Nowe wyzwania

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jolifleur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1441
Od: 30 lip 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zacisze Gwda Mała

Re: Nowe wyzwania

Post »

Alu, sikoreczki musimy chronić, przecież to nasi sprzymierzeńcy w ogrodzie :) Na dębie też jakieś ptaszki uwiły gniazdko, niestety moja Mruśka się zawzięła żeby do nich dotrzeć i musiałam coś na to wymyśleć. Potem zrobię fotkę zasieków antyMruśkowych :)

Polczanka
;:196 ;:167

Jadziu, ja stawiam na to, że susza ograniczyła kwitnienia ale czy mam rację? U mnie też kwitnie dużo mniej ale ciągle popaduje i widzę, że jeszcze pokazują się pączki więc jeszcze jest nadzieja. Mam takiego ślicznego irysa, jego nazwa wiązała się z tańcem, chociaż już nie pamiętam z jakim :;230 W każdym razie był śliczny. Po zakupie zakwitł 2 x i od tej pory już go nie widziałam, chociaż co roku wypatruję. W tym roku tez go nie ma. Nie wiem czy taki wybredny czy coś go zjadło.
Awatar użytkownika
jolifleur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1441
Od: 30 lip 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zacisze Gwda Mała

Re: Nowe wyzwania

Post »

Ostatnie kwitnienia irysów

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i coraz większe pąki :D
Obrazek

Liliowce trafiły na sporo deszczu i słońca. Zapowiada się kwitnąco :D
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Nowe wyzwania

Post »

Moje liliowce tez zaczynają pokazywać pąki a pajączek nawet zakwitł . Zresztą zawsze jako pierwszy pokazuje kwiaty.Ewuniu chyba nie jesteś zachwycona tegorocznym irysowym kwitnieniem można wyczuć z tonu pisania .Oby liliowce dały czadu ;:196 Ciekawe czy udało Ci się ukorzenić patyczki tej gwiazdkowe hortensji Hayes Starburst.Moja tegoroczna rzeczywiście już nie ma takich wiotkich łodyg ale właśnie ona potrzebuje kilku lat ,żeby pokazała sie z tej dobrej strony ;:196
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
jolifleur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1441
Od: 30 lip 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zacisze Gwda Mała

Re: Nowe wyzwania

Post »

Jadziu, masz rację, szałowego kwitnienia irysów w tym roku nie było. Trzeba będzie znowu cały rok czekać ;) Ale zakwitły te , które w zeszłym roku nie miały ani jednego kwiatka.
Obrazek

Hortensja puściła korzonki. 2 gałązki się ukorzeniły, bezpośrednio w ziemi. Jak zakwitnie porównam ją z moją, czy to ta sama. Na razie sadzonki są malutkie.

Upały coraz większe więc wybrałam się nad wodę.
Obrazek

Obrazek

i spotkałam takie ślicznotki, które miały gniazdo w starej dziupli
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2547
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Nowe wyzwania

Post »

Ewuniu :wit czy to młode kuny? Słodziaki ;:167
Poradź jako miłośniczka i kolekcjonerka irysów, kiedy można dzielić kępy i przesadzać? Niektóre zrobiły mi się bardzo gęste.

Miłego tygodnia bez ekscesów pogodowych ;:168
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowe wyzwania

Post »

Fantastyczne spotkanie w lesie, zwierzaczki są prześliczne!
Gratuluję ukorzenienia gałązek hortensji ;:138, mnie się udało tylko z Anabelle, do innych szczęścia nie miałam, ale nadal próbuję.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
jolifleur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1441
Od: 30 lip 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zacisze Gwda Mała

Re: Nowe wyzwania

Post »

Halszko, tak to młodziutkie kuny leśne. Chyba były tuż przed wyruszeniem w dorosłe życie i dlatego takie odważne. Przedwczoraj też tam byłam ale dziupla już była pusta :(

Irysy. Dziękuję za takie pochwały ;:196 , chociaż wcale nie czuję się ekspertem. Ja dzielę, przesadzam irysy 3-4 tygodnie po przekwitnięciu albo jesienią. Ważne żeby po wykopaniu dać przeschnąć tym miejscom gdzie się ułamały, czy je rozcięłaś ( chodzi o kłącza) albo przesypać te miejsca popiołem drzewnym. Takie działanie zapobiegnie zagniwaniu tych uszkodzonych miejsc. Układam je wtedy dość luźno, w miejscu zacienionym i przewiewnym na 2-4 godziny. Skracam też liście i mocno przycinam korzenie. Liście- roślina mniej się stara żeby je utrzymać przy życiu i skupia się na ukorzenianiu. Korzenie- skrócone łatwiej sadzić , tak żeby się nie zawijały do góry a poza tym z moich obserwacji wynika, że po przesadzeniu one i tak uschną a roślina wypuszcza nowe z bulwy.

