Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków cz. 14

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków cz. 14

Post »

Witaj Lucynko :wit
Jak zwykle u Ciebie kolorowo i bujnie ;:433
Dalijki mają śliczne kolorki i szybciutko zakwitły, moje jeszcze trzymają w tajemnicy swoje kwiatki.
Tym razem wyprzedziły je posadzone karpy.
Lilie i liliowce mają teraz swoje 5 minut, oby jak najdłuższe :D
Motylki na jeżówkach cudne ;:215

Spędzaj miło czas na letnisku, chroń się przed nadmiernym słońcem, odpoczywaj.
Pięknego tygodnia ;:4
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16587
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków cz. 14

Post »

:wit Witajcie!
Zmiana planów. Musieliśmy dzisiaj wrócić do domu i na działce zamieszkamy dopiero od jutra.
Załamałam się dzisiaj podczas plewienia rabatek. Wyjęłam już czwartego heliotropa całkowicie pozbawionego korzeni, a spod niego, tak jak spod poprzednich wykopałam trzy pędraki chrabąszcza. Na innej rabacie sytuacja podobna, z tym że tym razem wyjęłam ozdobną truskawkę, a na kolejnej trzy astry. W sumie wykopałam siedem pędraków. Jeśli one tak sobie będą poczynały, to do jesieni nic na działce nie zostanie. Heliotropów miałam siedem, zostały trzy. W związku z tym puste miejsca uzupełniłam sadzonkami innych kwiatków i niebieska rabata już niebieską nie będzie. ;:222
W tej sytuacji nawet piękne kwitnienia już tak nie cieszą, w tyle głowy bowiem tkwi zadra, która każe się zastanawiać, która roślinka będzie następna do wyrzucenia.


Soniu - rabata niebieska siłą rzeczy musi zmienić wystrój. Po wyrzuceniu czterech heliotropów powstały puste miejsca, które wypełniłam takim roślinami, które spokojnie można przesadzać, byle z dużą bryłą ziemi. Znalazły się tam teraz astry karłowe, jeszcze nie kwitnące, zatem nie mam zielonego pojęcia, jakie kolory będą miały ich kwiatuszki. ;:218
Próbowałam ukorzenić odcięte fragmenty żeniszków, ale ta sztuka mi się nie udała. ;:223
Rzeczywiście ta biała jężówka może być siewką zielonej, wysiewałam wszystkie w ubiegłym roku. A skoro tak, to znaczy, że zielona przepadła. Trudno, przeżyję. :lol:
Portulakę wysiewam co rok z uporem maniaka i zawsze mi gołębie sieweczki powyciągały. W tym roku wysiałam je do zamykanego inspektu i duże sadzonki przeniosłam na rabatę. Jakież było moje zdziwienie, :shock: gdy okazało się, że portulaka smakuje gołębiom, które całym stadem zleciały się na tę rabatę i zaczęły obdziobywać listeczki, a przy okazji łamać roślinki. Pogoniłam szkudniki i zobowiązałam M, by pilnował swego ptactwa albo nie wypuszczał z woliery. Wypuszcza, ale grzecznie pilnuje, by ani jeden szkudnik nie znalazł się przy portulakach. ;:63
Dziękuję pięknie za pochwały moich kwiatków oraz za dobre życzenie. ;:167
Tobie również życzę samych dobrych ogrodowych przeżyć. ;:196

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Halszko - moim skromnym zdaniem w tym roku dalie z nasion zakwitają raczej późno, wszak zostały wysadzone z doniczek jako dość dojrzałe już rośliny. Jeszcze gorzej sprawują się gazanie, które już dawno powinny pokazać kwiaty, a dzisiaj dopiero wypatrzyłam pierwszego pąka na jednej. :oops:
Liliowce w duecie z liliowcami widoczne z daleka, faktycznie robią dobrą robotę. No i te aromaty! ;:215
Motylki nareszcie się pokazały, co mnie bardzo cieszy, ;:303 bo już się zastanawiałam, czy w ogóle jeszcze będą. Długo nie widziałam ani jednego, nawet cytrynki nie latały.
Dziękuję ślicznie za dobre słowa pod adresem moich kwiatuszków oraz za dobre życzenia ;:167 i wzajemnie życzę Ci spokojnego, miłego tygodnia wśród ogrodowych piękności. ;:196

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Do miłego! ;:100 ;:100 ;:100

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
Awatar użytkownika
marpa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11290
Od: 2 sty 2009, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: płd.wsch.

