Działka - ogród i praca od podstaw

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2797
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

Marysiu, rozejrzałam się trochę po Twojej działce. :wit Wg podziałki na mapce, jakieś 1200 metrów kwadratowych, bo nie doszukałam się wielkości?
Sosenki piękne ;:215 . Mam nadzieję, że nie rzuciłaś się na nie jeszcze z nożycami? Formowanie sosny, to pracowite wyłamywanie części nowych przyrostów w maju.
W towarzystwie sosen, zakładając, że jest tam kwaśne podłoże, możesz posadzić różaneczniki, azalie, wrzosy, wrzośce i inne kwasoluby.
Gratuluję rozwagi i planowania ;:63 , ja od razu po zakupie działki, posadziłam drzewka i krzewy owocowe, akurat była to jesień, ale wiosną też posadziłabym, tylko trzeba pilnować podlewania, ale jesteś pół roku do przodu :D .
A w szklarni jak zamierzasz rozwiązać sprawę podlewania, jeśli będziesz rzadko bywać na działce?
Będę podglądać piękniejącą działeczkę ;:138
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2547
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

Marysiu, bardzo metodycznie podeszłaś do zagospodarowania swojej działki ;:63 Baaardzo jestem ciekawa rezultatów. Będę zaglądać i kibicować trzymając kciuki za powodzenie Twojego przedsięwzięcia ;:333
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

Ale masz nosa! lekko ponad 1,3a.

Teraz jestem trochę załamana, bo dostałam wycenę ogrodzenia, jeden bok i jest to dokładnie 2x tyle ile zakładałam.
Sama nie wiem co zrobić, bob jak budować coś to w przyszłym roku najszybciej a koszt miedzy siatką a panelowym
(zwykłym takim) jest bardzo mały. Miała być tylko bramka, teraz się zastanawiam, że jak trzeba będzie demontować
za rok to może bramę przesuwną postawić? Wtedy będzie można tam wszystkim wjeżdżać.

Bardzo mnie zaciekawiłaś tym formowaniem sosenek, miałam zakusy w marcu, ale odpuściłam. Opowiedziałabyś coś
więcej a może masz jakąś fajną stronę czy książkę?

W szklarni zamierzam mieć system nawadniający, ale na razie to nie mam jeszcze w ogóle wody na działce, będę załatwiać
to i prąd w piątek.
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2797
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

Ten filmik, moim zdaniem, przystępnie pokazuje cięcie sosny.
https://youtu.be/XSDHDVnRfWE
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

W końcu się udało potrzeć na działkę i na pierwszy rzut wzięliśmy pomiar pH i sprawdzenie ziemii, wyszło tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

sam piach - ale się nie zrażam, zastanawiam się tylko jak ugryźć ten temat - czy nawieźć 3 tony czy robić po kawałku.

;:173 Na działce rośnie prócz 19 (!) iglaków jedno drzewko - mój strzał to Mirabelka, ale może mnie poprawicie:

Obrazek

Obrazek

Na pierwszym zdjęciu bardzo dobrze widać, dlaczego zależy mi na postawieniu choćby płotu z paneli ;:306

Pościnałam gałęzie, które zrosły się z trawą, albo były martwe i to mi zajęło z 3 godziny roboty. Dzisiaj muszę tylko porozdrabniać i przygotować do worków BIO.

Jak pomóc tej mirabelce? Zastnawiam się czy nie kupić 2-3 sadzonek i przywieźć z 3 worki ziemi, żeby chociaż ten fragment powoli sobie robić.
A tu mały lasek:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

haha, ta cała zabawa z ogrodem zaczyna mi się jeszcze bardziej podobać. Spędziliśmy w weekend 4 godziny na działce, przez jedną sekundę nie myślałam o niczym innym jak o ziemi - ależ to był odpoczynek! ;:167 tyle teraz plecy bolą ;:306 zaczęliśmy powoli wyznaczać rabaty i miejsce na warzywnik. Mam fotografa, który dokumentuje każdą wpadkę ;:14

Obrazek

Wyznaczyłam przepisowo kompostownik na dwa metry od każdej granicy z sąsiadem. Wyznaczyłam dwa miejsca (kwadraty po 1,20m) i na razie na tym jednym wrzucałam darń przeplataną z suchymi gałęziami sosny i od czasu do czasu garść końskiego obornika.

