Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 9 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
joannakr0508
 Tytuł: Pomoc w wyborze roślin
PostNapisane: 8 kwi 2011, o 11:11 
500p
500p

0 szt.
Witam .

Jestem tu nowa i mam mały problem kompletnie nie znam się na roślinach a mam spory ogród do zagospodarowania z oczkiem wodnym .Do oczka w tym roku będzie wybudowany taras a z drugiej strony oczka chce zagospodarowac jakies rosliny .Najlepiej jak by były kilkuletnie i rosnace na słońcu ,ponieważ to miejsce jest cały czas słoneczne .Przegladałam internet ale jest tego tyle ze po prostu głupieje i nie wiem co wybrać , bo dobrze by było żeby jeszcze to miało ręce i nogi dlatego proszę was o pomoc i mam nadzieję że mi doradzicie jakie gatunki roślin mogła bym wybrać .Dziękuje i czekam na informacje

http://img849.imageshack.us/i/200601041565.jpg/

Joanna

Zobacz profil Wyślij e-mail      

moniczek
 Tytuł: Re: Pomoc w wyborze roślin
PostNapisane: 8 kwi 2011, o 15:01 
1000p
1000p

1 szt.
Gatunków do wyboru jest bardzo wiele. Ich zastosowanie zależy oczywiście od wymagań glebowych, bo miejsce jest słoneczne, ale również Twojego gustu. Warto wybrać czy nasadzenia mają tworzyć wielokolorową rabatę, a może będą stonowane w jednym kolorze lub dwóch (np. biało-różowe, biało-niebieskie, niebiesko-żółte itp.)...Każdemu podoba się coś innego, więc wymienię trochę roślin, choć jest ich naprawdę sporo.

Z krzewów/drzew można posadzić, np.
- wierzbę 'Pendula', która ma dekoracyjne zwisające pędy, oprócz tego piękną ozdobą są także "kotki". Lubi wilgotną glebę, rośnie na większości gleb. W bardzo upalne lato należy ją obficie podlewać. Wysokość ok. 2 m.
- wierzbę białą 'Tristis' - jest to duże drzewo o zwisającym pokroju, gęstej koronie. Ładnie prezentuje się sadzona nad oczkami lub stawami. Nie ma większych wymagań glebowych, lubi wilgoć. Nadaje się do dużych ogrodów, osiąga znaczne rozmiary.
- różaneczniki i azalie, które lubią wilgotną ziemię, pięknie kwitną, ale wymagają kwaśnego podłoża (jeśli ziemia nie ma odczynu kwaśnego, a mają w tym miejscu rosnąć różaneczniki trzeba ją zakwasić)
- kalinę koralową - kwiatostany w kształcie białych kul, jesienią czerwone owoce. Dorasta do 4 m. Odmiana 'Compactum' może rosnąć w mniejszych ogrodach lub nad małymi oczkami, osiąga tylko ok. 1,5 m wysokości.
- wiśnię różową 'Pendula' - o zwisających pędach, korona ma kształt parasola, wysokość ok. 1,5-2m.
- brzozę brodawkowatą 'Youngii' - o zwisających gałęziach, dorastająca do 4 m wysokości. Ma szeroką, parasolowatą koronę.
- cypryśnik błotny - drzewo iglaste, długowieczne, wolno rośnie, osiąga ok. 25 m. Preferuje stanowiska wilgotne, nawet okresowo zalewane i gleby żyzne.
- różne odmiany cisów i choin - rośliny iglaste, zarówno w formie krzewów, jak i drzew.

Trawy:
- miskant chiński (wiele odmian - w zależności od wyboru osiągają od kilkudziesięciu centymetrów do półtora metra, są takie o ozdobnych liściach czy wiechach)
- mozga trzcinowata - wysokość 60 - 120 cm, liście paskowane, kwitnie latem. Lubi gleby próchniczne. Trawa bardzo dekoracyjna.