Re: Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków cz. 14

Post »

Lucynko fotografować każdy może... :D Ale.. Do doskonałości w tym względzie droga daleka i nie taka łatwa jak się wydaje. Pozostają dobre chęci i nauka..ja się uczę już kilkanaście lat a co się nauczę to po pewnym czasie zapomnę ...głowa już nie ta... :oops: Ale lubię tę robotę i pstrykam,pstrykam,tak że i Ty nie trać nadziei!Szkoda Twoich roślinek podgryzanych przez szkodnika! ;:oj
Ogródek pięknie kwitnący i pobyt będzie wielką przyjemnością i satysfakcją!Miłego wczasowania. ;:196

:wit
MARYNA pozdrawiam
spis wątków
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3198
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków cz. 14

Post »

Lucynko, wyobraziłam sobie jak to wygląda, gdy śliczne szkodniki (gołąbki) korzystają z wysianych nasion. Kto się wtedy jawnie cieszy (gołąbki? koty? :wink: ) a kto pomstuje jawnie i/lub skrycie (Pani Ogrodniczka na włościach? :lol: ) Bardzo pomieszane, zagmatwane interesy w tej układance rodzinno-zwierzakowej u Was :D . Opisana przez Ciebie sytuacja rozczuliła mnie i rozbawiła jednocześnie. To takie sympatyczne, gdy trzeba rozwiązywać akurat takie właśnie "konflikty" :D . Inne szkodniki, o których piszesz, nie są już takie fajne a w dodatku nie do upilnowania :evil: . Ja u siebie walczę z opuchlakami na rododendronach. Moją bronią są nicienie, które aplikowałam jesienią i teraz na wiosnę. Polałam również wrotyczem. Może coś tam pomogło ale liście nadal są nieco podgryzane. Na pędraki też można stosować nicienie. Troszku droga ta metoda, niestety. Wiem o czym mówisz, ta frustracja, gdy patrzysz jak szkodniki psują radość z upraw - u mnie ślimaki zjadły mi fasolę, ogórki i wszystką cukinię :cry: .
Na koniec chciałabym wyrazić mój niezmienny od lat podziw nad rabatkami i ich Właścicielką :D . Twój ogród ma duszę i niezwykłą moc przyciągania ;:108 .
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
Awatar użytkownika
Beaby
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6296
Od: 16 lut 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków cz. 14

Post »

Lucynko, te ciemne dalie też mi jeszcze nie kwitną. Więc może w tym roku te odmiany się opóźniają tak ogólnie, nie że świeżo siane. Kto wie. Mam na myśli te o ciemnych liściach, mają pączki i trzymają się tego dzielnie. Mam nadzieję, że jak zaczną kwitnąć to będą długo cieszyć kwiatami, że aż miło.
Ach ci pożeracze naszych ulubionych roślinek....
Wszystkiego dobrego! ;:196
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków cz. 14

Post »

Witaj Lucynko, widać, że pobyt na letnisku jest udany, skoro nie zaglądasz do domku i tym samym do nas :D
Odpoczywaj Kochana, korzystaj z uroków ogródka na wyciągnięcie ręki. Z pewnością rozpieszczasz swoje rabatki, a one odwdzięczają Ci się bujnym, pachnącym, kolorowym kwieciem. Utrwalaj to bogactwo na zdjęciach byśmy i my mogli podziwiać Twoje skarby.

Dobrego milego tygodnia Lucynko ;:196
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
Alicja125
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2450
Od: 13 gru 2015, o 00:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków cz. 14

Post »

Witaj Lucynko współczuję pędraków nie jest to dobra nowina bo może faktycznie być ich więcej. Może jakiś oprysk czy podlanie rabatki by załatwiło sprawę i kłopot z głowy. Szkoda tych roślin bo masz je piękne. Pozdrawiam miłego dnia ;:196
Pozdrawiam Alicja
Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Działeczka ROD- zielony domek cz 2 ,Moje kwiaty,
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16974
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków cz. 14

Post »

Bogate jeżówkowe kwitnienia bardzo cieszą i nas i wszelakie owady :)