Czy to był dobry ruch? HA! Zapewne fatalny, ale wszystkiego się uczę i co najlepsze to i tak nie była największa wtopa.

Bo popełniliśmy jednocześnie dwa błędy w jednym miejscu - za gęsto i za mało dosypanej ziemi. Na działkę jedziemy za miesiąc, więc wtedy się przekonamy jak się roślinki mają (wujek obiecał, że czasem wpadnie podlać). Musimy dokupić z 5 worków 80l ziemi i tak wysypać i trochę je porozsadzać. Już się nie mogę doczekać jak będę musiała powiedzieć to mojemu ;:306

Chciałabym nawet wykupić z 4-5 ton ziemi na początek, ale tu mało kto sprzedaje w naszej okolicy :/ a transporty ze 100km to trochę masakra cenowa ;:14 Nie wiem jak sobie poradzić z tym fantem, sąsiedzi mają z pół metra wyżej niż my, ale oni ogarniali to kilkanaście lat temu a my w lesie ;:168

Obrazek
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11464
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

Marysiu świetnie, że już z zapałem zaczęliście zagospodarowywać działkę. ;:138
Obornik w kompostowniku zdecydowanie przyśpieszy rozkład materii, świetnie zrobiłaś. ;:215
Dlaczego wywozisz zrębki? Każda ilość materii organicznej to skarb. Z drzew iglastych możesz po przekompostowaniu wykorzystać do roślin kwasolubnych. Na pewno znajdziesz na działce kawałek miejsca za kompostownikiem, żeby złożyć zrębki.
Plecy bolą, ale umysł zresetowany. :D
Dużo siły i cierpliwości na prace ogrodowe. ;:168
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

:wit Priorytety kształtują się tak:

Zrezygnowałam na razie z pomysłu zwożenia kilku ton ziemi na działkę. ;:219 Postanowiłam popracować w tym roku nad drzewami i przygotowaniem
na przyszły rok porządnego kompostu pod wiosenno/jesienne nasadzenia. ;:108 W czerwcu mam listę 34 spraw, które chciałabym ogarnąć w związku z działką. Sprawę projektu domu postanowiłam także przestawić na przyszły rok koncentrując się nad wieloletnimi nasadzeniami i pracą nad jakością gleby.

Był pan na mierzeniu miejsca na płot, podpisuję umowę i już nie będę się tak bała coś sadzić, bo działka już nie będzie ogólnodostępna jak do tej pory.
płot mnie wyniesie 25% więcej od poprzedniej podwyżki o 30% więc zaczyna mnie to powoli wszystko bawić. ;:224

Jutro będę pobierać a póżniej wysyłać 5 próbek gleby do okręgowej stacji Chemiczno-Rolniczej. Na początku chciałam więcej, ale nie ma sensu, w końcu to nie jest za dużą działką a badać będę tylko te miejsca gdzie będzie ogród i warzywnik. Powinnam zamknąć się w 300zł i mam nadzieję, że się opłaci a zalecenia nawozowe dla ogrodu będą szczegółowe.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1150
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

Kibicuję :wit

Odnośnie poziomu gruntu, to sąsiedzi mają wyżej, bo ziemię z wykopu pod fundamenty domu rozplantowali po działce. Nie śpiesz się z kupowaniem ziemi, bo swoją będziesz musiała zagospodarować.

