Marzenia o ogrodzie

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
Amee
50p
50p
Posty: 87
Od: 2 sty 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Marzenia o ogrodzie

Post »

Witam wszystkich !
Na forum jestem nowa i poszukuję inspiracji do stworzenia swojego wymarzonego ogrodu .Posiadam prawie 2000m2 działki i kompletnie nie mam pojęcia w jaki sposób ją zagospodarować ?Tak na początek zdj. Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek
evastyl
1000p
1000p
Posty: 1933
Od: 13 sie 2009, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Marzenia o ogrodzie

Post »

Witaj Amee ładny kawałek ziemi i mnóstwo miejsca do popisu ...wystarczy przeglądać ogrody forumowiczów a na pewno wpadnie Ci do głowy wiele pomysłów . Proponuję na początek zrobić sobie taki mały projekcik ...i pomyśleć o roślinkach jakie byś chciała mieć ... a jak coś to na pewno wszyscy Ci w tym pomogą .
Awatar użytkownika
Amee
50p
50p
Posty: 87
Od: 2 sty 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marzenia o ogrodzie

Post »

Witam
Kawałek ziemi może i ładny ale bardzo kiepskiej jakości - szczery piach ! Jak dotąd nasze wysiłki szły na marne mimo podlewania i nawożenia wszystkie roślinki umierają z gorąca .Bardzo bym prosiła o podpowiedzi jakie krzewy , drzewa i byliny nie boją się suszy i będą rosły w takiej piaszczystej ziemi ?
Mieszkamy tu dopiero 3 lata i jedyne co jest na działce to żywopłot z tujek (o ile można nazwać to żywopłotem )i parę krzewów kwitnących wiosną , ale co dalej ?Moim marzeniem jest stworzenie ogrodu o charakterze parkowym bo bardzo brakuje mi tu cienia , nie ma na działce żadnych większych drzew a wiatr hula tu niemiłosiernie .Wzdłuż ogrodzenia (na drugiej części)posadziliśmy z mężem trochę sosny zwyczajnej ale nawet ona jakoś słabo rośnie (ręce opadają ) :cry: Jeśli ktoś z was ma pomysły jak obsadzić taki kawał ziemi to czekam z utęsknieniem na propozycje lub zdjęcia z waszych ogrodów
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi
Awatar użytkownika
moniczek
1000p
1000p
Posty: 1381
Od: 19 sie 2010, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Marzenia o ogrodzie

Post »

Amee masz duże pole do popisu...nie martw się, każdy kiedyś zaczynał swoją przygodę z ogrodem. Nie wszystko od razu musi być idealne - wiem coś o tym, bo właśnie zaczął się mój drugi rok przygody z ogrodem :wink: Polecam poświęcić trochę czasu na rozejrzenie się po ogrodach użytkowników oraz oczywiście roślinach. Ja ostatnio zaczęłam też intensywnie czytać różne książki ogrodnicze i przyznam, że bardzo mi pomagają, są nie tylko ciekawe, ale również poszerzają moją wiedzę, a na zdjęciach często są przedstawione ciekawe zastosowania czy pomysły.
Wytrzymałe na susze są bylice, rozchodniki i rojniki(dwa ostatnie świetnie nadają się na skalniaki), inne rośliny, które mogą rosnąć w glebie piaszczystej to np. mikołajek nadmorski, pustynniki czy wydmuchrzyca piaskowa (trawa). Moje rojniki rosną właśnie na kawałku gleby piaszczystej i radzą sobie świetnie, na tej samej powierzchni jest też świerk. Od wiatrów skutecznie chronią żywopłoty oraz duże krzewy czy drzewa. Przyjemny cień rzucają także pergole obrośnięte pnączami, np. obok kącika wypoczynkowego. Wszelkie wątpliwości i pytania na forum są mile widziane, forumowicze chętnie Ci pomogą. Trzymam kciuki za metamorfozę działki. :D
Mój ogród-czarujący...
Pozdrawiam Monika :)
Awatar użytkownika
Amee
50p
50p
Posty: 87
Od: 2 sty 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marzenia o ogrodzie

Post »

Wygrzebałam jeszcze parę fotek z lata 2010 (zamieszczone powyżej ) , najbardziej jestem dumna z pnia na którym stoją niecierpki , mąż przywiózł go z lasu , specjalnie dla mnie pilarze zostawili taki na 3 doniczki :tan , został oczyszczony i polakierowany , prezentuje się super !
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: Marzenia o ogrodzie

Post »

Amee - czytając Twój post przypomniałam sobie początki na swojej działce. Przed laty to też była piaszczysta patelnia.
Przez cały czas staram się wzbogacać glebę za pomocą kompostu, obornika, gnojówek roślinnych jak również za pomocą nawozów mineralnych. To naprawdę daje efekty.
Awatar użytkownika
Amee
50p
50p
Posty: 87
Od: 2 sty 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marzenia o ogrodzie

Post »

Dziękuję bardzo za podpowiedzi ! Mam nadzieję że za parę lat uda mi się stworzyć ciekawy ogród i moja działka nie będzie przypominać już lotniska :lol:
Awatar użytkownika
AniaDS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 14304
Od: 23 sie 2008, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Re: Marzenia o ogrodzie

Post »

Wpisuje się, bo chętnie będę śledzić nowo powstający ogród i to o takiej powierzchni.
To jak marzenie... ;:138
Awatar użytkownika
Amee
50p
50p
Posty: 87
Od: 2 sty 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marzenia o ogrodzie

Post »