Piękna lilia pewnie cudny zapach roznosi na pół ogrodu :D
I piękna ta czerwona tawułka przykuwa wzrok . :wink:
Pozdrawiam Lucynko serdecznie ;:196
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16587
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków cz. 14

Post »

:wit Witajcie!
Pobyt na działce zamienił się z raju w piekiełko. Oboje zachorowaliśmy na Covid - Omikron. W sumie tylko cztery dni były przyjemne, bo gdy przyszła choroba, skończyła się laba. Izolowaliśmy się od ludzi, a na działce nie było to trudne, jednak łatwo nam nie było. dzisiaj zdecydowaliśmy wrócić do domu i tutaj dochodzić do pełnego zdrowia. Ciągle bowiem jesteśmy mocno osłabieni, a działka tak zaniedbana jeszcze nigdy nie była. Z przykrością patrzyłam na panoszące się chwasty, jednak nawet schylenie się w celu wyrwania choćby jednego, to wysiłek ponad siły. Doszłam do wniosku, że w tym roku już nie doprowadzę działki do porządku. Najważniejsze pomidorki, ogórki i fasolka, które jakby na przekór mają się dobrze. Tylko podlewanie sprawiało nam sporo kłopotów, ale wspólnymi siłami daliśmy radę.
Od dziś kurować się będziemy w domu, co nie znaczy, że na działkę nie zajrzymy, bo zajrzymy. Na szczęście mamy klucze od bramy i pozwolenie wjazdu na teren ogrodu.

Z całego serca dziękuję Wam wszystkim za to, że zaglądacie do mojego wątku. To bardzo miłe i gdy zobaczyłam, ilu Gości do mnie zajrzało, nawet słabość lekko ustąpiła. Ściskam i całuję Was gorąco. ;:cm ;:cm ;:cm ;:cm

Więcej napiszę po odzyskaniu sił. Teraz już się potwornie zmęczyłam.
Trzymajcie się zdrowo. ;:167 ;:167 ;:167
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
Awatar użytkownika
marpa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11290
Od: 2 sty 2009, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: płd.wsch.

Re: Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków cz. 14

Post »

Zdrówka Lucynko ;:167 ,dbajcie o siebie ,odpoczywajcie i leczcie się! ;:147Przykre to, że Wam się to choróbsko przyplątało! ;:4 A działką się nie przejmuj,ona da radę! ;:108
Pozdrawiam serdecznie!Obrazek
MARYNA pozdrawiam
spis wątków
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11530
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków cz. 14

Post »

Lucynko odpoczywajcie w domu i oszczędzajcie się, żeby rekonwalescencja szybko przywróciła siły. ;:168
Działka była tak wymuskana, że z pewnością dalej będzie Was cieszyć. ;:108
Tawułkami się pozachwycałam. ;:oj
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16587
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków cz. 14

Post »

:wit Witajcie!
Dzisiaj już nieco łatwiej mi jest siąść do kompa i pisać. Może się zdarzyć, że niezbyt składnie mi to wyjdzie, ale co tam! Ważne, by dać radę. Na szczęście krążąca aktualnie mutacja omikrona wprawdzie jest mocno zaraźliwa, ale nie powoduje spustoszeń w organizmie i w sumie jej przebieg bardziej przypomina grypę niż koronę, jedynie osłabia na dłuższy czas.

Nawet podczas choroby nie potrafiłam odmówić sobie robienia zdjęć, tym bardziej że nie wiedziałam, ile kwiatków obroni się przed suszą i przed pędrakami chrabąszczy. Niestety, musiałam wynieść na kompost kilka kwiatów, a wśród nich dwie dalie, floksa czerwonego,czarnego chabra i sześć astrów karłowych. Na szczęście czerwone floksy mam w dwóch innych miejscach. Widziałam jeszcze marniejącego dzielżana, ale nie dałam rady go podkopać. Przypuszczam, że gdy pojadę na działkę, to już dojrzeje do wyrzucenia.
Nie dość, że nie mogę zadbać o porządek na rabatach, to jeszcze notuję liczne straty. Jak to moja babunia mawiała: "Nieszczęścia chodzą stadami".

No dobrze, dość utyskiwania, od tego bowiem nic się nie polepszy. Trzeba iść do przodu z podniesioną głową, a działka nie zając, nie ucieknie.

