Ogród zielonej

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11530
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród zielonej

Post »

Maryniu Rigidę posiałam raz i już co roku mam samosiejki. Najlepiej posadzić w grupie, wtedy wygląda zjawiskowo. ;:215 U mnie nigdy nie przeżyła zimy, nawet tegorocznej, kiedy patagońska pięknie odbiła od korzeni.

Obrazek

Obrazek

Olu moja Pinki Vinki rośnie po północnej stronie domu, więc później kwitnie i przebarwia się też wolniej.
Werbenę Rigidę potraktowałam w tym roku po macoszemu. :oops: Wiosną się przyłożę i posadzę więcej, będzie mocniejsza plama koloru. Kwitnie od czerwca prawie do przymrozków.

Na zdjęciach turzyce Ptasie Łapki i The Beatles. Troche poturbowane, M czyścił karcherem kostkę. :roll:

Obrazek

Obrazek

Dorotko dziękuję, ;:196 to trochę przypadkowe zestawienie, bo Rrigida to samosiejki, same się wpasowały w rabatę. :)
U Ciebie przybywa róż, a ja biję się z myślami ile moich przeżyje, kolejna rewolucja by mnie czekała wiosną. ;:223

Obrazek

Obrazek

Gosiu Rigida się sieje, ale słabiej niż patagońska, więc łatwiej ją opanować. ;:108 Na początku siewki są takie same, ale już przy drugiej parze liści da się odróżnić od patagońskiej. W tym roku motyczką potraktowałam wszystkie, więc za dużo Rigidy nie przeżyło.
U mnie po ostatnich deszczach bezskorupowe też przyszły z działki, która od piętnastu lat nie była koszona. Nie miałam litości i niebieskie granulki kupiłam. Zawsze M się z golasami rozprawiał, ja się okropnie brzydzę. W tym roku nie ma czasu, więc chemią się posłużyłam. Nie pozwolę im pożerać swoich upraw. ;:134
Wykiełkowała mi orlaja, martwię się, bo wiosną pewnie nie ma co liczyć na samosiejki. ;:145

Obrazek

Obrazek

Aniu zielony to miskant Moorning Light, a szary po prawej to trzcinnik Overdam.
Bordowe to dalie, wszystkie w kolorze zbliżonym do czerwonego posadziłam na jednej rabacie.
Rozchodniki dziękują za pochwałę. ;:196 Zapominam je fotografować, a teraz bzyczki je oblegają.

Obrazek

Obrazek

Rabata pod oknami, którą rzadko pokazuję, teraz trawy ją zdominowały.

Obrazek

Cisy w miejscu wykopanych bukszpanów ukorzeniły się i zaczynają być widoczne.

Obrazek
Awatar użytkownika
marpa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11289
Od: 2 sty 2009, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: płd.wsch.

Re: Ogród zielonej

Post »

Soniu Rigidę kupiłam kwitnącą jako bylinę w profesjonalnej szkółce stąd mnie zdziwił jej brak w następnym sezonie... ;:131
Ale to nie jedyna roślina,którą kupuje się na jeden sezon przecież... ;:131
Biała róża kwitnie imponująco! ;:138
Mam pytanie do Ciebie bo masz więcej doświadczenia w tym temacie niż ja,czy przesadzenie teraz hortensji ma szanse powodzenia.Przesadziłam great.. i na razie średnio wygląda mam konieczność pilnego przesadzenia Annabelli i się waham ona jest średniej wielkości.

Miłego dnia! ;:196
MARYNA pozdrawiam
spis wątków
Awatar użytkownika
ewita44
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1744
Od: 11 maja 2018, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Ogród zielonej

Post »

Soniu
Róże , hortensje ładnie się prezentują.
Ale Twoje dalie urocze.
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Ogród zielonej

Post »

Soniu, bogactwo roślin w Twoim ogrodzie jest niezwykłe - dalie, róże, hortensje, rozchodniki, trawy ... no wszystko ;:63 ;:63
Cudownie wszystko dopasowane, wyeksponowane.
Czy rigida jest niższa od w. patagońskiej? Jest fajnym uzupełnieniem na rabatach.
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Awatar użytkownika
Ocia
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 maja 2015, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Ogród zielonej

Post »

Trawy super, rabata przed oknem też pięknie wygląda.
Ja nie wiem ale twoje rabaty wyglądają tak że człowiek ma wrażenie że wszystko jest na swoim miejscu, jakby właśnie tam miało rosnąć. Mnie jeszcze to przerasta.
Coraz bardziej się zakochuje w hortensjach i trawach, to źle bo coraz więcej tych "miłości" ;:124
Pozdrawiam ;:131
Ola
Dziki ogród?
Awatar użytkownika
korzo_m
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11142
Od: 17 kwie 2006, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogród zielonej

Post »

Soniu te przypadkowe zestawienia roślinne, dla mnie są najciekawsze co widać na Twoim zdjęciu. Lawendowa dalia jest śliczna, obficie zakwitła, czy ona jest niska.
Pozdrawiam Dorota
Zapraszam do mojego ogrodu
Spis wątków | Aktualny wątek
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16974
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: Ogród zielonej

Post »

Dzięki za dokładny opis roślin z tej fotki.
To fajny pomysł sadzić dalie obok siebie w podobnej kolorystyce.
Aby to jeszcze pamiętać.

