Ogród zielonej

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Ogród zielonej

Post »

Witaj !!!
Soniu ;:167 z samego rana zrobiłam sobie ucztę dla oczu, podziwiam rośliny, warzywa...piszesz o różach że chorują, moje też złapały plamistość...nie wszystkie tylko kilka. Nie ma się co dziwić, codziennie są opady deszczu. Różę z rdzą nie trzymaj usuń, też taką miałam wytrzymała tylko trzy sezony. Grzyb może się przenosić na inne rośliny np, ostróżki. Wczesną wiosną , jak na gałązkach pokazują się czerwone wypustki liści, opryskanie Miedzianem chroni róże przed grzybem. Do połowy lata jest spokój, potem jest różnie...trzeba pilnować i poprawić innym środkiem grzybobójczym.
Z nornicami też walczę, teraz jest już lepiej...odstraszyły się zapachem czosnków...czosnki rosną w różnych miejscach, ozdobne i jadalne. Testowałam różne sposoby, tylko czosnek cokolwiek pomaga. Lilie obsadzone czosnkiem rosną, tulipanów za to jest coraz mniej.
Rabata z żurawkami, kulami ślicznie wygląda...drugiej strony nie widać? co tam rośnie?
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16580
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Ogród zielonej

Post »

Przepięknie i niezwykle bogato kwitnie Twój ogród, Soniu! ;:215 ;:138
Moje rośliny jakoś mocno w tym roku spóźnione. ;:222
Czytam, że już konsumujecie cukinie, a moje kwitną pustymi kwiatami, zresztą tak samo kabaczki. Jedynie sałaty mam wyjątkowo dorodne, no to karmimy się nimi do oporu. :lol:
Pozdrawiam cieplutko. ;:3 ;:196
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11530
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród zielonej

Post »

Dzień upalny, nareszcie bez deszczu. :tan Spędziłam go wnusiami, więc ogród tylko był oglądany. Chwastów ogrom, wtorek mam wolny, muszę się za nie zabrać. :roll:

Aniu anabuko1 dziękuję. ;:196 Jeżówki wszystkie przeżyły zimę, już mają pojedyncze kwiaty. Ta kępka żółtej to dwie rośliny, dalej jeszcze jedna rośnie. Rabata w przeróbce, nie wygląda za dobrze po przeniesieniu stamtąd hortensji.
Jarzyny już powoli zbieram na zimę, dzisiaj fasolka powędrowała do zamrażarki.
Następne cukinie hoduję już na większe, do nadziewania. Teraz będzie u nas cukinia dwa razy w tygodniu, bardzo ją lubimy.
Porządek to tak bardziej na zdjęciach, niż na rabatach. ;:173

Aniu Anna11 dziękuję. ;:196 Rdzę ma jedna Artemis, ratuję ją trochę chemią, żal mi jej. Dwie obok jeszcze zdrowe, a na pozostałych nie widać zmian. Kupię kolejny preparat przeciwgrzybiczy, bo dwa już użyłam.
Cieszę się różami okrywowymi, ;:108 pozostałe straciły urodę przez deszcze.
Moim gryzoniom czosnki nie przeszkadzają w przeorywaniu rabat. Mam około setki czosnków, na każdej rabacie po kilkanaście.
Po drugiej stronie rabaty z kulami rosną limonowe żurawki, trawy, rododendron i kulka z trzmieliny. Kolorem wybijają się różowe niecierpki, które ledwo kwitną, nadmiar wody je męczy. Rabata ma około 60 cm szerokości. Trudno ja sensownie obsadzić, bo to północna strona domu, w dodatku w większości jest zadaszona.

Po prawej stronie schodów.

Obrazek

Po lewej stronie.

Obrazek

Lucynko miło, że zaglądasz i pięknie piszesz o moim ogrodzie. ;:196
Też bym zjadła już sałatę, u nas szybko się skończyły. Zawsze rozdaję dzieciom, a warzywnik mały. Niedługo wysieję na zbiór jesienny, a teraz króluje fasolka, cukinia, a może niedługo pomidory i dynia. ;:65
Teraz zdecydowanie cieplej, Twoje rośliny przyśpieszą. ;:108

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16974
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: Ogród zielonej

Post »

Wszystkie dzisiaj zdjęcia z ogrodu bardzo mi się podobają ;:63 ;:63
Szybka ta twoja dalijka i piękna Rib city ;:215
Róże , przetaczniki przepiękne.
Ten 1 kadr rewelacyjny.Świadczy tylko o tym jaki ty masz cudny, przemyślany bardzo ładnie roślinnością dobrany ogród. ;:180 ;:180
Awatar użytkownika
paradas
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 paź 2018, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogród zielonej

