Górki,pagórki i reszta.

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
magry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5356
Od: 15 wrz 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Górki,pagórki i reszta.

Post »

Ślimaki,póki co,siedzą w kokoryczy której jest tak dużo,że słońce ziemi nie osusza i tam jest im dobrze.Kilka winniczków widziałem.Na tych
bezdomnych to chyba jeszcze za wcześnie.Nie ma ślimaków pod kamieniami.Tam jaszczurki siedzą.Rano wyłażą na kamienie i grzeją się.Jak zakwitną
dzwonki będę musiał użyć bomby.Bez tego ślimaki potrafią zeżreć je w jedną noc.Mówisz,że biała kokorycz to pusta ? Muszę to sprawdzić.
Pierwiosnek bez liści to Primula rosea. Mam kilka i wszystkie są nijakie ale były dzielone w ubiegłym roku więc może nie doszły do siebie.
Siwiec powinien mieć liście przez całą zimę.Jeżeli go nie ma to już nie będzie.U mnie coś ciężko zniosły zimę i została tylko jedna sztuka.Trzeba
czekać na siewki bo to roślina dwuletnia.Bodziszki są wiosną tak kolorowe.Póżniej zielony zaczyna dominować za wyjątkiem Confetti który też jest zielony ale
z białymi przebarwieniami.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,Janek
Górki,pagórki i reszta.
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2816
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Górki,pagórki i reszta.

Post »

Janku świeci u Ciebie słoneczko, zawilce otworzyły kwiatki, miłek i sasanki rozkwitają. Jak pięknie kwitnie sangwinaria ;:138 , a pełna się znalazła?
Przylaszczka to japońska, czy jeszcze nie rozpoznaję?
Biała kokorycz z pewnością pusta, podsadki jej kwiatków nie mają falbanek, tylko są jajowate z ostrym końcem.
Nie mam pewności, bo nie widać dokładnie, ale ta na zdjęciu tulipana turkiestańskiego z cebulicą chyba też pusta.
Co to ma takie strzępiaste listeczki, czy to serduszka?
U mnie już ślimaków nagich mnóstwo ;:14 , muszelkowych maluchów też zatrzęsienie, winniczki rzadko spotykam i to dopiero późnym latem, a szkoda, bo one podobno zjadają jaja pomrowów.
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Awatar użytkownika
magry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5356
Od: 15 wrz 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Górki,pagórki i reszta.

Post »

Sangwinaria pełna jeszcze nie odnalazła się ale ona zawsze była kilka kroków z tyłu za pojedynczą.Ładne są tylko krótko kwitną.Pełna może humory
ma tak jak miłek amurski.Teraz zakwitł jednym kwiatuszkiem.Przylaszczka nazywa się Millstream Merlin. Nie jest japońska.Strzępiaste to
Dicentra cucullaria. Prawidłowej,polskiej nazwy nie znam.Opisy podają serduszka kapturowate lub kapturowata ale mnie podoba się nazwa
tłumaczona z angielskiego "bryczesy Holendra".Nazwa łatwa do zapamiętania.Operacje z kokoryczami przeprowadzę jutro.Wikipedia podaje proste
rozeznanie.Pusta ma bulwę pustą a pełna pełną.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,Janek
Górki,pagórki i reszta.
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2816
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Górki,pagórki i reszta.

Post »

Janku, wpisz w wyszukiwarkę: Łukasz Łuczaj kokorycz.
Ciemiernik cudny, zawilec ma piękne listki, jak będzie ich większa kępa, to będzie widok ;:138 Różowy też śliczny.
Jeszcze muszę się dużo naoglądać, żeby rozpoznawać przylaszczki ;:306
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Awatar użytkownika
magry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5356
Od: 15 wrz 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Górki,pagórki i reszta.

Post »

O! wiem kto to jest.W czasach przed internetem prosiłem pana o ofertę i coś kupowałem ale nie pamiętam co to było.Sprzedawał nasiona
roślin dziko rosnących i na łąki kwietne.Maja w ogrodzie poświęciła mu jeden z odcinków.Kokorycz biała jest pusta.Ma zupełnie inny kształt
bulwy w stosunku do pełnej i jest większych rozmiarów.Sama roślina jest również większa.Z pustych,które pokazywałem,jest również czerwona
/ bez nazwy /.Natomiast te,które dr Łuczaj / wtedy dr,dzisiaj może wyżej / określa jako brudnofioletowe,są pełne.Ciekawe do jakich rozmiarów
urośnie bulwa pustej skoro ma mieć rozmiar ziemniaka.One rosną w koszykach i może już jest im ciasno.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,Janek
Górki,pagórki i reszta.
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2816
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Górki,pagórki i reszta.

Post »

Ciekawe jaką odmianę ziemniaka brać pod uwagę, niektóre bulwy są ogromne. ;:306 Żal byłoby mi kroić bulwy, to wolę rozróżnianie po kształcie podsadek. A tej czerwonej wcześniej nie zauważyłam zafascynowana kwitnącą cieszynianką :tan
Szachownica ma ciekawy kolor kwiatków. Zawilczyk śliczny ;:215 zawilec też piękny i znowu jakieś liściorki, których nie poznaję. ;:185
Te narcyzy też są u Ciebie jednoroczne?
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Awatar użytkownika
slila1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6316
Od: 18 maja 2009, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Górki,pagórki i reszta.

