Tam, gdzie natura jest u siebie

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

Witaj Seba :wit . Dopiero do Ciebie dotarłam i czytam wątek od początku. Bardzo mi przykro z powodu Twoje straty ;:168 . To przykre , kiedy bliscy nam ludzie odchodzą :( ale niestety takie jest życie. Twój wiosenny ogród powalił mnie ilością tulipanów ;:oj . Piękne odmiany ;:215 . Spora planów masz i widzę, że już działasz ;:215 . Jestem ciekawa efektów końcowych i trzymam kciuki za realizację. Pozdrawiam :wit .
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

Oczywiście współczuję utraty babci, niby wiemy, że nigdy młodsi nie będziemy a zawsze na nas to tak spada. Pamiętam, że moja ostatnia babcia odeszła gdy również byłem na początku studiów. Jak tylko dostałem telefon wstałem z ławki, spakowałem się i wyszedłem. Chodziłem po mieście nie myśląc o niczym, chyba wtedy to do mnie nawet nie dotarło.

A spóźnione zdjęcie super, fajnie pooglądać wiosenne kwitnienia gdy jesień w pełni :)
Heptakodium jest na mojej liście must have, kwitnie o tak nietypowej porze, że naprawdę jest warty uwagi. Zazdraszam takiej ilości bambusów i trzymam kciuki za ich uprawę.
Mam nadzieję, że kapturnice się Tobie udadzą :)
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

Seba, bardzo współczuję ;:168
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

Witajcie :wit

Dziękuje Wam za słowa wsparcia ;:168
Wróciłem wczoraj z Krakowa, czekały na mnie dwie przesyłki :) Jedna z lampkami choinkowymi do ogrodu, a druga z Benexu. Pnie trzech drzew i dwa balkony są już ubrane, został tylko ogromny świerk srebrzysty i 1000 lampeczek do rozwieszenia :wink: Z cebul przyszły :
Rannik Cylicyjski x 25
Tulipan biały x 100
Tulipan pomarańczowy x 100
Tulipan Finola x 100
Tulipan botaniczny Saxatilis x 5
Tulipan botaniczny Cynthia x 5
Tulipan botaniczny Polychroma x5
Tulipan botaniczny Urumiensis x 5
Tulipan botaniczny Eastern Star x 5
Tulipan botaniczny Little Beauty x 5
Tulipan botaniczny Van Tubergen's Variet x 5
Tulipan botaniczny Turkiestanica x 5
Śnieżyca wiosenna x 6
Puschkinia cebulicowata x 20
Mieczyk bizantyjski x 10
Śnieżnik lśniący Alba x10
Śnieżnik lśniący Violet Beauty x 10
Śnieżnik Pink Giant x 10
Śnieżnik niebieski x 10
Dracunculus Vulgaris x 1
Zwartnica Belladonna x 1
Lilia Azjatycka Pink Pixie x 3
Lilia trąbkowa Pink Perfection x 3
Lilia trąbkowa Regale Album x 3
Lilia orientalna Stargazer x 3
Lilia orientalna Muscadet x 3
Narcyz botaniczny Actaea x 5
Narcyz Rip Van Winkle x 5
Zawilec grecki x 10
Piwonia Coral Sunset x 1

Do posadzenia zostały mi tulipany zwykłe i botaniczne, wszystko inne już w gruncie. Jestem w trakcie likwidowania rabaty żwirowej, włóknina tak przerosła perzem, że nie mogę oderwać jej od ziemi ... Poza tym trzeba wywozić żwir, a jest go naprawdę sporo . Jutro planuję skończyć ją. Przesadzę na przygotowane miejsce niebieskie róże spod tuj , które mają tam za sucho. Będzie 300 tulipanów, dwa mixy, jeden pomarańczowo-biały a drugi biało-różowy i botaniczne w kępkach. Do tego piwonia Coral Sunset i piękne odmiany liliowców, które mają za ciemno między chryzantemami .
Na wiosnę planuję dokupić róż :) Obok posadziłem w osłonie bambus Phyllostachys aureosulcata Spectabilis . Na tej rabacie rosną też magnolie Honey Tulip i Lennei Alba , róże w odcieniach różu i trochę bylin ( liatry kłosowe , ostnice, chryzantemy, kupidynek )

A oto cebulki :

Obrazek

I wspomnienie upalnego czerwca, który poprzedził bardzo zimny i deszczowy maj . Pierwszy miesiąc letni był niezwykle gorący i suchy, wiele roślin w ogrodzie ucierpiało. Woda w oczku miała około 30*C, była przeźroczysta, ale glony rosły jak na drożdżach . Siadałem na mostku i moczyłem nogi w przyjemnie ciepłej wodzie strumienia :) Zielone kożuchy z powierzchni wody musiałem wyławiać w każdy weekend kiedy wracałem do domu . Zakwitła pierwszy raz lilia wodna Perry's Double Yellow, prześliczna odmiana . W maju zakupiłem odmianę tego samego hodowcy Perry's Fire Opal, a w lipcu Colorado i wtedy też wpuściłem do wody 9 malutkich Karpi Koi :D Od tamtego momentu bardzo urosły, będę musiał część sprzedać .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

Soniu w mojej głowie ciągle rodzą się nowe pomysły, cały czas je realizuję :D Ale czasu też brak .
U mnie Exotic Emperor rozrastają się bardzo ładnie, ale koniecznie muszę je wykopać w czerwcu przyszłego roku bo drobnieją .