Post »

Takimi zdjęciami to możesz nas zanudzać :D
cyma2704 pisze: Po lewej stronie.
Obrazek

Obrazek
Co to za roślina na pniu? Jaka to odmiana tej różowej róży? Piękna jest a właśnie się zastanawiam nad różową różą :D
Jeżówki z "główkami" są zawsze cudne, pierwszy raz widzę takie żółtawo/pomarańczowe.
Z czosnkami Krzysztofa to prawda, znajoma ma w ogrodzie i sam zapisałem na liście życzeń. A jakie fotogeniczne są :)
Stipę traktujesz jako jednoroczną roślinę?
Awatar użytkownika
ewita44
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1744
Od: 11 maja 2018, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Ogród zielonej

Post »

Witaj Soniu
Pierwsze zdjęcie całej rabatki to ładny widoczek , chciałabym mieć tak uporządkowany ogród.
Ale nie zawsze czas pozwala mi na pracę w ogródku. Jak się pracuje w systemie 12h, to czasem odsypia się, szczególnie po nockach, a i dom trzeba ogarnąć.
Mam nadzieję, że jak w lipcu pójdę na urlop to więcej popracuję w ogródku (mam nadzieję , że nie będzie lało bo jak jestem w pracy to nie pada a jak mam dzień wolny to pada - takie to szczęście).
Róże, przetaczniki i dalie ślicznie się prezentują.
W wolnej chwili będę tu zaglądać i podglądać.

Pozdrawiam ;:3
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25125
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Ogród zielonej

Post »

Jak na razie nie obcinam stip
Bez nich rabat byłaby pusta.
A siewki wyrywam. Czekam aż trochę podrosną, bo łatwiej się je wtedy wyrywa.
Masz przepiekne ostróżki
Moja ziemia za uboga, a zapominam je dodatkowo dokarmiać.
zresztą jak wielu innych roślin ;:173
Tylko róże u mnie czują się całkiem dobrze, za bardzo o nie nie dbam
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11530
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród zielonej

Post »

Jeden dzień słońca i znowu pada. ;:145 Już się cieszyłam, że róże trochę pokwitną, niestety dziś większość wycięłam. Lilie zaczynają łapać chorobę grzybową. ;:223 Trawy i hortensje wykorzystują nadmiar wody i rosną ogromne. Najstarsze hortensje już mają dwa metry wysokości, a jeszcze wyżej będą kwiatostany.

Donice w tym roku obsadzone eksperymentalnie, różnorodnie.

Obrazek

Obrazek

Aniu dziękuję za miłe słowa. ;:196 Z tej rabaty muszę wykopać lilie. Rosną tam kilka lat i są coraz niższe. Chyba perowskie je duszą korzeniami.
Dalie w kolorach czerwonych dostałam w ramach wymiany od miłej forumki. Prosiłam o jedną małą karpę, a dostałam sześć. :shock: Udało mi się większość przechować w zaprzyjaźnionej piwnicy, tylko jedna nie przeżyła.
Rib City podpędzona w doniczce, pozostałe w różnej fazie.

Damian dziękuję. Wąskie rabaty przy domu długo czekały na jakieś rozsądne nasadzenia. ;:173 O trzech lat królują tam żurawki, długo są ładne. Niewiele kwitnących roślin tam sobie radziło. Eksperymentowałam pięć lat.
Drzewka na pniu to sosny Benjamin. Przyrastają około 1-2 cm rocznie, więc idealnie, bo tam nie ma miejsca na szersze formy.
Różowa róża to Pomponella, wyjątkowy terminator. ;:215 Kwitnie niezawodnie od pierwszego roku posadzenia. Róże rosną na skarpie w strasznym zagęszczeniu, dwie Pomponelle, dwie Aspirin Rose, kilka innych rabatowych i okrywowych.
Pomarańczowe jeżówki to Secret Glow. Kupione w ubiegłym roku pomyłkowo, przesadzone wiosną , ale całkiem ładnie kwitną.
Stipa u mnie przeżywa zimę od czterech lat. Jednak po tylu latach kępa jest ogromna. ;:108 Staram się trzyletnie wyrzucać i sadzić młode, które lepiej wyglądają. W tym roku porosły ogromne, a padające deszcze sprawiają, że starsze stipy rozkładają się na boki. ;:222 Zostawiłam tylko ubiegłoroczne siewki, a starsze wycięłam, już puszczają zielone przyrosty. Ponieważ nie są obciążone nasionami, ładnie trzymają pion. ;:215
Starsze niestety tak wyglądają.