Przesadzam po kwitnieniu albo jesienią. Przycinam liście i korzenie. Daję przeschnąć ranom. Sadzę, podlewam przez kilka dni jak jest sucho a jak wilgotno, to podlewam tylko 1 raz po wsadzeniu. I rosną :)

Ula, mi też nie zawsze wychodzi ukorzenianie z patyków. Tym razem mi zależało, więc patyczki były osłonięte wiadrem bez dna i zabezpieczone od góry podziurawioną folią. Żeby ziemia nie przesychała i trochę osłonięte od mrozu i światło miały. Udało się ale 50% się ukorzeniło a 50% niestety nie.

Kiedyś miałam taką sytuację, że hortensja zaczęła już rosnąć po zimie a kilka łodyg dalej było suchych, więc je obcięłam (myśląc, że nie ma w nich życia) i wsadziłam jako podpórki dla innych roślin. Nie robiłam nic a wszystkie puściły listki :;230 i potem je rozdałam znajomym. Bywa róznie . Ale na pewno warto próbować. Powodzenia :)

-- 28 cze 2022, o 13:04 --

A to moje ostatnie dzieło. Może komuś się przyda taka foto-instrukcja :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Nowe wyzwania

Post »

Parę lat temu owijałam taką wielką plastykową donicę, a potem pomalowałam wyschniętą donicę olejem 2x, a na koniec sprayem to samo zrobiłam z wielką beczką na wodę .Też lubię takie zabawy .Fajna zabawa Ewuniu i brawa dla zielonych łapek i sama jestem ciekawa czy to ta sama hortensja . Miałam taką starszą sąsiadkę ogrodniczkę to taką samą instrukcję mi dała co do przesadzania irysów ;:196
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
ewita44
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1726
Od: 11 maja 2018, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Nowe wyzwania

Post »

Ewo
Piękne irysy, u mnie też kwitły te co w zeszłym roku nie miały żadnego kwiatka.
Ale masz rację, że szału ich kwitnienia nie było w tym roku.
Kuny leśne ( te dwa pyszczki) fajne na tej fotce w dziupli.
Wyrób betonowy ;:333
Awatar użytkownika
jolifleur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1441
Od: 30 lip 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zacisze Gwda Mała

Re: Nowe wyzwania

Post »

Jadziu, jakim olejem malowałaś swoją donicę po wyschnięciu? To zabezpieczenie przed nasiąkaniem wodą i ewentualnym pękaniem? A potem farba na olej? I nie odpryskuje? Podziel się swoim doświadczeniem ;:196

Ewo, nie każdego roku wszystko rośnie i kwitnie tak jak się tego spodziewamy ale za to mam nadzieję na liliowce. Już wczoraj jakieś pierwsze się otworzyły ale lało i nie zrobiłam zdjęć. W każdym razie pąków jest dużo więc będzie pięknie :)
Świetne są takie spotkania z przyrodą oko w oko. Wiem, że kuny to straszne szkodniki i chyba zagryzły mi kota ale nie przeszkadza mi to podziwiać jakie są urocze i słodkie. Wszystkie młode zwierzątka są urocze :)

Już po piwoniach. Ale dobrze powspominać. Susza je załatwiła a potem ulewa obrała z ostatnich płatków. Kwitły krótko ale wyglądały i pachniały pięknie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Nowe wyzwania

Post »

Ewuniu to był zużyty olej silnikowy z wymiany, bo po co wyrzucać jak może się przydać zrobiłam nim 2X . Potem pomalowałam resztówką Drewnochronu i potem złotym sprayem. Do dzisiaj stoją nie naruszone czasem muszę zrobić fotkę. Oczywiście sama tego nie wymyśliłam odgapiłam od naszej forumowej koleżanki Danusi [Tacca] viewtopic.php?f=63&t=50280&start=306
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
jolifleur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1441
Od: 30 lip 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zacisze Gwda Mała

Re: Nowe wyzwania

Post »

Dobry pomysł Jadziu. Może i ja tak zrobie. A ile lat już stoi na zewnątrz?
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2547
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Nowe wyzwania

Post »

Ewuniu, bardzo Ci dziękuję za obszerną instrukcję przesadzania irysów, część już przesadziłam najbardziej zagęszczonych.
Świetną podstawę sobie zrobiłaś pod donicę ;:63 a sama donica kupiona, czy też wyretuszowana samodzielnie? Super to razem wygląda ;:138
Dobrego tygodnia :wit
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”