Ewelinko efektu końcowego nigdy się nie doczekam bo cały czas coś zmieniam :wink: ;:306 Ja nie lubię monotonii :wink: Lubię zmieniać, tworzyć nowe kompozycje . Coś posadzę i za jakiś czas mi się to znudzi :lol:
Tulipanów mam grubo ponad 1000, myślę że jakieś 1400 spokojnie .

Karolu mam jeszcze sporo fotek wiosennych, będę je sukcesywnie wstawiał w czasie zimy .
Moje heptakodium miało bardzo pod górkę, najpierw uschło i odbiło od korzenia, potem tata skosi je kosą spalinową :roll: dopiero pod koniec lata doszło do siebie . Obok mojego wydziału w Krakowie rośnie kilkunastoletni okaz i jest bardzo okazały :)
Jestem ciekaw bambusów jak sobie dadzą u mnie radę ?
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

Hej :wit . Seba powiem Ci , że oczko robi wrażenie i ta lilia wodna :oops: ale najbardziej urzekła mnie ta uśmiechnięta modelka ze zdjęcia ;:138. Śliczna dziewczynka ;:108. Faktycznie sporo masz tych tulipanów. Fajnie gdyby tak chciały jeszcze powiększać swoją liczbę a nie ginąć ;:224. Moje marnie tego roku kwitły . Nie wyszła mi chyba połowa tego co miałam dwa lata temu. Ciekawi mnie co będzie w przyszłym sezonie . Biorąc pod uwagę, że nic nie posadziłam to może być różnie. Zmiany ;:173 , ja też je lubię i pewnie też nigdy nie skończę swoich rabat ;:306 . Pozdrawiam :wit.
Awatar użytkownika
Maska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 42113
Od: 19 lut 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

Seba nie kojarzę Heptakodium koło WO. Może ma jednak mniej niż kilkanaście lat, bo ono bardzo szybko rośnie. Zakupy bogate, a mnie się spodobał koszyk z ciemnej wikliny :;230
Ciekawa jestem jak przetrwa bambus :D Lilia prześliczna!
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

Zakupy imponujące :) Będzie co oglądać wiosną :)
Super się Tobie wszystko rozwinęło wokół oczka i w oczku.

Ale mam oczywiście pytanie o Twoje zakupy :wink: Napisałeś, że do posadzenia zostały Tobie zwykłe tulipany a reszta w ziemi - Dranunculus również?
A cóż to za wynalazek 'Zwartnica belladonna'? Kupiłeś tę samą roślinę co ja :wink: To, że sprzedawcy nagminnie nazywają zwartnice amarylisem to jest na porządku dziennym - ale tu jest sytuacja odwrotna :wink: Coś, co miało być sprzedawane jako amarylis nazywane jest zwartnicą :wink:
A masz zdjęcie cebuli? Ponieważ ja na 95% dostałem Amarcrinum zamawiając to cudo - a chciałem amarylisa :wink:
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1923
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

Seba, mówisz, że pięknie Ci się rozrastają kępy tulipanów. Sadzisz je w koszyczkach, czy bezpośrednio do gruntu? Wykopujesz co roku, czy co ileś lat?
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

Seba powiedzieć, że oczko zachwycająco wygląda już po pierwszym sezonie, to za mało. ;:oj Dwie ślicznotki, siostrzenica i lilia. ;:215
Tyle cebul, ale będzie szaleństwo kolorów już od marca. ;:215
Dobrze, że pokażesz zimą kadry z ogrodu, nacieszę oczy. :tan
U mnie przerwa, aparat się prawie rozsypał, dysk padł i większość zdjęć straciłam. Szkoda mi kasy na odzyskiwanie, wolę wydać na nowy aparat muszę się po świętach wybrać na poszukiwania.
Pozdrawiam już świątecznie, miłych spotkań z rodziną i wielu tylko dobrych dni. ;:196
Awatar użytkownika
maniolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2784
Od: 21 gru 2016, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

Seba tyle pracy ile włożyłeś w ogród to naprawdę wielki szacun :uszy wszystko pięknie rośnie, wszystko pięknie rozplanowane :) Lilia w oczku faktycznie bardzo ładna, ja mam jakieś NN różowe w moim mini zbiorniczku, ale też kwitną :)
Cebul do posadzenia sporo miałeś, mnie to zawsze jakoś tak męczy hehe ale to pewnie dlatego, że je wciskam gdzie się da bo zawsze nakupuje za dużo hehe. Trzymaj się! Głowa do góry ;:136
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