Piękna ta turzyca Ptasie Łapki ;:108 ;:108
The Beatles mam 2 duże rozrośnięte kępy. Można byłoby je podzielić i rozsadzić.Czy ty ja na wiosnę przycinasz ??
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11530
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród zielonej

Post »

Pogoda piękna, 26 stopni, jak w lipcu. Jeśli ktoś ma ochotę poeksperymentować z zielistką w gruncie lub donicach, polecam. Kilka lat temu, jak turzyc jeszcze tyle nie było w szkółkach, posadziłam odrosty w gruncie. Wyrosły pięknie i cieszyły na rabacie do mrozów. Teraz wieloletnie turzyce królują, bo mniej pracy. W tym roku posadziłam zielistkę do donic, widać jaka może być wielka. ;:215 Zupełnie nie przypomina tej uprawianej w małej doniczce w domu.

Obrazek

Obrazek

W warzywniku jesiennie. Pomidory zlikwidowałam, zerwałam całą skrzynkę zielonych. Zostawiłam jeden w donicy, ma dużo ładnych pomidorów, może dojrzeje choć kilka na krzaku. ;:131

W jednej skrzyni i po pomidorach posiana gorczyca.

Obrazek

Jesienna sałata niedługo będzie gotowa do konsumpcji.

Obrazek

Maryniu jak masz ochotę na Rigidę, to nasiona rozsyp nawet w folii i wiosną będą gotowe siewki. Chętnie się podzielę.
Biała róża to Aspirin, niezawodna, nie choruje, kwitnie praktycznie bez przerwy.
W ubiegłym tygodniu przesadziłam dwie hortensje, z pewnością się przyjmą. Jedna trzyletnia, druga dwuletnia. Na początku swojej drogi ogrodowej przesadzałam tylko wiosną, ;:173 ale w ubiegłym roku odważyłam się i dwie zmieniły miejsce, prawie nie odczuły przeprowadzki. Ładnie kwitły.

Obrazek

Obrazek

Ewuniu dziękuję za miłe słowa. ;:196 Obiecuję sobie, że nie będę sadzić pracochłonnych roślin, ale w tym postanowieniu zwykle długo nie trwam. ;:14 Dostałam takie ładne dalie, że zakochałam się w nich i jak się przechowają, pewnie dłużej zagoszczą w ogrodzie.

Obrazek

Obrazek

Halszko Rigida ma około 25-30 cm wysokości. Posadzona w grupie jest piękna. Uwielbiam ją. W przyszłym roku planuję jej więcej. ;:108
Dziękuję, ;:196 powoli buduję wygląd rabat, który lubię, czyli duże plamy koloru, żeby mieć ładny widok z okna.

Obrazek

Obrazek

Olu rabata pod oknami już mocno zgęszczona, ma 11 metrów długości, ale pokazuję jej fragmenty, bo cały dom widać.
Dziękuję, że widzisz ładne kompozycje, ;:196 to wynik siedmiu lat eksperymentów. ;:173 Mając już kilka lat doświadczeń zdecydowanie polecam planować ogród i rabaty całościowo. Gdybym na początku miała taką wiedzę, dużo mniej bym się napracowała w ogrodzie. Co nie znaczy, że teraz nie zmieniają mi się wizje , ciągle coś przesadzam, ;:224 ale już trzon ogrodu jest stały.

Obrazek

Obrazek

Dorotko lawendowe dalie mam trzy, to niskie z siewu, co roku kupuję na giełdzie hurtowej. Karpy ubiegłorocznej pomarańczowej ładnie się przechowały, więc lawendowe też powędrują do zaprzyjaźnionej piwnicy.
Dziękuję, ;:196 czasem sadzę rośliny według planu i jestem niezadowolona, a wsadzone przypadkiem zdecydowanie pasują do miejsca. :D

Obrazek

Obrazek

Aniu dziękuję. ;:196 Dalia czerwona miała być jedna, a hojny darczyńca przysłał pięć. ;:180 Jedna jest fioletowa a cztery czerwone. Trudno im zrobić dobre zdjęcie, rosną 1,5 metra od płotu, a on jest od strony południowej, więc w tamtą stronę wyhylają się kwiaty.
The Beatles spokojnie podziel wiosną nawet na pojedyncze sadzonki. Rosną jak chwast. U mnie co roku wykopuję połowę, bo bardzo się zagęszcza.
Wiosną tnę na 4-5 cm, bo przy podjeździe bardzo się niszczy podczas odgarniania śniegu. Generalnie wszystkie turzyce będę wiosną ciąć, bo tegoroczny eksperyment z Evergold był nieudany. Długo straszyły stare liście,a nowe nie mogły się przebić. ;:222