Post »

Bulwka kokoryczy pustej potrafi być dość duża. Zdarzało mi się już wykopywać bulwy o średnicy około 7 cm. Duże bulwy są bardzo kruche, a każdy najmnieszy kawałek momentalnie wypuszcza korzenie, dając życie kolejnym roślinom. Co roku walczę z nią wykopując i wyrzucając najwięcej jak się da. U mnie jest uprzykrzonym chwastem. Przeszła na moją działkę pod płotem działkowym z nieużytków, a raczej z zaniedbanej działki, na której znajdują się ruiny starego domu. W ciagu około trzydziestu lat potrafiła zaanektować spory kawałek ziemi i wędruje sobie dalej. Staram się wycinać wszystkie kwiatostany, żeby nie wytwarzały nasion i wyrywać mniejsze rośliny, ale walkę od początku przegrywam.
Janku pozwolę sobie wkleić tegoroczne zdjęcie niewielkiego wycinka obszaru jaki zajęła u mnie kokorycz pusta oraz zbliżenie tej rośliny. Po obejrzeniu zdjęcia usunę.
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Lidka "A niebo zostawmy im - aniołom i wróblom". Heinrich Heine
Moje wątki.
Moja działka cz.9
Awatar użytkownika
magry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5356
Od: 15 wrz 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Górki,pagórki i reszta.

Post »

Marta- Jak przeczytasz post Lidki to nie będzie ci żal kroić bulw.Listki należą do rośliny,którą otrzymałem od Danusi-ktoś.Kwiaty ma jak
jaskry łąkowe.Są bardzo błyszczące.Cała roślina jest bardzo dekoracyjna ale muszę już trochę ją ograniczać.Nazwy nie podam bo nie pamiętam.
Szachownica to może być Vivaldi lub Early Fantasy. Nie mam je oznaczone a kwitnie tylko jedna.Próbowałem je oznaczyć w ubiegłym
roku ale one są,przynajmniej dla mnie,podobne.Narcyz jest posadzony jesienią i prawdopodobnie w przyszłym roku nie będzie go.

Lidko- Pełna też rozsiewa się i jest jej wszędzie.Nasiona też zbierałem i dlatego w lasku rosną spore już grupy.W kokoryczy pełnej biały
kolor też występuje ale nie tak czysty jak w pustej.Końcówki kwiatu mają trochę szarości.Tak naprawdę to podobny problem mam z cebulicą i
śnieżnikami.Z cebulicy mam trawnik.Tak jest jej gęsto.Ładnie to wygląda jak kwitną ale są niechlujne bo nie rosną w kępie i łażą jak chcą.Obrazki
zostaw bo wiadomo o czym mowa.

Wawrzynek główkowy-Trzy lata temu przycisnąłem kamieniem łodygę w wawrzynku już rosnącym.Teraz sprawdziłem.Ładnie
ukorzeniła się i można było ją odciąć.Jest nowy krzaczek.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,Janek
Górki,pagórki i reszta.
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2816
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Górki,pagórki i reszta.

Post »

Janku, jednak nadal żal byłoby mi kroić bulwy kokoryczy, chyba, że miałabym taki łan jak Lidka :tan , bo dr Łuczaj nspisał, że rośliny z połamanej bulwy potrzebują czasu zanim zakwitną.
Lidziu - może i chwast, ale jak taka łąka kwitnie! ;:oj
Nie wiem co Ci poradzić w sprawie narcyzów, u mnie wiele rosnie wszędzie bezproblemowo, a jak rozsadzę na czas, to i kwitną obficie. Nie wyżerają ich gryzonie! Może to wina zastoiska mrozowego na Twojej działce zimą, to spróbuj okrywać. Tylko gdyby "zamróz" był przyczyną, to wydaje mi się, że wymarzałyby nawet zaraz po posadzeniu, ale co Ci szkodzi spróbować?
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
Awatar użytkownika
magry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5356
Od: 15 wrz 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Górki,pagórki i reszta.

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,Janek
Górki,pagórki i reszta.
Awatar użytkownika
magry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5356
Od: 15 wrz 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Górki,pagórki i reszta.

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,Janek
Górki,pagórki i reszta.
Awatar użytkownika
magry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5356
Od: 15 wrz 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Górki,pagórki i reszta.

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,Janek
Górki,pagórki i reszta.
Awatar użytkownika
marta64
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2816
Od: 8 kwie 2018, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Górki,pagórki i reszta.

Post »

Janku, podzielam opinię tego pana, ogródek pełen klejnotów ;:63 ;:63 ;:63
Sangwinaria bardzo szybko straciła płatki, ale przynajmniej widziałeś ją w rozkwicie, moja bidulka chyba nie da rady się otworzyć, nawet wczoraj, mimo słońca pozostała zamknięta ;:185
Wracając do narcyzów, może u Ciebie cebule niszczą larwy owadów ?
Pozdrawiam! Marta
Ogród pod wierzbą 3
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”