Witajcie noworocznie :wit

Pogoda za oknem w ogóle nie przypomina zimy, dni ze śniegiem było chyba dwa . A wg prognoz czekają nas ciepłe miesiące zimowe i wczesna wiosna w marcu.
Znając życie zacznie sypać w kwietniu ;:306 W ogrodzie jeśli pogoda nie zmieni się zakwitną irysy żyłkowane, krokusy i hiacynty :roll: Szczególnie hiacynty są w bardzo zaawansowanej fazie wzrostu . Boję się nagłego mrozu i tego, że mogą przemarznąć i nie zakwitnąć :roll:
Muszę zacząć myśleć o zakupie nasion bo czas goni . Odnalazłem nasiona pomidorów od znajomych z Ukrainy, planuję je wysiać i kilka kolorowych od znajomego . Z papryk nie wiem co wybrać ... wysiałem w zeszłym roku kilka odmian ostrych i są takie sobie :roll: Chyba skupię się w tym roku na słodkiej odmianie Ramiro, którą ubóstwiam :D Jeśli chodzi o inne warzywa to w tym roku planuję wysiać więcej korzeniowych, szczególnie marchwi i buraków.
Z arbuzów standardowo będzie Złoto Wolicy , Bingo i Crimson Sweet . Więcej będzie też porów i selerów, rok temu większość zniszczyła okropna czerwcowa susza.

Czas na wspomnienia z wiosny. Zaczniemy na połowie kwietnia a skończymy na połowie maja .

Obrazek

Obrazek

To widok z tarasu, gdzie spędzam czas każdego dnia latem

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tło tej rabaty obsadziłem miskantem olbrzymim, całą rabatę po prawej stronnie od kapliczki porastają floksy w kilku odmianach.

Obrazek

Obrazek

Siewki czosnku niedźwiedziego

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to moje poletko z podkładkami róż multiflory ( 400 sztuk) i podkładek jabłoni P14 ( 100 sztuk )/ Przeznaczone są do okulizacji . Wiele z nich padło z powodu suszy :roll:

Obrazek
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Tam, gdzie natura jest u siebie

Post »

Ewelino ta lilia wodna jest bardzo zdrową odmianą, która non stop kwitła :) To moja siostrzenica , bardzo często mi pomaga w ogrodzie . Niestety tulipany trzeba wykopywać ;:131 Cebulki powinno się przechowywać w suchym i zacienionym miejscu w temperaturze 20-21*C. Wtedy w nich zachodzi intensywny podział i tworzy się pąk kwiatowy . Ja będę musiał w czerwcu wykopać wszystkie, będzie to trudna czynność , ponieważ mam sporo odmian i będę musiał je segregować . Jeśli nie lubisz wykopywać to polecam tulipany botaniczne .

Marysiu heptakodium rośnie za żywopłotem po prawej stronie wchodząc na ogród wydziału . Nie jest dużym drzewem, ma może z 10 lat .
Zakupy bogate za niską cenę :) Uwielbiam kupować na promocjach bo wtedy nie szkoda mi kasy wydawać gdy przychodzą takie wielkie paczki ;:306
Bambusów jeszcze nie okryłem z racji łagodnej zimy .

Karol oczywiście nie posadziłem amarylisa i dranunculusa ( choć według opisów przy dobrym okryciu podobno może rosnąć w gruncie ). Czekają w chłodnym ganku na posadzenie. Wiedziałem , że zwrócisz mi uwagę ;:306
Zdjęcie cebuli zrobię jutro i tu wstawię.

Wando moje tulipany rosną swobodnie w ziemi. W tym roku będzie ich trzeci sezon i koniecznie będzie ich wykopanie na początku lata. To cebule jednoroczne, więc wymagają one wykopywania bo lubią drobnieć. Inaczej jest u np narcyzów, hiacyntów ... bo one są wieloletnie i wykopujemy wtedy, kiedy chcemy podzielić kępy . Tulipany potrzebują w czasie przechowywania letniego temperatury w okolicach 20*C aby obficie zakwitły kolejnej wiosny. Temperatura jest istotna, ponieważ we wnętrzu cebuli zachodzi intensywny podział komórek i wtedy też powstaje pąk kwiatowy. A cebula wtedy wygląda jakby sobie odpoczywała.
Moje cebulki rosną w piaszczystej glebie, co jest dla nich plusem, ponieważ nie mają bardzo wilgotno .

Sonia dziękuje :) To moja siostrzenica, ma 6 lat :) Mała ogrodniczka :D
Miałem tysiące zdjęć do pokazania, ale mi też dwa razy padł dysk :roll:

Mariusz a czy Twoje lilie też tak się rozrastają ? Moja z malutkiej sadzonki wytworzyła aż cztery ogromne kłącza tylko po jednym sezonie .
Mam tak samo ;:306 Nie lubię sadzić cebul bo nigdy nie wiem gdzie co rośnie pod ziemią . U mnie też jest taki ścisk :wink:
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”