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Proszę o prpozycje , jakie byliny posadzić przed hortensjami. ;:180 Jest tam 20 cm miejsca i ekstremalne warunki, bo korzenie i pędy hortensji dominują. Od trzech lat rosną jeżówki purpurowe, ale mam ochotę na zmiany. ;:306
Widok z jeżówkami i po ich wycięciu.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16586
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Ogród zielonej

Post »

Soniu, z ogromną przyjemnością pospacerowałam po Twoim pięknym ogrodzie, w którym podziwiałam fantastycznie skomponowane rabaty, bogate w ślicznie kwitnące różyczki, dalie, hortensje, jeżówki, nad którymi chwieją się na wietrze giętkie trawy. ;:138 ;:138 ;:138
Rabata przed domem też robi wrażenie. ;:63 Fantastyczne te Twoje aranżacje! ;:215 ;:138
Zdrówka. ;:167 ;:cm
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
Awatar użytkownika
Ocia
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 maja 2015, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Ogród zielonej

Post »

Soniu, a może liliowce? Krwawnki? Szałwia omszona ponoć też by dała radę. Bergenia u mnie rośnie wszędzie i w słońcu i w cieniu i na suchej górce.
Pozdrawiam ;:131
Ola
Dziki ogród?
Awatar użytkownika
korzo_m
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11142
Od: 17 kwie 2006, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogród zielonej

Post »

Soniu zielistka jak najbardziej nadaje się do donic i w grunt. Pierwsze rabatki z zielistka spotkałam ponad 12 lat temu w parku w Chorzowie, śliczne widoki. Od tamtej pory wykorzystuję zielistkę w donicach jako wypełnienie. Na Twoich zdjęciach widać jak fajnie wygląda.
Śliczne te lawendowe dalie, oby się przechowały, a nie masz ich każdego sezonu wyższych.
Masz rację przypadkowe nasadzenie fajnie wyglądają.
Pozdrawiam Dorota
Zapraszam do mojego ogrodu
Spis wątków | Aktualny wątek
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11530
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród zielonej

Post »

Wczoraj bardzo pracowity dzień, a dziś leniwy, ;:132 tylko trochę roślin podlałam, znowu sucho w ogrodzie.

Obrazek

Lucynko wiosną rabata pod oknami jest bardzo kolorowa, a późnym latem, stonowana, trawiasta. Rosna tam cztery hortensje, więc kwiaty widać, choć głównie białe. :D
Dziękuję za spacer i miłe słowa o moich rabatach. ;:196 Tworzymy ogród dla siebie, ale jak innym też się podoba, to większa satysfakcja z pracy. ;:108

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Olu dziękuję za podpowiedzi. Liliowców nie lubię. Mam cztery i strasznie mnie drażnią nieopadające resztki kwiatów, a sprzątać nie mam czasu codziennie. Nie wytrzymałabym, gdyby pięciometrowy szpaler straszył wyschniętymi resztkami przy podjeździe. Kilka razy dziennie bym na niego patrzyła. ;:222
Szałwii mam chyba ponad pięćdziesiąt, ;:173 ale i tak tam się nie zmieszczą, bo potrzebują co najmniej 30-40 cm, żeby ładnie wyglądały, podobnie liliowce.
Z bergeniami pożegnałam się trzy lata temu. Kochają je pędraki i opuchlaki. W każdym korzeniu po wykopaniu było po kilka larw. ;:223 Mam nowy trawnik i nie chcę przechodzić kolejny raz zrywania darni i zakładania nowego z powodu pędraków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dorotko masz już długie doświadczenie z zielistką. ;:215 Jakoś o niej zapomniałam, ale już ukorzeniam młode na przyszłoroczne nasadzenia. ;:65
Ubiegłoroczne pomarańczowe, niskie dalie, tylko minimalnie są wyższe, niż w pierwszym roku. ;:215 Mam nadzieję, że fioletowe też takie będą. Wolę niskie, bo są zwarte, mają dużo więcej kwiatów i szybciej kwitną niż tradycyjne. :tan

Obrazek

Obrazek

Pomarańczowa z ubiegłorocznej, pojedynczej karpy. Ma około 30 cm wysokości.

Obrazek

Zakwitła świecznica, niestety liście pomarszczone, jakby ususzone. Może za mocno podlewałam. ;:131

Obrazek
Awatar użytkownika
Ocia
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 maja 2015, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Ogród zielonej

Post »

No to faktycznie pomogłam :lol: ;:124
W takim razie mi nic nie przychodzi do głowy poza innym rodzajem rozchodnika okazałego lub innymi jeżówkami typu jeżówki eccentric (pełne?)
Bo jeśli by nie miało kwitnąć to na pewno trzmielina by dała radę, ale wtedy to bym się o hortensję bała że ją udusi.

Świecznica jest piękną rośliną, taka majestatyczna.
Pozdrawiam ;:131
Ola
Dziki ogród?
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”