Byliny wieloletnie:
- pierwiosnek ząbkowany - urocza, nieduża roślinka kwitnąca wczesną wiosną, ma kwiatostany w kształcie kuli koloru różowego, czerwonego, białego, w odcieniach niebieskiego, lubi stanowiska półcieniste i żyzną, średnio wilgotną glebę. Kwitnie wiosną, osiąga z kwiatostanem ok. 30 cm.
- tawułka Arendsa - lubi półcień, ale rośnie również w słońcu, ma ozdobne wiechy przypominające pióropusze w różnych kolorach: białym, odcieniach różu, osiąga wysokość 60-80 cm. Kwitną latem i wczesną jesienią.
- liliowce - piękne, długowieczne byliny tworzące kępy, są bardzo tolerancyjne, mogą rosnąć nawet na piasku, zniosą krótkotrwałe okresy suszy, mają piękne kwiaty w różnych kolorach i kształtach. Ilość odmian szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy, wybór jest ogromny. Liliowce najbardziej lubią miejsca wilgotne i żyzną, próchniczną ziemię. Wysokość rośliny w zależności od odmiany to 40 -100 cm.
- kosaciec syberyjski - dorasta do ok. 60 cm, rozmnaża się przez kłącza, jest rośliną bardzo często sadzoną przy zbiornikach wodnych. Kwiaty w kolorze niebieskim.
- funkie - większość gatunków lubi stanowiska półcieniste i cieniste, przy nasłonecznionej rabacie mogą rosnąć, np. pod krzewami lub drzewem, niektóre odmiany tolerują słońce. Główną ozdobą są dekoracyjne liście (biało-zielone, żółto-zielone, niebieskawe, jasnozielone i ciemnozielone), hosty mają też ładne kwiatostany w kolorze białym, różowym, niebieskim, fioletowym. Funkie są zaliczane do roślin długowiecznych. Lubią gleby żyzne, przepuszczalne. Odmiany mogą dorastać nawet do 0,8 m wysokości przy długości liści nawet 50 cm, ale istnieją także hosty miniaturowe.

andrzejek
PostNapisane: 8 kwi 2011, o 15:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witam ,a można prosić o jakieś zdjęcia z ogrodu .Zapraszam do mnie może tam ci jakies rośliny wpadną w oko .

Francesca
PostNapisane: 8 kwi 2011, o 15:34 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witam :wit
andrzejek napisał(a):
a można prosić o jakieś zdjęcia z ogrodu .

Link do zdjęcia jest w poście :P
Niezły kawałek masz do zagospodarowania :wink: :D
Musze zajrzeć do swojej ściągawki książkowej, ewentualnie dodam coś do listy Moniki :).

andrzejek
PostNapisane: 8 kwi 2011, o 15:36 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Widzę naprawdę miejsce słoneczne .U mnie dobrze radzą sobie lilie i inne cebulkowe ,ale nie wiem czy nie za dużo wilgoci.

Francesca
PostNapisane: 8 kwi 2011, o 15:47 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Myślę, że w takich warunkach poradzą sobie z krzewów derenie białe i krzewuszki, a z bylin choćby bergenie czy rodgersje.

moniczek
PostNapisane: 8 kwi 2011, o 16:02 
1000p
1000p

1 szt.
Dalej od oczka, blisko płotu, gdzie nie będzie już tak wilgotno ładnie będzie wyglądać rabata kwiatowa (cebulowe, byliny, może jednoroczne), trawiasta czy kompozycja z krzewów (np. tawuła, migdałek) lub połączenie i krzewów, i kwiatów. Być może spodoba Ci się skalniak z małymi roślinkami? Albo pergole z pnączem? Opcji jest bardzo wiele. :wink: Pozdrawiam.

joannakr0508
PostNapisane: 11 kwi 2011, o 16:28 
500p
500p

0 szt.
Bardzo dziękuję wam za te podpowiedzi czeka mnie dużo pracy. :D Dzięki małym podpowiedziom dostałam natchnienia więc będę działać a z czasem będę pokazywać wam mój ogród pozdrawiam was serdecznie :D :D :D :heja

andrzejek
PostNapisane: 11 kwi 2011, o 16:31 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
To czekamy na efekty twojej pracy .Tylko dobrze podobieraj do siebie roślinki

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 81 gości