Działka - ogród i praca od podstaw

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Działka - ogród i praca od podstaw

Post »

Cześć Kochani! Jak miło wrócić tutaj w kolejnym roku. Nie wyobrażałam sobie jeszcze niedawno, że mogę mieć takie możliwości, ale kawałek ziemi a balkon, to niebo a ziemia. Choć w tym wypadku to ziemia jest tym niebem :tan

Problemów do rozwiązania jest jednak masa. Działka nie była przez kilka/kilkanaście lat ruszana - żadnego koszenia, co dopiero pielenia czy wyrywania chwastów, ot ziemia na której wyrosło kilka drzewek iglastych. Roboty będzie sporo - marzy mi się część ogrodowo-kwiatowa i część warzywno-owocowa. Do tego jednak jeszcze hooo, hooo i przyznam, że zastanawiam się w ogóle od czego powinnam zacząć. Jak poradzić sobie z tymi kępami traw? Może na początek wysiać mieszankę łąkową na wszystkich bokach? Nie jest to miejsce do którego mogłabym przyjeżdzać co tydzień, a chciałabym już w tym sezonie trochę się nią nacieszyć. Metoda małych kroków w perspektywie kilkuletniej wydaje mi się najrozsądniejsza.

Obrazek
Awatar użytkownika
Sielski_Ogrod
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 mar 2022, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

Będzie pięknie!!Ładne sosenki...tylko je zostaw bo będą ładnie wyglądać.
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

Sosenki zostają na pewno - mam tylko zagwozdkę jak to ładnie skomponować z innymi roślinami - myślałam o małych skalniaczku i przycięciu ich jeszcze w marcu jak się uda. Ale prócz innych, (mniejszych lub krzaczków) roślin iglastych, to za bardzo nie wiem jeszcze jakie rośliny mogłabym posadzić obok.



Zastanawiam się też nad posadzeniem kilku drzewek owocowych, na razie zdecydowałam się wrzucić do koszyka:

Brzoskwinia: HARNAŚ
Malina: ZESTAW Letnia: czerwona, żółta, czarna; Jesienna: czerwona, żółta
Porzeczki: Zestaw - biała, czarna i czerwona
Wiśnia: PANDY
Jabłoń: ŚMIETANKOWE
Orzech: MARS
Śliwka: Królowa Wiktoria

Ale przyznam Wam przeraża mnie mnogość informacji dotycząca tego, jakie drzewko można sadzić przy jakim. Raz piszą, że jabłoń super przy śliwie, raz że absolutnie nie i chyba jestem w kropce. Jakie drzewo nie będzie się czuło żle w odległości 4 metrów od szklarni z pomidorami? ;:173

Jak sprawdzić jaka ziemia jest na działce?

Naszkicowałam sobie w programie jakieś wstępne pomysły, ale z tego co czytam, to średnio to będzie dobrze działało w rzeczywistości i praktycznie wszystko jest do zmiany ;:219

Obrazek
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

Dziękuje Ci Karo!!!! ;:167 Siadam do czytania ;:168
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21661
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

Mogę jeszcze podpowiedzieć, że podstawowe warunki do stworzenia ogródka to kompostownik, o którym poczytasz tutaj pod literką K
a także zabezpieczenie dla swoich upraw wody - może być z różnych źródeł ale jest niezbędna. Możesz znaleźć informacje w tym dziale pod literką S i W


Jeśli potrzebujesz innych podpowiedzi pisz, pytaj, po to masz ten wątek, no i dziel się z nami postępami prac.
Jesteśmy ciekawi jak będą przebiegać i jakie będziesz mieć osiągnięcia w nadchodzącym sezonie :wit
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Kasyopea
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 mar 2022, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

Własny ogród to wspaniała rzecz, masz pusty kawałek ziemi więc rozplanuj wszystko unikając błędów początkujących ogrodników. Przede wszystkim najważniejsze dla roślin jest światło, budując alankę czy sadząc drzewa zwróć uwagę by nie zacieniały ogródka warzywnego ani kwiatowego czyli lokalizuj w północno wschodniej części działki, szklarnię natomiast w najbardziej eksponowanym na słońce miejscu. Raczej nie ma znaczenia w małym ogrodzie czy posadzisz jabłonkę koło szklarni lub śliwy, zwróć uwagę tylko na kierunki świata by wzajemnie się nie zacieniały.
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

Och, oczywiście byłam nakręconą optymistką - problemów mnoży się tyle, że chyba udało mi się nabrać trochę dystansu do całego projektu.
Plany zagospodarowania, woda, klasa ziemi - dużo przede mną.

Z tego co czytałam i słuchałam, planowanie długoterminowego ogrodu jesienią jest dobrym pomysłem - podobnie jak nasadzenia,
drzewka, a ja mam czas, żeby nie podejmować pochopnych decyzji, których skutki mogą być kosztowne.

