Pomimo niewiary rodziny - będę miała piękną działeczkę!

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
Manda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 12 mar 2012, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Pomimo niewiary rodziny - będę miała piękną działeczkę!

Post »

Witam,
Temat "Mój piękny ogród" niestety nie jest zgodny z tym co w chwili obecnej posiadamy z rodziną :(

Zachęcona pięknymi metamorfozami forumowiczów, postanowiłam poprosić o pomoc/radę/wsparcie ;:7 i przedstawić stan wyjściowy a potem kolejno wprowadzane zmiany. Właśnie dopiero dzięki forum zaczynam się uczyć i wyobrażać sobie jak powinna wyglądać moja działka :oops: :)

Przyznam szczerze, że jestem lekko podłamana ale jeszcze pełna mobilizacji, chęci do działania :)

Przejdźmy do sedna!

Widok na "ścieżkę i miejsce po furtce" zdjęcie zrobione od wewnątrz działki
Obrazek

Zdjęcie tego co przed domkiem od strony alejki (północ) - po lewej stronie od poprzedniego zdjęcia
Obrazek

Zdjęcie tego co przed domkiem (wschód)
Obrazek

Zdjęcie tego co przed domkiem (zachód)
Obrazek

I od czego tu zacząć? zastanawiam się też, czy zabrać się np za jedną stronę? czy jakoś całościowo to ogarniać?
Awatar użytkownika
Francesca
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2205
Od: 25 maja 2010, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Pomimo niewiary rodziny - będę miała piękną działeczkę!

Post »

Witaj :wit
Duża ta Twoja działka? Widziałaś ją w poprzednim sezonie - co i jak rosło, czy znasz tylko to, co widać? Bo wiele nasadzeń cebulowych czy bylinowych może być teraz niewidocznych.
Najpierw uporządkuj działkę. Masz ładne drzewa a to bardzo dużo, bo nie zaczynasz od zera :). Działka chyba nie jest ogrodzona - nie masz potrzeby, żeby postawić jakiś płot, czujesz się bezpiecznie? Pytam, bo są różne miejsca w Polsce, w jednych cudza własność rzecz święta, w innych dewastatorzy tylko czyhają, żeby popsuć albo ukraść.

Nie nastawiaj się na to, żeby było już teraz pięknie, w ogrodnictwie cierpliwość cnotą podstawową ;). I uwierz - będzie ładnie :). Zobaczysz - każdy kwiatek cieszy ;:3
Ja nie jestem ekspertem od niczego, ale jakby co postaram się pomóc :). Albo pokierować do ekspertów :;230 .
Pozdrawiam - Agata :)
Mój ogród na mazowieckich piaskach część 1, część 2 - aktualna
Awatar użytkownika
Manda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 12 mar 2012, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pomimo niewiary rodziny - będę miała piękną działeczkę!

Post »

Działka ok 400m2, rosło dużo różnych rzeczy ale wszystko zdziczałe po przerastane nawzajem. Zastanawiam się własnie bo mam kilka piwonii, czy nie zrobić z nich szpaleru wzdłuż granicy działki od zachodu (przed tym niebieskim domkiem sąsiadów) w końcu pięknie mam nadzieje kiedyś mi zakwitną, a będą zielonym metrowym ogrodzeniem :) część jest starych, cześć trzeba by dokupić.
I marzą mi się borówki amerykańskie, i chyba jestem trochę w gorącej wodzie kąpana :)
Awatar użytkownika
Manda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 12 mar 2012, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pomimo niewiary rodziny - będę miała piękną działeczkę!

Post »

Znalazłam zdjęcie z 10 listopada. Uporządkowana (jako tako) strona wschodnia. Wyrwane ogromne malinisko widoczne na zdjęciach wschodniej strony :)
Posadzone (świeżo!) tuje o które sie teraz bardzo martwię, ponieważ potem przyszły mrozy :cry: . A na dzień dzisiejszy są całe z jednej strony brązowawe, tak jakby jakiś zimny wiatr wiał :( mam nadzieję, że odżyją - bo czubki mają zielone! :roll:

Obrazek
Awatar użytkownika
Francesca
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2205
Od: 25 maja 2010, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Pomimo niewiary rodziny - będę miała piękną działeczkę!

Post »

Piwonie mogą być za niskie na żywopłot, bo one się pokładają i ten metr jest chyba bardzo umowny w tym przypadku :| . Raczej bym szukała jakichś krzewów - przychodzą mi do głowy pęcherznice albo tawuły Grefsheim czy von Houtte'a. Są niedrogie i szybko rosną.

Na iglakach zupełnie się nie znam :/.
Pozdrawiam - Agata :)
Mój ogród na mazowieckich piaskach część 1, część 2 - aktualna
Awatar użytkownika
Manda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 12 mar 2012, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pomimo niewiary rodziny - będę miała piękną działeczkę!

