Bazylowo

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bazyla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 15 lut 2017, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Bazylowo

Post »

"Ogrody, ogrody...

Ogrody, ogrody, zielone azyle,
tu dzień twój zmęczony przysiądzie na chwilę,

tu w cieniu altany jest pora dla zdrowia
prostują się sprawy w tym gąszczu listowia.

(...)

gdy raz zauroczy cię swoim oddechem
poczujesz jak stajesz się innym człowiekiem.

Tu czas się zatrzymał i spokój zamieszkał,
tu szczęście odnajdziesz na grządkach i ścieżkach."
[ autor:ireczek ]


Z dużą dozą nieśmiałości i tremy wobec wspaniałości prezentowanych na forum ogrodów, ogródków, działek i działeczek, ośmielona jednak obserwowaną wszem życzliwością, wręcz rodzinną atmosferą, prawie że w dzień pierwszych urodzin (bo minął on 15 lutego) jako zarejestrowanego członka Szanownej Ogrodniczej Społeczności FO i ja postanowiłam rozpocząć swój wątek.
Uważam to za ciekawy sposób dokumentowania historii naszych oaz zieleni, dzielenia się i wymiany doświadczeń.
A jeżeli do tego Ktoś zechce zawitać w moje skromne progi czy to tylko jako obserwator, czy gość to będę wielce zaszczycona.


Nie mam doświadczenia w prowadzeniu wątków, dlatego jeżeli popełnię jakąś gafę (a czasami mi się to niestety zdarza :lol: ) np. kogoś pominę w konwersacji, o czymś zapomnę, coś zepsuję (do Adminów :lol: ), kogoś urażę to chciałam już na wstępie oświadczyć, że sytuacja ta z pewnością była niezamierzona, z góry przepraszam i chętnie przyjmę konstruktywną krytykę.
Przepraszam także jeżeli nie zawsze regularnie będę na forum, ale obowiązki rodzinno-zawodowe czasami wymagają dużego zaangażowania czasowego.

A więc:
Obrazek


Witam wszystkich w moim Bazylowie :wit

Rys historyczny :wink: - moja przygoda z działką

Ogród działkowy dostałam jako spełnienie długoletnich marzeń w prezencie od mojego M. na 25 rocznicę ślubu w czerwcu 2016r. oczywiście z zastrzeżeniem, że on ani palcem tam nie tknie, no, może skosi trawnik, ale żadnych "kwiatków - rabatków", które by w tym koszeniu przeszkadzały :;230 - lepszego prezentu nie mógł mi sprawić :tan,szczególnie że był to dla mnie zdrowotnie trudny czas i jak napisane w wierszu powyżej działka była też dla mnie lekarstwem/terapią, a teraz sam mnie tam ciągnie :lol: .
Oczywiście działkę wybrałam sobie sama, ale faktycznie taką, która prawie w całości składała się z trawy i krzewów, co mu bardzo odpowiadało ( no jakoś tego M. trzeba było przekonać, żeby się tak na starcie nie zbiesił :wink: a ja i tak wiedziałam swoje :tan )- głównie żywotników i jałowców oraz szpaleru wierzby japońskiej wzdłuż chodnika oraz dwóch wiekowych jabłoni - papierówek i wierzby mandżurskiej.

- zdjęcia z wiosny 2017
Obrazek

Obrazek

Działka jak widać w chwili przejęcia ją przez nas była zadbana, co jest i plusem i minusem, bo czasem warto coś robić od podstaw, wtedy można spełniać swoje pomysły chociaż przy większym nakładzie sił i środków.

Stan "wiecznej zieloności" zaczęłam zmieniać już jesienią, kiedy to zakupiłam trochę cebulowych, bylin i krzewów oraz na wiosnę uruchomiłam system donic, żeby tego mojego M. z tym nadmiarem kolorów w ogrodzie oswajać stopniowo.

A wyglądało to mniej więcej tak:

Obrazek


Obrazek

Obrazek



Obrazek



Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

i tak to się zaczynało, reszta innym razem, c.d.n.