Musisz sobie zostawić miejsce, gdzie zwalisz humus z pod fundamentów i z pod podjazdu oraz innych brukowanych/betonowanych powierzchni - przyda Ci się on do ogrodu. Osobno należy zgromadzić na pryzmie tzw. martwicę, której nie da się raczej w ogrodzie wykorzystać, ale można zerwać troszkę szerzej humusu wokół samego domu (bo i tak go rozorają w trakcie budowy), humus przerzucić do części ogrodowej, a martwicą obsypać szerzej fundamenty i pod opaskę wokół samego domu (opaskę pewnie będziecie z jakiegoś żwiru robić, żeby wilgoci przy samym domu nie było). Fajnie by było, jakby dom był na takiej mikro górce, żeby woda odpływała od domu, a nie do domu.

Nie szalej za bardzo z sadzeniem drzew, skoro ziemię będziesz przewalać po ogrodzie. Zasypanie im szyjki korzeniowej zbyt grubą warstwą ziemi nie wyjdzie im na zdrowie i odchorują to. Może od razu sadzić je na małych górkach. Pomyśl o tym.

Zostaw też sporo miejsca wokół planowanego domu. Budowlańcy muszą mieć miejsce do pracy i na sprzęty, bo będzie tam pobojowisko.

Na razie, to ja bym tylko kosiła większość działki i produkowała kompost na potrzeby warzywne.

Trzymam kciuki ;:215
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

Dostałam zamówione latem badania gleby, jak tez się domyślałam jest słabiusieńko... ;:124
Obrazek

Ogólnie z tych nasadzeń z maja wszystko się przyjęło oprócz jednej piwonii:

Obrazek

Oczywiście wszystko źle, wszystko za gęsto, ale chyba każdy musiał na początku przejść tę drogę.

Napisy się wszystkie pozamazywały, dużo rzeczy zwiozłam z balkonu i się też przyjęły, więcej sadzenia niż planów, ale jako, że
zamówiłam drzewka i będziemy sadzić pod koniec października więc tu się już bez planu nie obyło.

Obrazek
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

kuneg pisze:Kibicuję :wit

Odnośnie poziomu gruntu, to sąsiedzi mają wyżej, bo ziemię z wykopu pod fundamenty domu rozplantowali po działce. Nie śpiesz się z kupowaniem ziemi, bo swoją będziesz musiała zagospodarować.

Musisz sobie zostawić miejsce, gdzie zwalisz humus z pod fundamentów i z pod podjazdu oraz innych brukowanych/betonowanych powierzchni - przyda Ci się on do ogrodu.
Tak, tylko jednak trochę zmian zaszło i budowę domu zaczniemy najszybciej za 2,5 roku. A w tym momencie działka to chyba dla mnie najpiękniejsze i najważniejsze miejsce na ziemi. W tym momencie najbardziej się skupiam na stworzeniu wiatrochronu, dostaliśmy sporo drzewek od leśniczego, więc sadzimy, sadzimy, sadzimy :-) Dom wiemy gdzie będzie stał i tam oczywiście planujemy najmniej, jednak chciałabym cały pas wokół płotu ponasadzać i to powolutku się udaje.
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

W ogóle - okazało się, że koszt badań był niższy niż 80 zł co mnie bardzo ucieszyło, bo może mogłabym robić sobie takie badania co roku.

Z drzewkami ogólnie zrobiło się wesoło, bo okazało się, że musimy wyjechać wcześniej i drzewa by zmarniały, musieliśmy je zasadzić metoda na krzyżak, podobno dużo padało, więc koniec końców dopiero za 2 tyg zobaczymy, czy udało się drzewa uratować i czy się przyjęły, kilka maleńkich dębów, sporo grabów, jakieś małe lipki, akacja, to co rosło leśniczemu na drodze i i tak by się zmarnowało.

Obrazek

Ale chyba największą niespodzianką i marzeniem było to, żeby na działce pojawiły się grzyby, i powiem Wam tego się jednak nie spodziewałam:

Obrazek

Obrazek

Tyle wygrać.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1150
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

A co to za grzyby? ...bo nie rozpoznaję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”