Ogród Siedliskowy Fibiusa

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Ogród Siedliskowy Fibiusa

Post »

Od ponad 10 lat siedzę na forum ale nie założyłem w sumie nigdy tematu z własnym ogrodem :D

2 lata temu przeprowadziłem się na własne, mam do zagospodarowania około 1500m ogrodu. W ciągu 2 lat udało się zrobić wiele rabat, głównie w typie "siedliskowym" czyli naśladujące naturalne tereny. Tak więc w ogrodzie mam rabaty naśladujące siedlisko młaki, ziołorośli, dąbrowy, wapiennego ogrodu skalnego, kwaśnego ogrodu skalnego, bazaltowego ogrodu skalnego, dwie murawy kserotermiczne i torfowisko 8-) oczywiście są też typowe rabaty ogrodowe podzielone kolorami. Jest rabata żółto-biała, niebieska i niebiesko-czerwona.

Na chwilę obecną w ogrodzie mam 650 gatunków roślin i liczba ta stale rośnie :lol:

Poniżej trochę zdjęć z sezonu 2022.

Obrazek
Murawa kserotermiczna

Obrazek
Kąkol polny na murawie

Obrazek
Koniczyna długokłosowa

Obrazek
Jasieniec piaskowy

Obrazek
Lilie

Obrazek
Lilie

Obrazek
Skalniak wapienny

Obrazek
Młaka

Obrazek
Goździki na skalniaku wapiennym

Obrazek
Murawa kserotermiczna

Obrazek
Murawa kserotermiczna

Obrazek
Smagliczka na skalniaku wapiennym

Obrazek
Rabata leśna wczesną wiosną, na 1 planie stada cyklamenów

Obrazek
Młaka

Obrazek
Sasanka tauryndzka

Obrazek
Sasanka styryjska

Obrazek

Obrazek
Skalnica naprzeciwlistna

Obrazek
Żmijowiec czerwony
Awatar użytkownika
magry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5356
Od: 15 wrz 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ogród Siedliskowy Fibiusa

Post »

Witam serdecznie.To coś dla mnie.Takie lubię i liczę,że będzie dużo zdjęć i opisów.Teraz mam dwa pytania.Młaka jest naturalna czy wykonana
Twoim sposobem.Drugie to skalnica naprzeciwlistna.Ja mam z nią problem.Nie mogę dłużej utrzymać ją niż trzy,cztery lata.W jakich warunkach
ją posadziłeś.Piękne goryczki w wątku bylinowym.
Pozdrawiam,Janek
Górki,pagórki i reszta.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1156
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Ogród Siedliskowy Fibiusa

Post »

Jak na razie ;:215
Szersze widoki poproszę :)
Bobka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1111
Od: 28 lis 2020, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie blisko lasu

Re: Ogród Siedliskowy Fibiusa

Post »

Witam :wit Pięknie się zapowiada pisz więcej i więcej zdjęć .
Szersze widoki ja też poproszę . :D
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ogród Siedliskowy Fibiusa

Post »

magry pisze: 6 sty 2023, o 18:21 Młaka jest naturalna czy wykonana Twoim sposobem. Drugie to skalnica naprzeciwlistna.Ja mam z nią problem.Nie mogę dłużej utrzymać ją niż trzy,cztery lata.W jakich warunkach ją posadziłeś.Piękne goryczki w wątku bylinowym.
Wszystko jest wykonane ;-) Mam piaszczystą i suchą glebę w ogrodzie (kompleks żytni słaby). Wykopałem dół, położyłem folię i dodałem torfu zmieszanego z piaszczystą glebą oraz dodałem trochę rumoszu wapiennego. Jednak samo podłoże jest drugorzędne, ważne by było wilgotne (stąd folia).

Skalnica rośnie w bardzo przepuszczalnym podłożu (ponad połowa to żwir i perlit). Jednak latem wymaga wody a zimą suszy. Więc na zimę osłaniam ten fragment skalniaka przeźroczystą płachtą plastiku (np. poliwęglan). No i ważne by posadzić ją tak by słońce miała tylko przez część dnia. Ta roślina lubi chłód, nasze lato jest dla niej za gorące. W naturze rośnie wysoko w górach lub na terenach tajgi. Ciężki kwiatek ale jak ma dobre warunki to rośnie jak szalony. :D
krasna101
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 917
Od: 5 gru 2011, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: suwalszczyzna

Re: Ogród Siedliskowy Fibiusa

Post »