Pozdrawiam
Życie jest zbyt krótkie, żeby się na nie obrażać
Beata
Bazylowo
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Bazylowo

Post »

Witaj :wit
To już masz pierwszego, stałego gościa :D
Zapowiada się bardzo ciekawie.
Nie ma ludzi idealnych i każdy popełnia jakieś gafy :wink:
aniap56
200p
200p
Posty: 404
Od: 6 cze 2014, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puławy x Lublin

Re: Bazylowo

Post »

:wit
Ja też dołącze do Twoich gości. Będę ,choć nie zawsze coś na pisze ;:306
Awatar użytkownika
Maska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 42085
Od: 19 lut 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Bazylowo

Post »

I ja dołączę do gości, bo masz dar przekonywania skoro M przekonywałaś to i nas przyciągniesz, ciekawymi rabatkami i opisami, o wierszach nie wspomnę! Kompozycje donicowe bardzo ładne no i ta jabłoneczka ;:167
kaes
50p
50p
Posty: 97
Od: 14 sty 2017, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Bazylowo

Post »

Bardzo ładnie wygląda i jak wszystko zadbane. ;)
A ogródek warzywny jakiś planujesz?
:wit
Regulamin
Awatar użytkownika
BoBiK
50p
50p
Posty: 98
Od: 18 mar 2014, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świat

Re: Bazylowo

Post »

;:oj

Piękne kompozycje.! :)
Co masz zamiar zmieniać.? ;>

Powodzenia.
Awatar użytkownika
Bazyla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 15 lut 2017, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Bazylowo

Post »

;:oj ilu Gości - jak mi miło, oczywiście witam wszystkich :wit

seba1999 - witam jako pierwszego Gościa

aniap56 - za każde odwiedziny, czy te widoczne, czy tylko "w przelocie" dziękuję i mam nadzieję, że z chęcią będziesz do mojego wątku zaglądać

Maska - witam, mam tylko nadzieję, że to przekonywanie Was do mojego wątku będzie trwało krócej, niż namowa M. do zakupu działki :lol:

kaes - dziękuje za komplement, ale uczciwie muszę też oddać sprawiedliwość poprzednim właścicielom, którzy przez 7 lat, jak mieli tę działkę, doprowadzili ją do obecnego stanu wyjściowego. Na razie warzywnika nie planuję, bo chciałabym w pierwszej kolejności zaplanować i wykonać rabaty kwiatowe. Nie znam też całości gleby na działce ale tam, gdzie kopaliśmy pod krzewy, to było pełno niespodzianek w postaci jakiegoś gruzu, cegieł, czasami jakby śmieci - więc biorąc jeszcze pod uwagę miejsce zamieszkania - zanieczyszczony Śląsk - jedzenie warzywek z takiego środowiska mogłoby nam bardziej zaszkodzić, niż wyjść na zdrowie :( . Dodatkowo mam (jak na moje 460 m.kw. )zagoooony trawy i mojego M. :lol: który nawet nie chce o tym słyszeć, bo to wiązałoby się z koniecznością postawienia skrzyń i naniesienie dobrej, sprawdzonej ziemi, a priorytetem dla mnie jest cel rekreacyjny z estetycznymi doznaniami wzrokowo-węchowymi :lol: nie tylko w odcieniu całorocznej zieleni :lol:

BoBiK - dziękuję, a co do planów to opiszę w kolejnych postach, bo dziś mamy gości i muszę uciekać.

Jeszcze raz witam wszystkich i zapraszam, przesyłając stęsknione wiosny pozdrowienia


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Życie jest zbyt krótkie, żeby się na nie obrażać
Beata
Bazylowo
Awatar użytkownika
maniolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2784
Od: 21 gru 2016, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Bazylowo

Post »

Witaj zapowiada się wspaniałą przygoda :) z chęcią będę podglądał jak rozrasta się Twój ogród w kolory tęczy a i mąż na pewno się przekona jak to ładnie jak nie tylko zielony kolor króluje :) prymulki piękne, zestawienie dwóch kolorów bardzo fajnie będzie się prezentować :) Powodzenia i wytrwałości i oczywiście będę zaglądał :)
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16479
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Bazylowo

Post »

:wit :wit Przybiegłam i ja spragniona nowości i już na wstępie zauroczył mnie pomysł kompozycji donicowych. ;:215
Też mam działkę, ale o mniejszej powierzchni i tak sobie pomyślałam, że takie donice mogłabym ustawić w różnych mniej wygodnych dla roślinek miejscach.
Będę zaglądała i kibicowała Ci w przekonywaniu M do Twoich pomysłów.
Mój M też na początku krzywił się na zmniejszanie areału trawniczka, ale jakoś udało mi się wyszarpać tyle, że zostawiłam mu tylko maleńki skrawek zieleni. ;:306
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
agniesz-ka
200p
200p
Posty: 264
Od: 16 kwie 2013, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Re: Bazylowo

Post »

Melduję się w nowym wątku. Działeczka faktycznie w dobrym stanie. Teraz tylko pora na to, żeby rozwijać skrzydła kwiatowo. ;:138
A ile trawnika do zagospodarowania.... :heja
"Drobiazg nieraz, a ślady jak w śniegu" W. Myśliwski
Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8927
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Bazylowo

Post »