Wiem, w którą stronę chciałabym pójść - ogród wiejski z elementami użytkowymi.Podoba mi się też dzielenie ogrodów na strefy jak w ogrodach romantycznych.

Wiem, że nie chcę na razie oczka wodnego i, że zamiast trawy wybiorę mikrokoniczynę. Ale to wciąż plany, plany, plany.
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

Kolejne dni z nosem w książka i na forum, ale są już jakieś decyzje.

1. Postanowiłam przejechać (w zasadzie to Pan przejedzie) glebogryzarką połowę działki, tę na której będzie docelowo warzywnik
i część z owocami i krzewami.
2. Mam plan zaopatrzyć działkę w choć kilka worów lepszej jakości ziemi, bo zdecydowałam się też postawić w tym roku...
3. Szklarnia - prawdopodobnie o ta: https://ogrodosfera.pl/szklarnia-z-poli ... opia-szara
3. Chcę zasadzić żywopłot od ulicy - chyba jestem zdecydowana na berberys, ale jeszcze się waham w kwestii odmiany, buk lub ligustr.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11464
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

Zagospodarowanie fragmentu działki jest dobrym pomysłem, ;:215 całości nie da sie ogarnąć, jak okazjonalnie będziesz przyjeżdżać.
Czy znasz klasę ziemi? Wykop głeboki dołek w kilku miejscach, dowiesz się jaka gleba i jak rozsądnie ją zagospodarować roślinami, które sobie na niej poradzą.

Zastanów się nad berberysem Flamingo. Jest bardzo pstrokaty. Jeśli zamierzasz coś posadzić przed nim, to dopasowanie roślin kwitnących będzie trudne. ;:108 Będzie dominował.
Jaką ziemię zamierzasz dosypywać w szklarni?
Kasyopea
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 mar 2022, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

Twoja działka więc zrobisz jak uważasz, ale moje doświadczenia z koniczyną nie są dobre. Nie tworzy ona takiej darni jak trawa i nie wybacza też lekkiego zaniedbania, jak pójdzie w kwiat (a pójdzie) to po wykoszeniu jest bardzo brzydko. Nie bez powodu zdecydowana większość ogrodników sieje trawę. Jeśli już koniczyna to zmieszaj z trawą. Bardzo spektakularny efekt daje dosiana w trawniku stokrotka, tworzy też mocną i trwałą darń, ale w trawie jest widoczna w postaci "wysepek w innym kolorze. Jakkolwiek kwitnące w trawie tysiące stokrotek to niezapomniany widok.
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

cyma2704
Z Flamingo już zrezygnowałam na korzyść Thunberga 'Concorde.

Kupiłam zestaw do pH i wykopanie ziemi w kilku miejscach i przyjrzenie się składowi jest moim pierwszym zadaniem.

Cały czas zastanawiam się nad płotem - wyceny siatki z furtka i montażem jednak mnie rozwaliły, od trzech firm bardzo podobne w okolicach 4k za 25 mb - stawiałam jednak, że będzie to połowa tego. A zagrodzić muszę, bo łazi tam pełno psów :/

MikolajK

Z orzecha zrezygnowałam, po tym co się naczytałam na forum - nie mam aż tylko ziemi, żeby chcieć ryzykować. Chęć wynikała z sentymentu - moja ciocia ma ponad 50letni w ogrodzie i bardzo go lubiłam, ale u mnie takich warunków mieć nie będzie.

Bardzo bym chciała w tym sezonie posadzić kilka drzewek, żeby coś już powolutku rosło... choćby 2 jabłonki i porzeczki.

Kasyopea
Tak, już trochę doczytałam, choć pomysł na nią mi się trochę zmienił - chciałam obsiać fragment, gdzie w przyszłym roku stanie warzywnik i szklarnia groszkiem, koniczyną i łubinem, żeby tę ziemię trochę użyźnić. Ale nie wiem czy jest to też dobry pomysł. Polecasz jakaś konkretną trawę? Powiem Ci szczerze, że to nie jest miejsce do którego będę mogła jeździć co weekend, obok mam rodzinę po sąsiedzku, ale nie chce im wrzucać żadnych obowiązków. Chciałabym, żeby to "jakoś wyglądało".

Kupiłam koniczynę Abercrest, przeglądam stokrotki (które uwielbiam) ale na razie znajduję tylko Łąkowa w opakowaniu 0,2 g... szukam dalej.

Będę raczej musiała liczyć na siłę swoich rąk, więc spędzę całą majówkę na działce urabiając się w ziemi, ale całkiem się na to cieszę.
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

Tutaj mam dokładny ogląd na słońce na działce + strony świata.Domek (jeśli powstanie) musi być w podobnej odległości od ulicy co sąsiednie, tam więc nie ma co szaleć. Cały czas zastanawiam się gdzie najlepiej postawić szklarnie - wiem, że będzie w środku wyłożona kostką, będą tam głównie warzywa w donicach albo podwyższane grządki.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”