Witam :wit z przyjemnością będę oglądać Twoją "sielskie" nasadzenia gdyż ja też u siebie staram się utrzymać sielski klimat. Ale nasze "klimaty" jakże są inne ze względu na położenie geograficzne i warunki glebowe. U Ciebie wapienie a u mnie torf i czarnoziem. Bardzo ładne są Twoje skalniaczki no i Lilie takie okazałe ;:oj A Twoja Sasanka też wydaje mi się jakaś inna, drobniejsze ma kwiatki od mojej. pozdrawiam Bożena
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ogród Siedliskowy Fibiusa

Post »

krasna101 pisze: 6 sty 2023, o 22:36 A Twoja Sasanka też wydaje mi się jakaś inna, drobniejsze ma kwiatki od mojej. pozdrawiam Bożena
Dziękuję :)
Co do sasanek to mam wiele gatunków, m.in. P. halleri, halleri ssp. taurica, P.grandis, P.patens, P. pratensis, P. pratensis ssp. bohemica, P.slavica, P.styriaca i parę mieszańców. Poluję także na A.alpina i jej formę żółtą. Każda czym się różni, niektóre bardziej, inne mniej. Ale te różnice najlepiej widać na żywo, zdjęcia tak bardzo nie oddają różnic. :)
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ogród Siedliskowy Fibiusa

Post »

Cyklameny to jedna z moich ulubionych grup roślin. Mogę pochwalić się całkiem sporą kolekcją.
Jeśli się bardzo człowiek postara to komplementując odpowiedni wachlarz gatunków można mieć nieprzerwanie kwitnące cyklameny od czerwca do kwietnia, z jedyną przerwą w maju ;:oj

Obrazek
Cyklamen dyskowaty

Obrazek
Cyklamen dyskowaty

Obrazek
Cyklamen perski

Obrazek
Cyklamen perski

Obrazek
Cyklamen afrykański

Obrazek
Cyklamen C.intuminatum - najmniejszy z cyklamenów

Obrazek
Cyklamen C.intuminatum - tu widać czemu :D

Obrazek
Cyklamen grecki

Obrazek
Cyklamen purpurowy

Obrazek
Cyklamen C.mirabile

Obrazek
Cyclamen mirabile f. niveum

Obrazek
Cyklamen kreteński

Obrazek
Cyklamen dyskowaty

Obrazek
Cyklamen alpejski

Obrazek
Cyklamen grecki "Glyfada"

Obrazek
C.pseudoibericum

ufff ... to wszystkie te które kwitły. Mam jeszcze kilka gatunków ale są one młode i nie kwitły jeszcze w moim ogrodzie. To m.in. C.elegnas, C.cillicum, C.repandum czy C.cyprium :oops:
Awatar użytkownika
magry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5356
Od: 15 wrz 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ogród Siedliskowy Fibiusa

Post »

Piękne a ja dla swoich nie mogę znależć dobrego miejsca.Zaglądałem do nich dzisiaj i wydają mi się mikre a nawet w stosunku do ubiegłego roku
jakby trochę ubyło.
Pozdrawiam,Janek
Górki,pagórki i reszta.
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ogród Siedliskowy Fibiusa

Post »

To rośliny leśno-skalne. Preferują tereny cieniste i szybko wysychające (a więc pod drzewami, gdzie korzenie drzew szybko "osuszają" runo). Gleba musi być dobrze zdrenowana, np. dając 30-40% rumoszu skalnego/żwirku. Dodatek dolomitu lub wapienia (nie wapna!) także jest wskazany. :wink: Gdy spełni się te rzeczy to cyklameny rosną jak szalone.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Ogród Siedliskowy Fibiusa

Post »

Jaki interesujący wątek założyłeś! Nareszcie! ;:138 :D
Miło będzie podglądać Twoje kolekcje roślin bo z pewnością wraz z wiosną ruszy prezentacja Twoich bieżących nasadzeń.
Niezwykle ciekawe okazy posiadasz i niezwykle interesujące rabaty tworzysz!
Pokrewne zainteresowania mają nasi forumowicze jak choćby Janek (magry) viewtopic.php?t=122440&start=102
czy Janusz100, który stworzył na forum niezwykłą bazę najpiękniejszych rośliny ogrodów skalnych viewtopic.php?t=48338 .
Pewnie już znasz ich wątki a my z niecierpliwością czekamy na rozwój Twojego.
Do zobaczenia w następnych postach :D :wit
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ogród Siedliskowy Fibiusa

Post »

Dzięki :wink:
W moim ogrodzie staram się unikać cudzysłowów, czyli unikać wszelkich odmian i mieszańców. Dominują czyste gatunki, choć czasem nie da rady uniknąć odmian ... po prostu nie dostanie się formy naturalnej :lol:
I dzięki za linki, faktycznie jest tam co przeglądać. :D
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Ogród Siedliskowy Fibiusa

Post »

Pouczający wątek :) Ładne i kolorowo :) Zdaje się że część cyklamenów nie zimuje w gruncie?
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”