Obrazek


Maryniu - dziękuję za słowa pocieszenia zarówno w sprawie fotografowania, jak też w sytuacji pocovidowej. ;:167
Pozdrawiam wzajemnie bardzo gorąco. ;:196

Obrazek

Obrazek


Kasiu kania - prawidłowo rozwikłałaś pogmatwaną sytuację szkodnikowo - rabatową na mojej działce. ;:303
Jest środek na pędraki chrabąszczy, sąsiadka zlała nim swoją działkę już kilka razy, a one jak żarły korzenie, tak żrą. Walka z nimi to jak walka z wiatrakami i najpewniejszą metodą jest mechaniczna, tj. ręczna polegająca na przekopywaniu i wyszukiwaniu pędraków w celu ich utylizacji. Jest tylko jeden mały problem. Nie wszędzie można kopać, a to trzeba robić miejsce przy miejscu i dość głęboko. :oops:
Ze ślimakami poradziłam sobie przy pomocy chemii, było ich tyle, że inaczej się już nie dało.
Piękne dzięki za słowa uznania dla mego skromnego ogródeczka. ;:196

Obrazek

Obrazek


Beatko - moje dalie już zakwitły, ale dwie zostały pozbawione korzeni i już wylądowały na kompoście. ;:222
Pozdrawiam cieplutko. ;:196

Obrazek

Obrazek


Halszko - jak już zapewne wiesz, nie zaglądałam do domku z innego powodu, a teraz powolutku wracam do formy właśnie w domowym zaciszu. :lol:
Zdjęcia, owszem, robiłam. Tylko zdjęcia, bo na nic innego sił mi nie wystarczyło, a gdy patrzyłam, jak brzydną moje rabatki, ;:oj nawet fotografowanie mnie nie bawiło.
Dziękuję za dobre życzenie i cieplutko pozdrawiam. ;:196

Obrazek

Obrazek


Alu - tak naprawdę to nie ma sposobu na chrabąszczowe szkodniki. ;:185 Po zlikwidowaniu truskawek przeniosły się na moje rabaty kwiatowe i tu sobie używają w najlepsze. ;:145
Pozdrawiam wzajemnie. ;:196

Obrazek

Obrazek


Aniu - jeżówki kwitną i nawet mam ich dość dużo, jednak motylków jest mało i w sumie to sąsiedzkie pszczółki mają na nich radochę. ;:333
Dziękuję za miłe słowa pod adresem moich kwiatków i również serdecznie pozdrawiam. ;:196

Obrazek

Obrazek


Soniu - staramy się jak możemy, dziękuję. ;:167
A działka wymuskana była, ale co było a nie jest, nie pisze się w rejestr.
Częściowo może jeszcze uda mi się doprowadzić rabaty do względnego ładu, jednak zniszczenia swoje robią. Oby jak najszybciej dało się coś podziałać bez zawrotów głowy i bólu mięśni. :lol:
Dziękuję w imieniu tawułek. ;:167 Powinna już ostatnia, późna, zakwitnąć. Przekonam się, gdy pojadę na działkę.

Obrazek

Obrazek


Odpocznę ździebko i zajrzę do Waszych ogrodów.
Pozdrawiam. ;:cm
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków cz. 14

Post »

No tego to się zupełnie nie spodziewałam Lucynko :( Bardzo mi przykro z powodu tego paskudnego choróbska, które Was dopadło. Mam nadzieję, że szybko się uporacie z dolegliwościami i wrócicie do pełni zdrowia i sił. Tego Wam życzę z całego serca ;:167

Współczuję zniszczeń na rabatach spowodowanych tymi wstrętnymi szkodnikami. Mi w zeszłym roku jakieś larwy podgryzły pierwiosnka - wyciągnęłam go bez korzeni i zaczęłam kopać małą łopatką w tym miejscu. Wykopałam kilkadziesiąt larw, nie wiem czy to były larwy opuchlaków czy pędraki chrabąszcza, nie bardzo je rozróżniam. Tyle, że ja nie wyrzucilam tego poerwiosnka. Wsadziłam go do doniczki i wykaraskał się. Może też jeszcze uratujesz tego dzielżana Lucynko, jeśli masz tylko jednego.

Floksik czerwony bardzo ładny, mam takiego niewysokiego - ok. 50 cm.
Pięknie kwitną lilie i liliowce ;:215 ;:303

Kochana, trzymaj się cieplutko, przesyłam dobre myśli i buziaki ;:196 ;:196
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”