Post »

Dziękuję pięknie to jest konstruktywna porada! :)
Tawuły super, bardzo mi się podobają :)

Zastanawiam się jeszcze nad wydzieleniem jakiejś części warzywnej, tylko nie wiem który kierunek świata jest najodpowiedniejszy i czy to w ogóle ma naprawdę tak wielkie znaczenie.
Oczywiście taki ubogi warzywniak, myślę że głownie przyprawy bo ja to będę taka weekendowa ogrodniczka jedynie :(
Awatar użytkownika
imer
1000p
1000p
Posty: 1430
Od: 29 lip 2011, o 15:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Pomimo niewiary rodziny - będę miała piękną działeczkę!

Post »

Witaj, dużo pracy przed Tobą, ale na pewno będzie warto. Może nie usuwaj od razu wszystkiego. bo pewnie i tak przez sezon nie dasz rady, ale daj szansę żeby część bylin czy cebulowych powschodziła. Następnie oznacz sobie gdzie co rosło i będziesz mogła wykopać i przesadzić w nowe miejsce. Z autopsji wiem że nie warto wszystkiego od razu wywalać, bo później człowiek żałuje. A tak już będziesz miała rozrośnięte bylinki.

Będę zaglądał i podziwiał :)
Awatar użytkownika
Manda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 12 mar 2012, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pomimo niewiary rodziny - będę miała piękną działeczkę!

Post »

Imer widzę, że historia naszych działek jest podobna. I przekonały mnie do zrobienia trawnika wzdłuż tuj Twoje zdjęcia, myślę że to będzie dobre miejsce na odpoczynek :) odgrodzone od sąsiadów, (kiedyś) wzdłuż zielonych tujek :)
Awatar użytkownika
Francesca
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2205
Od: 25 maja 2010, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Pomimo niewiary rodziny - będę miała piękną działeczkę!

Post »

Asiu, na warzywnik będziesz potrzebowała słoneczne miejsce, ale jeśli ma być to sam ogródek ziołowy to może być nim nawet część rabaty. Ja mam takie miejsce tuż koło tarasu i wtedy mogę sobie nawet w kapciach (albo boso co uwielbiam do momentu doprowadzania stóp do porządku :oops: :lol: ) wyjść i szybko coś uszczknąć. U ciebie sytuacja jest trochę inna, bo to działka, a nie przydomowy ogród, ale możesz mieć taki artystyczny misz-masz ziołowo-kwiatowy.
Pozdrawiam - Agata :)
Mój ogród na mazowieckich piaskach część 1, część 2 - aktualna
Awatar użytkownika
hala67
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3796
Od: 1 paź 2011, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pomimo niewiary rodziny - będę miała piękną działeczkę!

Post »

Asiu, wstrzymaj się z przesadzaniem piwonii. Niech Ci zakwitną. Zobaczysz jakie masz kolory. A potem zastanowisz się jak je dobrać kolorystycznie.
Piwonie przesadza się dopiero po 15 sierpnia.
Pozdrawiam Hala
Awatar użytkownika
Manda
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 12 mar 2012, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pomimo niewiary rodziny - będę miała piękną działeczkę!

Post »

Halino, piwonie są różowe. Pytałam w wątku "Piwonie i naparstnice" czy to prawda z tym sierpniem. I odpisano mi, że teraz też można je przesadzić :)
Awatar użytkownika
imer
1000p
1000p
Posty: 1430
Od: 29 lip 2011, o 15:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Pomimo niewiary rodziny - będę miała piękną działeczkę!

Post »

Asiu, a ja właśnie myślałem nad czymś podobnym, a mianowicie żeby wzdłuż trawnika, przy ścieżce od strony sąsiadów posadzić rządek thuji. Tyle że to 12m i żeby nie były maleńkie to będzie spory wydatek, także na razie jest pomysł, z wykonaniem trzeba będzie poczekać. Chociaż im dłużej czekam to coraz więcej pomysłów przychodzi, a może nie thuje a azalie, albo coś innego co jeszcze by ładnie kwitło w lecie...
iga23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12835
Od: 1 paź 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tam, gdzie mieszkają dinozaury.
Kontakt:

Re: Pomimo niewiary rodziny - będę miała piękną działeczkę!

Post »

Asiu, zrób sobie najpierw plan co ma być na działce, gdzie kawałek trawy do odpoczynku, gdzie będziecie siedzieć, posadź tam krzesło o popatrz na widok, łatwiej Ci będzie wtedy coś zaplanować.
Nie wiem jak u Cibie ale na niektórych działkach posadzenie tui od strony sąsiada wymaga jego zgody, , zanim coś posadzisz zapytaj, bo to chyba działeczka POD? U nas niektórym niektórym nawet wysokie kwiaty przeszkadzają. Powodzenia, zawsze służę radą. :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”