Ewuś rabatka trochę przypadkowo obsadzona. Miło, że Ci się podoba. ;:196 Po wykopaniu wielkich bukszpanów i posadzeniu tam małych cisów, jest sporo miejsca. Zanim cisy urosną sadzę jednoroczne i ostnice. Tytoniu mam zawsze pełno, więc on króluje na tej rabacie.
Lato mamy w tym roku trudne do prac w ogrodzie. Nie trzeba podlewać, ale chwasty rosną jak szalone, a trudno się wstrzelić w pogodny dzień, żeby popracować.

Gosiu dziękuję. ;:196 Niestety niektóre ostróżki złapały mączniaka prawdziwego, chemia niewiele pomogła. ;:174 Deszcze też przyśpieszyły przekwitanie. Większość ścięłam, mam nadzieję, na ponowne kwitnienie.
Zazdroszczę Ci dobrej kondycji róż. ;:180 Muszę przestać się swoimi przejmować, może będą mniej chorować.
Na każdej rabacie mam kilkanaście stip, więc jak ścięłam stare kępy, to i tak młodsze jeszcze widać. Niedawno ścięte kępy już puszczają zielone listki, więc szybko będzie je widać ponownie, a nie będą się pokładać.
Po ośmiu latach ogrodowania widzę, jak gleba u mnie się zmienia. Widać już ładną warstwę organiczną, ciemniejszą i bardziej zwięzłą, a był sypki piach, jak popiół. Kora rozkłada się, więc systematycznie dosypuję. Od kilku lat mam kompost i też sypię na najgorszą glebę, oraz do dołków, jak coś sadzę. Kilka lat temu kupiłam dwa metry sześcienne gliniastej gleby i też w całości została pomieszana z ubogą glebą. Rośliny zdecydowanie lepiej rosną niż na początku. ;:108

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Ogród zielonej

Post »

Rabata z niecierpkami fajnie wygląda i do tego odlotowe ślimaki :D Trawa Stipa ulotnie wygląda na rabatach.
Soniu, na fotografii z ozdobnymi ptakami widać mniejszą trawkę, co to jest ? kępki ładnie wyglądają, nie zasłaniają żurawek.
PEPSI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7095
Od: 20 sty 2013, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

Re: Ogród zielonej

Post »

Soniu, rabaty jak zawsze u Ciebie wypielęgnowane i idealnie zaprojektowane ;:108
Kompozycje donicowe bardzo mi się podobają, nie są sztampowe. Są ciekawe ;:333
Żurawie pilnują roślin, u mnie za to takie żywe ich wersje hałasują świtem za oknami na polach. Jak jadę do pracy, to łaskawie schodzą mi z drogi, ale mam zawsze wrażenie, że są tym faktem oburzone ;:306
Jeżówki zaczynają kwitnąć, jak ja je uwielbiam ;:108 :wit
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16580
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Ogród zielonej

Post »

Soniu, zacznę od tego, co mnie najbardziej zauroczyło: piękna kompozycja w donicy z koleusem, fantastyczny zestaw białych i różowych lilii, ślicznie ukwiecona biała dalia, cudne różyczki. ;:215 ;:138
Naturalnie wszystko w Twoim ogrodzie aż kipi kwieciem ;:303 , nawet werbena patagońska już utworzyła las ;:333 , podczas gdy moje samosiewki jeszcze w powijakach.
Ogromnie podoba mi się rabata z górującą nad liliami jukką. ;:63
Wreszcie: czy ja dobrze odczytuję? Czy u Ciebie już kleome zakwitła?
Moje w tym roku mają może ze trzy cm wzrostu i już wiem, że kwitnących nie zobaczę. ;:185 Obraziłam się też na swoje dalie z nasion, ;:222 które stworzyły ogromniaste krzaczory, a kwiatów żałują. ;:14
Na widok Twoich cukinii ślinka mi pociekła, ;:92 moje siedzą w ziemi i leniuchują. Jedna aktualnie zakwitła z zalążkiem owocu i jeden owoc pokazał się na kabaczku, ale oba jeszcze maleńkie.

Niech Twój ogród nieustająco cieszy i karmi. ;:138 ;:138 Zdrówka. ;:167 ;:196
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
Awatar użytkownika
paradas
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 paź 2018, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogród zielonej

Post »

Dziękuję za odpowiedź Soniu. Zdjęcia cudne. W jakich odległościach posadziłabyś Pomponelle żeby zrobił się taki szpaler bez szpar? Chciałbym żeby w nogach rosła lawenda będąca brzegiem rabaty :D
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Ogród zielonej

Post »

Rośliny super,zwłaszcza lilie (biała -jaka to odmiana?) no i róże.Co to za kwiaty o pomarańczowym kolorze?
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”