i wtedy zapaliła się :idea: by zbierać nasiona i wysiewać
Pierwsze dwie krzyżówki z lat wcześniejszych:

PINK HERO jasno różowy postrzępiony 90cm

Obrazek

LAVENDER LADY fioletowy niski 50cm

Obrazek

Pelagia72 Agnieszko dziękuję ;:196
Co do nowych odmian z 2018r to zobaczymy wiosną czy będzie już z czego dzielić, tymczasem zapisuj sobie chciejstwa :wink:
Pytasz co robię że, tak olbrzymie kwiaty mają moje krzyżówki? Kwiaty o średnicy 5cm - jak dotąd największe, osiągnęły odmiany ANGELIKA , DANLIN, POSEJDON Wydaje mi się że, początek tym wielkim kwiatom dała moja stara odmiana o błękitnych kwiatach, niestety nn ma kwiaty duże 4cm i lekko rynienkowate płatki

Obrazek

tylko ta odmiana ze starych ma tak duże kwiaty, od innych odmian siewki odziedziczyły pełność, kolor kwiatów,zwartość czy wysokość wzrostu, dalej to już krzyżówki krzyżówek
jeszcze pokaże taką starą odmianę nn która jest piękna i dała swoje geny innym nowym odmianom

Obrazek

tu.ja Izo Astry rosną w ziemi lekko gliniastej z dodatkiem kompostu, kompost rozsypuję wokół astrów jesienią lub wczesną wiosną, niczym innym ich nie zasilam, latem potrzebują sporo wody. Astry dzielę- rozsadzam co 3 lata bo zauważyłem że, im starsza kępa, tym słabiej kwitnie, kwiaty są mniejsze. Astry drewnieją od środka kępy i stare pędy ulegają wysychaniu, często też na tych starych pędach -kłączach utrzymują się zarodniki szarej pleśni

Tacca Witaj Danusiu! Zapraszam częściej ;:108 wpadnę z rewizytą :wit

A na koniec tego postu fotka pięknej rabaty Astrowej nie mojej...ale o tym szerzej w następnym wpisie :wink:

Obrazek
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7960
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Zieleńce Pawła

Post »

Pawle
Oszałamiający ogród. :D :!:
W związku z planowanym jutrzejszym zamknięciem naszego Fo. podaję n.w.w mój adres maillowy.
atrzebiat72@gmail.com
Szukam do Ciebie numeru telefonu, ale nie wiem ,czy znajdę.
Na wiosnę chciała bym coś zamówić :)
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
pitertom
500p
500p
Posty: 670
Od: 17 lut 2011, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Zieleńce Pawła

Post »

Obiecałem coś napisać o zdjęciu pięknej rabaty Astrowej...takie widoki można podziwiać w ogrodzie Old Curt Nurseries and The Piction Garden w UK http://www.autumnasters.co.uk/ zachęcam do odwiedzin.

Obrazek


Ogród Old Court Nurseries został założony przez Ernesta Ballarda w 1906 roku. Ballard był jednym z pierwszych hodowców specjalizujących się w uprawie Astrów jesiennych i poświęcił ponad 50 lat na rozwój nowych odmian tych pięknych kwiatów ogrodowych. Po śmierci Ernesta Ballarda ogród od rodziny Ballardów odkupił Percy Piction i kontynuował jego pracę. Ogrodem opiekują się kolejne pokolenia. W latach 80-tych w ogrodzie utworzona została narodowa kolekcja Astrów. Do dziś kolekcja obejmuje ponad 400 odmian Astrów jesiennych i innych ciekawych roślin.
Znane odmiany Marie Ballard, Patricia Ballarad, Ernest Ballard i inne zostały wyhodowane własnie w tym ogrodzie.

Anglicy potocznie Astry nazywają Michałkami u nas przyjęła się nazwa Marcinki, choć Michałki też można usłyszeć czy mniej znana nazwa Jadwigi. Mimo że zmieniła się systematyka genetyczna Astrów z Aster na Symphyotrichum, dla większości Astry będą Astrami. Co ciekawe Anglicy astry nowobelgijskie (novi-belgii) i krzaczaste (dummosus) zaliczają do jednej grupy
NYA (New York Aster) bo w większości są to hybrydy nowobelgijskich z krzaczastymi. Ta grupa Astrów ma najwięcej odmian liczonych w tysiącach z czego dostępnych w sprzedaży jest ok 300 odmian. NEA (New England Aster) to grupa Astrów nowoangielskich z około 70 wyhodowanych odmian, tylko 50 jest dostępnych w sprzedaży. Astry nowobelgijskie i nowoangielskie przywędrowały z Ameryki Północnej, natomiast Aster amellus (Aster gawędka) znaleziony został w Europie i też doczekał się kilkunastu ciekawych hybryd. Inne gatunki Astrów też zasługują na swoje uznanie jak:
A.ericoides,A.cordifolius,A.pringlei,lateriflorus,A.pyrenaeus

Na koniec rozprawki o Astrach kilka fotek z mojego ogrodu


ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”