Największym problemem dla mnie będzie ,stworzenie jakiegoś projektu bo, bez niego to chyba nawet nie ma co ruszać ?
Awatar użytkownika
AniaDS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 14304
Od: 23 sie 2008, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Re: Marzenia o ogrodzie

Post »

Wydaje mi się, że większość z nas tutaj działała bez projektu.
Intuicyjnie.
I dlatego jest tak różnorodnie :wink: , choć to powoduje potem potrzeby przesadzań, dosadzeń...
Ale to najlepsze co może być dla ogrodnika :lol:
Awatar użytkownika
kamykkamyk2
500p
500p
Posty: 543
Od: 26 gru 2010, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Marzenia o ogrodzie

Post »

Przychodzę do ciebie z rewizytą muszę stwierdzić, że faktycznie prawie nic nie masz w ogrodzie. Dużo pracy jeszcze przed tobą. :roll: :roll: Co mogę Ci doradzić? Myślę, że powinnaś razem z partnerem zastanowić się, przed sadzeniem roślin, nad kilkoma ważnymi aspektami typu: umiejscowienie altanki i grilla (jeżeli będzie murowany), miejsce odpoczynku - relaksu (trawnik, hustawki, hamaki, ławka plus stoliczek itp.), podjazd, chdoniki, ścieżki, oczko wodne, rabaty, przyszłe oświetlenie (ewentualnie lampy itd), doprowadzenie energii elektrycznej w różne miejsca ogrodu, położenie w ziemi rury do wody (żeby nie biegać później po całym ogrodzie i łączyć ze sobą szlaufy). Następnie zrobić szkic na papierze, a dopiero później brać się za obsadzanie roślinami. Jeżeli uważnie przeczytałaś mój wątek, to wiesz, że ja zrobiłem najpierw sobie 1/4 ogrodu (taki mały kawałek za domem), który jest naprzeciw drzwi wjściowych z domu, zaplanowałem miejsce na altankę i doprowadziłem do niej prąd, zrobiłem piaskownicę dla dziecka, dla dorosłych bujawkę, resztę obsadziłem roślinnością i zasiałem trawnik. Następny kawałek ogrodu (czyli kolejną 1/4 części), można rzec reprezentatywną, robiłem dopiero w następnym roku.
Ogólnie też nie uniknąłem kilku błędów typu: wcześniejsze położenie w ziemi kabli do domofonu, energii el. i oświetlenia, przenoszenie materiałów z miejsca na miejsce, zbyt późne zaplanowanie miejsca na wiatę i budynek gospodarczy.

Oczywiście nikt nie popełnia błędów, ale myślę, że tak będzie łatwiej Ci zacząć.
życzę powodzenia :wink: :wink: :wink:
Pozdrawiam kamyk

Ogród kamyka
Awatar użytkownika
Amee
50p
50p
Posty: 87
Od: 2 sty 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marzenia o ogrodzie

Post »

Wiesz , chyba będę często do Ciebie pisać bo widzę że nieżle orientujesz się w tych sprawach .Niestety ja muszę zacząć obsadzanie od drugiej części ogrodu , czyli tam za siatką gdzie stoi altanka.Chcę ją przenieść w taki sposób by łączyła dwie części ogrodu (tą przy domu i tą dalszą ), jak myślisz dobry pomysł czy lepiej zostawić tak jak jest ? Muszę Ci powiedzieć że może tylko raz byłam tam z kawą (nawet latem ),znajomych też mam leniwych i wszyscy wolą huśtawkę bo jest bliżej!Obsadzanie roślinami muszę natomiast zacząć od tamtej strony, ponieważ w lecie tego roku planujemy podniesienie dachu i pewnie wszystko co bym posadziła wokół domu robotnicy by zniszczyli .Przed domem (od ulicy)też mam sporo miejsca i zastanawiam się co tam posadzę?jak uda mi się znależć jakieś zdjęcia reszty działki to wrzucę , może poddasz mi jakiś pomysł :tan

Zdjęcie które dałam jako pierwsze trochę stare , już parę rzeczy mam w tej części ogrodu , jak mąż wróci z pracy to wrzuci zdj.z poprzedniego roku (ja niestety jestem mało kumata w sprawach ze zdj) :oops: Pod tą dużą choinką stoi teraz domek dla urwisa połączony z piaskownicą .Posadziłam też parę drzewek przywiezionych z lasu np.dąb , który wyglądem przypomina drzewko bonsai .Kurczę no najłatwiej to pokazać na zdj .ZAPRASZAM WIECZOREM !!!
Awatar użytkownika
kamykkamyk2
500p
500p
Posty: 543
Od: 26 gru 2010, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Marzenia o ogrodzie

Post »

Masz może mapę geodezyjną działki, będziesz widziała gdzie są umiejscowione podziemne media, dom, komórki oraz ich wymiary. Jak nie to karta papieru i długopis, taśma miernicza, mierzyć i zapisywać. Następnie nanieść planowane w przyszłości obiekty:podjazd, altanka, wiata, huśtawka, oczko, piaskownica, a później można pokombinować. Odnośnie altanki to musisz się zastanowić czy często będziesz z niej korzystać: powiedzmy tylko do grilowania i przyjmowania znajomych w sezonie, czy do wypoczynku, czy kawę lubisz pić na ławeczce przy domku czy w ogrodzie, altańce. Ja na przykład lubię sobie spacerować po ogrodzie z kawą w ręku, nudzi mi się ciągłe przesiadywanie w jednym miejscu etc.etc..
Pomyśl naa powyższym, pokaż plan i zdjęcia. :wink: :wink:
Pozdrawiam kamyk

Ogród kamyka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”