Zaprosiłaś, więc jestem :wink: Dzięki, że dałaś cynk. Cieszę się bardzo, że dałaś się przekonać do założenia swego wątku. Należą Ci się brawa ;:138 Choć pewnie głowa pełna planów, to już masz czym się pochwalić. Ładnie rozpoczęłaś. Historia też ciekawa. Mąż musi Cię bardzo kochać skoro zdecydował się na taki prezent wbrew swoim przekonaniom. Myślę, że to doceniasz :D Ja także doceniam wszelkie prezenty działkowe od swego męża, bo znam Jego antypatię do działki. A tak na marginesie - 460 m kw. to ładny kawałek pola. Można poszaleć i czuje się przestrzeń. Wszelkie wykopaliska to chyba norma na wszystkich ogrodach w całym kraju. U mnie jest podobnie. Bardzo mi się spodobały Twoje kompozycje doniczkowe. Donice zawsze i wszędzie się sprawdzają. Działka jest zadbana, więc możesz powoli, we własnym tempie zmieniać ją na swoją modłę. Jestem ciekawa jakie masz plany na ten rok. Z własnego doświadczenia Ci podpowiem, że rabaty wzdłuż płotów są najprostsze i nie przeszkadzają w koszeniu trawnika ;:224
Do pełni szczęścia brakuje mi tylko Twojego imienia by łatwiej było się do Ciebie zwracać ;:108
Awatar użytkownika
Bazyla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 15 lut 2017, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Bazylowo

Post »

Dzień dobry Wszystkim Gościom :wit

Pierwszy raz mam przyjemność przywitać:

maniolek - Mariuszu - zapraszam, zapraszam, będzie mi bardzo miło :)
plocczanka - Lucynko - wielki to komplement dla mnie, że zechcesz skorzystać z mojego doniczkowego pomysłu :D, specjalnie dla Ciebie jeszcze jedna propozycja, co prawda już w jesiennym anturażu, ale moim zdaniem nadal ładna :)

Obrazek
Z moim M. nadal będę negocjować, dyskutować, perorować i inne tam ...ać :lol: w kwestii odzysku gruntu pod rabatki - któraś strategia w końcu musi zadziałać :lol:

tu.ja - Izo - szczególne uśmiechy dla Ciebie za to, że byłaś pierwszą osobą, która mnie zachęciła do założenia wątku :D
Mojego M. faktycznie doceniam i szanuję sobie jego zaangażowanie w pomoc ;:167 , chociaż pryzmaty, przez które patrzymy na ten nasz ogródeczek są całkiem różne :lol: - niektórzy jednak powiadają, że przecież nie liczy się sposób dążenia do lecz sam cel :wink:
Faktycznie mam kilka pomysłów, część już zrealizowałam w postaci nasadzeń, o których pewnie będę sukcesywnie pisać, część jeszcze przede mną - głównie założenie rabaty, o której napiszę więcej potem. Mam dość dużo żywotników i innych krzewów, które pozostały i powiem, że trochę jeszcze nie wiem, co z tym zrobię, bo z jednej strony są fajne i szkoda by było je zmarnować, ale z drugiej kilkadziesiąt takich krzewów trochę mi utrudnia realizację innych założeń - szczególnie, że są posadzone głównie przy płocie, a w takich miejscach jak wspomniałaś najlepiej zakłada się rabatki.

Dziś byliśmy na działce i oto kilka oznak zbliżającej się wiosny:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to stołówka dla moich skrzydlatych przyjaciół, do tego kule na gałązkach i niech dziobią na zdrowie :)
Obrazek


Na dzisiaj tyle, zapraszam i pozdrawiam

Beata :)
Życie jest zbyt krótkie, żeby się na nie obrażać
Beata
Bazylowo
Awatar użytkownika
Bazyla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 15 lut 2017, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Bazylowo

Post »

agniesz-ka i Twój meldunek przyjmuję z radością ;:168 - zapraszam, zapraszam :)
A co do trawnika, to rzekłabym że był i nadal jest (ale już trochę w mniejszym stopniu :lol: ) główną atrakcją mojej działki
Zdjęcia z początków (wiosna 2017)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak napisałam wcześniej i widać na ostatnim zdjęciu już zaczęłam "wyrywać" po kawałku i odzyskiwać ziemię pod moje kwiatuszki.
Ale oczywiście robię to stopniowo, najpierw gruntując poczucie w moim M. że kolejny kawałek odzysku jest mi napraaawdę koniecznie niezbędny ;:306 i bez tego cały mój plan się zawali a ja będę bardzo nieszczęśliwa :wink:

Pozdrawiam i zapraszam
Życie jest zbyt krótkie, żeby się na nie obrażać
Beata
Bazylowo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”